مسقط

Muscat

شرح

مسقط، پایتخت عمان، در زیر کوه‌های پرتگاه، یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین شهرهای خاورمیانه است. بین قرنیزها و محله مدرن آن، قلعه‌های ساخته شده توسط پرتغالی‌ها، مساجد گنبد آبی، کاخ‌های سلطنتی، و سوق‌ها قرار دارند که همگی با حس یک عربستان گمشده سنگین هستند. در مقایسه با همسایگان پر زرق و برق اماراتی مانند دبی و ابوظبی، پایتخت عمان هوای تازه و دریایی دارد. مسقط به خاطر سوک های خیره کننده و غذاهای دریایی فوق العاده معروف است، اما زمین آن بزرگترین هیجان را به همراه دارد. این شهر بندری در خلیج عمان توسط کوه‌های خشک حجر پشتیبانی می‌شود، به این معنی که می‌توانید در سپیده‌دم در صحراها پیاده‌گردی کنید، هنگام غروب آفتاب دلفین‌ها را ببینید و از مهمان‌نوازی‌های عمانی‌های فراوان لذت ببرید. در اینجا ده دلیل برای وقت گذاشتن برای مسقط آورده شده است.

تاریخ مسقط

مسقط، پایتخت امروزی عمان، از قرن دوم پس از میلاد، مرکز استراتژیک تجارت و مبادلات در امتداد جاده‌های ابریشم دریایی تاریخی بوده است. این شهر که در خلیجی در خط ساحلی شمال شرقی کشور، مشرف به خلیج عمان و تنگه هرمز قرار دارد، در موقعیت جغرافیایی کلیدی در چهارراه دریایی که آسیا را به آفریقا و اروپا متصل می کند، قرار دارد و یک نقطه توقف حیاتی بود. برای بازرگانان، خواه از خلیج فارس به سمت آسیا، از غرب در امتداد سواحل عربی به آفریقا، یا از شرق به هند و اقیانوس هند سفر کنند. علاوه بر این، این بندر با پناهگاه طبیعی عالی بود، جایی که ملوانان می‌توانستند با خیال راحت از آب و هوای بد فرار کنند و تعمیرات را انجام دهند، و منابع فراوانی از آب شیرین با کیفیت خوب در اختیار داشت - نکته‌ای بسیار مهم برای مسافرانی که برای سفرهای طولانی و اغلب نامطمئن در دریا حرکت می‌کنند.

جاده ابریشم دریایی به مسقط به عنوان یک بندر مهم در حمل و نقل ادویه از جنوب شرق آسیا، ابریشم و منسوجات از چین، الوار از هند و سایر کالاهای عجیب و غریب خاور دور متکی بود، در حالی که همچنین دریافت و مبادله کالا از شرق آفریقا، شبه جزیره عربستان و آسیا موقعیت استراتژیک آن مسقط را در قلب تجارت دریایی در طول تاریخ قرار داده است، و در نتیجه، این شهر کانونی برای قدرت های مهاجمی بوده است که مایل به کنترل این مسیرهای پرسود و مهم دریایی هستند. این شهر در قرن سوم پس از میلاد به تصرف ایرانیان درآمد و متعاقباً در طی فتوحات اولیه اسلامی در قرن هفتم تصرف شد. خلفای عباسی تا قرن یازدهم این منطقه را اشغال کردند تا اینکه حکومت آنها توسط قبایل محلی عمانی سرنگون شد.

در ژوئیه 1507، پرتغالی ها در تلاش برای تثبیت موقعیت خود به عنوان کشور تجارت دریایی غالب و محافظت از مسیر تجاری خود به هند، به مسقط حمله کردند و آن را فتح کردند. این تهاجم توسط ژنرال پرتغالی Afonso de Albuquerque رهبری شد و منجر به پیروزی خونین و غارت شهر شد، به دنبال آن پرتغالی ها بندر را مستحکم کردند و نقاط مستحکم متعددی را در امتداد ساحل مجاور ایجاد کردند تا کنترل خود را بر ترافیک از طریق این آب ها تثبیت کنند. . با این حال، حکومت آنها دیری نپایید: حملات ترک‌های عثمانی، کنترل پرتغالی‌ها بر مسقط را در اوایل قرن هفدهم تضعیف کرد و پرتغالی‌ها در سال 1650 مجبور به تسلیم شدند، اگرچه، به طور قابل توجهی، آنها یک پست تجاری و پایگاه دریایی در این منطقه داشتند. و دو قلعه پرتغالی قرن شانزدهمی در بالای شهر باقی مانده است.

مسقط بدون شک به عنوان یک فتح بسیار مورد توجه بود، زیرا کنترل این بخش از جاده های ابریشم دریایی تجارت و در نتیجه ثروت، امنیت و قدرت را تضمین می کرد. این شهر به عنوان یک واحه در امتداد این مسیرهای دریایی، با تجار آفریقا، آسیا و جهان عرب به یک مرکز تجارت جهانی تبدیل شد و ایده‌ها و فرهنگ‌ها را تبادل می‌کردند و این در ترکیب غیرمعمول سبک‌های معماری در شهر منعکس می‌شود. ، تأثیرات عرب، پرتغالی، ایرانی، هندی و آفریقایی را آشکار می کند. ملوانان عمانی هم به دلیل نقششان به عنوان بازرگانان کارآفرین، که به عنوان واسطه در امتداد این کریدور تجاری عمل می کنند، و هم به عنوان دریانوردان خبره که کمک و تجربه آنها در تضمین سفر ایمن از طریق دریای عرب حیاتی بود، مشهور بودند. کشتی سازی همچنین یک صنعت سنتی مهم در امتداد این سواحل عمان بود، یکی دیگر از جاذبه های مهم برای بازرگانانی که امیدوار بودند تا چین یا تنگه مالاکا با کشتی های قرون وسطایی حرکت کنند که نیاز به نگهداری و توجه مداوم داشت. از اواخر قرن هجدهم، مسقط پایتخت عمان بوده است و امروزه، مساحت کلان شهری مسقط تقریباً 1500 کیلومتر مربع است.

چرا باید از مسقط دیدن کنید

1. برای آزمایش مهارت های مبادله ای

بازار Muttrah مسقط هزارتویی از سرامیک، جواهرات و سوغاتی هایی با تم شتر است. بهترین خریدها پاشمینه های پشم لاما با کره نرم، ظروف چرمی و جواهرات نفیس طلا هستند. بیشتر غرفه‌ها برای مبادله باز هستند، اما فضای کمتری برای جواهرات (که بر حسب وزن فروخته می‌شوند) وجود دارد. اگر مبتدی چانه‌زنی هستید، با پیشنهادی در حدود 40 تا 50 درصد از قیمت افتتاحیه فروشنده شروع کنید و هدف خود را در جایی در میانه ملاقات کنید. فروشندگان نتیجه نهایی خود را می دانند: اگر خوشحال هستند که شما را از فروش کنار بگذارید، از آن عبور کرده اید. برای تماشای بهترین مردم، بعد از ساعت 5 بعدازظهر وارد شوید، زمانی که مردم محلی برای یک چانه زنی خوب بیرون می روند.

2. دیدن یک مسجد قابل توجه

سلطان قابوس عمان در طول 45 سال حکومت، ثروت و نام خود را به بسیاری از بهترین بناهای مسقط قرض داده است. اما قابل توجه ترین مسجد جامع سلطان قابوس است که از نوک چهار مناره و گنبد طلای 50 متری آن درست تا کف سنگ مرمر سفید می درخشد. نمازخانه مردانه (قابل بازدید هر دو جنس) با فرش های ایرانی و لوسترهای وسیع به اندازه کالسکه های تپه ای بسیار خیره کننده است. بازدیدکنندگان مرد باید آستین‌های بلند و شلوار بپوشند و خانم‌ها از استخوان ترقوه تا زیر زانو بپوشند و روسری به همراه داشته باشند تا موهای خود را ببندند.

3. نگاهی اجمالی به گذشته هولناک عمان در مسقط

شمشیرها و خنجرها برای میراث عمان اساسی هستند و حتی از جایگاه خود بر روی پرچم ملی برخوردارند. این روزها فقط افراد مرفه عمان خنجر (خنجر سنتی) را می پوشند، اما این صنعت همچنان مورد احترام است. مجموعه‌ای از تسلیحات تاریخی را در موزه بیت الزبیر ببینید، از شمشیرهای مستقیم با نقش مروارید گرفته تا تیغه‌های زیبا با آیات قرآن.

4. برای تازه ترین غذاهای دریایی خلیج فارس

در حالی که گوشت‌های کبابی، هوموس و نان‌های تخت روی میز رستوران‌ها ریخته می‌شوند، مسقط در درجه اول شهر عاشقان غذاهای دریایی است. غذای برجسته، کاری شاه ماهی است، تکه‌هایی از ماهی گیم که در آب نارگیل، زردچوبه، زنجبیل و سیر آب پز می‌شود، اما ماهی معمولاً از دریا خارج می‌شود و تازه کبابی می‌شود. با منظره قایق‌های بادبانی در رستوران بلو مارلین تفرجگاه تفریحی، غذاهای روز را جشن بگیرید. حتی پرخاشگرترین مسافران نیز با بشقاب های پر از ماهی تن کبابی، میگو، شاه ماهی و خرچنگ عظیم الجثه راضی خواهند شد.

کشور: عمان
جمعیت: ۷۹۷۰۰۰
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی