Kish Island’s Traditional Cisternآب انبار سنتی، روشی قدیمی برای ذخیره آب در کیش

شرح

ایران جزایر شگفت انگیزی در خلیج فارس دارد که می توانید در آن زمان بگذرانید و از یک سفر عالی لذت ببرید. جزیره کیش دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که در نوع خود بسیار خاص هستند. یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی آن، آب انبار سنتی کیش است، یک آب انبار دوقلو با پنج بادگیر به شکل معماری شهر یزد، در محدوده شهر باستانی حریره در نزدیکی پارک درختی قدیمی بانیان (لور) در سال 1372 برای جمع آوری آب باران ساخته شد.

شهر باستانی حریره در استان هرمزگان در کیش واقع شده و از آثار گردشگری به شمار می رود. در شمال جزیره و نزدیک مجموعه ورزشی المپیک، خرابه هایی دیده می شود که یادگار شهر باستانی حریره است. دوران طلایی یا دوران شکوفایی این شهر از قرن چهارم تا اوایل قرن دهم هجری قمری بوده است. این شهر باستانی 120 هکتار وسعت دارد. محوطه باستانی حریره شامل خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات های قدیمی بر اساس نتایج کاوش های باستان شناسی انجام شده تاکنون است. آنچه از این شهر برجای مانده حجمی از معماری شهری است و طاق ها و سقف های دست نخورده به ندرت دیده می شود اما در برخی موارد برخی از پوشش های طاق در برابر فرسودگی ایمن باقی مانده است. حریره یکی از جاذبه های کمیاب جزیره است که زمانی بندر مهم و ارتباطی هند، چین، اروپا و ایران بوده و امروزه برآمدگی های خاکی از آن باقی مانده است.

آب انبار چیست؟

آب انبار در واقع، مخزن آب باران در ابتدا گودالی بوده به شکل حوض که در زیر زمین ساخته شده و با سقفی پوشیده شده است که برای ذخیره آب در فصل بارندگی است. سپس از آب آن برای بقیه سال استفاده می کنند که باران زیادی نمی بارد. به همین دلیل است که بیشتر آب انبارها در مناطق گرمسیری با بارندگی کم قرار دارند.

آب انبار سنتی کیش
منطقه ای در مجاورت درخت سبز، یک آب انبار دوقلو با پنج بادگیر به سبک معماری ایرانی (یزد) در منطقه حریره که یکی از مراکز گردشگری کیش است، ساخته شده است.

یکی دیگر از دلایل ساخت آب انبار یا حوض و فضای داخلی آن، خنک نگه داشتن آب در فصول گرم سال بود. و این باعث شده تا عناصر برجسته ای در معماری آب انبارهای ایرانی وجود داشته باشد که آنها را به جاذبه های گردشگری محبوب تبدیل کرده است. در زمان های قدیم، آب انبارها به دو دسته تقسیم می شدند: آب انبارهای عمومی و مخازن خصوصی با توجه به محل استقرارشان، در خانه شخصی یا در مکان عمومی.

سوراخ های قسمت بالایی مخزن برای خنک کردن آب مخزن در فصل گرم سال است. اما سوراخ های روی گنبد برای تهویه منطقه است. شاید اگر مسیرهای آب های سطحی به آب انبارهای سنتی به دلیل ساخت و سازهای بی رویه در کیش از بین نمی رفت. هنوز ممکن است بتوان از این مخازن استفاده کرد. امروزه مردم محلی از دستگاه های نمک زدایی برای تبدیل آب نمک به آب آشامیدنی استفاده می کنند.

اقلیم جزیره کیش

آب و هوای جزیره کیش گرم و مرطوب است. میانگین دما 27 درجه سانتیگراد است و به ندرت از 35 درجه سانتیگراد فراتر می رود. تیر و مرداد گرم ترین ماه ها هستند و دما در دی و بهمن به کمترین حد خود می رسد. کمترین دما هرگز به 5 درجه سانتیگراد نمی رسد و تنها چند روز در زمستان می توان انتظار داشت.

کیش از میزان بارش کم برخوردار است به همین دلیل پوشش گیاهی جزیره، گرما را تحمل می کند و وابستگی زیادی به آب ندارد.با وجود بارندگی کم، به دلیل شرایط اقلیمی خاص منطقه، رطوبت نسبتاً زیاد است. رطوبت در اواخر مارس تنظیم می شود و به تدریج در 9 ماه آینده افزایش می یابد. در زمان‌های خاصی، به‌ویژه در اواخر تابستان، سطح رطوبت به حدی بالا می‌رود که در صبح‌های اولیه، می‌توان شبنم را روی پوشش گیاهی جزیره و سطوح غیرقابل نفوذ صخره‌ها مشاهده کرد – گویی جزیره با بارش باران شبانه شسته شده است.بارندگی در کیش کم است و مانند سایر نقاط خلیج فارس متفاوت است. فصل بارندگی در این منطقه بین اواخر مهر تا اواخر فروردین است. وزش باد به طور متوسط ​​3 تا 6 برابر ابرهای بارنده را به منطقه می آورد. بارندگی در پاییز و بهار عمدتاً به صورت رعد و برق رخ می دهد در حالی که در زمستان باران می بارد.
میانگین بارندگی سالانه جزیره کیش حدود 150 میلی متر است که 82 درصد آن در زمستان، حدود 15 درصد در پاییز و بقیه در بهار و تابستان رخ می دهد.

آب انبار دوقلو کیش
یکی از روش‌های سنتی ذخیره‌سازی آب در جزیره کیش در قدیم، ساختن آب انبارها بوده است.

آب انبار سنتی کیش

آب انبار سنتی کیش با ترکیب بادگیرها و گنبدها، معماری زیبا و چشم نوازی ایجاد کرده است. علاوه بر آن این بادگیرها به خنک نگه داشتن فضا کمک می کنند. بازدید از آب انبار سنتی کیش این فرصت را به گردشگران می دهد تا با معماری سنتی ایرانی و اسلامی آشنا شوند. با خرید تور کیش، از زیبایی هنر ایرانی لذت ببرید و معماری آن را ستایش کنید. این عنصر تاریخی که هوش اجداد باستانی ساکنان جزیره را در مواجهه با مشکلات منطقه جغرافیایی که در آن زندگی می کردند آشکار می کند، اکنون بازسازی شده و با افزودن امکانات تفریحی و آرامش بخشی به یکی از مکان های محبوب جزیره تبدیل شده است

این آب انبار از 2 گنبد و 5 بادگیر تشکیل شده است. معماری آن همانند معماری کلاسیک یزد است. برای خنک کردن داخل مخزن از بادگیرها استفاده می شد. روی بادگیر ها سوراخ های کوچکی برای متعادل کردن هوا وجود دارد. همچنین چند سوراخ کوچک روی گنبدها وجود دارد که مانند یک فن هوا کار می کنند. متاسفانه امروزه در این آب انبار زیاد آب وجود ندارد. از آنجایی که ایران آب و هوای خشکی دارد، در گذشته مردم تصمیم به ساختن آب انباری برای صرفه جویی در مصرف آب داشتند، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بشر از سیستم هایی برای صرفه جویی در مصرف آب استفاده می کند و آب انبارها اهمیت خود را از دست داده اند.

بازدید از آثار تاریخی در هر نقطه از ایران، همواره ذهن مردم گذشته را به سمت معماری و کیفیت زندگی آنها می کشاند. و یادگیری در مورد آنها مانند این است که برای لحظه ای با کفش آنها راه می رویم. اما این بنای تاریخی با شباهت فراوانی که به معماری یزد و اصفهان دارد، به نحوی که منطقه مدرن‌تر کیش ارزش آن را دو چندان می‌کند. بازدید از این بنای سنتی کاملا رایگان است. و هر کسی به راحتی می تواند این جاذبه زیبا را ببیند.

آب انبار سنتی در جزیره کیش
آب انبار سنتی کیش این فرصت را به گردشگران می دهد تا با معماری سنتی ایرانی و اسلامی آشنا شوند

آب انبار سنتی کیش به برخی دیگر از دیدنی های محبوب جزیره نزدیک است. مثلاً عمارت حریره، شربت خانه حریره و درخت سبز کیش. می توانید برای بازدید از همه آنها در یک روز برنامه ریزی کنید و در زمان و هزینه صرفه جویی کنید.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: کیش
آدرس: استان هرمزگان، كيش، درخت سبز، HX۸۹+۴WC
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی