Qeshm bamبام قشم، قدیمی ترین استقرارگاه خلیج فارس

شرح

قشم،با جاذبه های خود، بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس به شکل دلفین، جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد، از جزایر بکر گرفته تا جنگل‌ها، دره‌ها تا غارها، و تمام حیات وحش و میراث فرهنگی در این بین. این جزیره، با جنگل‌های حرا، سواحل جذاب و 60 روستای بندری در حاشیه است. ژئوپارک جهانی جزیره قشم با مساحتی بالغ بر 30000 هکتار در غرب جزیره قشم واقع شده است. این ژئوپارک مناطق مختلفی از جمله جنگل های حرا، گنبد نمکی، غار نمکی، چشمه های معدنی، تنگه چاهکو، بام قشم، دره تندیس ها و ده ها صخره را در بر می گیرد. همچنین می توانید راهنمای سفر به قشم را بخوانید. بام قشم مجموعه‌ای ازارتفاعات سنگی است که همراه با چند مجموعه‌ ی دیگردرکنارهم قرارگرفته ‌اند. بام قشم یکی از قسمت‌های ژئوپارک قشم است که تحت حمایت یونسکو جای دارد.  اینجا فلات نسبتاً مرتفعی است که بر حاشیه شمالی جزیره مسلط است، که از بخش‌های مرکزی شروع شده و در امتداد غرب امتداد دارد.این فلات به‌عنوان «بام قشم» نام‌گذاری شده است، زیرا وسیع‌ترین ارتفاعات جزیره است و می‌توان مناظر بی‌نظیری از بالای این منطقه تماشایی لذت برد.

زمین شناسی و آثار قدیمی بام قشم

لایه های رویی بام قشم از سازه های سخت (عمدتا سنگ آهک) پوشیده از فسیل های متعدد (عمدتاً دوکفه ای) تشکیل شده است و در دامنه و حاشیه آن می توان زمین های مرتفعی از ماسه سنگ های شکننده حاوی مارن و سیلت را دید که به شدت فرسایش یافته اند.

هنگامی که به فلات اصلی رسیدیم، بقایای یک روستای باستانی مخروبه ای را می یابیم که بومیان آن را «کلات کوشتران» می نامند و دلیل این نامگذاری برای ما روشن نیست. در خرابه‌های «کلات کشتار» آثاری از دیوارهای باستانی بسیار منظم، مناطق مسکونی، قطعات صخره‌ای صیقلی و فضای بسته‌ای نسبتاً دست‌نخورده دیده می‌شود که شبیه به آغل یا استبل است. قطعات سفالی و خشت های گلی پخته نیز در خرابه ها وجود دارد که احتمالاً قدمت آنها به دوره اسلامی می رسد.

نکته جالب در اینجا استفاده از سنگ آهک های سخت در ساخت و سازهای منطقه است که از لایه های آهکی بالایی فلات تامین شده است. وجود آب انبار در اینجا نشان می دهد که در گذشته بومیان دو روستای تبل (در ساحل شمالی) و سلخ (در ساحل جنوبی) از بام قشم به عنوان استراحتگاه تابستانی و زمستانی در ماه های گرم و مرطوب استفاده می کردند. 

مناظر بی نظیر بام قشم
قسمت‌های مرتفع قشم عمدتاً از سنگ آهک سخت تشکیل شده است که پوسته‌های زیادی را در خود جای داده است. در حالی که در بخش های پیرامونی آن، وجود سیلت و مارن و همچنین ماسه، فرسایش شدیدی را به همراه داشته است.

راه دسترسی به بام قشم

یک راه خوب برای دسترسی به این ژئوسایت، سفر از طریق جاده طبل سلخ است که از طریق جاده سنگریزه و 15 دقیقه پیاده روی می تواند به بام قشم منتهی شود. می توانید موقعیت آن را روی نقشه ببینید.

تاریخچه

بام قشم، قدیمی‌ترین و قدیمی ترین استقرارگاه خلیج فارس شناسایی شده است و از نظر فناوری ساخت و ریخت‌شناسی مربوط به اواخر دوره‌ی آشولی و موستری است.کشف قطعات ابزار سنگی دارای رتوش از جمله تراشه‌هاس لوا لوا، سوراخ‌کننده، سنگ‌های مادر دیسکی شکل و… است که نشان دهنده زندگی انسان های اولیه در این منطقه است. گمان می‌رود که اولین مردمی که بر خلیج فارس گام نهادند در این ارتفاعات سنگی به زندگی می‌پرداختند. باستان شناسان عمر این اشیا کشف را به بیش از 150 هزار سال پیش و و 750 سال قبل از میلاد، اواخر پارینه سنگی قدیم و پارینه سنگی میانی، نسبت می دهند.

جاذبه گردشگری با قدمت تاریخی

بام قشم به عنوان یکی از جاذبه های اصلی ژئوسایت ها، به این دلیل که بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین فلات جزیره است. فرصتی بی‌نظیر برای تماشای مناظر زیبا را میدهد، گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. بام قشم از شمال به دره تندیس مشرف است که با تهیه بلیط قشم، همچنین می توانید از دیدن زیبایی های بینظیر آن لذت ببرید. ،

این منطقه فرصتی بی نظیر برای تماشای مناظر زیبای خط ساحلی شمالی، جنگل حرا و آب های آبی نیلگون خلیج فارس و سرزمین اصلی است. بازدیدکننده را تشویق می کند تا لحظه ای فکر کند و نفسی تازه کند. هوا، و لذت بردن از آسمان صاف، همچنین برای نجوم مناسب است.

چاه‌ها و آب انبارها جزو جاهای دیدنی قشم می‌باشند و در نقاط مختلف این جزیره قرار دارند. آب انبارها معماری جذابی دارند و درون آن مخزنی تعبیه شده که آب را تمیز نگه می‌دارد. دستور ساخت این آب انبار را بانوی خیری به نام صوغیه، همسر شیخ عبدلله، حاکم منطقه در آن زمان بوده، در سال ۱۲۰۲ می باشد. به همین دلیل به این آب انبار، آب انبار بی بی هم می گویند.

قدمت بام
به نظر می ‌رسد در سال‌های گذشته مردم زیادی به بام قشم به عنوان سکونتگاه موقت درهنگام گرما و شرجی شدن هوا نگاه می ‌کردند. آب‌انباری که در سال‌های خیلی دور دربام قشم وجود داشته است پناه می ‌آوردند.

رصد آسمان بام قشم

زیبایی‌های آسمان پرستاره بام قشم در شب توصیف ناپذیر است. ارتفاع این منطقه و آسمان آن نیز می ‌تواند گزینه بسیارمناسبی برای علاقمندان به ستاره‌ شناسی و رصد آسمان باشد. یکی ازبرتری‌هایی که این مکان ازلحاظ ستاره‌ شناسی نسبت به نقاط کویری دارد این است که در فصول سرد سال نیز به دلیل شرایط آب‌ وهوایی امکان استفاده بیشتری دارد.

رصد آسمان در شب
ستاره‌ها درآسمان بام قشم آن ‌قدر به شما نزدیک ‌اند که براستی خیال می‌ کنید می ‌توانید آن‌ها را لمس کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی