Kharbas Caveغار خربس قشم

شرح

دنیای اسرارآمیز غار خربس برای بازدیدکنندگان جزیره قشم جذاب است. اگرچه بسیاری از مردم فکر می کنند که جزیره قشم ایران دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است، اما جاذبه های تاریخی زیادی دارد. این غار در تاریخ توسط انسان ها ساخته شده و داستان واقعی آن هنوز مشخص نیست. غار خربس در چند کیلومتری جزیره قشم در کنار رشته کوه زاگرس قرار دارد. شکل ظاهری این غار به قوم مادها – اولین قوم پارسی – برمی گردد. دو عامل باعث شده تا غار به شکلی که امروزه می بینیم ظاهر شود. اول، علل طبیعی مانند کاهش سطح آب، و دوم، کنده کاری های انسانی در طول تاریخ.

مردم در طول زمان ساختار غار را با توجه به نیاز خود تغییر داده اند. ارتفاع دیواره های سنگی غار حدود 20 تا 30 متر است. غار خربس در واقع مجموعه ای از چهار غار است. در زمان ساسانیان روستایی به نام خوربیز یا خوربس وجود داشته که روستایی آباد بوده است. اکنون این روستا به ویرانه ای تبدیل شده است، هرچند غار خربس اهمیتی که شایسته آن است پیدا کرده است.

غار خربس در قشم
غار خربس در قشم

برخی معتقدند این غار در گذشته مکانی برای عبادت آناهیتا الهه آب در فارسی بوده است. برخی دیگر معتقدند که این غار در گذشته معبدی برای پیروان آیین میترا بوده است. گروهی دیگر بر این باورند که این مکان محل نگهداری اجساد برای خوردن پرندگان بوده است که این سنت و باور زرتشتی است. گروه اخیر نظریه ای ارائه می دهد که این غار در هنگام حمله دزدان دریایی به جزیره به عنوان پناهگاه مردم عمل می کرد. صرف نظر از این گونه افسانه ها و اسرار، داستان واقعی این غار هنوز مشخص نیست.

دنیای اسرارآمیز غار خربس برای بازدیدکنندگان جزیره قشم جذابیت دارد. اگرچه بسیاری از مردم فکر می کنند که جزیره قشم دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است، اما پس زمینه های تاریخی نیز در آن دیده می شود. این غار در تاریخ توسط بشر ساخته شده و داستان واقعی آن هنوز مبهم است. غار خربس یکی از جاذبه های گردشگری قشم و دیدنی های استان هرمزگان در جنوب ایران است. این غار در پانزده کیلومتری قشم در سمت راست جاده قشم به روستای خربس و روستای رمچه است. نشانه‌هایی از معماری صخره‌ای در ارتفاعات روستای خربس دیده می‌شود که به گفته برخی از محققان زیارتگاه پیروان آیین میترا و نیایشگاه آناهیتا (الهه آب) است. قدمت این بنای تاریخی به دوره مادها باز می گردد.

وقتی به جلوی آن می روید، غاری دو طبقه را می‌بینید. از پله ها بالا بروید می بینید که طبقه اول قسمت طبیعی غار است و از یک تالار ورودی با سه سوراخ تشکیل شده است، اما برای دیدن تالار و بخشی که تمام روایات را دارد باید به طبقه دوم بروید.

آیا می توانید تصور کنید چه نوع حیواناتی در دل این غار صخره ای زندگی می کنند؟

یک جفت عقاب ماهیگیر در صخره های غار خربس زندگی می کنند. نمی توان این عقاب های حرفه ای را که سال ها در کنار هم بودند، از نزدیک دید. اگر خوش شانس باشید، می توانید آنها را در حال پرواز ببینید. بد نیست بدانید که این عقاب ها گونه های کمیاب با حفاظت ارزشمند هستند.

اما حیات وحش غار به این جفت عقاب محدود نمی شود و گونه هایی از قورباغه ها در گودال ها و گوشه های تاریک غار زندگی می کنند. از آنجایی که این خفاش ها نیز گونه ای کمیاب و در معرض انقراض هستند، حفظ حیات وحش غار خربس بسیار مهم است.

سازه این غار تاریخی
سازه این غار تاریخی

تاریخچه غار خربس

غار خربس در چند کیلومتری شهر قشم قرار دارد. موقعیت این غار در کنار رشته کوه های زاگرس است. قدمت پیدایش این غار به قوم مادها – اولین قوم ایرانی برمی گردد. دو عامل باعث شده تا غار به شکلی که امروزه می بینیم ظاهر شود. اول، علل طبیعی مانند کاهش سطح آب و پیدایش کوه غار، و دوم، کنده کاری های انسان در طول تاریخ. مردم در طول زمان ساختار غار را بر اساس نیاز خود تغییر داده اند. ارتفاع دیواره های صخره ای غار تقریباً 20 تا 30 متر است. غار خربس در واقع مجموعه ای از چهار غار است.

این غار زیبا با معماری عجیب و اسرارآمیز خود ادامه چین خوردگی های رشته کوه زاگرس است. اگرچه پایین تر از آنهاست اما می توان آن را بخشی از رشته کوه های زاگرس دانست. در مورد قدمت این غار، اگر چندین سایت تاریخی را بالا و پایین کنید، می بینید که قدمت غار خربس به زمان مادها یعنی حدود 600 سال قبل از میلاد مسیح می رسد که از کتیبه ها و کتیبه ها برای نوشتن استفاده می شده است.

اما اداره میراث و فرهنگ چیز دیگری می گوید و به نظر این غار مربوط به دوره ساسانی – اشکانی یعنی حدود 800 سال پس از حکومت مادها است. بنابراین می توان گفت غار خربس حداقل 1500 سال قدمت دارد. اگرچه تاریخ های مختلفی برای قدمت این غار طبیعی مطرح شده است، اما تاثیری در اصل موضوع ندارد و این غار قدیمی ترین جاذبه منطقه قشم است.

با گذشت زمان و با عقب نشینی آب دریا در دل کوه، حفره های تودرتو شکل گرفت که با هنر مردم و کنده کاری های انجام شده در طول زمان عمیق تر و بزرگتر شد. از کوه به دریا، اثر گرداب ها یا اثر امواج در دل سنگ ها و تخلیه شن ها. البته وجود صدف بر روی دیواره های غار نشان می دهد که این مناطق قبلاً زیر آب بوده اند و این فرضیه اول در مورد چگونگی شکل گیری غار یعنی فرو نشستن آب دریا و ورود کوه به خشکی است.

البته آنچه امروز به عنوان سازه غار خربس می بینید، هنر امواج دریا نیست و هنر سنگ تراش ها نیز در آن نقش بسزایی دارد. زیرا سوراخ های ایجاد شده توسط امواج توسط این افراد عمیق و بزرگ شده است. آنچه به نظر می رسد این است که به دلیل مواد نرم دیوارها و اینکه فرسایش تأثیر بسزایی بر روی آنها می گذارد، حفاری و حکاکی روی دیوار آنها را آسان می کند. گفتیم غار خربس نقطه عطفی با معماری صخره ای است که در پیشانی کوه مشرف به ساحل جنوبی جزیره قشم قرار دارد که در مقابل آن دشت بزرگی قرار دارد که قبرستان اسلامی در آن قرار دارد.

تاریخچه غار خربس
تاریخچه غار خربس

سازه این غار تاریخی

اگرچه غار خربس ظاهری ساده دارد اما آنچه در داخل غار خواهید دید قطعا شما را شگفت زده خواهد کرد. پیچ و خم اتاق ها و تالارهای پشت دیوارهای غار نشان از حضور مردمی است که در اینجا زندگی می کردند. علاوه بر این، پوسته ها نشان می دهد که غار برای مدتی در زیر دریا غرق شده است. حکاکی روی دیوارها نیز جالب توجه است. همچنین می توانید سوراخ های دیوارها را با حصارهای چوبی در جلوی آنها ببینید. این حفره ها به عنوان تامین کننده نور برای غار و راهی برای تماشای مناظر زیبا عمل می کردند.

رستوران و هتل در نزدیکی غار

رستوران های متعددی در قسمت شرقی جزیره وجود دارد که می توانید غذاهای لذیذ ایرانی و محلی را در آنها میل کنید. رستوران شب های دفاری، رستوران شب های طلایی، فست فود سرزمین رویا، رستوران رفتاری، رستوران نعیم، رستوران بدیل، رستوران خان بوم، رستوران شب های جزیره از این موارد هستند. در عرض 15 دقیقه می توانید به این رستوران ها برسید.

رستوران و هتل در نزدیکی غار
رستوران و هتل در نزدیکی غار

بهترین هتل های قشم که در نزدیکی غار کرباس قرار دارند عبارتند از: هتل بوتیک ایرمان (لوکس)، هتل ساحلی خلیج فارس (بودجه)، هتل ارم قشم (بودجه)، هتل آسماری (بودجه)، بومگردی هفت رنگو (بودجه)، هتل مارینا 1. (بودجه)، هتل مارینا 2 (بودج)، و بسیاری از هتل های دیگر.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: قشم٫ کیلومتر ۱۱ جاده جنوبی, Iran
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی