Dimaniyat Archipelagoغواصی در مجمع الجزایر دیمانیات

شرح

مجمع الجزایر دیمانیات، که در مسقط قرار گرفته است، یکی از نقاط مهم غواصی عمان است. صخره‌های مرجانی پر از ماهی ‌های رنگارنگ، جمعیت فراوان لاک ‌پشت‌های دریایی و بازدید کوسه‌ها و نهنگ ها در امتداد سواحل ، دیمانیات را برای هرفرد علاقه‌ مند به غواصی، ‌تفریحات دریایی و ساحلی را که از عمان بازدید می‌کند، ضروری می‌سازد. مجمع الجزایر دیمانیات، عمان را به یک جاذبه گردشگری در تور مسقط بزرگ تبدیل کرده است

جزایر دیمانیات مسقط، یک ذخیره گاه طبیعی است که از سال ۱۹۹۶ میلادی توسط دولت عمان محافظت می شود تا به حفظ لاک پشت ها و ماهی ها و همچنین صخره های مرجانی در این منطقه کمک شود. در طول ماه های خرداد تا پایان مهرماه ، هیچ کس اجازه ورود به این جزایر را ندارد زیرا جزایر دیمانیات مسقط یک مکان مهم لانه سازی برای لاک پشت ها و همچنین طیف گسترده ای از پرندگان مهاجر هستند و بازدید گردشگران به روند طبیعی زندگی و بقای آن ها آسیب وارد می کند.

آب فیروزه ای رنگ و فراوانی جانوران دریایی نادر
آب فیروزه ای رنگ و فراوانی جانوران دریایی نادر

آب فیروزه ای رنگ و فراوانی جانوران دریایی نادر

۹ جزیره کوچک این منقطه توریستی جذاب را تشکیل می دهند . این جزایر زیبا “جواهر خاورمیانه” نیز نامیده می شوند. بزرگ ‌ترین جزیره از این مجموعه ، تقریباً در فاصله ‌ای نزدیک به ساحل قرار دارد، این جزیره به شکل یک کوهان صخره ‌ای بزرگ که با رشته ‌ای از برج‌های دید‌بانی در بالای آن قرار دارد. در این مجموعه جزایر کوچک‌ تر به سمت دریا قرار دارند. می توانید از روی شن های سفید ساحل حرکت کنید و تا جزیره اصلی راه بروید.

جزایر دیمانیات توسط آب های فیروزه ای و صخره های مرجانی خیره کننده احاطه شده اند که برای غواصی بسیارمناسب هستند. این جزایر محل زندگی لاک پشت های دریایی در معرض خطرانقراض، صخره های مرجانی دست نخورده و ماهی های کمیاب و نادرهستند. جزایر دیمانیات یکی از نقاط غواصی پیشرو و مهم در عمان هستند و سایت های غواصی عالی را به غواصان در تمام سطوح، از مبتدی گرفته تا پیشرفته ارائه می دهد. می‌توانید انتظار داشته باشید که تنوع عظیمی از مرجان‌های سخت و نرم را ببینید و با موری‌ آل ‌ها، کوسه‌های گورخری ، لاک‌پشت‌ها و همچنین با نهنگ ها روبرو شوید.

عمان بیش از ۱۹۰۰مایل خط ساحلی زیبا دارد، با این حال، بسیاری از آن ها هنوز بین گردشگران ناشناخته اند و نقاط پرطرفداری مانند مساجد زیبا، بازار ها ، کویر ها، تپه‌های شنی ،هیبا سندز ، کوه‌های جبل اخدر و … بیشترین گردشگران را جذب می‌ کنند.

جانوران دریایی نادر
جانوران دریایی نادر

یکی ار دلایل ناشناخته بودن این مکان ، این است که در سال ۲۰۱۳ این جزایر دیمانیات برای بازدید عموم باز شدند، قبل از سال ۲۰۱۳ این مکان فقط برای بازدید محققان دریایی و حافظان محیط زیست در نظر گرفته شده بو و جزیره تفریحی نبود.

به همین دلیل، بسیاری هنوز از این واقعیت غافل هستند که جزایر دیمانیات دارای برخی از بهترین غواصی و حیات دریایی در خاورمیانه است و به نوبه خود بی نظیر است.

چگونه خودمان را به مجمع الجزایر دیمانیات مسقط برسانیم ؟

همانطور که گفتیم، دیمانیات مجمع الجزایر کوچکی تشکیل شده از 9 جزیره است که در حدود چهل کیلومتری مسقط واقع شده است. ساده ترین راه برای رسیدن به این جزایر ، رزرو یک سفر با قایق است .

رسیدن شما به جزایر دیمانیات ، حدودا یک ساعت از نزدیکی فرودگاه طول می کشد، جایی که اکثر قایق های گردشگری و مسافربری از آنجا حرکت می کنند. این نکته را مد نظر داشته باشید که به منظور حفاظت از جزایر، رزرو قایق بین ماه های خرداد تا مهر مجاز نیست.

اگر کسی هستید که از زیبایی مناظر گرمسیری لذت می برید، عاشق غواصی ، تفریحات دریایی و سواحل زیبا هستید، یا می خواهید سفری منحصر به فرد و متفاوت را به برنامه سفر های خود به عمان اضافه کنید، صددرصد باید جزایر دیمانیات عمان را در نظر داشته باشید.

چگونه خودمان را به مجمع الجزایر دیمانیات مسقط برسانیم ؟
چگونه خودمان را به مجمع الجزایر دیمانیات مسقط برسانیم ؟

دو منطقه ی زیبا برای لذت بردن از ساحل ، به ویژه برای شنا و غواصی در دیمانیات توصیه می شود که هر دو در جزیره اصلی که بزرگترین جزیره است، قرار دارند:

  1. منطقه ای که با بسترهای علف دریایی در یک خلیج کوچک واقع در ضلع جنوب غربی جزیره اصلی گسترش یافته است، یک منطقه عالی برای مواجه شدن با لاک پشت‌های دریایی، عمدتاً لاک‌پشت‌های دریایی سبز، است که برای تغذیه و استراحت در بستر علف‌های دریایی می‌آیند.
  2. خلیج کم عمق واقع در سمت شمال شرقی جزیره اصلی دیمانیات

در اینجا می‌توانید صخره‌های مرجانی را که عمدتاً از مرجان‌های سخت ساخته شده است غواصی کنید. طیف گسترده‌ ای از ماهی‌های صخره ‌ای مانند جراح ماهی سوهال، دلقک‌ماهی دریای سرخ، پروانه‌ماهی عربی، و ماشه‌ماهی پیکاسو عرب را می ‌توان مشاهده کرد. اگر خوش شانس باشید ، می توانید یک مارماهی مرجانی را که در شکاف صخره ها پنهان شده است، یا یک فرشته ماهی عربی که احتمالا یکی از زیباترین ماهی های دریای عرب است، مشاهده کنید. لاک پشت ها نیز به راحتی در خلیج مشاهده می شوند.

این دو نقطه پربازدید ترین مکان ها در جزایر دیمانیات هستند، اما بسیاری از مکان‌های عالی دیگری در سراسر مجمع ‌الجزایردیمانیات پراکنده هستند. هنگام عبور از جزایر، دیدن کوسه‌های نهنگی هایی که در خلیج حرکت می کنند ، غیرمعمول نیست.

اگر شرایط دریا اجازه دهد، راهنمای شما به شما این امکان را می‌ دهد تا با این ماهی‌ های افسانه ‌ای که با آرامش از زیر سطح آب عبور می‌کنند، در آب بپرید وغواصی کنید و آن ها را از نزدیک ببینید.

 شنا و غواصی در دیمانیات
شنا و غواصی در دیمانیات

رستوران ها و اقامتگاه های نزدیک

جزایر دیمانیات خالی از سکنه و کاملا طبیعی هستند که توسط یک ذخیره گاه دریایی محافظت می شوند. بنابراین در این جزایر آب و غذا پیدا نخواهید کرد،‌ در خود جزایر فروشگاه و مغازه ای برای خرید وجود ندارد، برای غذا خوردن یا خرید خوراکی باید از جزیره خارج شوید. البته که اگر با تور سفر کنید، تور های گردشگری با خود خوراکی و تنقلات دارند . اگر به تنهایی و یا با خانواده تان به جزایر دیمانیات سفر کردید، حتما آب و غذای کافی با خود داشته باشید تا در زمان گردشتان در جزیره گرسنه نمانید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی