Bait Al Zubair Museumموزه بیت الزبیر

شرح

بیت الزبیر که در مسقط قدیم در شرق شهر مدرن واقع شده است، کانون توجه تاریخ و میراث عمان است. این موزه که دارای مالکیت خصوصی است، سه خانه عمانی به زیبایی بازسازی شده را اشغال می کند و با نمایش عکس ها، سلاح ها، جواهرات، و مصنوعاتی که بینشی از زندگی و تاریخ عمانی را ارائه می دهد، بازدیدکنندگان را به خود جذب می کند که بازید از آن را در تور مسقط به شما پیشنهاد میکنیم. یکی از جالب ترین دیدنی های پایتخت عمان، موزه بیت الزبیر است که گنجینه های میراث فرهنگی این کشور را در خود جای داده است. موزه تاریخی و قوم نگاری در سال 1998 تاسیس شد. بودجه آن توسط بنیانگذاران آن – اعضای خانواده زبیر – تأمین می شود. این موزه دارای مجموعه عظیمی از اقلام تاریخی و فرهنگی تولید شده توسط صنعتگران محلی است. برخی از ارزشمندترین آثار بیت الزبیر دو نسخه خطی قدیمی و باشکوهی است که به مناسبت افتتاح موزه توسط سلطان قابوس به موزه اهدا شده است.

تاریخ و فرهنگ - میراث به نمایش درآمده
تاریخ و فرهنگ – میراث به نمایش درآمده

بیت الزبیر یک موزه خصوصی است که در شهر قدیمی مسقط واقع شده و آثاری از گذشته نظامی، اجتماعی و فرهنگی سلطنت عمان را در خود جای داده است. درهای خود را در سال 1998 به روی عموم باز کرد و توسط خانواده الزبیر تاسیس و تامین مالی شد. مجموعه گسترده این خانواده از مصنوعات عمانی مانند اسلحه، خنجر، جواهرات، اقلام خانگی و مد، بهترین مجموعه محسوب می‌شود، به‌ویژه ارائه بینشی در مورد میراث عربی و عمانی. مجموعه بیت الزبیر یک نماد معماری است و از 5 ساختمان (بیت الباغ، بیت الدلیل، بیت العود، بیت النهضه و گالری ساره) و یک باغ و یک کافه و فروشگاه هدیه تشکیل شده است.

در حال حاضر مجموعه موزه از سه ساختمان مجزا تشکیل شده و ساختمان چهارم در حال ساخت است و همچنین یک باغ زیبا. بنای اصلی موزه بیت الباغ یعنی خانه باغ نام دارد. این بنا در سال 1914 توسط جد صاحبان فعلی موزه، شیخ الزبیر بن علی، به عنوان محل سکونت وی ساخته شد. شیخ شخص بسیار محترمی بود که سه سلطان به نصایح او گوش فرا دادند. این خانه که در مسقط قدیم واقع شده است، یک جواهر معماری شهر است و در سال 1999 حتی توسط سلطان به عنوان یکی از زیباترین ساختمان های پایتخت مشخص شد. نمایشگاه‌هایی که در اینجا جمع‌آوری شده‌اند در مورد سلسله آل سعید در قدرت و دیگر حاکمان عمان صحبت می‌کنند. طبقه اول مجموعه‌ای از سلاح‌های گرم و لبه‌دار، از جمله شمشیر و خنجرهای سنتی خنجری عمانی، لباس‌های مردانه و زنانه، جواهرات عتیقه و اقلام خانگی را به نمایش می‌گذارد.

قسمت های مختلف موزه بیت الزبیر
قسمت های مختلف موزه بیت الزبیر

بیت‌دلیل خانه‌ای است در مجاورت بنای اصلی که به دقت مرمت شده است. فضای یک قرن پیش را بازسازی کرده است، جایی که مبلمان، وسایل خانه، ظروف از ابتدای قرن گذشته جمع آوری شده است.

ساختمان سوم که بخشی از مجموعه موزه است، خانه بزرگ نام دارد. این موزه در اوایل سال 2008 به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس موزه افتتاح شد. در طبقه همکف این سازه سه طبقه، می‌توانید نقشه‌های اروپایی اولیه شبه جزیره عربستان و گزیده‌ای از اثاثیه‌های تاریخی نمونه خانه‌های مسقطی را ببینید. طبقه دوم دارای عکس های تاریخی از پایتخت عمان است.

تاریخ و فرهنگ – میراث به نمایش درآمده

موزه بیت الزبیر که در مسقط قدیم واقع شده است، موزه ای در یک خانه سنتی عمانی است که نماهای شگفت انگیزی از سبک زندگی و سنت های مسقط باستانی و مدرن ارائه می دهد. همچنین برای کرایه خصوصی در دسترس است و مکانی منحصر به فرد برای مهمانی های کوکتل یا شام فراهم می کند.
موزه تاریخ طبیعی در مسقط دارای چهار بخش اصلی نمایشگاه است. اینها عبارتند از: عمان، کشوری با ویژگی های فیزیکی متنوع. عمان در طول اعصار زمین شناسی؛ حیات وحش متنوع عمان؛ و نهنگ ها و دیگر موجودات دریایی.

بیت الزبیر با مجموعه رو به رشد خود، اکنون یکی از بزرگترین مجموعه های میراثی و هنری دائمی در کشور را در خود جای داده و به عنوان پنجره ای واقعی به میراث و فرهنگ غنی عمان عمل می کند. از زمانی که موزه افتتاح شد، به یک مجموعه فرهنگی تبدیل شده است که به تکامل خود ادامه می‌دهد و در سطح بین‌المللی توسط موزه‌ها و گالری‌های هنری که به عنوان شرکای ما برای ارائه نمایشگاه‌های موقت یا استفاده از ما به‌عنوان منبع یادگیری و تحقیق در مورد میراث عمان همکاری می‌کنند، شناخته شده است.

نمایشگاه های موزه بیت الزبیر
نمایشگاه های موزه بیت الزبیر

بیت الزبیر مفتخر است که دو تابلوی باشکوه قدیمی را که به مناسبت افتتاح موزه توسط اعلیحضرت سلطان قابوس بن سعید به موزه ارائه شده است، به نمایش می گذارد. این موزه یکی از نمادهای معماری کشور است و در سال 1999 مفتخر به دریافت جایزه عالی عالیجناب سلطان قابوس برای اولین بار در عمان شد.

این مجموعه اکنون از شش ساختمان مجزا و همچنین باغی با روستای عمانی مینیاتوری، سیستم افلاج و مجموعه ای از گیاهان و درختان بومی تشکیل شده است که این مجموعه را به مکانی آرام و زیبا برای بازدید تبدیل کرده است. خود ساختمان ها به اندازه هزاران مورد به نمایش درآمده مجموعه هستند.

بیت الزبیر یک موزه خصوصی است که در شهر قدیمی مسقط واقع شده و آثاری از گذشته نظامی، اجتماعی و فرهنگی عمان را در خود جای داده است. درهای خود را در سال 1998 به روی عموم باز کرد و توسط خانواده زبیر تاسیس و تامین مالی شد. مجموعه گسترده این خانواده از مصنوعات عمانی مانند اسلحه، خنجر، جواهرات، وسایل خانه و لباس به عنوان بهترین مجموعه خصوصی در نظر گرفته می شود که بینشی از میراث عربی و عمانی ارائه می دهد.

مجموعه بیت الزبیر یک نماد معماری است. از 5 ساختمان (بیت الباغ، بیت الدلیل، بیت العود، بیت النهضه و گالری سارا) و یک باغ و همچنین یک کافه و یک فروشگاه هدیه تشکیل شده است. این مجموعه دارای چهار طبقه از یک مجموعه هنری دائمی در حال رشد است و به عنوان گسترده ترین مجموعه هنری هنرمندان عمانی محسوب می شود.

بیت الزبیر به شما اجازه می دهد تا ببینید که عمانی ها بیش از 100 سال پیش چگونه در روستایی و شهری عمان زندگی می کردند. گالری سارا یکی از خانه‌های هنر معاصر عمان است و حتی به هنرمندان محلی عمانی اجازه می‌دهد آثار هنری خود را در خارج از کشور بفروشند. این گالری همچنین به عنوان محل ملاقات هنرمندان دو چندان می شود. از فروشگاه هدیه، می‌توانید از میان مجموعه‌ای از صنایع دستی، کتاب‌ها، کارت پستال‌ها، جواهرات، پوشاک و موارد دیگر انتخاب کنید. برای دیدن بارستی (کلبه سنتی ساخته شده از درخت خرما)، درختان کندر و گیاهان محلی به باغ بروید. همچنین مدلی از یک روستای سنتی عمانی وجود دارد که سیستم آبیاری افلج مورد استفاده در عمان را نشان می دهد.

بیت الزبیر
بیت الزبیر

نمایشگاه های موزه بیت الزبیر

بیشتر این مجموعه در بیت الباغ است و نمایش های اینجا شامل خنجره ها، لباس های سنتی، قهوه جوش ها و جواهرات است. الحرز (گردنبند سنتی حکاکی شده با آیات خاصی از قرآن) و السندوک (صندوق های چوبی که به عنوان هدیه عروس استفاده می شود). بیت العود مملو از آثار باستانی از گذشته نظامی عمان است و شامل نقشه‌های قدیمی و آثار تاریخی است. بیت النهضه به هنر اختصاص دارد.

کافه در بیت الزبیر

این کافه در یک خانه سنتی عمانی واقع شده است و مهمانان می توانند نگاهی اجمالی به نحوه غذاخوری محلی با قهوه عربی، خرما و غیره داشته باشند. ضمن اینکه در مورد فرهنگ و تاریخ عمان اطلاعات بیشتری کسب کنید، یک وعده غذایی خوب میل کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
آدرس: Al Saidiyah St٫ Muscat, Masqat ۱۰۰, Oman
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی