Shiraz Eram Gardenباغ ارم شیراز

شرح

باغ ارم شیراز که در کرانه شمالی رودخانه خشک شیراز واقع شده است، یکی از معروف ترین و زیباترین باغ های ایرانی در سراسر ایران است. لازم به ذکر است که کلمه «ارم» نسخه فارسی کلمه عربی «ایرم» به معنای بهشت در مقدس ترین کتاب اسلام یعنی قرآن است. با زمین های زیبا، گیاهان سرسبز و جاذبه های زیبایی شناختی، به راحتی می توان فهمید که چرا ارم چنین توصیفی را تداعی می کند. باغ ارم با گل‌های زیبا، هوای مطبوع، گیاهان معطر و درختان سر به فلک کشیده سرو از جمله درختی که قدمت آن به 3000 سال پیش می‌رسد (سرو ناز) یکی از مقاصد مهم گردشگری به‌ویژه در فصل بهار است.

تاریخچه باغ ارم

اگرچه هیچ کس کاملاً مطمئن نیست که ساخت و ساز باغ‌ها چه زمانی آغاز شده است، شواهد تاریخی نشان می‌دهد که این باغ‌ها در دوران سلجوقیان (قرن 11 تا 14 میلادی) تحت حکومت یکی از مشهورترین پادشاهان آن، احمد سنجر ساخته شده‌اند. باغ ارم نیز مانند بسیاری از جاذبه‌های دیگر شیراز، توسط پادشاهان سلسله زند (1750-1794) بازسازی و تعمیر شده است، اما در دوره‌های بعدی سلسله زند، مالکیت باغ به یکی از سران قبیله قشقایی، محمد قلی خان تغییر یافت.

تاریخچه باغ ارم
تاریخچه باغ ارم

محمدقلی خان دستور ساخت عمارت اصلی را که در اوایل قرن هجدهم بر روی زمین قرار داشت، داد و درختان و گیاهان مختلفی از جمله درختان کاج، پرتقال، سرو و خرمالو را در باغ کاشت. میرزا حسنعلی خان نصیرالملک بعدها در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار (1785-1925م) باغ‌ها را از قشقایی‌ها خرید و ساخت کوشک فعلی را که اکنون در باغ‌ها قرار دارد آغاز کرد. به اندازه خود باغ ها قابل توجه است، این کوشک توسط یک معمار محلی شیرازی، محمد حسن ساخته شده است. بنای زیبای سه طبقه بر اساس سبک معماری صفوی و قاجار ساخته شده و شامل کاشی‌هایی است که اشعاری از شاعر پرآوازه پارسی حافظ در آن نقش بسته است.

بوی پرتقال ترش در هوا، بخارهای کاشی فیروزه‌ای در اطراف محل، در برکه‌ای دوست‌داشتنی در مرکز باغ، قصری باشکوه در کنار استخر، با همدیگر برخورد می‌کنند و تنها چیزی که می‌توانید ببینید گل است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به این قطعه نفس‌گیر از بهشت بیندازیم که به همراه هشت باغ ایرانی دیگر یکی از میراث جهانی یونسکو در ایران است.

هیچ کس نمی داند دقیقاً این باغ توسط چه کسی ساخته شده است، اما ضرب المثلی وجود دارد که یکی از سران عشایر قشقایی دستور ساخت این باغ و بنا را در اواسط قرن سیزدهم داده است. حداقل به مدت 75 سال رؤسای عشایر قشقایی صاحب این ملک بودند. پس از آن فرح پهلوی این مکان را خرید و به عنوان کاخ پذیرایی در اختیار دانشگاه شیراز قرار داد. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشکده کشاورزی است و دانشکده حقوق دانشگاه شیراز مالک این عمارت است. همچنین باغ گیاه شناسی دانشگاه شیراز در باغ ارم قرار دارد و برای بازدید عموم آزاد است.

باغ ارم یونسکو از میراث جهانی یونسکو
باغ ارم یونسکو از میراث جهانی یونسکو

در باغ ارم شیراز چه کنیم

چه کسی پیاده روی دوست داشتنی در اطراف درختان بلند را دوست ندارد در حالی که نسیم تازه خنک پوست را لمس می کند؟ در حالی که از صدای عبور آب از رودخانه در کنار خود لذت می برید و در آن واحد عطرهای مختلف گل را استشمام می کنید، به اطراف توجه کنید و گونه های متعددی از گیاهان و درختان را از سراسر جهان خواهید دید که در اینجا جمع شده اند. . بازدید از سرو 75 متری را فراموش نکنید. این بلندی بلندترین درخت سرو شیراز است. در قسمت‌های مختلف باغ می‌توانید بخش‌های مختلفی از جمله گیاهان تزئینی و درختان با گل‌های زیبا مانند یاس زرد، گل‌های گوجه‌فرنگی، گل‌های هلو، گل‌های طاووس و شکوفه‌های ژاپنی را مشاهده کنید. همچنین درختان میوه زیادی در اطراف شما وجود دارد. با این حال، یکی از بهترین قسمت های این باغ گیاه شناسی، بخش رز است. این مجموعه با بیش از 200 گونه گل رز در ایران و همچنین خاورمیانه کمیاب است.

در باغ ارم علاوه بر تماشای درختان و گیاهان، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید. می توانید سعی کنید مانند یک محلی لباس بپوشید و یک عکس به یاد ماندنی از خود با چشم انداز باغ بگیرید. همچنین در حیاط مغازه کادو فروشی وجود دارد که می توانید از شیراز سوغاتی و صنایع دستی بخرید. در نهایت، یکی از بهترین کارهایی که می توانید در باغ ارم انجام دهید، امتحان فلوده شیرازی خوشمزه است! به خصوص اگر در تابستان به این مکان می روید و فراموش نکنید که شیراز به فالوده معروف است، پس هرگز این تجربه را از دست ندهید.

در باغ ارم شیراز چه کنیم
در باغ ارم شیراز چه کنیم

معماری باغ

باغ ارم در فضای مربع بزرگی ساخته شده است. تغییرات زیادی در طول زمان در محوطه باغ رخ داده است، اما اکنون حدود 110318 متر مربع را پوشش می دهد. یکی از سختی های ساخت این باغ، شیب تند زمین بود که با نگاه معماری مهندسان حل شد. کاخ وسط باغ دارای کاشی های سرامیکی منحصر به فرد است. اگر به طاق این بنا دقت کنید می توانید داستان های متحرک کوتاهی را ببینید که روی کاشی ها نقاشی شده اند. این بنای سه طبقه در اواسط دوره قاجار ساخته شده است. همچنین در داخل این بنا موزه ای از سنگ های قیمتی وجود دارد که دیدن آن شگفت انگیز است.

موقعیت باغ ارم

باغ ارم در یکی از بهترین محله های شیرر واقع شده است. ممکن است کمی از مرکز شهر دور باشید، اما دسترسی آسانی به جاذبه های دیگر مانند بلوار چمران، باغ عفیف آباد و دروازه قرآن وجود دارد.

اگر بعد از بازدید از چنین باغ باشکوهی احساس گرسنگی کردید، می توانید با یک غذای خوشمزه ایرانی از خود پذیرایی کنید. رستوران های متعددی در اطراف شما وجود دارد. رستوران خان، رستوران روت، رستوران بل پارسی، رستوران فیش اند چیپس و رستوران بهاران از انتخاب های شما هستند.

موقعیت باغ ارم
موقعیت باغ ارم

اگر به دنبال اقامتگاهی در نزدیکی باغ ارم هستید، این گزینه ها می توانند برای شما مفید باشند: هتل پارس، هتل بین المللی ستارهگان و هتل هما.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: شیراز
آدرس: استان فارس، شیراز، منطقه ۱، خیابان ارم، JGPG+۹۵V
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی