باغ پرندگان اصفهان، تنوعی از پرندگان و زیستگاه ها

شرح

آیا شما هم از طرفداران پرندگان هستید؟ اگر بله، باغ پرندگان اصفهان مکانی عالی برای شماست! بیش از 5000 پرنده از 130 گونه مختلف در این باغ نیمه بهشتی نگهداری می شود. هرگز تجربه شاد قدم زدن در میان فضاهای سبز با درختان بلند این باغ و شنیدن صدای بهشتی سمفونی پرندگان مختلف را از دست ندهید.

درباره باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان، یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان به همراه چندین هزار مکان تاریخی این شهر است. در این مکان فضایی بسیار خیره کننده و امن برای علاقه مندان به گونه های جانوری فراهم شده است. بازدیدکنندگان می توانند هر پرنده را از نزدیک در زیستگاه های شبیه سازی شده به مکان اصلی زندگی خود ببینند.

شهرداری اصفهان در سال 1375باغ پرندگان را تأسیس کرد و تاکنون این مکان زیر نظر سازمان تفریحی و رفاهی شهرداری می باشد. وسعت این مکان بیش از 17000 متر مربع است و دارای یک حصار زنجیره ای بزرگ در اطراف آن است که پرندگان را قادر می سازد آزادانه در داخل باغ پرواز کنند. البته پرندگان شکارچی مانند عقاب، شاهین و جغد به دلیل امنیت سایر پرندگان نمی توانند خارج از قفس زندگی کنند. در این باغ می توانید بیش از 5000 پرنده را ببینید که از ایران و کشورهای دیگر مانند استرالیا، اندونزی، چین و تانزانیا جمع آوری شده اند.

باغ پرندگان در اصفهان
باغ پرندگان در سال 1377 توسط شهرداری اصفهان تاسیس شد. این باغ در باغی به مساحت حدود 55000 متر مربع در محوطه پارک ناژوان در حاشیه زاینده رود واقع شده است

در این باغ امکاناتی برای انواع پرندگان وجود دارد. برکه ای زیبا برای پرندگان آبزی مانند اردک، فلامینگو و پلیکان. قفس های شیشه ای با ویژگی های خاص مانند گلخانه برای پرندگانی مانند طوطی که توانایی زندگی در هوای سرد زمستانی اصفهان را ندارند. قفس های فلزی برای نگهداری پرندگان شکارچی مانند عقاب، جغد و شاهین. صخره هایی برای پرندگانی که بومی مناطق صخره ای و بیابانی مانند کبک و بلدرچین هستند. فضای سرسبز برای پرندگان جنگلی مانند طاووس و قرقاول از دیگر قسمت های این باغ است.

زیستگاه های جانوری باغ پرندگان

باغ پرندگان توسط یک حصار زنجیره ای پوشیده شده است. این توری بزرگ بر روی ستون های فلزی ثابت شده و سقفی به ارتفاع حدود ۲۲ متر برای این قسمت از باغ ایجاد کرده است. این سقف تنها در یک قسمت برای جلوگیری از فرار پرندگان تعبیه شده است. در گوشه و کنار این پارک با انواع مختلفی از زیستگاه های جانوری مواجه می شویم:

پرندگانی مانند اردک، پلیکان، فلامینگو و قو برای زندگی نیاز به آب نما دارند. به این پرندگان وادر می گویند. در باغ پرندگان حوض های زیبای زیادی برای این گروه ساخته شده است. بزرگترین آنها در مرکز باغ قرار دارد.

برخی از پرندگان با هوای سرد و خشک زمستان اصفهان سازگاری ندارند و نمی توانند این شرایط را تحمل کنند. این پرندگان شامل گونه های مختلف طوطی، توکان و مرغ عشق هستند. برای این دسته از پرندگان فضای کافی در قفس های شیشه ای بسیار تمیز با امکانات تهویه پیشرفته در نظر گرفته شده است. این قفس ها چیزی شبیه گلخانه هستند و از پرندگان در برابر هوای سرد محافظت می کنند.

زیستگاه های مختلف در باغ پرندگان
در باغ پرندگان اصفهان پنج محیط مختلف برای پرندگان را می بینید. برکه ها، سنگ ها، قفس های شیشه ای، قفس های آهنی و سرسبزی جنگل

طبیعتاً نمی توان پرندگان شکاری مانند شاهین، عقاب، جغد و کرکس را در باغ آزاد گذاشت. همچنین چند قفس فلزی مخصوص برای آنها در نظر گرفته شده است.

گروه دیگری از پرندگان مانند کبک و بلدرچین به زندگی در مناطق کویری و صخره ای عادت دارند. همچنین فضای مناسبی در باغ پرندگان اصفهان دارند. برای آنها یک بخش صخره ای برای زنده ماندن در طبیعت آنها آماده شده است.

برخی دیگر از پرندگان فانتزی مانند طاووس و قرقاول نیاز به باغ و جنگل دارند که در اینجا فضای سبز برای آنها فراهم شده است.

واحد های آموزشی علمی و پژوهشی

 باغ پرندگان اصفهان علاوه بر داشتن جاذبه ها دارای واحدهای آموزشی علمی و پژوهشی نیز می باشد. این باغ به واحدهای پایه مختلف به شرح زیر تقسیم می شود:

واحد تولید مثل

در این بخش شرایط و امکانات برای تخم گذاری فراهم شده است. جوجه ها تا زمانی که لازم باشد در این قسمت نگهداری می شوند.

واحد تغذیه

گونه های مختلف پرندگان نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارند و منبع این نیازها نیز متفاوت است. برخی از پرندگان میوه خوار، گوشتخوار یا همه چیز خوار هستند. در این قسمت نیاز پرندگان بر روی جداول منبع نیاز غذایی ارائه شده است.

درمانگاه و واحد بهداشت

پرندگان بیمار پس از تشخیص، وارد این بخش می شوند و پس از معاینه کامل دامپزشک تحت درمان قرار می گیرد. گندزدایی و بهداشت کلیه قسمت های باغ بر عهده این اداره می باشد.

واحد قرنطینه

برای کنترل بیماری ها و جلوگیری از شیوع آنها، پرندگان تازه وارد به مدت 14-10 روز وارد قرنطینه می شوند و پس از انجام آزمایشات لازم در صورت سلامتی وارد باغ پرندگان می شوند.

واحد تاکسیدرمی

تاکسیدرمی به معنای نگهداری طولانی مدت بدن حیوانات است. در این بخش پرندگان مرده تاکسیدرمی می شوند و به نمایشگاه منتقل می شوند.

واحد های آموزشی علمی و پژوهشی باغ پرندگان اصفهان
چادر پرندگان حدود 17000 متر مربع است. چادر بر روی 16 ستون متحرک قرار گرفته است. ارتفاع این چادر 32 متر است و پرندگان زیر این چادر بزرگ زندگی می کنند.

 موقعیت و تفریحات اطراف باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان در داخل پارک جنگلی ناژوان واقع شده است. بنابراین، می توانید از آکواریوم اصفهان، باغ خزندگان، تله کابین، مسیر دوچرخه سواری و سایر جاذبه های اطراف دیدن کنید. همچنین می توانید از کنار رودخانه زیبای زاینده رود لذت ببرید. اگر از سمت شرق کنار رودخانه را دنبال کنید، سی و سه پل و پل خواجو را نیز خواهید دید.

در بخش های مختلف باغ پرندگان اصفهان مکان های خاصی برای استراحت بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است. این مکان ها به شکل طاقچه ها شرایطی را فراهم می کنند که بازدیدکنندگان بتوانند روز خود را با یک پیک نیک بگذرانند. در نزدیکی باغ پرندگان، تونل آکواریوم اصفهان 6500 گونه مختلف آبزی مانند کوسه را در فضایی هیجان انگیز و دلپذیر به بازدیدکنندگان معرفی می کند. ضمناً با ورود به غرب اصفهان و پارک جنگلی ناژوان می توانید از باغ خزندگان مجاور دیدن کنید. در این مکان شگفت انگیز انواع خزندگان را خواهید دید. مار پیتون هندی و آفریقایی، بوآ و مار دو سر را می‌توان نام برد. باغ پرندگان بعد از پل وحید، در امتداد پارک ناژوان، نرسیده به خیابان سهرودری (سیمین) واقع شده است. برای بازدید از تونل آکواریوم و باغ خزندگان باید هزینه ورودی جداگانه پرداخت کنید.

موقعیت باغ پرندگان اصفهان
در واقع باغ پرندگان در یک پارک جنگلی چشم نواز در غرب اصفهان به نام پارک ناژوان واقع شده است. این پارک همچنین دارای رودخانه‌ای است که در جریان جاری شدن رودخانه منظره‌ای تماشایی ایجاد می‌کند.

بهترین زمان برای رفتن چه زمانی است؟

اصفهان بهترین آب و هوا را در اردیبهشت ماه دارد. همچنین در فصل بهار زاینده رود پر آب است و همین موضوع زیبایی اصفهان را دو چندان می کند.

در نزدیکی باغ پرندگان اصفهان کجا غذا بخوریم

شما کمی از مرکز شهر دور هستید، انتخاب های زیادی برای رستوران ها وجود ندارد، اما نگران نباشید. در داخل پارک جنگلی ناژوان رستوران ها و کافه هایی وجود دارد که می توانید در آنها غذا بخورید و یک روز دلپذیر را سپری کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: اصفهان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی