Jebel Akhdarکوه اخضر

شرح

در عمان، کوه اخضردر حال توسعه کامل است. دولت عمان در زیرساخت های مورد نیاز برای تبدیل این مکان به یکی از جاذبه های گردشگری این کشور در تور مسقط سرمایه گذاری کرده است. کوه اخضر، فرار به مناطق کوهستانی خنک با دو ساعت رانندگی از مسقط است. واقع در کوه افسانه‌ای سبز، لوکس مرتفع، مناظر دره‌ای چشمگیر را در یکی از مرتفع‌ترین استراحتگاه‌های جهان نشان می‌دهد. در جستجوی ماجراجویی، صحرای اطراف را طی کنید. در استراحتگاه ها با مراسم اسپا و حمام استراحت کنید. نگاه ستارگان از سکوی تماشایی که زمانی پرنسس دایانا در آن ایستاده بود. تفریحگاه Anantara Al Jabal Al Akhdar شکوه عمان را در خیره کننده ترین محیط های طبیعی ارائه می دهد.

موقعیت کوه

کوه اخضر، کوهی از سنگ آهک که توسط زمین های ناهموار احاطه شده است، در قلب رشته کوه الحجر واقع در شمال شرقی عمان قرار دارد. این منطقه که تا فلات سایق امتداد دارد، خانه وادی‌ها یا دره‌های سرسبز و تراس‌هایی است که در هوای خنک کوهستانی برای استراحت روستایی ایجاد می‌کنند. رزهای معطر، انار و زردآلو در اینجا به وفور رشد می‌کنند و مطمئن می‌شوند که مطابق با نامش که به «کوه سبز» ترجمه می‌شود، می‌روید! پیاده‌روی با راهنما در روستاهای سنتی عمان و سفر به کارخانه‌های تقطیر سنتی که گلاب معطر را استخراج می‌کنند، تنها چند تجربه منحصربه‌فرد هستند که در اینجا در انتظار شما هستند. در همین حال، صخره نوردی و قدم زدن آرام در مسیرهای پیاده‌روی که در میان باغ‌های میوه می‌پیچند، نوید ساعت‌ها سرگرمی فعال را می‌دهند. مناظر پانوراما و مکان‌های هنر صخره‌ای باستانی این بسته را کامل می‌کنند. سفر یک روزه به Sayh Qatanah یکی دیگر از گزینه های محبوب در کوه اخضر است.

موقعیت کوه اخضر
موقعیت کوه اخضر

تفریحات در این منطقه

اخضر در زبان عربی به معنای سبز است و با راندن از کوه با باغ های میوه و سبزیجات در تراس های دست ساز ساخته شده در کنار کوه، نیزوا پایتخت سابق سلطنت و زادگاه اسلام در عمان است. سنت های آن عمیق است و در بازدید از بازار قدیمی که در آن صنایع دستی، شیرینی و ادویه عمانی در میان بسیاری از اقلام دیگر فروخته می شود، احساس می شود. این شهر به‌خاطر جمعه بازار با حراج پر جنب و جوش بز است.

در نگاه اول نام کوه اخضر که به کوه سبز ترجمه می شود، اشتباه یا حتی کنایه آمیز به نظر می رسد. این نام شامل فلات Saiq، یک ارتفاعات عظیم از صخره‌های عمدتاً بایر است که فقط چند بوته و درخت دلچسب و همچنین کوه‌های بدون شیب اطراف را در خود جای داده است.

با این حال، می توانید وادی‌ها و تراس‌های مخفی را کشف کنید که در آن زردآلو، انار، گردو و گل رز در دماهای سردتر و در ارتفاعات بالا می‌روند. علاوه بر این، می‌توانید چشم‌اندازهای پانورامای کوه‌ها، دهکده‌های سنتی کوچک و عصاره‌های گلاب را تجربه کنید.

این منطقه که با دو ساعت رانندگی از مسقط پایتخت عمان فاصله دارد، به دلیل موقعیت دورافتاده و زمین ناهموارش اغلب نادیده گرفته می شود. با این حال، کسانی که به آنجا سفر می‌کنند می‌توانند به روستاهای اصیل عمانی نگاهی بیاندازند و از مناظر وسیع کوهستانی دیدن کنند.

تفریحات منطقه کوه اخضر
تفریحات منطقه کوه اخضر

پیاده‌روی راه خوبی برای دیدن روستاها و باغ‌ها و باغ‌های مخفی است که نام این منطقه را به خود اختصاص داده‌اند. پیاده روی ترتیب دهید که از روستای الاقور شروع می شود و مناظری از وادی المؤیدین و روستاهای مجاور را ارائه می دهد. مسیری که با نام W18b شناخته می‌شود، از کنار چندین روستای کوچک و همچنین تراس‌ها، باغ‌ها و مناطق سر سبز می‌گذرد که هنوز از آبیاری فلج استفاده می‌کنند. این شکل سنتی آبیاری شامل کانال های کم آب است که قدمت آن به بیش از 1500 سال می رسد. به گفته برخی محققان، این تکنیک ممکن است به 5000 سال قدمت داشته باشد.

می توانید روستاهای دوردست بیشتری را در یک تور با راننده برای پیمایش در جاده های کوهستانی ببینید. این مسیر به شما امکان کاوش در روستاهایی مانند وادی بنی حبیب، یک شهرک متروکه از ساختمان‌های گلی را می‌دهد که به آرامی در حال فروپاشی به داخل زمین هستند. یک مسیر پیاده روی تا پایین وادی وجود دارد که در آن درختان گردو و انار را خواهید دید.

شناخته شده ترین محصول صادراتی منطقه گلاب است. می‌توانید مقداری از آن را در شهر سایق خریداری کنید یا از یکی از عصاره‌گیری‌های سنتی دیدن کنید. در این ساختمان ساده، با دیوارهای تیره‌شده از دود، با استاد تقطیر آشنا می‌شوید و کمی در مورد فرآیند و ابزارهای او – اجاق آجری، سبدهای بافته‌شده و دستگاه‌های توزیع‌کننده نقره، یاد می‌گیرید.

بهترین زمان برای بازدید از کوه اخضر

بهترین زمان سال مارس و آوریل است، زمانی که گل رز گل دمشقی بیرون می‌آید. این شکوفه های موروثی معطر به خاطر عطر شیرین خود که هوا را در اوایل بهار پر می کند، شناخته شده اند. کوه ها می توانند بسیار خنک شوند و با حرکت بین خورشید و سایه، و بالا و پایین شیب ها، دما به سرعت تغییر می کند. چند لایه لباس بپوشید و حتما لباس گرم به همراه داشته باشید.

بهترین زمان برای بازدید از کوه اخضر
بهترین زمان برای بازدید از کوه اخضر

چگونه به آنجا برسیم؟

در سفر به عمان می توانید به راحتی از مسقط با ماشین کرایه ای به کوه اخضر برسید. شما باید حدود دو ساعت زمان بگذارید تا آنجا رانندگی کنید و لزوماً هیچ علامت جاده ای را در جاده نخواهید دید. بهتر است قبل از حرکت مختصات GPS مکان را از افراد محلی بخواهید.

از سوی دیگر، رفتن به آنجا با یک وسیله نقلیه FWD ، مانند یک خودروی 4×4 ضروری است. در واقع، قبل از رسیدن به جاده کوه اخضر، باید در یک ایست بازرسی توقف کنید. فقط خودروهای چهار چرخ متحرک کراس کانتری مجاز به ادامه مسیر هستند.

صبح زود، حدود ساعت 4 صبح (اگر از مسقط حرکت می کنید) حرکت کنید، سپس می توانید از مناظر و پیاده روی بدون گرمای بیش از حد لذت ببرید.

کوه اخضر: مکانی آرام و نشاط آور

در آنجا می‌توانید هتل‌هایی از یک مکان ساده تا هتل‌های پنج ستاره پیدا کنید. از سوی دیگر، خوابیدن در خانه افراد محلی آسان نیست. در واقع، از آنجایی که این روستا برای مدت طولانی دور افتاده بود، مردم محلی هنوز عادت به اقامت خارجی ها برای شب ندارند. با وجود این، همیشه از شما برای نوشیدن چای و خوردن حلوا (یک غذای شیرین محلی با ادویه جات) استقبال می شود.

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی