House of Malekخانه ملک، خانه جهانگردی مشهد

شرح

مشهد شهری بزرگ برای درک بهتر پیشرفت معماری ایران در قرون مختلف و تحت تأثیر هنر اسلامی است. در میان بناهای مختلف، خانه ملک به ویژه به دلیل معماری خاص و عناصر تزئینی، یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین بناهاست.

مشهد شهر تاریخی عظیمی است که در طول اعصار توسعه یافته و به جهات مختلف بر ارزش آن افزوده است. بناهای تاریخی که هرکدام در مناطق تاریخی مختلف شکل گرفته اند این فرصت را برای مورخان فراهم می کند تا درک بهتری از تحول و توسعه شهرها در دوره های مختلف تاریخ داشته باشند. در میان خانه‌ها و بناهای تاریخی مختلف، خانه ملک از آنجایی که در آغاز مرحله مهمی از هنر و تاریخ معماری ایران، که آغاز مدرنیسم است، ساخته شده است، خانه‌ای خاص است. این خانه اکنون به یک مرکز گردشگری و هنری تبدیل شده است که با امکانات و طبقات متعدد به گردشگران و مردم خدمات می دهد. شما می توانید در تور مشهد از این خانه تاریخی زیبا و خاص دیدن کنید تا با سبک قدیمی خانه های این شهر بزرگ همیشه در حال توسعه بیشتر آشنا شوید.

خانه تاریخی ملک در مشهد را بیشتر بشناسید

تاریخ ایران، همواره مورد توجه گردشگران از سراسر جهان بوده است. ترکیب هنر، مذهب و الگوهای مفهومی در معماری بسیاری از بناهای تاریخی، سالانه توجه میلیون‌ها گردشگر را به خود جلب می‌کند که از سراسر جهان به این کشور سفر می‌کنند. هر شهر قدیمی ایران، ویژگی های خاص خود را دارد و با توجه به اینکه پادشاهان در دوره های مختلف شهرهای مختلفی را به عنوان پایتخت سلسله خود انتخاب کرده اند، بر این تنوع در هنر و شکل کلی شهرها می افزاید. در میان شهرهای مختلف تاریخی ایران، مشهد به دلیل تاریخی که با دین عجین شده است، مقصدی منحصر به فرد است که در نتیجه آن مکان‌های گردشگری مانند حرم مطهر امام رضا، آرامگاه نادرشاه و خانه ملک وجود دارد.

خانه تاریخی ملک در مشهد
خانه تاریخی ملک در مشهد

مشهد به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا (ع) که مورد توجه مسلمانان و به ویژه شیعیان سراسر جهان است، همواره به عنوان یکی از شهرهای مهم ایران مطرح بوده است. ثروت این شهر، بیشتر متکی به گردشگران مذهبی است که برای زیارت حرم مطهر به این شهر سفر می کنند. در واقع این شهر در طول قرن ها شکل گرفته و توسعه یافته است. در هر دوره از تاریخ، پادشاهان و امپراتوران توجه خاصی به این شهر داشته اند. در نتیجه، مشهد، شهری بزرگ برای درک بهتر پیشرفت معماری ایران در قرون مختلف و تحت تأثیر هنر اسلامی است. در میان بناهای مختلف، خانه ملک به ویژه به دلیل معماری خاص و عناصر تزئینی، یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین بناهاست.

خانه جهانگردی مشهد

خانه ملک در ضلع شرقی میدان امام خمینی (ره) مشهد واقع شده است. مدت زیادی نیست که این بنا در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. خانه ملک امروزه به خانه جهانگردی مشهد معروف است. این خانه تاریخی در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است. این بنا به عنوان با ارزش ترین و مهم ترین خانه های تاریخی مشهد نیز شناخته می شود.

حاج حسین ملک که به عنوان یکی از ثروتمندترین مردان ایران در قرن اخیر نیز شناخته می شود، مالک خانه زیبا و خاص ملک بود. او در خانواده‌ای متمول به دنیا آمد و در طول حیاتش تولیت آستان قدس رضوی را بر عهده داشت. او همچنین به عنوان یک تاجر خوب و باهوش شناخته می شود.
خانه ملک بیش از 100 سال پیش با مساحت کلی 600 متر مربع ساخته شده است. معماری این خانه از آنجایی که تلفیقی هنری از شیوه های ایرانی و عناصر اروپایی در معماری آن به کار رفته است، از اهمیت خاصی برخوردار است. شکل کلی خانه، شبیه به معماری ایرانی است، اما پلان های اصلی بنا بر اساس معماری مدرن اروپایی طراحی شده است.

خانه جهانگردی مشهد
خانه جهانگردی مشهد

اهمیت معماری خانه ملک

امپراتوری قاجار آغاز مدرنیسم در ایران است. این امر به ویژه در هنر، معماری و ادبیات ایران که قدمت آن به آن دوران بازمی‌گردد، قابل توجه است. در واقع، چهره شهرها نیز با تبدیل ساختمان ها به سازه های مدرن تر و سبک اروپایی تغییر کرده است. در این راستا، بناهایی که در دوره قاجار ساخته شده اند، به جهات مختلف این دگرگونی را نشان می دهند و خانه ملک نیز از این قاعده مستثنی نیست. همانطور که قبلا ذکر شد، این خانه متعلق به دوره‌ای از تاریخ است که شهرها سعی می‌کردند چهره‌های سنتی خود را که شبیه هنر و معماری ایرانی است حفظ کنند، اما طراحی داخلی و نقشه‌های ساختمان‌ها، سبک مدرن اروپایی را کاربردی‌تر و مناسب‌تر برای نیازهای زندگی مدرن می‌دانست.

در نتیجه چنین دگرگونی کلی در روندهای معماری، خانه ملک رسماً به عنوان اولین خانه تاریخی مشهد دارای حمام و دوش خصوصی تاریخی در داخل خانه مشخص شد. این بخش تاریخی از خانه ملک، که اخیراً کشف شده، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. از یک سو، ایده ساخت حمام در داخل خانه ها روندی نسبتاً مدرن است که بیشتر تحت تأثیر دگرگونی های عمومی به معماری سنتی ایران وارد شده است. در حالی که از سوی دیگر از این واقعیت حمایت می کند که صاحبان اصلی آن افراد ثروتمند زمان خود بوده اند. در دهه‌های اخیر، داشتن دوش و حمام خصوصی در داخل خانه‌ها چندان رایج نبود و تنها تعداد کمی از خانواده‌های ثروتمند می‌توانستند این تسهیلات را در داخل خانه‌های خود تهیه کنند. از آنجایی که خانه ملک متعلق به یک خانواده ثروتمند آن زمان است، داشتن چنین امکانات خصوصی عجیب نیست. این حمام تاریخی زیبا 127 متر وسعت دارد و در گوشه باغ داخلی بنا شده است. با عناصر تزئینی اسلیمی خاص طراحی شده و دارای چندین بخش مختلف است.

خانه ملک در گذشته بزرگتر از آنچه امروز باقی مانده، بود. در واقع آنچه امروزه به عنوان خانه ملک شناخته می شود تنها قسمت بیرونی ساختمان دو طبقه اصلی است. اتاق نشیمن بزرگ اصلی با سقف چوبی و دودکش زیبا که با گچ کاری تزئین شده است در قسمت های مرکزی ساختمان قرار گرفته است. بیشتر قسمت های خانه ملک با نقش های چوبی تزئین شده است که بر زیبایی و ارزش آن می افزاید.

خانه ملک در حال حاضر به عنوان یک مرکز هنری و فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد و با طبقات و دوره های مختلف که بیشتر بر اساس هنر ایرانی از جمله سفالگری، میناکاری شیشه ای، گلدوزی است، در خدمت مردم است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: مشهد
آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، خیابان امام خمینی، ۷HPX+CM۷
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی