خانه تاریخی داروغه در مشهد

شرح

مشهد بیشتر به خاطر جاذبه مذهبی اش که حرم مطهر امام رضا (ع) است، شهرت دارد. اما در کنار این مکان مقدس، خانه های تاریخی زیادی نیز می توانید پیدا کنید. خانه تاریخی داروغه یکی از خانه های تاریخی شناخته شده این شهر است که قدمت آن به دوران قاجار می رسد.

این خانه یکی از خانه های کمیاب این شهر است که تحت تاثیر معماری روسی قرار گرفته است. از این رو با خانه های دیگر دوره قاجار تفاوت زیادی دارد و برای فرمانده شهربانی داروغه شمال شرق کشور ساخته شده، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی داروغه در زمینی به مساحت 1100 متر مربع واقع شده است. این خانه نه تنها یکی از مجلل ترین خانه های زمان خود بود، بلکه تنها خانه ای در مشهد بود که حمام و نانوایی خصوصی داشت.

خانه داروغه
خانه تاریخی داروغه جاذبه گردشگری مشهد، متعلق به دوره قاجاریه است.

معماری روسی و سنتی ایرانی

این مکان تاریخی، یکی از آخرین خانه های سنتی ساخته شده در ایران است. با این حال هنر و معماری روسی نیز در معماری این خانه تاثیر داشته است. بنابراین به احتمال زیاد خانه سنتی رایج در ایران نیست.

تفاوت را می توان در شکل آجرها، استفاده از کاشی های هفت رنگ، کنده کاری های چوبی زیر سقف ها و گچ بری های دقیق که در حیاط دیده می شود، مشاهده کرد. همه آنها تأثیر هنر روسی را در ساخت این خانه نشان می دهند که این خانه را بسیار منحصر به فرد می کند. با این حال خانه همچنان طعم سنتی ایرانی خود را دارد که در پلان ساختمان به چشم می خورد. از آنجایی که در آن زمان کولر و سیستم گرمایشی وجود نداشت، خانه ها جایگاه ویژه ای برای تابستان و زمستان داشتند.

با وجود اینکه این خانه تحت بازسازی قرار گرفته بود، اما هیچ تغییری در دکوراسیون و سبک آن ایجاد نشده است. همچنین برنده با ارزش نگهداری شده ترین خانه تاریخی از یونسکو در سال 2016 شده است.

معماری خانه داروغه مشهد
خانه تاریخی داروغه یکی از آخرین خانه های سنتی ساخته شده در ایران است. با این حال هنر و معماری روسی نیز در معماری این خانه تاثیر داشته است.

تاریخچه مختصری از خانه تاریخی داروغه مشهد

خانه تاریخی داروغه همانطور که از نامش پیداست متعلق به کلانتری مشهد به نام یوسف خان هراتی بوده است. در سالهای آخر قاجاریه بود که دستور داد در مشهد خانه ای بسازند. این خانه در زمینی به مساحت 1100 متر مربع واقع شده است. این خانه نه تنها یکی از مجلل ترین خانه های زمان خود بود، بلکه تنها خانه ای در مشهد بود که حمام اختصاصی داشت. وجود نانوایی نیز یکی دیگر از نکات عالی برای این خانه است. دو خانه تاریخی دیگر در فاصله بسیار نزدیکی از این خانه وجود دارد که متعلق به کلانتری نیز بوده است. با این حال، آنها به اندازه خانه تاریخی داروغه محبوب نیستند، اما برای عموم آزاد هستند.

تاریخچه خانه داروغه مشهد
به فرماندهی یوسف خان هراتی، کلانتری مشهد و نظارت مهندسان روسی در اواخر دوره قاجار ساخته شد. این بنا نمونه کاملی از آمیختگی معماری ایرانی و روسی در آن دوران است.

قسمت های مختلف خانه تاریخی داروغه

خانه داروغه از دو قسمت تشکیل شده است: دو طرف اتاق نشیمن، یک طرف غلام، اتاقک، اولین شومینه مشهد، اولین حمام اختصاصی مشهد، دو طبقه نانوایی، آشپزخانه، اتاق های پیچ در پیچ، حوضچه آب آشامیدنی سنتی، دو حیاط در قسمت زمستان و تابستان

قسمت زمستانی

در فصل زمستان کلیه وسایل گرمایی و آب در طبقه زیرین جهت گرم نگه داشتن خانه تعبیه شده، شومینه و سرویس بهداشتی مخصوص ساختمان، وجود اجاق دیواری و پنجره های دو جداره از شگفتی های معماری در این ساختمان قدیمی است.

قسمت تابستان

در قسمت تابستانی، ساخت اتاق های پیچ در پیچ، جریان سنتی آب و سبک معماری کاملاً مهندسی شده، نشان می دهد که چگونه از انرژی آب، باد و خورشید استفاده می کردند تا بدون هیچ هزینه ای با بهره گیری از انرژی های طبیعی اتاق ها را خنک کنند.

قسمت های مختلف خانه داروغه
استفاده ار انرژی های طبیعی و ارزان برای سیستم گرمایشی و سرمایشه خانه ها

چگونه به خانه تاریخی داروغه مشهد برویم

خانه تاریخی داروغه به اکثر هتل های مشهد بسیار نزدیک است. از این رو، در بیشتر مواقع پیاده روی از هتل تا این مکان آسان خواهد بود. نزدیکترین ایستگاه مترو به این جاذبه گردشگری در مشهد، ایستگاه مترو 17 شهریور است که تقریباً 1.5 کیلومتر با این مکان فاصله دارد. با این حال، پیاده روی از ایستگاه مترو به این جاذبه آسان خواهد بود و فقط 15 دقیقه طول می کشد. اگر می خواهید سوار اتوبوس شوید باید اتوبوس هایی را انتخاب کنید که از میدان وحدت حرکت می کنند. خانه تاریخی داروغه تنها یک کیلومتر با این میدان فاصله دارد. بنابراین پیاده روی از میدان وحدت نیز آسان خواهد بود.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: مشهد
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی