ایران

شرح

ایران به معنی سرزمین آریاییان با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقهٔ خاورمیانه می باشد و به عنوان یک سرزمین و یک ملت پیشینه‌ای کهن دارد و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود.ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقهٔ میانی اوراسیا موقعیتی راهبردی دارد. این کشور از اعضای سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهد، سازمان کنفرانس اسلامی، اوپک، سازمان اکو و چندین سازمان بین‌المللی دیگر است.

کشور ایران دارای وسعتی بیش از 6/1 میلیون کیلومتر مربع (هفدهمین کشور جهان از نظر مساحت ) است .ایران در نیمه جنوبی منطقه معتدل شمالی بین 25 درجه و 00 دقیقه تا 39 درجه و 47 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 44 درجه و 02 دقیقه تا 63 درجه و 20 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد .ایران از شمال به جمهوری ترکمنستان ، دریای خزر ، جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، از مغرب به ترکیه و عراق ، از مشرق به پاکستان و افغانستان و از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس محدود است و در مجموع محیط پیرامون ایران بالغ بر 8731 کیلومتر است که 2700 کیلومتر آن مرز آبی و 6031 کیلومتر آن مرز زمینی است .

– مرتفع‌ترین نقطه ایران : قله دماوند با 5610 متر ارتفاع
– طولانی‌ترین رود: رود کارون با 890 کیلومتر امتداد (تنها رود قابل کشتیرانی)
– بزرگ‌ترین دریاچه : دریاچه ارومیه با 4868 کیلومتر مربع وسعت
– بزرگ‌ترین جزیره : جزیره قشم با 1491 کیلومتر مربع وسعت

ایران کشوری بزرگ است که در خاورمیانه واقع شده است. از شمال به دریای خزر و از جنوب با خلیج فارس همسایه است. ایران با 1,648,195 کیلومتر مربع وسعت، هفدهمین کشور پهناور جهان است. تهران، پایتخت ایران، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور است. اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد از دیگر شهرهای بزرگ کشور هستند.

فارسی زبان رسمی کشور است و به طور گسترده صحبت می شود. همچنین تعداد زیادی از مردم به زبان‌ها/گویش‌های دیگر از جمله آذری، کردی، لری، عربی، بلوچی، گیلکی، مازندرانی/طبری و ترکمنی صحبت می‌کنند.

آب و هوا و زمین شناسی ایران

ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصر به فردترین کشورهاست. اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجهٔ سانتی گراد می‌رسد. داغ‌ترین نقطه زمین در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی، در نقطه‌ای در کویر لوت ایران بوده است. ایران از لحاظ بارندگی در سطح نیمه‌خشک و خشک است. میزان بارندگی در ایران بسیار متغیر است. در شمال به بیش از ۲۱۱۳ میلیمتر (رشت، ۱۳۸۳) نیز می‌رسد.

در نواحی کویری بارش عمدتاً بسیار کم و در حدود ۱۵ میلیمتر است. بارش نواحی شمال غرب و غرب، دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق تا حدودی قابل توجه (حدود ۵۰۰ میلیمتر) می‌باشد. در سایر نقاط میزان بارش از ۲۰۰ میلیمتر بیشتر نمی‌شود.

فرهنگهای مرتبط با دیرینه‌سنگی ایران شامل فرهنگ ساطور ابزار الدوان است که در اطراف رود خانه کشف رود در شرق مشهد یافت شده‌است و حداقل 800 هزار سال قدمت دارد.از دوران میان‌سنگی شواهد بیشتری در غارها و پناهگاه ها یافت شده‌است که اغلب مربوط به زاگرس مرکزی هستند. این دوره از حدود ۲۰۰ تا ۱۵۰ هزار سال پیش شروع شده و تا حدود ۴۰ هزار سال پیش ادامه داشته‌است. دوران نوسنگی ایران از حدود ۴۰ هزار سال پیش آغاز و تا حدود ۱۸ هزار سال پیش ادامه یافته که مقارن با مهاجرت انسان هوشمند به ایران است.

تاریخچه کشور ایران

عیلامی‌ها یا ایلامیان یکی از اقوام سرزمین کنونی ایران بودند که از ۳۲۰۰ تا ۶۴۰ پیش از میلاد، بر بخش بزرگی از مناطق جنوب غربی فلات کنونی ایران فرمانروایی می‌کردند. تمدن عیلام یکی از قدیمی‌ترین و نخستین تمدن‌های جهان است. ماد نام قومی هندواروپایی مرتبط با پارس‌ها بود که در سده ۱۷ پیش از میلاد در سرزمینی که بعدها به نام ماد شناخته شد نشیمن گزدید.

پس از مادها، هخامنشیان بودند. شاهنشاهی هخامنشی را نخستین امپراتوری تاریخ جهان می‌دانند. ۲۲۰ سال (از ۵۵۰ پیش از میلاد تا ۳۳۰ پیش از میلاد) بر بخش بزرگی از جهان شناخته شده آن روز از رود سند تا دانوب در اروپا و از آسیای میانه تا شمال شرقی آفریقا فرمان راندند. شاهنشاهی هخامنشی به دست اسکندر مقدونی برافتاد. پس از مرگ اسکندر فتوحاتش میان سردارانش تقسیم شد و بیشتر متصرفات آسیایی او که ایران هستهٔ آن بود به سلوکوس اول رسید. به این ترتیب ایران تحت حکومت سلوکیان در آمد.

پس از مدتی پارتها نفوذ خود را گسترش دادند و سرانجام توانستند عاملی برای نابودی سلوکیان شوند. و خود سلسله اشکانیان را بنیان گذاشتند.(۲۵۰ پ. م ۲۲۴ م.) ساسانیان نیز نام خاندان شاهنشاهی ایرانی است که از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی بر ایران فرمانروایی کردند؛.ایران در دوران خلیفه دوم، عمر بن خطاب، به تصرف عرب‌های مسلمان درآمد.

پس از خلافت عمر، عثمان و علی، امویان حکومت کرده و پس از چندی ضعیف شدند و حکومت به عباسیان که از نوادگان عباس بن عبدالمطلب، عموی پیامبر، و از بنی هاشم بودند رسید. طاهریان‌ اولین حکومت مستقل ایران بعد از حملهٔ اعراب بودند. صفاریان، سامانیان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، ایلخانیان حکومتهای محلی بودند که پس از آن بر ایران حکمرانی کردند. صفوی، صفویه یا صفویان دودمانی ایرانی و شیعه بودند که در سال‌های ۸۸۰ تا ۱۱۰۱ هجری خورشیدی بر ایران فرمانروایی کردند. دوره صفویه از مهم‌ترین دوران تاریخی ایران به شمار می‌آید، چرا که پس از نهصد سال پس از نابودی شاهنشاهی ساسانیان، یک فرمانروایی پادشاهی متمرکز ایرانی توانست بر سراسر ایران آن روزگار فرمانروایی کند.پس از آنها افغانها، افشاریه ، زندیه و قاجاریه در ایران برسر کار بودند.دودمان پهلوی نیز پس از انحلال سلسله قاجار، بر ایران حکومت کردند که در پی انقلاب مردم ایران سلطنت آنها برچیده شد.

جغرافیا

ایران که در جنوب غربی آسیا واقع شده است، تمام مرز شمالی خود را با جمهوری های ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان (همه بخش های اتحاد جماهیر شوروی سابق) مشترک است. از مجموع 2670 کیلومتر مرز شمالی، 650 کیلومتر مرز ساحلی با دریای خزر است. مرزهای غربی ایران از شمال با ترکیه و از جنوب با عراق مشترک است. افغانستان و پاکستان از شرق همسایگان ایران هستند. در جنوب، مرز ایران خط ساحلی طولانی خلیج فارس و دریای عمان است.

خلیج فارس بخش حاشیه ای کم عمق اقیانوس هند است. وسعت 240 هزار کیلومتر مربع از دلتای اروند رود تا تنگه هرمز آغاز می شود که آن را به دریای عمان متصل می کند. این کشور از شمال، شمال شرق و شرق با ایران، از شمال غربی با عراق و کویت، از غرب و جنوب غربی با عربستان سعودی و قطر و از جنوب و جنوب شرقی با امارات و تا حدودی با عمان همسایه است.

قسمت جنوبی نیز دارای بندرهای زیادی است. مهمترین بنادر ایران در خلیج فارس عبارتند از آبادان، خرمشهر، بندر امام خمینی (شاهپور سابق)، ماهشهر، دیلم، گناوه، ریگ، بوشهر، بندر لنگه و بندرعباس.

رودخانه های متعددی در داخل سرزمین اصلی ایران جاری است که تنها رودخانه قابل کشتیرانی کارون (920 کیلومتر) است. رودهای بزرگ دیگر عبارتند از: اترک (535 کیلومتر)، دز (515 کیلومتر)، هندیجان (488 کیلومتر)، جوین (440 کیلومتر)، جراحی (438 کیلومتر)، کرخه (755 کیلومتر)، مند (685 کیلومتر)، قره چای (کیلومتر). 540 کیلومتر)، سفید رود (795 کیلومتر) و زاینده رود (405 کیلومتر). در طول تابستان، آب کمی در رودخانه های سرزمین اصلی جریان دارد.

شرق کشور ایران دارای دو کویر نمک دشت کویر و دشت لوت به طول 1287 کیلومتر است.

ایران دارای بیشترین تعداد جزایر در خلیج فارس است که مهمترین آنها به شرح زیر است: مینو، خارگ (پایانه نفتی ایران، محل یکی از بزرگترین بنادر نفتی در آبهای عمیق جهان)، شیخ سعد، شیخ شو. ایب، هندورابی، کیش (منطقه آزاد و بزرگترین جزیره ایران در تنگه هرمز)، فارور، سیری، ابوموسی، تمب بزرگ و کوچک، قشم، هنگام، لارک، فارسی، هرمز و لاوان. ایران. دارای دو رشته کوه رشته کوه مرتفع البرز در شمال با ارتفاع 5670 متر در کوه دماوند (بلندترین قله کشور) از جنوب دریای خزر تا شرق نزدیک به خطوط مرزی خراسان گسترش می یابد. رشته کوه زاگرس یکی دیگر از رشته‌کوه‌هایی است که از شمال غربی به جنوب شرقی منتهی می‌شود.

قاره: آسیا
پایتخت:
زبان رسمی: فارسی
جمعیت: ۸۶٬۷۵۸٬۳۰۴
واحد پول: ریال

شرح

 1. ویزای توریستی ایران
  تمامی بازدیدکنندگانی که برای سیاحت و گردش به کشور ایران سفر می‌کنند نیار به دریافت ویزای توریستی خواهند داشت. اگر شما می‌‌خواهید میهمانتان را به ایران دعوت کنید باید به فکر ویزای توریستی برای این عزیزان باشید.
  مدارک لازم جهت اخذ ویزا توریستی
  اسکن رنگی پاسپورت میهمان
  اسکن رنگی صفحه اول شناسنامه میزبان
  فرم تکمیل شده مشخصات میزبان و میهمان که از طریق دالاهو در اختیار شما قرار می‌گیرد.
 2. ویزای تجاری ایران
  «ویزای ایران» برای افرادی که به منظور تجاری قصد سفر به ایران دارند با عنوان «ویزای شرکتی ایران» و یا «ویزای تجاری ایران» صادر می‌شود. در صورتی که شما قصد تجارت با افراد خارجی دارید می‌توانید از این امکان استفاده نمایید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزا تجاری

نامه درخواست شرکت با سربرگ، مهر و امضا رسمی مدیر عامل شرکت مبنی بر درخواست صدور ویزا کثیرالمسافره ایران از وزارت خارجه و ذکر علت دعوت از ایشان.
روزنامه رسمی همراه با آخرین تغییرات شرکت.
تصویر رنگی و شفاف از صفحه اول پاسپورت مسافر (اعتبار گذرنامه بالای 6 ماه)
تصویر رنگی و شفاف از صفحه اول شناسنامه میزبان
فرم تکمیل شده مشخصات میزبان و میهمان که از طریق دالاهو در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نکته:

میزبان افراد برای ویزای تجاری ایران باید مدیر عامل شرکت و یا سازمان دعوت کننده تبعه خارجی باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای مولتی

اصل نامه درخواست شرکت با سربرگ، مهر و امضا رسمی مدیر عامل شرکت مبنی بر درخواست صدور ویزا کثیرالمسافره ایران از وزارت خارجه و ذکر علت دعوت از ایشان.
روزنامه رسمی همراه با آخرین تغییرات شرکت.
تصویر رنگی و شفاف از صفحه اول پاسپورت مسافر (اعتبار گذرنامه بالای 6 ماه)
تصویر رنگی و شفاف از صفحه اول شناسنامه میزبان
کپی صفحات پاسپورت ورود و خروج ایران در طول یکسال گذشته
فرم تکمیل شده مشخصات میزبان و میهمان که از طریق دالاهو در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نکات:

مدت زمان ارائه کد ارجاع (کد رفرنس) برای این ویزا طولانی‌تر از ویزای توریستی ایران است.
اگر مهمان شما قبلا ویزای تجاری گرفته باشد٬ روند دریافت ویزای مولتی برای ایشان تسهیل می‌شود.

 
نکته: ویزای ایران ۳ ماه اعتبار دارد و مسافرین می‌توانند ۳۰ روز در کشور ایران اقامت داشته باشند. البته در صورت موافقت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این مدت تا ۶۰ روز هم قابل افزایش است.
قوانین و مقررات روادید ایران
در صورتی که مهمانان شما از اتباع کشورهای سوریه، ترکیه، لبنان، جمهوری آذربایجان، گرجستان، بولیوی و مصر هستند بدون ‌آن‌که به ویزا نیاز داشته باشند، می‌توانند برای مدت زمان مشخصی به ایران سفر کنند.
اتباع سه کشور آمریکا، انگلیس و کانادا تنها در صورتی امکان دریافت ویزای توریستی ایران را خواهند داشت که در قالب تور به ایران سفر کنند. برنامه سفر اتباع این سه کشور بایستی کاملا مشخص باشد، مواردی مانند اقامت‌گاه، جاذبه‌هایی که مورد بازدید قرار خواهند گرفت، تاریخ دقیق ورود و خروج و در بعضی موارد مسیرهای مورد نظر برای تردد بایستی حتما ذکر شود.
گردشگران آمریکایی به غیر از الزام به سفر در قالب تور بایستی در تمام سفر همراه یکی از تور لیدرهای تایید شده از طرف میراث فرهنگی، وزارت خارجه و پلیس اتباع خارجی سفر کنند.
اتباع چهار کشور بنگلادش، افغانستان، پاکستان و سریلانکا امکان اقدام برای گرفتن کد ارجاع (رفرنس کد) از آژانس‌های گردشگری را ندارند.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی