Hendurabi islandجزیره هندورابی، جزیره ای دور افتاده در جنوب

شرح

استان هرمزگان با 6 جزیره و سفرهای دریایی یکی از استان های متفاوت ایران در زمینه گردشگری است. سواحل و مناظر آفتابی آب و هوای معتدل پاییز و زمستان؛ دریای آبی پهناور، جزایر دیدنی متعدد و صدها جاذبه طبیعی و تاریخی از سرمایه های استان هرمزگان است. شما می توانید از طریق راه آهن، جاده و هوایی به این استان سفر کنید یا با تهیه تور کیش، همه چیز را به گروه آسمان پر ستاره بسپارید و از سفر خود لذت ببرید. هرمزگان دارای 4 فرودگاه مسافربری در شهرهای بندرعباس، قشم، کیش، بندرلنگه، جاسک، ابوموسی، جزیره هندورابی است. مسافرانی که هرمزگان را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری انتخاب می کنند، می توانند با شناورهای مسافربری پیشرفته سفرهای دریایی را نیز تجربه کنند. با توجه به تعداد زیاد گردشگران، تعداد زیاد سفرهای دریایی و فراوانی جاذبه های طبیعی بکر وجود دارد.

جزیره هنورابی با مناظر بکر
از آنجایی که جنوب ایران روزگاری توسط پرتغالی ها مورد بهره برداری قرار می گرفت، می توانید خرابه های یک روستای پرتغالی را در این جزیره پیدا کنید.

هرمزگان را پایگاه گردشگری دریایی کشور می نامند. فهرست جزایر هرمزگان: جزیره قشم، جزیره ابوموسی، جزیره کیش، جزیره لاوان، جزیره هندورابی، جزیره لارک، جزیره شیدور (ماران)، جزیره هرمز، جزیره حسن، جزیره تنب بزرگ، جزیره تنب کوچک، جزیره سیری، جزیره بزرگ فارور جزیره فارور کوچک

جزیره هندورابی

وقتی صحبت از جزایر جنوبی ایران می‌شود، مردم، کیش، قشم و جزیره هنگام را انتخاب می‌کنند. با این حال، هندورابی به همان اندازه شگفت انگیز است که البته کمتر شناخته شده است. این جزیره دورافتاده خلیج فارس به دلیل دوری از بازدید دائمی گردشگران، بسیاری از زیبایی های طبیعی خود را حفظ کرده است. می تواند بسیاری از فعالیت های تفریحی آبی و ساحلی را فراهم کند. شنا، بالاتر از همه، یکی از لذت بخش ترین کارها در آب کریستالی خلیج فارس است.

جزیره هندورابی بخشی از منطقه آزاد کیش در شهرستان بندرلنگه است. هندورابی که بین جزیره کیش و جزیره لاوان قرار دارد، جزیره ای بکر، کوچک و کم ارتفاع است. مساحت این جزیره 2 کیلومتر است و از شمال به جنوب هندورابی تا بندر چیرویه 2 کیلومتر، تا کیش 2 کیلومتر، تا بندرلنگه 2 کیلومتر فاصله دارد. از حضور پرتغالی ها در نواحی جنوبی ایران، امروزه ویرانه های یک روستای پرتغالی و یک قلعه در نزدیکی روستای هندورابی دیده می شود. 

جزیره هندورابی
جزیره هندورابی

هندورابی زمینی هموار و بدون کوه یا تپه است. بلندترین نقطه جزیره 45 متر ارتفاع دارد. جمعیت این سرزمین کمتر از 200 نفر است. خانه های محلی سفید رنگ، بخشی از جاذبه های فرهنگی جزیره هستند. نفوذ شدید صنعت گردشگری هنوز به سادگی این مکان حمله نکرده است. بنابراین، هتل های مجلل، مراکز خرید شلوغ، شب زنده داری و آلودگی های ناشی از این صنایع، زندگی سنتی را از بین نبرده است.

دهکده های قدیمی

هندورابی روستایی قدیمی به همین نام دارد. مصالح مورد استفاده در ساخت خانه ها سنگ، مرجان و گچ بوده است. با این حال برخی از این خانه ها اخیرا بازسازی شده اند. این روستا همچنین دارای مدرسه، مغازه و سوپرمارکت است. مردم محلی روستا به زبان عربی صحبت می کنند و برخی از آنها فارسی هم می دانند. به خاطر داشته باشید که برخی از صنایع دستی محلی را به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

قبرستانی در دل هندورابی

قبرستان جزیره دو ویژگی دارد. اولاً خانه ابدی پیکر ایرانیان و پرتغالی هاست. ثانیاً، سنگ قبرها نمایانگر تمایلات جنسی بدن در داخل قبر است. به جای سنگ نوشته یا نام، سنگ ها به گونه ای دیگر صحبت می کنند. مردان زیر یک تکه سنگ قبر و زنان زیر سنگ قبرهای دو تکه دفن می شوند. این گورستان با توجه به دو واقعیت ذکر شده کاملاً با سایر قبرستان های ایران متفاوت است.

مسجد

مسجد اهل سنت بنای زیبایی است که با معماری سنتی ساخته شده است. مصالح به کار رفته در ساخت ساختمان فقط سیمان و خاک می باشد. مسجد به اندازه‌ای بزرگ است که تمام مردم محلی را به در خود جای می دهد.

مسجد هندورابی
مسجد هندورابی

سواحل دور افتاده

اگر به دنبال آرامش و سکوت در دل طبیعت هستید، جزیره هندورابی مکان مناسبی برای رفتن است. دور بودن از شلوغی یکی از گزینه های خوب و دلپذیر این مقصد است. سواحل دورافتاده و مرجانی با ماسه های نرم، آب مایل به سبز، صخره های حکاکی شده طبیعی، همه مناظر عالی برای عکاسی هستند. علاوه بر این، غارهای کوچک و بزرگی برای کاوش وجود دارد.

مخزن آب هندورابی

یکی از سازه های بسیار مهم که زندگی مردم محلی به شدت به آن وابسته است، مخزن آب جزیره است. این تنها منبع آب شیرین است که قطرات باران را برای مصرف محلی ذخیره می کند. البته چاه های آب در سراسر جزیره وجود دارد و مخزن آب منبع جایگزینی است برای زمانی که چاه ها خالی می شوند.

باشگاه تفریحی

فعالیت هایی مانند غواصی، شنا، جت اسکی، دوچرخه سواری در ساحل، سافاری و غیره در باشگاه تفریحی جزیره برگزار می شود. بنابراین، علاوه بر بازدید از جاذبه‌ها، می‌توانید در اینجا بسیار سرگرم شوید. علاوه بر این، غذاهای محلی لذیذ در رستوران این باشگاه موجود است.

تفریحات دریایی در هندورابی
تفریحات دریایی در هندورابی

لاک پشت ها و ماهی ها در جزیره هندورابی

از فوریه تا ژوئن، سواحل جزیره به یک جوجه کشی لاک پشت تبدیل می شود. تمام لاک پشت ها با هر اندازه ای برای جوجه کشی به این منطقه می روند. مناظر لاک پشت هایی که از تخم ها متولد می شوند و به سمت آب می دوند می تواند یکی از چشم نوازترین لحظات سفر شما باشد. از سوی دیگر، تماشای ماهی های رنگارنگ در حین غواصی یک سرگرمی دیگر است.

شما می توانید در تنها هتل این جزیره به نام هتل هندورابی اقامت کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: کیش
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی