عمان

شرح

کشور عمان با داشتن یکی از پر جنب و جوش ترین فرهنگ ها در تاریخ بشریت، دارای فضایی بسیار متفاوت و منحصر به فرد است که آن را از بقیه متمایز می کند. دارای تاریخ غنی است که داستان هایی از قهرمانی، شجاعت، خرد، میهن پرستی، عشق و فداکاری به میهن را روایت می کند. این ما را به درک غنای تجربه فرهنگی این کشور نزدیکتر می کند. عمان قدیمی ترین کشور عربی است که در شبه جزیره عربستان تشکیل شده است.

جغرافیا

عمان دارای موقعیت استراتژیک مشرف به خلیج فارس است. همچنین تنگه هرمز را که یکی از مهمترین تاسیسات منطقه است، کنترل می کند و دریای عمان را به خلیج فارس متصل می کند. تنگه هرمز دروازه ای است برای ورود به تمامی کشتی هایی که از اقیانوس هند و دریای عرب می آیند. عمان از شمال غربی با امارات متحده عربی، از غرب با عربستان سعودی و از جنوب غربی با یمن همسایه است.

مسقط پایتخت عمان

مسقط پایتخت عمان و بزرگترین شهر این کشور است. در شمال شرقی و در خلیج فارس واقع شده است. مسقط، میراث فرهنگی سنتی را با سبک مدرن ترکیب می کند. اگر از مسقط دیدن کنید، خانه‌ها، دروازه‌ها، بازارهای قدیمی، مغازه‌های کوچک و جاده‌های پرپیچ‌وخم را خواهید دید که از تاریخ اصیل در کنار هم با بازارها، مغازه‌ها، ساختمان‌ها و خیابان‌های مدرن مُهر شده‌اند. این به عمان اجازه می دهد تا شخصیت تاریخی خود را حفظ کند و در عین حال از روح معاصر آن لذت ببرید. مسقط به عنوان یکی از تمیزترین پایتخت های عربی شهرت دارد و چندین بار متوالی افتخار برنده شدن در مسابقه پاک ترین شهر عربی را به دست آورده است.

الواتح در استان مسقط یکی از اولین شهرهای مسکونی است. اکتشافات باستان‌شناسی مدرن نشان می‌دهد که انسان‌ها در عصر حجر، یعنی بیش از 10000 سال پیش، در آن ساکن شده‌اند.

عمان کشوری زیبا در طبیعت است. اگر کشوری کوچک، دوستانه و دلپذیر را ترجیح می دهید، عمان مقصد ایده آل شماست، آن را از طریق یکی از تورهای عمان ما کشف کنید. عمان سرزمینی با تاریخ غنی و فرهنگ جذاب است که قدمت آن به بیش از 5000 سال می رسد.

یادگاری ها و افسانه ها

بقایای هزار قلعه و برج دیده بانی به عنوان نگهبان بر فراز مناظر آرام کنونی ایستاده اند. در حالی که بسیاری از آنها در ویرانه رها شده اند، تعداد زیادی به زیبایی به شکوه سابق خود بازگردانده شده اند و برای بازدیدکنندگان باز است. قلعه نیزوا، شاید مشهورترین بنای تاریخی این کشور، نمونه خوبی از این موضوع است. این بنای تاریخی چشمگیر به معماری عمانی که توسط بازار Nizwa احاطه شده است، دارای پیچ و خم های گذرگاه هایی است که اتاق های نمایشگاه های موزه را در زیر برج مرکزی بزرگش به هم متصل می کند.

با جست‌وجوی بیشتر به تاریخ، مکان‌هایی مانند سومورام و اوبار - که بسیاری تصور می‌کنند آتلانتیس معروف ماسه‌ها هستند - بازدیدکنندگان را با پژواک‌هایی از شیوه زندگی باستانی به خود جلب می‌کنند.

البته فرهنگ مدرن این کشور هنوز بسیاری از سنت های دوران گذشته را در خود دارد. تا سال 1970، زمانی که اعلیحضرت سلطان قابوس به سلطنت رسید و بسیاری از مردم آن را «رنسانس مبارک» نامیدند، عملاً توسعه نیافته باقی ماند. این کشور اغلب به عنوان "عربستان واقعی" شناخته می شود زیرا فرهنگ باستانی آن به زیبایی حفظ شده است. در اینجا، همچنان بازارهایی را خواهید یافت که نقره و کندر، گاو و سفال می‌فروشند، به همان شیوه‌ای که برای هزاران سال مرسوم بوده است.

خود مردم نیز به دلیل اینکه در میان مهمان‌نوازترین مردم جهان هستند، شهرت شایسته‌ای دارند. چهره های خندان آنها نشان از اشتیاق آنها برای به اشتراک گذاشتن فرهنگ منحصر به فرد خود با بازدیدکنندگان دارد و بیشتر مسافران حداقل یک داستان از مهمان نوازی قابل توجه محلی خواهند داشت.

این فرهنگ گرم و صلح آمیز است که جامعه ای را ایجاد کرده است که به طور مداوم عمان را در شاخص سالانه صلح جهانی رتبه بندی می کند و همچنین توسط مجمع جهانی اقتصاد در سال 2015 به عنوان نهمین مقصد گردشگری امن جهان معرفی شده است.

پیش از تاریخ

اکتشافات باستان‌شناسی اخیر نشان می‌دهد که انسان‌ها در دوران عصر حجر، بیش از 10000 سال پیش، در عمان ساکن شده‌اند. بابلی‌ها و آشوری‌ها در اینجا مستقر شدند زیرا می‌خواستند راه‌های تجاری را که آسیا را به دریای مدیترانه متصل می‌کرد کنترل کنند.

پرتغالی ها در عمان

در سال 1507، پرتغالی ها وارد عمان شدند تا خطوط تدارکات و مسیرهای تجاری را به پرتغال تقویت کنند. در سال 1650 توسط نیروی دریایی عمان به رهبری سلطان بن سیف الیعربی بیرون رانده شدند.

جالب اینجاست که عمان تنها مستعمره سابق پرتغالی است که در آن هیچ زبان پرتغالی باقی مانده ای وجود ندارد. برخی می گویند نشانه ای از قدرت سنت، فرهنگ و غرور ملی عمانی است.

 

قاره: آسیا
پایتخت: مسقط
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۵٬۱۰۶٬۶۲۶
واحد پول: ریال عمان

شهرهای مهم

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی