Nasir-al-molkمسجد نصیرالملک، مسجد صورتی یا رنگین کمان

شرح

شیراز یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران با فرهنگ هنر و صنعت پر جنب و جوش و تاریخی غنی است.  مسجد نصیرالملک یکی از قدیمی ترین مساجد شیراز و بی شک یکی از زیباترین اماکن ایران است. مسجد نصیرالملک به نام مسجد صورتی یا مسجد رنگین کمان نیز شناخته می شود. در نگاه اول شبیه یک مسجد معمولی اسلامی به نظر می رسد، اما با طلوع خورشید، هنر معماری، مسجد را به یک کالیدوسکوپ عظیم تبدیل می کند. این عبادتگاه با شیشه های رنگارنگ خیره کننده، هزاران کاشی نقاشی شده روی سقف و قالیچه های ایرانی که کف را پوشانده است، رنگین کمانی زیبا از هر جهت است.

موقعیت مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک در منطقه ای در ضلع جنوبی خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است. با حضور در این منطقه می توانید از جاذبه های فوق العاده شیراز دیدن کنید که قدمت آن ها به دوره زندیه باز می گردد. بازار وکیل، حمام وکیل، ارگ کریم خان، موزه پارس، مسجد جامع عتیق، شاه چراغ و آرامگاه حافظ از آن جمله است.

کاشی کاری مسجد نصیرالملک
کاشی کاری این مسجد فوق العاده دیدنی و بی نظیر است. در هیچ کجای دنیا نمی توانید کاشی کاری از این دست پیدا کنید.

تاریخچه مسجد نصیرالملک

در سال 1876 میلادی، میرزا حسنعلی خان که به نصیرالملک، حاکم استان فارس معروف بود، تصمیم گرفت مسجدی را به یادگاری از خود برای نسل‌های بعدی بگذارد. وی فرزند قوام الملک و از اعیان قاجار و فرمانروایی عادل، شناخته شده بود. بر همین اساس مسجد را ساخت و پس از 12 سال در سال 1925 ساخت آن به پایان رسید. اما هیچ شیشه ای با رنگ های مشخص یا در و پنجره های خاص وجود نداشت تا اینکه در سال 1969 این زیبایی ها توسط حاج میرزا آیت به بنای مسجد اضافه شد.

تاریخچه مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک بین سال‌های 1876 تا 1888 میلادی در زمان سلسله قاجار که از سال 1785 تا 1925 بر ایران حکومت می‌کردند، ساخته شد.

معماری و هنر در مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک 2216 متر مربع مساحت دارد و در زیر بنای 2890 متر مربع بنا شده است. یکی از بارزترین ویژگی های این مسجد، کاشی کاری و مقرنس کاری گرانبهای آن است. این مسجد با شکوه با معماری میرزا محمدحسن معمار و کاشیکاری زیبای استاد محمدرضا از هنرمندان مشهور عصر قاجار ساخته شد.

نکته جالب در مورد مسجد نصیرالملک این است که بر خلاف تمام مساجد ایرانی فاقد گنبد است. یکی دیگر از نکاتی که باعث این شکوه می شود، استفاده از رنگ صورتی به عنوان رنگ غالب است که در هیچ مسجد دیگری از ایران استفاده نشده است.

استفاده از شیشه های رنگارنگ که در تک تک قسمت های مسجد چشم را به خود خیره می کند. کاملاً بی رقیب است و معماری ظریف آن که نور خورشید را به رشته های رنگارنگ نور تبدیل می کند، شکوه و عظمت مسجد را به ارمغان آورده است.

مسجد زیبای شیراز
نور خورشید با عبور از پنجره های موزاییک، دیوارها و فرش های کف را با صدها رنگ، رنگ آمیزی می کند.

این مسجد از نظر کاشی کاری و طاق های مقرنس یکی از زیباترین مساجد ایران به شمار می رود. این کاشی‌ها با نقش‌های زیبای گل و حیوان و استفاده از رنگ‌های متنوع، نمایانگر هنر کاشی‌کاری هنرمندان دوره قاجار است.

داخل مسجد حیاط باز با حوضی مستطیل شکل در مرکز آن قرار دارد که اطراف آن را گل احاطه کرده است. نمای ساختمان دارای ده ها طاق عربی است که به زیبایی نور نمایش شیشه های رنگی می افزاید.

بهترین زمان بازدید از این مسجد با شکوه

بهترین زمان برای بازدید از مسجد نصیرالملک اواسط پاییز تا اواسط زمستان است. این به دلیل زاویه مایل نور خورشید است که بهترین شرایط نوری را برای گرفتن عکس ایجاد می کند. برای گرفتن عکس ایده آل خود، همچنین باید سحرخیز باشید و از ساعت 7:00 تا 9:00 صبح در مسجد باشید. سحر و جادو در عرض چند ساعت ناپدید می شود. علاوه بر این، اگر می خواهید یک عکس نفس گیر از طاق مروارید بگیرید، باید بعد از ظهر از مسجد دیدن کنید زیرا نور مستقیماً به آن می تابد و چنین منظره ای عالی را به نمایش می گذارد.

مسجد نصیرالملک
معتقدند مسجد نصیرالملک زیباترین مسجد شیراز است که به دلیل معماری و ترکیب رنگ های به کار رفته در ساختمان و پنجره هایش شهرت دارد.

رستوران در نزدیکی مسجد صورتی

رستوران هفت خوان، رستوران سنتی داش آکل، نارنجستان، وکیل، رستوران سنتی هزار دستان و رستوران کواترو، رستوران‌های اطراف هستند. می‌توانید بعد از بازدید در آن‌ها از خوردن غذاهای لذیذ لذت ببرید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: شیراز
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی