Valley of statuesدره تندیس‌ ها در قشم

شرح

این مکان طبیعی بسیار زیبا «دره تندیس‌ ها» نامیده می‌شود، زیرا در اینجا صخره‌های بلند توسط عناصر به اشکال عجیبی در آمده‌اند که مانند تندیس های زیبا جلوه می کنند. دره و ساحل مجسمه ها در هرمز قرار دارد. هرمز از لحاظ تاریخی بندری مهم، امروزه مکانی آرام است، روستایی کوچک، هنرمندان ایرانی و شگفتی های طبیعی ایجاد شده توسط جغرافیای جزیره، مناظر سفید رنگی را نیز در بر می گیرد که از ارتفاع کم آن ایجاد شده است.

نقاط محبوب در بین بازدیدکنندگان جزیره قشم عبارتند از ساحل سرخ، دره رنگین کمان، کوه نمک و دره تندیس‌ ها ست که نظر بسیری از گردشگران را در تور قشم به خود جلب می کند. تاریخ دریایی هرمز را می‌توان با بازدید از یک قلعه پرتغالی ساحلی مشاهده کرد و انرژی هنری جزیره را می‌توان در نقاشی‌های دیواری و دیگر آثار هنری که در جزیره پراکنده‌اند، و همچنین موزه و گالری هنرمند محیط‌زیست دکتر احمد ندائیان مشاهده کرد.

این مکان طبیعی بسیار زیبا «دره تندیس‌ ها» نامیده می‌شود
این مکان طبیعی بسیار زیبا «دره تندیس‌ ها» نامیده می‌شود

جزیره قشم با خاکی رنگارنگ، آب و هوای گرم و فرهنگی دست نخورده، یکی از مکان های دیدنی است که در سفر به ایران، به خصوص در فصل پاییز و زمستان، بازدید از آن را از دست ندهید. جزیره خارق العاده هرمز در جنوب ایران و در خلیج فارس قرار دارد و توسط سنگ های رسوبی و مواد آتشفشانی به وجود آمده است. در تابستان، آب و هوای این جزیره بسیار گرم با میانگین درجه 45 درجه و رطوبت 95 درصد است، در حالی که در پاییز و زمستان آب و هوای معتدل و دوست‌داشتنی همراه با آفتابی آرام بر امواج بی‌پایان دریا می‌تابد.

آنچه با سفر به قشم و بازدید از دره تندیس‌ ها می بینید

در ابتدای دره مجسمه فکر می کنید وارد یک ساحل معمولی شده اید و مانند همه سواحل دیگر صدای آرامش بخش امواج به گوش می رسد. اگر پابرهنه باشید می توانید خنکی شن های ساحل را در کف پای خود احساس کنید و لذت قدم زدن در کنار دریا را تجربه کنید، آن هم در زمانی که تمام فضا ساکت است و صدایی جز امواج شنیده نمی شود. هیجان بازی در دریا تجربه ای است که نیازی به توضیح ندارد و خودتان می دانید که چقدر می تواند حس خوبی داشته باشد.

آنچه با سفر به قشم و بازدید از دره تندیس‌ ها می بینید
آنچه با سفر به قشم و بازدید از دره تندیس‌ ها می بینید

دره تندیس‌ ها در ادامه مسیری که عبور از آن کمی سخت است، حداقل صخره های بی نظیر دره تندیس‌ ها نمایان می شود. صخره هایی که شبیه هیچ سنگ معمولی دیگری نیستند و طرح های منحصر به فردی دارند که شبیه به آنهایی است که در هیچ جای دیگری یافت نمی شود. نگاه کردن به این صخره ها کودک درونتان را بیدار خواهد کرد و باعث می شود به دنبال شکل مجسمه های طبیعی دره بگردید مانند زمانی که به ابرهای آسمان نگاه می کنم و شکل هر کدام را در نظر می گیرم. این صخره ها به اندازه ابرهای پنبه ای آسمان آبی جذاب هستند و می توان برای مدت طولانی به آنها خیره شد و اشکال منحصر به فردی را برای آنها در نظر گرفت.

دره تندیس‌ ها توجه علاقه مندان به جاذبه های طبیعی بکر را به خود جلب می کند. در این منطقه اثری از سازه های انسان ساخته نیست که به نظر مهمترین نقطه قوت دره است. دره تندیس‌ ها مانند سایر نقاط جزیره هرمز ناشناخته است و بسیاری از گردشگران بدون بازدید از جزیره هرمز برمی گردند. اما کسانی که با این دره آشنا هستند می دانند که یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران است.

داستان دره تندیس‌ ها از چه زمانی آغاز شد؟

داستان دره تندیس‌ ها زمانی شروع می شود که تخیل شما اجازه دهد. مثلاً وقتی ممکن است اژدهای واقعی بوده باشند، اما در این دره سنگ شده اند و در عین حال به تماشای دریا می مانند. دره تندیس‌ ها بسیار قدیمی است. سنگ ها به مرور زمان و با تجمع مواد معدنی دریا به وجود آمده اند و به تدریج از آب بیرون آمده اند. قدمت این دره چندین هزار سال است و از فسیل های افسانه ای ساخته شده توسط طبیعت کاملاً مشخص است.

به طور کلی جزیره هرمز یک اثر طبیعی است که قدمت زیادی دارد و هر یک از جاذبه های آن شاید هزاران سال قدمت داشته باشد. طبیعت مادری صبور است که با صبر و حوصله و صرف وقت زیاد، هنر هشتم را در نقاط مختلف دنیا پیاده کرده است. اگر فیلم های تخیلی مانند قلب اژدها یا هابیت را دیده باشید، ممکن است فکر کنید که قدمت این دره به زمان اژدهاها و دایناسورها برمی گردد!

داستان دره تندیس‌ ها از چه زمانی آغاز شد؟
داستان دره تندیس‌ ها از چه زمانی آغاز شد؟

اشکال مختلف در دره

آیا تا به حال تصاویری را دیده اید که در آن می توانید چندین شکل مختلف را ببینید؟ برخی از آن ها نیز تست های روانشناسی هستند و می گویند اگر تصویر خاصی را دیدید، این ویژگی های شخصیتی را دارید و اگر تصویر دیگری دیدید، این شخصیت شماست. مجسمه های دره تندیس‌ ها همین ویژگی ها را دارند و هرکس با توجه به دیدگاه خود برداشت متفاوتی از آنها خواهد داشت. مجسمه‌های صخره‌های دره مجسمه‌ها می‌توانند شبیه هر چیزی باشند که تصورش را بکنید. البته ممکن است بین تصورات همه اشتراکاتی وجود داشته باشد. گردشگران معمولا صخره هایی را به شکل اژدها، پرندگان شکاری، دایناسورها، افعی ها و … می بینند. اگر تجربه سفر به این منطقه را دارید، در مورد نحوه دیدن صخره ها برای ما بنویسید.

اشکال مختلف در دره
اشکال مختلف در دره

بهترین زمان بازدید برای لذت مضاعف

یکی از مهمترین مزیت های دره مجسمه بکر بودن آن است. به همین دلیل معمولاً از شلوغی سایر مقاصد گردشگری در این منطقه خبری نیست و آرامش و سکوت چیزی است که هر لحظه آن را تجربه می کنید. اما یک نکته مهم فرار از گرمای سوزان جنوب است. اگر اواخر بهار یا اوایل تابستان به این دره بروید، گرمای هوا به حدی است که اجازه نمی دهد از صدای امواج لذت ببرید و در مورد شکل صخره ها خیال پردازی کنید!

مانند سایر مکان ها، بهترین زمان برای بازدید از دره مجسمه در پاییز، زمستان و اوایل بهار است. آب و هوا دقیقاً همان چیزی است که در این فصول به آن نیاز دارید. دمای ایده آل و هوای خنک، نسیم ملایم دریا و خورشید که به جای گرمای طاقت فرسا، نور خوبی می تابد تا مهمانی کامل شود! این ترکیب زمانی لذت بخش تر است که به هوای سرد شهرهای دیگر ایران پناه ببرید و لباس های گرم را برای چند روز رها کنید.

بهترین زمان بازدید برای لذت مضاعف
بهترین زمان بازدید برای لذت مضاعف

قبل از اینکه در مورد آدرس دره تندیس‌ ها در قشم صحبت کنیم، باید به یک نکته مهم توجه کنید. که سفر به این دره بدون راهنما می تواند خطرناک باشد. به همین دلیل بهترین راه برای بازدید از دره مجسمه و دیگر جاذبه های گردشگری جزیره هرمز، پیوستن به تورهای گردشگری این منطقه است. یک تور لیدر حرفه ای ایمنی شما را تضمین می کند و تمام مناظر را به شما نشان می دهد.

دره مجسمه هرمز در جنوب جزیره واقع شده و حدود 10 کیلومتر با منطقه مسکونی فاصله دارد. . برخی دیگر از جاذبه های جزیره هرمز مانند دره رنگین کمان و ساحل سرخ به این دره نزدیک هستند، اما برخی از جاذبه های جزیره مانند قلعه پرتغالی ها، دره سکوت یا موزه دکتر نادعلیان دورتر و حدود 10 کیلومتر با دره تندیس‌ های هرمز فاصله دارند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: Hormozgan Province, Tandis-ha Valley Way, PMRW+۶FF, Iran
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی