Nader Shah Afshar’s Tombآرامگاه نادرشاه افشار در مشهد

شرح

مطمئناً مشهد به خاطر حرم امام رضا (ع) محبوبیت بیشتری دارد، اما این شهر بزرگ دارای مکان‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی متعددی است که واقعاً ارزش دیدن را دارد. حتی بسیاری از ایرانیان فقط برای ادای احترام به امام خود به مشهد سفر می کنند، اما از دیگر جاذبه های نزدیک به حرم مطلع نیستند. بنابراین در اینجا به سراغ آرامگاه نادرشاه افشار می رویم که بعد از حرم، دومین جاذبه برتر مشهد است.

این دومین جاذبه برتر مشهد، نزدیک به حرم است. آرامگاه نادرشاه افشار یک باغ، موزه، مجموعه کتابخانه، با مجسمه برنزی خیره کننده از نادر سوار بر اسب است. نادرشاه یکی از شخصیت های برجسته ای است که تأثیر اجتماعی و سیاسی زیادی در مشهد داشت.

مجموعه باغ موزه نادری
مجموعه باغ موزه نادری

مجموعه باغ موزه نادری

آرامگاه و باغ نادرشاه افشار حدود چهارده هزار و چهارصد متر مربع است که هر ضلع آن به یک خیابان ختم می شود. طراحی استخرها و آبراهه ها همگی از سازه های باغ سنتی ایرانی پیروی می کنند، اگرچه در سال 1963 بازسازی شده است.

نادرشاه افشار معروف به نادرقلی یکی از شاهان دلیر ایرانی بود که سلسله افشاریه را به وجود آورد. او توانست دهلی و ترکستان را فتح کند. نادرشاه در اواخر عمر بسیار بدخلق بود و سرانجام توسط فرماندهانش ترور شد.

آرامگاه نادرشاه در مشهد است که توسط هوشنگ سیحون به مناسبت بزرگداشت نادرشاه افشار در سال 1342 خورشیدی طراحی و ساخته شد. آرامگاه نادرشاه در بخش مرکزی گورستان نادرشاه قرار دارد و از دو گالری موزه تشکیل شده است.

موزه اول در مورد نمایش اشیاء مختلف برای معرفی آثار تاریخی دوره افشاریان است و موزه دوم مجموعه ای از سکه ها، ظروف و سایر اشیاء اهدایی دوره صفویه به دوره معاصر است.

داستان آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد

نادرشاه افشار که ابتدا مشهد را به عنوان پایتخت ایران انتخاب کرد، اولین آرامگاه خود را در این شهر ساخت. پس از آنکه رسماً پادشاه ایران شد، بلافاصله در صدد تسخیر هند برآمد، هنگامی که از این سفر طاقت فرسا عقب نشینی کرد، تصمیم گرفت مقبره دیگری در شهر خود بسازد.از این رو دستور داد سنگ های مرمر سیاه بزرگی را از قرقیزستان به آذربایجان بیاورند. برخی از این سنگ ها سنگین بودند و هزینه حمل و نقل آنها بسیار بالا بود.

او در سالهای آخر عمرش بنای دیگری را به عنوان مقبره خانوادگی بنام عمارت خورشید ساخت، اما جنازه او در هیچ یک از این سه قبر دفن نشد. سر نادرشاه افشار پس از قتل او به هرات فرستاده شد. جسد او بدون سر موقتاً در یکی از این مقبره ها دفن شد، اما بعدها آقا محمدخان قاجار آن را به تهران منتقل کرد.

به همین دلیل نادرشاه مدتها در مشهد مقبره نداشت تا اینکه قوام السلطنه در اواخر دوره قاجاریه بر روی بقایای یکی از سنگ قبرهای تخریب شده برای او مقبره جدیدی ساخت و استخوانهایش را از تهران به این شهر منتقل کرد. مشهد. انجمن ملی موزه‌های ملی ایران تصمیم به ساخت زیارتگاهی برای نادرشاه گرفت.

آرامگاه نادرشاه افشار
آرامگاه نادرشاه افشار

بهترین زمان بازدید از آرامگاه نادرشاه افشار

می توانید هر فصل به مشهد بروید و از آرامگاه نادرشاه دیدن کنید. البته زمستان در مشهد بسیار سرد است. در نظر داشته باشید که در ماه مبارک رمضان و ولادت و شهادت امام رضا (ع) بهترین زمان برای تهیه تور مشهد است.

مجسمه نادرشاه

قبل از اینکه وارد باغ شوید، مجسمه نادرشاه نظرتان را جلب می کند. نادرشاه با تبر در دست و سه سرباز به دنبال او سوار بر اسبی است. این مجسمه حدود 6.5 متر ارتفاع دارد و از برنز ساخته شده است. این مجسمه را ابوالحسن صدیقی یکی از بهترین شاگردان کمال الملک ساخته است. او آن را در رم ایتالیا ساخت.

آرامگاه نادرشاه افشار

اصلی ترین و پربازدیدترین قسمت مجموعه، مقبره این پادشاه ایرانی است. نیمکتی سنگی با دوازده پله است. تالار چهار مربعی با 16 ستون سنگی که به شکل چادرهای عشایری به نشانه زادگاه و وفات او ساخته شده است. چون در چادر عشایری به دنیا آمد و کشته شد. دیوارها با سنگ مرمر اخرایی مراغه پوشانده شده است. این برای برانگیختن تصور مرگ نادر در خون خودش است. سکوی باز بزرگ نشان دهنده میدان نبرد است.

چهار مربع و مثلث دو شکل هندسی غالبی هستند که به عنوان ساختار سنگ های گرانیتی بزرگ در ساختمان استفاده کرده اند. و همه اینها برای نشان دادن عظمت ثروتمندترین پادشاه روی زمین، نادرشاه است.

موزه نادری

سالن شماره 1

در این تالار هر چه می بینید از سلسله افشاریان است. لباس های نظامی، سلاح، تجهیزات سوارکاری، نقاشی های نادرشاه و جنگ های آن زمان، دست نوشته های نفیس از جمله تاریخ جهانگشای نادری و شمشیرهای نادرشاه. دو تا از شمشیرها حکاکی های طلایی در مورد عظمت نادرشاه بر روی خود دارند.

سالن شماره 2

در سال 1374 این تالار را به مجموعه اضافه کردند. این تالار متعلق به اشیایی از دوره صفویه تا تاریخ معاصر مانند سکه های مختلف، نقاشی، تفنگ، شمشیر و … است.

توپ جنگی

یک لوله توپ جنگی نیز در مجتمع وجود دارد. متعلق به فیلیپ دوم، پادشاه اسپانیا و پرتغال است. پادشاه ایران آن را به عنوان غنایم جنگی با پرتغالی ها گرفت.

موزه نادری
موزه نادری

سرهنگ محمدتقی خان پسیان

در قسمت شمالی باغ نادری آرامگاهی متعلق به محمدتقی خان پسیان قرار دارد. او ژاندارم ایرانی و اولین خلبان ایران بود که 33 بار در آلمان پرواز کرد. او حکومت خودمختار خراسان را تشکیل داد که مدت کوتاهی دوام آورد. احمد قوام نخست وزیر ایران در 3 اکتبر 1921 موفق شد او را تعقیب و سر برید.

اما نادرشاه کیست؟

نادرشاه بنیانگذار سلسله افشاریان (1736-1796) است. نادر ترکمنی از ایل افشار بود. آنها طایفه ای نیمه کوچ نشین بودند که در شمال شرق ایران در خراسان ساکن بودند. او با استفاده از هرج و مرج ایران در آخرین روزهای سلسله صفویه توانست به قدرت برسد.

او از طریق مبارزات انتخاباتی خود به قدرتمندترین حاکم غرب آسیا تبدیل شد. مورخان به نادرشاه القاب‌هایی مانند «اسکندر دوم»، «شمشیر پارس» و «ناپلئون پارس» داده‌اند.

اگرچه او بر قدرتمندترین امپراتوری جهان حکومت می کرد، اما مدت زیادی دوام نیاورد. او فقط حدود 11 سال حکومت کرد. دلیل آن ظلم فزاینده او در تقلید از قهرمانانش تیمورخان و چنگیزخان بود. او توسط برخی از یارانش که به آنها هشدار داده بود که قرار است مجازاتش کند سر بریده شد.

نادرشاه کیست
نادرشاه کیست

می توانید با تاکسی، اتوبوس و همچنین مترو به آنجا بروید:

با اتوبوس

با اتوبوس BRT از خط 6 تا پایانه فردوسی و با اتوبوس های عادی از خطوط 50 (تا پایانه حرم)، 51 (تا پایانه میامی) و 57 (تا پایانه گلشهر) استفاده کنید که در چهارراه شهدا توقف دارند. آرامگاه نادرشاه افشار تا چهارراه شهدا دویست متر فاصله دارد که باید پیاده روی کنید.

با مترو

باید روی خط 2 پرید و از جایی که مجتمع ششصد و پنجاه متری است، در ایستگاه شهدا پیاده شوید.

این مجموعه در طول بهار و تابستان از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر و در پاییز و زمستان از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است.

اگر قصد سفر به مشهد را دارید، از جاذبه های دیدنی مشهد دیدن کنید. حرم امام رضا، خانه تاریخی داروغه و موزه های آستان قدس رضوی تنها حدود 2 کیلومتر فاصله دارند. و موزه مردم شناسی مشهد حدود 3 کیلومتر فاصله دارد. هر یک از آنها چیزهای زیادی برای لذت بردن دارد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: مشهد
آدرس: مشهد، خیابان شیرازی، چهارراه شهدا
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی