تفلیس

Tbilisi

شرح

شهر تفلیس پایتخت جمهوری گرجستان بوده و در حدود 1500 سال قدمت دارد. وقتی در بالای ارتفاعات Mtatsminda بایستید و به شهر بنگرید، شما میتوانید مناظر خیره کننده شهر را که به طور باشکوهی در میان رودخانه Mtkvari قرار دارد و سایه ای از تاریخ گذشته و حال را در خود حفظ کرده را تماشا کنید.

تفلیس اولین شهری است که در قرن چهارم توسط جغرافی شناس رومانیایی “Castorisus” به روی نقشه نمایش داده شده است. افسانه زیبایی راجع به اینکه چرا تفلیس به عنوان پایتخت برای Mtsheta انتخاب شد، وجود دارد. یکبار که شاه Kartli برای شکار با همراهانش بیرون رفته بود، شاهین دست آموزش که دنبال طعمه او یعنی یک قرقاول بود به طور اتفاقی در چشمه گوگرد کوچکی افتاد و سوخت. شاه دستور داد که درست در همان محل شهری بسازند و بخاطر چشمه آبگرم گوگردی آن در زبان جرجیها نام آنرا Tblisi یعنی گرم گذاشت.

انتخاب Tblisi به عنوان پایتخت گرجستان اتفاقی نبود. به خاطر رونق زیاد این شهر Christian Georgia دائم در حال جنگ با شورشیان خارجی بود. خصوصاً بخش جنوب شرقی این کشور دائماً در کشمکش قرار داشت. بخاطر موقعیت خاص، تفلیس توانست از اراضی داخلی خود حمایت کند. تفلیس یک محیط طبیعی با تعداد زیادی مناظر بکر، صخره های بلند اطراف رودخانه Mtkvari، سنگهای سختی که تمام شرق را در بر گرفته، و رشته کوههای Trialeti که از غرب تا دو طرف رودخانه را به صورت دژی محکم احاطه کرده و طبیعت منحصر بفردی ساخته است. بر اساس آخرین سرشماری (۱۹۸۹) جمعیت شهر تفلیس ۹۳۶ ۲۴۶ ۱ تن بوده‌است.

تاریخچه مختصر 

بر اساس مطالعات باستان شناسی، قلمرو تفلیس در اوایل قرن چهارم قبل از میلاد سکونت داشته است. این شهر بیش از 1500 سال قدمت دارد که در قرن پنجم میلادی توسط پادشاه واختنگ گرگاسالی تأسیس شده است. افسانه های رنگارنگ در مورد پیدایش تفلیس وجود دارد و اغلب با چشمه های آب گرم گوگردی آن، که تا به امروز از زمین می جوشد، مرتبط است. طبق یکی از داستان‌ها، شاه وختنگ در میان بیشه‌های جنگلی انبوه نزدیک رودخانه متکواری به شکار قرقاول می‌پرداخت. شاهین پادشاه یک قرقاول را زخمی کرد که شکست خورده در دریاچه ای داغ افتاد. اما خواص درمانی آب، پرنده در حال مرگ را زنده کرد. پادشاه آنقدر تحت تأثیر این کشف قرار گرفت که تصمیم گرفت در همانجا شهری بسازد و نام آن را تفلیس به معنای "گرم" بگذارد. اندکی پس از آن، پایتخت گرجستان از متسختا به تفلیس منتقل شد.

در طول تاریخ طولانی خود، این شهر شاهد فتوحات متعددی بوده و از اشغال های چند صد ساله و تهاجمات ویرانگر جان سالم به در برده است. در قرن هفتم اعراب آمدند و به اصطلاح امارت تفلیس را تأسیس کردند که حدود چهار قرن طول کشید. جنگ با ترکان سلجوقی و بعداً با ایرانیان، به طور دوره‌ای منجر به تخریب کامل شهر، از جمله از دست رفتن شاهکارهای معماری و کالاهای مادی بی‌شماری می‌شد. تفلیس اما پس از هر فتح همچنان از خاکستر بیرون می آمد. آخرین تهاجم ویرانگر در سال 1795 توسط شاه ایرانی آقا-مگامدخان انجام شد که تقریباً تفلیس را از روی نقشه محو کرد. در قرن نوزدهم این شهر تحت کنترل امپراتوری روسیه قرار گرفت و اندکی بعد همراه با کل گرجستان به اتحاد جماهیر شوروی ملحق شد. در همین زمان، رستاخیز شهر با تلاش‌های شدید بازسازی آغاز شد و امروزه تفلیس یکی از جذاب‌ترین و برجسته‌ترین شهرهای منطقه به‌شمار می‌رود.

شهر قدیمی تفلیس

شهر قدیمی تفلیس، محله‌ای است که طعم مهمان‌نوازی و گرمی دارد و لذت‌های ساده خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده باریک، قلعه‌های قرون وسطایی و کاروانسراها را ارائه می‌دهد، و از عطر و بوی نان تازه پخته شده شوتیس پوری گرجی نیز استفاده نمی‌کند. علاوه بر این، در کجای دیگری می‌توانید یک کلیسای ارتدکس، ارمنی و حواری کاتولیک، یک کنیسه یهودی و یک مسجد برای سنی‌ها و شیعیان پیدا کنید که همگی در پنج دقیقه پیاده‌روی از یکدیگر قرار دارند؟

قلعه ناریکالا نماد نهایی شهر قدیمی تفلیس است. این قلعه قرن چهارم که بر فراز تپه ای قرار داشت، قرن ها نگهبان شهر بود و از تهاجمات و حملات بسیاری جان سالم به در برد. ناریکالا چندین بار بازسازی و مرمت شد و از قرن هفدهم میلادی، زمانی که شاه رستم پس از جنگ های ترک و ایران آن را مرمت کرد، به وضعیت کنونی خود موجود بوده است.

پل صلح 

بازدید از آبانوتوبانی، منطقه قدیمی شهر قدیمی را از دست ندهید که خیابان‌های آن مملو از خانه‌های عتیقه با بالکن‌های حکاکی‌شده پیچیده است. این محله همچنین به خاطر حمام‌های گوگردی‌اش معروف است که بهار آن را به‌عنوان تولد شهر نسبت می‌دهند. برای داشتن یک تجربه لذت بخش، می‌توانید در یک اتاق عمومی تفکیک جنسیتی حمام کنید، در حالی که اتاق‌های خصوصی با تزئینات زیبا برای مشتریان خجالتی‌تر در دسترس هستند.

نزدیک به آبانوتوبانی یکی از شلوغ ترین بلوارهای تفلیس – خیابان شاردنی است که مملو از کافه ها، رستوران ها، کلوپ ها و فروشگاه های سوغاتی است. در مسیر تفرجگاه تا رسیدن به پل صلح که اتفاقاً از خلیج بین شهر قدیمی و تفلیس معاصر نیز می‌گذرد، ناهار بخورید. پس از عبور از پل، خود را در قرن بیست و یکم در نزدیکی خیابان روستاولی و میدان آزادی خواهید دید.

موزه های تفلیس

در یکی از موزه های ارزشمند تفلیس در تاریخ، سبک زندگی و سنت های گرجستان غوطه ور شوید:

موزه سیمون جاناشیا گرجستان، چشمگیرترین یافته‌های باستان‌شناسی کشور را در خود جای داده است که به‌طور تقویمی توسعه گرجستان از عصر برنز تا قرن بیستم را دنبال می‌کند. از نکات قابل توجه نمایشگاه دائمی خزانه داری از طلا، سکه ها و جواهرات گرجستانی و فسیل های جمجمه کشف شده در سایت باستان شناسی در دمانیسی است.
هم موزه هنر مدرن (MOMA Tbilisi) و هم گالری ملی گرجستان با شاهکارهای افسانه‌ای از نقاشان گرجی و خارجی مشهور جهان، گردشگر هنری را به وجد خواهند آورد.
موزه مردم‌نگاری در فضای باز مدل‌هایی از خانه‌های سنتی هر منطقه از گرجستان، به‌علاوه نمایشگاه‌های عملی جالب ارائه می‌دهد. یک گزینه عالی در آب و هوای خوب، برای لذت از سفر را در یک محیط زیبا در فضای باز فراهم می کند.

پارک های تفلیس

آب و هوای تفلیس در بیشتر ایام سال دلپذیر است و خوشبختانه پایتخت گرجستان فعالیت‌های زیادی در فضای باز دارد که مهم‌ترین آن پارک‌های دوست‌داشتنی است.

دریاچه لاک پشت، محبوب محلی است. زیر سایبان‌های سبز برگ‌دار استراحت کنید، در حین شنا و آفتاب گرفتن در سواحل آن به زندگی فکر کنید، یا با پیاده‌روی یا دویدن از زندگی لذت ببرید. امکانات عبارتند از کافه، زمین بازی و امکانات ورزشی.

پارک بزرگ واک یکی دیگر از مکان‌های دوست‌داشتنی است که برای خانواده‌های دارای فرزند یا کسانی که به دنبال آرامش و آرامش هستند، مناسب است. در داخل پارک، موزه مردم‌نگاری در فضای باز، یادبود جنگ جهانی دوم، یک کارناوال کوچک و فضای سبز فراوان قرار دارد.

کشور: گرجستان
جمعیت: ۱٬۲۰۲٬۷۳۱
پیش شماره تلفن: ۹۹۵۳۲+

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و … . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه‌ی هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید، البته در بیشتر شهرها در باجه‌ی پاسخگویی به توریست به شما نقشه شهر داده می شود.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح “توی چشم نباشید”. کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گران فروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی