Astan Quds Razavi Museumsموزه‌های آستان قدس رضوی

شرح

موزه‌های زیادی در شهر مشهد تحت مدیریت آستان قدس رضوی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به معرفی موزه‌های واقع در داخل ساختمان حرم امام رضا بپردازیم. ساخت اولین موزه این مجموعه در سال 1937 آغاز شد و در سال 1942 به پایان رسید. مساحت موزه در ابتدا 5700 متر مربع بود اما با گسترش موزه و اضافه شدن فضاهای دیگر به آن، مساحت آن به 18000 متر مربع رسید. . موزه آستان قدس رضوی، بزرگترین موزه وقفی ایران است که با استفاده از هدایا و موقوفات ساخته شده است و بازدید از آن را در تور مشهد به شما پیشنهاد می کنیم.

موزه‌های آستان قدس رضوی یکی از مجموعه‌های بزرگ موزه‌های ایران است که بناهای تاریخی آن نشان‌دهنده 6 قرن معماری دوران اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان‌دهنده هنرها و صنایع دستی ساخته شده در ده قرن اخیر است. در حال حاضر موزه‌های آستان قدس رضوی در چهار ساختمان مستقر هستند و اشیای به نمایش گذاشته شده در این موزه‌ها شامل آثار تاریخی حرم مطهر امام رضا (ع) و میراث آستان قدس رضوی و اشیاء و هدایای وقفی و اهدایی خریداری شده برای تکمیل است. مجموعه ها سه ساختمان موزه در حرم مطهر امام رضا (ع) در صحن کوثر قرار دارد و هر کدام از طریق اشیایی که در خود نگهداری می‌کند شناسایی می‌شود. از اشیای به نمایش گذاشته شده در ساختمان مرکزی می توان به گنجینه حرم رضوی، گنجینه تمبر و اسکناس، گنجینه نجوم و ساعت، سلاح سرد و گرم، گنجینه ظروف، گنجینه هنرهای تجسمی، صدف و حلزون دریایی، سکه و… اشاره کرد. . از اشیاء به نمایش گذاشته شده در ساختمان موزه قرآن و اقلام نفیس می توان به گنجینه قرآن و اشیای نفیس، گنجینه اشیای اهدایی رهبر ایران، اشیای اهدایی استاد فرشچیان و همچنین مرقعه و ابزار تحریر اشاره کرد. در ساختمان موزه فرش مجموعه نفیسی از فرش های آستان قدس رضوی در سه طبقه به نمایش گذاشته شده است. موزه مردم شناسی آستان قدس رضوی نیز در حمام مهدی قلی بیک در ضلع غربی حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد.

موزه قرآن از موزه‌های آستان قدس رضوی

این موزه که یکی از بزرگ‌ترین و با ارزش‌ترین گنجینه‌های مسلمانان در سراسر جهان است، در سال 1985 در زمینی به مساحت 800 متر مربع افتتاح شد. قرآن هایی با خط منسوب به ائمه شیعه، قرآن بر روی چوب، خط قرآن با خط بزرگان خوشنویس و… از جمله کتاب های نفیسی است که در موزه نگهداری می شود. قدمت برخی از این قرآن ها به 11 قرن پیش باز می گردد.

موزه قرآن از موزه‌های آستان قدس رضوی
موزه قرآن از موزه‌های آستان قدس رضوی

این موزه از 3 بخش گنجینه قرآن، هدایای رهبر ایران و تالار فرشچیان (فرشچیان یکی از بزرگترین نقاشان ایران) تشکیل شده است. در بنای گنجینه های قرآن، قرآن های با ارزش فراوانی وجود دارد که توسط ائمه اطهار نوشته شده است. در طبقه همکف هدایایی از رهبر ایران وجود دارد که از سوی چهره های خارجی و غیر خارجی به ایشان داده شده است. در تالار فرشچیان 17 تابلوی نفیسی از وی وجود دارد که به این موزه هدیه داده است.

موزه فرش آستان قدس رضوی

موزه فرش در سال 1945 در کنار مقبره شیخ بهایی بازگشایی شد. با گذشت زمان و افزایش تعداد فرش‌های وقفی، در سال 2011 موزه فرش به ساختمان بزرگ‌تری منتقل شد. بنای فعلی دارای سه طبقه است که هر طبقه متعلق به قالی‌های مناطق و دوره‌های خاصی از ایران است. از جمله فرش‌های مهم این موزه فرش، «هفت شهر عشق» است که نقاشی هفت شهر مقدس مسلمانان در سراسر جهان است.

موزه فرش در سال 1386 افتتاح شد. این موزه 4 طبقه با فضاهای نمایشگاهی و فضای کارگاهی است. انواع فرش و قالیچه های با ارزش از سراسر ایران در این موزه وجود دارد. این فرش ها مربوط به گذشته تا کنون هستند. این موزه به عنوان یکی از بزرگترین موزه های جهان شناخته می شود.

موزه فرش آستان قدس رضوی
موزه فرش آستان قدس رضوی

موزه تاریخ رضوی

موزه تاریخ رضوی یکی از موزه های آستان قدس مشهد است. در سال 1378 «موزه تاریخ رضوی» برای آشنایی مردم با مراحل توسعه و تاریخ مشهد تأسیس شد. فضای نمایشی موزه حدود 1000 متر مربع است و بیشتر اشیای موزه هدایایی است که زائران از سراسر جهان به حرم مطهر امام رضا (ع) اهدا کردند.

موزه مردم‌شناسی مشهد (حمام مهدی قلی‌بیلک)

این موزه در حمام تاریخی مهدی قلی‌بیک و در نزدیکی آرامگاه امیر قیاس‌الدین ملکشاه ساخته شده است. بر اساس اسناد، این حمام در سال 1648 توسط مهدی قلی‌بیک ساخته شد و به آستان قدس رضوی اهدا شد. پس از بازسازی در سال 2006، این مکان به موزه مردم شناسی تغییر یافته است. در این موزه انواع سماور زغالی، ظروف مختلف، عکس های مشهد قدیم و… نمایش داده می شود.

موزه مردم شناسی یا حمام مهدی قلی بیک مشهد
موزه مردم شناسی یا حمام مهدی قلی بیک مشهد

موزه سکه آستان قدس رضوی

موزه سکه آستان قدس رضوی یکی از غنی ترین موزه های سکه در خاورمیانه است. بخش بزرگی از سکه ها توسط مجموعه داران سکه اهدا شده است. گنجینه این موزه شامل سکه های متعدد دوره های پیش از اسلام و پس از اسلام ایران، سکه های عرب، سکه های اروپایی و … است.

موزه ظروف

در موزه ظروف آستان قدس رضوی 150 ظرف وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به غزنویان، سلجوقیان و قاجاریه است و قدمت برخی از آنها به 1200 سال قبل از میلاد می رسد. تعدادی از ظروف این مجموعه پس از حفاری حرم مطهر امام رضا (ع) کشف شده است.

موزه تمبر

در سال 1990 با همکاری مجموعه داران و کارشناسان تمبر افتتاح شد. کتابخانه ای نیز در این موزه آستان قدس رضوی وجود دارد که منابع ارزشمندی در زمینه مطالعات تخصصی تمبر ارائه می دهد. سکه سیاه (قدیمی‌ترین تمبر جهان) و تمبر شیر و خورشید (قدیمی‌ترین تمبر ایران) از جمله تمبرهای به نمایش درآمده در موزه تمبر آستان قدس رضوی است.

موزه اسلحه، جذاب ترین و پربازدیدترین موزه های آستان قدس رضوی

در سال 1999 و در فضایی به وسعت 200 متر مربع، این موزه برای نمایش سلاح های سرد و گرم تاریخی افتتاح شد. موزه اسلحه آستان قدس رضوی یکی از جذاب ترین و پربازدیدترین موزه های آستان قدس رضوی است که دارای سلاح هایی مانند شمشیر فولادی با دسته عاج، کلاه ایمنی، سرنیزه، تپانچه و … می باشد که بیشتر آنها مربوط به عصر صفویه است.

موزه اسلحه، جذاب ترین و پربازدیدترین موزه های آستان قدس رضوی
موزه اسلحه، جذاب ترین و پربازدیدترین موزه های آستان قدس رضوی

موزه ساعت

گنجینه ساعت متشکل از ساعتهای خورشیدی، ساعتهای مکانیکی و قطب نماهای مختلف است. یکی از این ساعت ها یک ساعت خورشیدی با صفحه سنگی و اعداد رومی است که قدمت آن به سال 1733 میلادی می رسد.

موزه نجوم آستان قدس رضوی

این موزه دارای انواع اخترلاب ها، تلسکوپ های نسوز و بازتابنده، کره های جغرافیایی، دوربین ها، مدل های مختلف زمین، مجموعه های مربع، خط کش ها و مجسمه سازان، دستگاه مورس و لرزه نگار و غیره است.

موزه آبزیان

یکی دیگر از موزه های آستان قدس رضوی، موزه آبزیان است که در سال 1378 افتتاح شد. مساحت این موزه 475 متر مربع است و در طبقه اول ساختمان موزه مرکزی آستان قدس رضوی قرار دارد و شامل دو بخش نرم تنان و حیوانات تاکسیدرمی است تقریباً تمامی نمونه های این موزه توسط زائران حرم مطهر امام رضا (ع) اهدا شده است.

موزه هنرهای تجسمی

گنجینه هنرهای تجسمی در سال 1378 در طبقه اول ساختمان موزه مرکزی با زیربنای 450 متر مربع افتتاح شد. این موزه آستان قدس رضوی از سال 1393 آثاری نفیس در سبک های مختلف هنرمندان برجسته ایرانی و اروپایی را در معرض دید عموم قرار داده است که از جمله آنها می توان به چهار اثر به یاد ماندنی از استاد کمال الملک اشاره کرد.

موزه هنرهای تجسمی
موزه هنرهای تجسمی

موزه پروفسور فرشچیان

پیش از سال 1389 آثار استاد فرشچیان در موزه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته می‌شد، اما بعداً با توجه به افزایش اهدای آثارش به موزه، جایگاه ویژه‌ای برای نمایش آثار استاد فرشچیان در نظر گرفته شد. در مجموع 18 تابلوی نقاشی از استاد فرشچیان هم اکنون در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: مشهد
آدرس: حرم مطهر، مشهد
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی