Naqsh-e Jahan Squareمیدان نقش جهان، یکی از میراث جهانی یونسکو

شرح

در مرکز شهر اصفهان مکانی وجود دارد که با معماری بی نظیرش نفس هر بیننده ای را بند می آورد. این مکان میدان نقش جهان است. این مکان همچنین با نام میدان امام شناخته می شود و یکی از میراث جهانی یونسکو در ایران است. مجموعه نقش جهان با چهار ساختمان برجسته و ردیف مغازه‌های دو طبقه، یکی از جاذبه‌های گردشگری در تور اصفهان ایرانیان و گردشگران از سراسر جهان است. این میدان اولین جایی است که در سفر به اصفهان باید دید. این میدان را سازه هایی با اهداف و معماری های مختلف احاطه کرده اند و همراه با بازار اصلی اصفهان مجموعه عظیمی را برای کاوش در خود جای داده اند.

میدان نقش جهان
میدان نقش جهان

تاریخچه میدان نقش جهان

میدان نقش جهان بین سالهای 1598 تا 1629 به تصمیم شاه عباس ساخته شد. در سال 1598 شاه تصمیم گرفت پایتخت امپراتوری ایران را از قزوین به اصفهان به عنوان مکانی امن تر و راحت تر منتقل کند. به منظور بزرگداشت نقش جدید اصفهان و همچنین ایجاد مکانی برای برگزاری رویدادهای ملی، میدان نقش جهان طراحی شد.

شیخ بهایی معمار برجسته این پروژه شد. از آنجایی که راهبرد سیاسی شاه عباس بر تمرکز ساختار قدرت ایران متمرکز بود، ایده اصلی پروژه انعکاس همه اجزای قدرت بود. بنابراین میدان توسط چندین ساختمان احاطه شده است، جایی که مسجد شاه (امام) نشان دهنده قدرت روحانیت است، بازار شاهنشاهی نشان دهنده قدرت بازرگانان و کاخ عالی قاپو نشان دهنده قدرت شاه است.

میدان نقش جهان 160 متر عرض در 560 متر طول دارد که در مجموع 89600 متر مربع مساحت دارد. دور تا دور آن را ردیف مغازه های دو طبقه ای احاطه کرده است که نشان دهنده سبک معماری دوران صفویه است. در طول روز میدان، مکانی برای تجارت بود، پر از چادرهای فروشندگان. عصرها که صدای معامله از بین می رفت، میدان به مکانی تفریحی با شعبده بازان، آکروبات ها، دراویش و شهروندان کنجکاو تبدیل می شد. برنامه های دیگری مانند مسابقات نوروزی یا چوگان نیز در این میدان برگزار می شد.

تاریخچه میدان نقش جهان
تاریخچه میدان نقش جهان

مسجد شاه در میدان نقش جهان

شاید برجسته ترین بنای میدان، مسجد شاه در ضلع جنوبی نقش جهان واقع شده است. مسجد شاه را مسجد امام نیز می‌نامند و برای بسیاری بزرگ‌ترین نمونه معماری دوره صفویه است. این اثر معماری آراسته کاشی های معرق زیبایی را به بیننده هدیه می دهد. در کنار آن، کتیبه های زیبایی از استادان بزرگی چون علیرضا عباسی و محمدرضا امامی، سردر ورودی و محراب مسجد را تزئین کرده است.

وقتی از مسجد شاه بازدید می کنید، می بینید که دو گذرگاه وجود دارد که طول آنها متفاوت است. معمار چیره دست این بنا را طوری طراحی کرد که مسجد در سمت راست با قبله قرار گیرد. مسجد شاه دارای دو تالار در ضلع شرقی و غربی اندرونی است. اگرچه تالار شرقی از نظر اندازه بزرگتر است، اما تالار غربی تزئینات و زیبایی بیشتری دارد. همچنین در این میدان معروف اصفهان دو مدرسه برای تعلیمات دینی وجود دارد که هر دو ارزش بازدید را دارند.

مسجد شاه در میدان نقش جهان
مسجد شاه در میدان نقش جهان

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله دیگر مسجد جامع نقش جهان است. این مسجد از نظر اندازه بسیار کوچکتر از مسجد شاه است. با این حال، هنوز هم به طرز نفس گیر زیبایی است. شیخ لطف الله مسجدی بود که مخصوص بانوان حرمسرا طراحی و ساخته شد. به عبارت دیگر، مسجد خصوصی بود، در حالی که مسجد شاه، عمومی بود.

شیخ لطف الله به دلیل عملکرد خصوصی در میدان مرکزی اصفهان، فاقد مناره است و نمای بیرونی آن به شکلی باشکوه طراحی نشده است. با این حال، نمای داخلی مسجد از شکوه و عظمت کمتری از مسجد شاه ندارد. کاشی کاری به همان اندازه نفیس است و گنبدهای آن بیننده را با هیبت وا می دارد. با این حال، شگفت‌انگیزترین طراحی در فضای داخلی، طراحی طاووس در مرکز گنبد است. چیزی که این طاووس را در نوع خود بی نظیر می کند این است که شکل آن تنها زمانی کامل می شود که پرتوهای خورشید وارد مسجد شده و دم آن نمایان شود.

مسجد شیخ لطف الله
مسجد شیخ لطف الله

عمارت عالی قاپو

در ضلع غربی نقش جهان، دیدنی ترین میدان اصفهان، ورودی شاه نشین عصر صفویه قرار دارد. علی قاپو محل کارکردهای متعدد بود. از یک طرف، محلی بود که در آن ضیافت های سلطنتی برگزار می شد. از سوی دیگر، مکانی بود که شاه از آنجا بازی های کریکت را در نقش جهان مشاهده می کرد.

این ساختمان دارای تالارهای متعدد در طبقات مختلف است که همگی عملکرد منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مثال، ضیافت ها در طبقه ششم برگزار شد. بنابراین، این طبقه دارای بزرگترین اتاق ها است. علاوه بر این، معماری طبقه ششم دقیقاً طوری طراحی شده بود که موسیقی بتواند بهترین اثر ممکن را داشته باشد. به همین دلیل است که این طبقه به نام اتاق موسیقی خوانده می شود. آثار ناتورالیستی زیادی از رضا عباسی، یکی از مشهورترین تصویرگران عصر صفویه، به زیور دیوارها موجود است. در مجموع طراحی و معماری عالی قاپو آن را به نمونه ای عالی از معماری دوره صفوی تبدیل کرده است.

تاریخچه عالی قاپو
تاریخچه عالی قاپو

دروازه قیصریه

نقش جهان مکان مناسبی برای خرید سوغاتی و شیرینی است. نه تنها انبوهی از مغازه ها در اطراف پراکنده هستند، ورودی بازار شهر نیز در این میدان حیاتی اصفهان قرار دارد. این میدان عالی و باشکوه در ضلع شمالی میدان ایستاده و پذیرای مردم از سراسر جهان است.

بازار ۲ کیلومتری قیصریه یکی از طولانی ترین بازارهای مسقف جهان است. میدان قدیم (میدان عتیق) اصفهان را به میدان جدید (میدان نقش جهان) متصل می کند. قیصریه در فروش فرش و قالیچه تخصص دارد، اما مکانی فوق العاده برای خرید سوغاتی و در عین حال لذت بردن از فضای سنتی دلپذیر است.

رستوران در نزدیکی میدان نقش جهان

تمام بهترین رستوران های شهر در اطراف میدان واقع شده اند. غذاهای سنتی ایرانی را می توانید در کافه آزادگان که یکی از بهترین کافه های اصفهان به شمار می رود، امتحان کنید. علاوه بر منوی اصلی، می توانید به فضای داخلی کافه نیز علاقه مند شوید. همچنین می توانید غذاهای ایرانی را در کافه باستانی، تنقلات در کافه روزگار میل کنید و یا در کافه چپ یا کافه 404 قهوه را با دسر میل کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: اصفهان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی