Stars Valley, Qeshmدره ستارگان قشم

شرح

قشم، سرزمین پدیده های طبیعی عجیب و معجزه آسا است،‌ اگر کمی درباره قشم بدانید و یا با تور قشم به این جزیره سفر کرده باشید می دانید که جاذبه های طبیعی و بکر زیادی برای ارائه دارد. یکی از این پدیده های عجیب که در دنیا بی نظیر است،‌ دره ستارگان قشم است که به گفته محلی ها با سقوط یک ستاره بزرگ به وجود آمده و به همین دلیل است که دره ستارگان نام دارد. دره ستارگان قشم با پیشینه تاریخی حدود دو میلیون سال در اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشی از باد، باران و رگبار به وجود آمده است. این دره شاهکار طبیعی کمیابی در جزیره زیبای قشم است.

ضلع شمالی جزیره قشم نزدیک به روستای برکه خلف ویژگی های عجیب زمین شناسی خود را نشان داده است. ساکنان این منطقه بر این باورند که ستاره ای از آسمان افتاد و اشکال عجیبی با خاک، سنگ و ماسه ایجاد کرد. دره ستارگان پس از گذشت حدود دو میلیون سال براثر عوامل طبیعی چون آب و باد و آفتاب سوزان به شکل کنونی اش درآمده است. این پدیده ی کم نظیر، همواره گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به خود جذب می کنند تا بتوانند طلوع و غروب آُفتاب را در این مکان شگفت انگیز تماشا کنند.

دره ستارگان
دره ستارگان

تاریخچه دره ستارگان قشم

روزی روزگاری در جزیره قشم ایران، ستاره ای از آسمان به زمین افتاد و درست در جنوب ایران به زمین خورد و دره ای غول پیکر، اسرارآمیز و عجیب را شکل داد که اکنون آن را دره ستاره ها یا دره ستارگان می نامیم. این جاذبه ی نادر ، یکی از بی نظیرترین جاذبه های طبیعی قشم و ایران است. بیایید نگاهی دقیق ‌تر به این پدیده طبیعی شگفت‌ انگیز بیندازیم که یکی از سایت‌های میراث طبیعی جهانی یونسکو و تنها ژئوپارک موجود در خاورمیانه است. یک منطقه ی جالب و زیبا با چندین ستون طبیعی که توسط باد و انحنای امواج در زمان های قدیم در نزدیکی روستای برکه خلف، نرسیده به شهر قشم ساخته شده است . دره ستارگان نمونه ای منحصر به فرد در میان تمامی ژئوسایت های زمین شناسی برای مطالعه فرسایش است. نام محلی این منطقه استاله کفته است که به معنای «ستاره سقوط کرده» است.

تاریخچه دره ستارگان قشم
تاریخچه دره ستارگان قشم

شایعات ترسناک

افسانه های محلی زیادی در مورد حضور ارواح و جن در این دره در هنگام تاریکی و نیمه های شب وجود دارد که ممکن است به دلیل اشکال غیرعادی زمین شناسی و وزش باد در شب به دره باشد. مردم محلی معتقدند که وقتی هوا تاریک می شود، مکان پر از ارواح و اجنه می شود که در اطراف حرکت می کنند. با این حال، تا کنون چیزی ثابت نشده است. این ها فقط افسانه هایی است که مردم محلی آن را باور کرده اند و هرگاه که شما بخواهید در شب به دره ستارگان بروید، قشمی ها به شما هشدار می دهند. به دلیل شکل خاص و حجم های مختلف و پدیده فرسایش، هنگام وزش باد در اطراف ستون ها و گودال های دره، صداهایی به گوش می رسد و به نظر می رسد به همین دلیل است که مردم محلی معتقدند این مکان به مکانی برای ارواح تبدیل شده است. گردش باد بین سازه های هزارتویی این دره این صداهای هولناک را در شب ایجاد می کرد. بنابراین می توان گفت که هیچ کس یا هیچ چیز قرار نیست تا زمانی که آنجا هستید شما را آزار دهد. با این وجود بهتر است از اقامت شبانه در این مکان خودداری کنید، زیرا باید وسایل کمپینگ داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که بدون مجوز از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران نمی توانید در داخل ژئوپارک قشم اقامت داشته باشید.

شایعات ترسناک دره ستارگان
شایعات ترسناک دره ستارگان

ویژگی ها و دیدنی های دره ستارگان باعث شده تا این دره به عنوان بخشی از ژئوپارک جزیره قشم در فهرست یونسکو به ثبت برسد. قابل ذکر است که ژئوپارک قشم با زیبایی های طبیعی و تاریخی خود تنها ژئوپارک خاورمیانه است. در شب های مهتابی که همه جا سکوت حکم فرماست و آسمان و ستاره ها نزدیک به زمین احساس می شود، زیبایی های دره دو چندان می شود. مسیرهای باریک و گاه عریض ستون های دره ستارگان با نظم خاص خود نظرهر بیننده ای را به خود جلب می کند. طبق تحقیقات انجام شده اشکال ایجاد شده حاصل فرسایش ناشی از طوفان، باران، باد و گرانش در لایه های مختلف است. مناطقی که ساختارهای زمین شناسی مقاومت بیشتری در برابر فرسایش دارند، دست نخورده باقی مانده اند، اما در مناطقی با ساختارهای زمین شناسی نرم تر، فرسایش آن قسمت ها را تخریب کرده و از بین برده است.

دره ستارگان قشم در ضلع جنوب شرقی جزیره قشم و در مجاورت روستای حوض خلف قرار دارد. این دره در 20 کیلومتری شهر قشم قرار دارد. فقط ۲۵ دقیقه با ماشین از قشم به دره می رسید. قسمت بزرگی از جاده ای که از قشم به دره می رود، جاده ای ساحلی با چشم انداز زیبای دریا و آفتاب درخشان در جزیره قشم است. پیشنهاد می کنیم برای رسیدن به دره ستاره ها عجله نکنید و از مناظر زیبای مسیر چشم پوشی نکنید.

شب های دره ستارگان

این منطقه به شکوه و عظیم،‌ در شب سکوت و آٰرامش کم نظیری را برای گردشگران به وجود می آورد که در دنیای پرتردد و شلوغ امروزی، پیدا نمی شود. دره ستارگان همانند اسمش، پر از ستاره های روشن و پر نور خواهد بود به طوری که حتی دز شب تاریکی را زیاد احساس نمی کنید. وقتی به آسمان نگاه می کنید،‌ ستاره ها به قدری به شما نزدیک اند که فکر می کنید می توانید با دست هایتان آن ها را بگیرید. تندیس های خاکی این دره ، ‌شمارا به یاد کلوت های کویر می اندازند و حس می کنید که در کویر هستید.

شب های دره ستارگان
شب های دره ستارگان

گشت و گذار در دره ستارگان کار سخت و پیچیده ای نیست، تابلویی وجود دارد که شما مسیر حرکت را از روی آن می بینید و سنگریزه هایی وجود دارند که راه را به شما نشان می دهند. در دره ستارگان مجسمه هایی به اشکال مختلفی مانند عقاب و فیل و تمساح و … وجود دارند که باید آن هارا ببینید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: Island، استان هرمزگان برکه خلف، خیابان غارهای خربس، V۴۹F+X۳۲, Iran
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی