Harireh Ancient Cityشهر باستانی حریره کیش

شرح

آیا می خواهید از جاذبه ای متفاوت جزیره زیبای کیش دیدن کنید؟ پس در تور کیش خود از شهر باستانی حریره لذت ببرید. جزیره کیش به خاطر سواحل زیبا و مراکز خریدش معروف است. اما از نظر جاذبه تاریخی نیز غنی است.  یکی از این مکان ها شهر باستانی حریره است. این مکان به عنوان یکی از گنجینه های ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. ویرانه های شهر باستانی حریره واقع در مرکز جزیره کیش با قدمتی 800 ساله و مساحتی حدود 3 کیلومتر مربع است. ویرانه ها شامل بقایای خانه اعیانی با کاشی کاری های دوره ایلخانی (1256-1353)، حمام عمومی و کارگاه های صنعتی است. (برخی می گویند شهر باستانی حریره اولین بار در فاصله اواخر دوره ساسانی و اوایل دوران اسلامی ساخته شده است. حریره در زمان سلجوقیان و اتاوکان فارس بسیار محبوب بوده.) باستان شناسان معتقدند که بناهای چند طبقه این شهر در اثر زلزله ویران شده که در کتاب اشعار شاعر پارسی گوی سعدی به آن اشاره شده است.

تاریخچه این شهر باستانی

ویرانه های حریره شاهد شکوفایی اقتصاد کیش در دوران باستان است که این جزیره تجارت بین چین، شمال آفریقا و اروپا را تسهیل می کرد. بسیاری از سازه ها به طور قابل پیش بینی در ویرانه هستند، اما فرم و تزئینات آنها حس زندگی در جزیره ای در خاورمیانه را در دوران باستان به شما القا می کند. همچنین چاه ها و قنات های زیادی در اطراف بناهای تاریخی موجود، وجود دارد. آب آشامیدنی مردم شهر را تامین می کردند. شهر باستانی نامشخص حریره نیز یکی از مراکز تجارت مروارید بوده است. این موضوع از انبوه پوسته‌ها در یک خلیج کوچک در همان نزدیکی مشهود است. 

تاریخچه شهر باستانی حریره
شهر باستانی حریره در شمال جزیره قرار دارد و بیش از 800 سال پیش مرکز تمدن بوده است.

این شهر هشتصد ساله زمانی پر رونق ترین شهر بندری ایران بوده. اما در حال حاضر بقایای آن به یکی از جاذبه‌های جزیره کیش تبدیل شده است و بسیاری از مردم به نشستن در کنار دیگر جاذبه‌های تفریحی، طبیعی، ویترینی و از این قبیل جاذبه‌های موجود در کیش کشیده شده‌اند. شهر باستانی حریره از بخش‌های مختلفی از جمله خانه اعیانی، حمام، اتاق‌های شیاردار و شیب‌دار، چاه، قنات و مسجد تشکیل شده است. مورخان بر این باورند که شهر باستانی حریره پس از ویرانی بندر سیراف، بندری بسیار محبوب، ساخته شده است. زمانی، حریره شهری جذاب و سرزنده بود که تاجران آن را دوست داشتند. از طرفی، باستان شناسان بر این باورند که بناهای چند طبقه این شهر در اثر زلزله تخریب شده است. ویرانه‌های حریره که در کتاب اشعار شاعر پارسی‌گوی سعدی به آن اشاره شده است، شاهد شکوفایی اقتصاد کیش در دوران باستان است که این جزیره تجارت بین چین، شمال آفریقا و اروپا را تسهیل می‌کرد.

موقعیت شهر باستانی حریره

از آنجایی که این شهر باستانی در قسمت شمالی جزیره واقع شده است، می توانید به راحتی از سایر جاذبه های کیش دیدن کنید. سواحل کیش، کشتی یونانی، مجموعه پارک دلفین ها، کاریز کیش، مراکز خرید کیش، هندورابی و خلیج فارس از جمله این مکان ها هستند.

حریره شهری باستانی در جنوب ایران است که قدمت آن بین اواخر دوره ساسانی و اوایل دوران اسلامی است. بقایای این شهر حاکی از آن است که این ناحیه شامل جمعیت زیادی بوده است. بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی، حریره از مجموعه‌های ساحلی، خانه‌های اعیانی، حمام، مسجد، کارگاه شیشه‌گری و قنات‌های قدیمی تشکیل شده است.

خانه اعیانی حریره

این خانه یکی از قدیمی ترین نمادهای خانه های خلیج فارس با سبک معماری خانه های یزد، اصفهان و کاشان به شمار می رود. کاشی هایی به شکل ستاره وجود دارد که شبیه بناهای اصلی دوران ایلخانان مانند تخت سلیمان و سلطانیه است.

موقعیت شهر باستانی حریره
موقعیت شهر باستانی حریره

حمام حریره

این حمام قدیمی دارای صحن یا حیاط فراوان به مساحت ۵۰۰ متر مربع است. قسمت‌های مختلف این حمام مانند سربینه، گرمخانه و تن یا گالخان در ضلع جنوبی واقع شده و از راهرویی مسقف از بخش‌های دیگر جدا می‌شود. سربینه رختکن و محلی برای حمام کردن یا خروج از حمام بود. گرمخانه اختصاص به شستشو و حمام; تن یا گالخان محل تأمین آب و گرمای حمام است.

بخشهای اطراف شهر حریره

در قسمت شمالی، در کنار یک ساحل صخره ای بزرگ، پستی و بلندی های مختلف، بقایای دیوارها، چاه ها و کانال های آبی وجود دارد که شما را شگفت زده می کند. علاوه بر این، در سمت شرقی خلیج، توده‌های گوش ماهی و صدف دیده می‌شود که نشان‌دهنده فعالیت‌های ماهیگیری گذشته، به‌ویژه صید مروارید است.

بهترین زمان برای بازدید

جزیره کیش با آب و هوای گرم و مرطوب در جنوب ایران واقع شده است. تابستان بسیار گرم و مرطوبی را در این جزیره تجربه خواهید کرد. اگر می خواهید از سفر خود لذت ببرید، پیشنهاد می کنیم از اواخر آذرماه تا اواخر اسفند به حریره سفر کنید.

رسیدن به آنجا؟

آدرس حریره بندر لنگه، جزیره کیش، استان هرمزگان است. می توانید از طریق تاکسی از فرودگاه بین المللی کیش به آنجا برسید. با ماشین تا فرودگاه حدود شش دقیقه طول می کشد.

شهر باستانی حریره
شهر باستانی حریره، با وسعتی بیش از 120 هکتار از حمام عمومی قدیمی، مسجد، بنای اشرافی، قنات و کارگاه پونه تشکیل شده است.

رستوران در نزدیکی شهر باستانی حریره

وقتی ماجراجویی در شهر باستانی حریره تمام شد، وقت غذا خوردن است! رستوران برکت، رستوران گیلانه و رستوران رویال استار از انتخاب های شما برای رستورانی در همین حوالی هستند.

محل اقامت در نزدیکی این شهر باستانی 

جزیره کیش به عنوان یک مقصد گردشگری، طیف وسیعی از هتل‌ها، از هتل‌های ارزان قیمت و متوسط تا هتل‌های متوسط و لوکس را ارائه می‌کند. اگر بودجه شما محدود است می توانید در هتل خاتم کیش، هتل فانوس کیش و یا هتل ستاره کیش اقامت کنید تا پول خود را صرف فعالیت های ماجراجویانه کنید. همچنین هتل گاردنیا، هتل گلدیس کیش و هتل سیمرغ کیش از دیگر هتل های مقرون به صرفه این جزیره هستند. و اگر ترجیح می دهید در هتل های لوکس و مدرن اقامت داشته باشید، می توانید از بین هتل فلامینگو، هتل آرامیس کیش و هتل مارینا پارک یکی را انتخاب کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: کیش
آدرس: بندر لنگه، جزیره کیش، استان هرمزگان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی