Portuguese castleقلعه پرتغالی ها، قلعه ای قرمز رنگ در قشم

شرح

جزیره قشم که به عنوان بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس شناخته می‌شود، در نزدیکی تنگه هرمز با سواحل صخره‌ای شگفت‌انگیز و شگفتی‌های طبیعی قرار دارد. یکی از مناطق بزرگ استراتژیک و منابع طبیعی ایران، جنوب کشور است. از زمان های قدیم کشورهای زیادی مانند پرتغالی ها قصد تصرف این منطقه را داشته اند. جاذبه های تاریخی خارق العاده ای از جمله قلعه شگفت انگیز پرتغالی ها از این دوران به یادگار مانده است. این قلعه در ضلع شمالی جزیره قشم قرار دارد.جاذبه های قشم

موقعی استراتژی جنوب ایران و تصرف پرتغالی ها

پرتغالی ها برای تسلط بر مسیر تجارت دریایی استراتژیک بین هند و اروپا، چندین قلعه در جزایر اطراف خلیج فارس ساختند. این قلعه ها معماری بسیار مشابهی داشتند و بیشتر برای دفاع در برابر شورش های مردم محلی استفاده می شدند. آنها حدود 110 سال بر جزایر تسلط داشتند. سرانجام در سال 1623 یکی از فرماندهان صفوی قلعه های پرتغالی ها و دیگر پاسگاه های خلیج فارس را تصرف کرد.

این قلعه در سال 1030 هجری قمری ساخته شده است. قلعه با پلان مربع نامرتب دارای دیوارهایی به ضخامت حدود 3.5 متر و برج هایی به ارتفاع 12 متر در چهار طرف قلعه است. قلعه پرتغالی ها در جزیره قشم به دستور افونسو دو آلبوکرک، فاتح پرتغالی ساخته شد و شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، سربازخانه، زندان، کلیسا، مقر و تالار است.

هر گوشه از قلعه توسط یک برج محکم محافظت می شود. این برج ها برخی از قوی ترین سلاح های روز، تربوجت و توپ را در خود جای داده بودند. بقایای توپ های برنجی چند تنی به خوبی حفظ شده در امتداد خطوط دفاعی قلعه دیده می شود.

 

کمک قلعه پرتغالی ها به سایر قلعه ها و دژها

در آن زمان دژها و قلعه هایی از جمله قلعه های هرمز، قشم و لارک را ساختند. قلعه قشم با مساحتی بیش از 2 هزار متر مربع و از سنگ های آهکی و گچی با ساروج محلی ساخته شده است. قلعه پرتغالی‌ها انبار مهماتی بود که در قشم ساخته شد و به قلعه هرمز متصل می‌شد و به دژ مرکزی تدارکات و خدمات می‌داد.

در واقع از این قلعه به عنوان مکانی برای نگهداری مهمات و اسلحه برای پشتیبانی از قلعه های دیگر در سراسر خلیج فارس استفاده می شد. این قلعه همچنین به عنوان مقر فرماندهی برای مقامات نظامی پرتغالی مستقر بود. در حین حفاری در مناطق اطراف در سال 1999، یک تونل قدیمی در جزیره پیدا شد. محققان از طریق تونل صرفاً یک کابینت مهمات بود، اما بعداً از اینکه تونل مستقیماً به قلعه منتهی می‌شد، شوکه شدند و به عنوان یک راه فرار برای مقامات عالی رتبه عمل می‌کردند.

کمک قلعه پرتغالی ها به سایر قلعه ها و دژها
قلعه قشم به عنوان مخزن وسیع یا انبار مهمات و اسلحه استفاده می شد که در شرایط فشار به سایر قلعه ها کمک کرده است

بهترین زمان و آدرس برای بازدید از این قلعه

در هر گوشه ای از ایران موقعیت آب و هوایی منحصر به فرد و طبیعت بکر را خواهید دید. مناطق جنوبی ایران آب و هوای منحصر به فردی دارد. در فصل زمستان، مناطق جنوبی ایران هوای بهاری دارد و در سایر فصول سال گرم است. بهترین زمان برای سفر به قشم اواخر آذر تا اواخر اسفند است.

برای رفتن به این قلعه باید بعد از بزرگراه خلیج فارس به خیابان باهنر بروید سپس به سمت شرق به سمت میدان ولایت حرکت کنید تا به قلعه پرتغالی ها برسید. جزیره قشم جزیره کوچکی است. در نهایت پس از حدود 12 دقیقه رانندگی با ماشین به این قلعه خواهید رسید.

می توانید از جزیره شگفت انگیز هرمز دیدن کنید و خاک رنگارنگ آن را ببینید. غارهای خربس، دره ستارگان، جنگل های حرا قشم و جزایر ناز از دیگر جاذبه هایی هستند که در قشم باید از آنها دیدن کنید.

قلعه قرمز
این قلعه بیشتر با استفاده از گچ و سنگ آهک ساخته شده است و مساحتی بیش از 2000 متر مربع را در بر می گیرد.

بقایای کنونی قلعه پرتغالی ها

احسان یغمایی در سال 1378 قلعه را از خاک بیرون آورد. این باستان شناس در بهار 1379 مشغول کاوش در این قلعه بود که در پی زلزله 5.9 ریشتری در بهار 1379، کاوش قسمت داخلی دیوار شرقی قلعه، به دلیل تخریب آن، با شکست مواجه شد. در این کاوش ها ظروف چینی، شیشه های ونیزی و توپخانه پیدا شد.

در طول قرن ها، این قلعه چندین بار در جریان جنگ ها و شورش ها آسیب دیده است. با این وجود، بقایای کنونی قلعه، با معماری اسرارآمیز و تغییر شکل یافته، به عنوان شاهدی بر شکوه سابق آن است. مناظر لذت بخش و آب و هوای گرمسیری خلیج فارس جذابیت بیشتری به این جاذبه تاریخی می بخشد. تور قشم شامل بازدیدهای تاریخی زیادی از جمله قلعه پرتغالی های قشم است.

بقایای کنونی قلعه پرتغالی ها
در این قلعه آب انبار (آب انبار)، اتاق های سربازان، زندان، کلیسا، تالار و مقر وجود داشت. پس از سالها تصرف، در زمان سلسله صفویه، قلعه به تصرف امام قلی خان که از فرماندهان شاه عباس بود، درآمد.

رستوران در نزدیکی قلعه پرتغالی

بازدید از قلعه پرتغالی ها شما را گرسنه کرد؟ به دنبال جایی برای غذا خوردن هستید؟ خب رستوران سنتی خاله، رستوران عرفان و رستوران نون وا نمک در همین حوالی هست.

محل اقامت در نزدیکی قلعه قرمز

خوشبختانه شما در وسط شهر قشم هستید، بنابراین برای یافتن هتل در جزیره قشم با مشکلی مواجه نخواهید شد و گزینه های زیادی برای شما وجود دارد. اگر قصد اقامت در هتل های ارزان قیمت را دارید می توانید هتل آسماری قشم، هتل المپیک قشم و هتل مروارید قشم را انتخاب کنید. اگر می خواهید در یک هتل مجلل اقامت کنید، می توانید هتل ایرمان، بوتیک هتل فولتون و هتل ارم قشم را انتخاب کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی