Uplistsikhe Cave Town شهر سنگی اوپلیستیخه، قلعه خدا

شرح

 شهر اوپلیستیخه را می‌توان مهم‌ترین جاذبه دیدنی تفلیس دانست که فضایی رویایی را در ۱۰ کیلومتری شهر گوری گرجستان ایجاد کرده است  اوپلیستیخه- به معنی “قلعه خدا” یک شهر غار باستانی از نیمه اول هزاره اول قبل از میلاد است. واقع در چهارراه راه های تجاری مهم. اینجا مرکز اصلی بت پرستی بود و مجموعه ای از سالن ها، غارها، تئاترها، محراب ها، معابد بت پرست، تونل های مخفی، زندان ها، داروخانه ها، معابر-خیابان ها را نشان می دهد که همگی در زمینی به وسعت 4 هکتار از سنگ تراشیده شده اند. شهر از شرق و شمال توسط خندق حفاظتی احاطه شده بود. اوپلیستیخه دارای چهار دروازه از تمام نقاط جهان بود. شهر غار هنوز هم تالار پذیرایی دو ستونی ملکه تامارا با طاقچه های قوسی و دکل های عظیم دارد. این بنا در اندازه‌ها، طرز کار عالی و فرم‌های معماری برازنده‌اش باشکوه است. برخی از اماکن، انبارهای شراب، قطعات معابد و استحکامات، تونل مخفی زیرزمینی مورد استفاده برای تامین آب، هنوز دست نخورده هستند. با تهیه تور تفلیس از این حاذبه بینظیر، دیدن کنید.

شهر سنگی اوپلیستیخه، یک شهر معبد مذهبی، یک مرکز بزرگ بت پرستی قبل از معرفی مسیحیت در گرجستان (قرن چهارم) بود. در اوج شکوفایی، شهر 20000 نفر جمعیت داشت. بعدها کلیساهای مسیحی ساخته شدند. در قرن نهم تا دهم پس از میلاد یک کلیسای سه شبستانی به مجموعه اضافه شد. در قرن سیزدهم، شهر سنگی اوپلیستیخه در نتیجه تهاجم ویرانگر چنگیز-خان انبوهی به گرجستان، آن را ویران کرد.

در قرن نوزدهم، شهر سنگی اوپلیستیخه در زیر لایه‌های خاک و شن گم شد. تلاش گسترده بسیاری از کارشناسان در حفاری، تمیز کردن، مقاوم سازی، مرمت و مطالعه این اثر تاریخی برجسته در تاریخ فرهنگ گرجستان، شهر سنگی اوپلیستیخه را که در فهرست آثار تاریخی حفاظت شده یونسکو قرار دارد، احیا کرد.

شهر سنگی اوپلیستیخه
بین قرن ششم قبل از میلاد تا قرن یازدهم پس از میلاد، اوپلیستسیخه یکی از مهم ترین مراکز سیاسی، مذهبی و فرهنگی منطقه کارتلی پیش از مسیحیت، یکی از پیشینیان دولت گرجستان بود و تا زمانی که توسط مغول ها ویران شد، شکوفا شد.

تاریخ شهر سنگی اوپلیستیخه

شهر سنگی اوپلیستیخه، واقع در شرق گرجستان، یک شهر متروکه سنگی است که زمانی نقش مهمی در تاریخ گرجستان داشته است. این مکان در اواخر عصر مفرغ، در حدود 1000 سال قبل از میلاد ساخته شد و تا قرن سیزدهم پس از میلاد سکونت داشت. بین قرن ششم قبل از میلاد تا قرن یازدهم پس از میلاد، شهر سنگی اوپلیستیخه یکی از مهمترین مراکز سیاسی و مذهبی کارتلی پیش از مسیحیت – یکی از پیشینیان دولت گرجستان – بود.

باستان شناسان معابد و یافته های متعددی را در رابطه با الهه خورشید کشف کرده اند که قبل از ورود مسیحیت پرستش می شد. با ورود مسیحیت به گرجستان، این شهر به نفع مراکز جدید فرهنگ مسیحی، به ویژه متسختا و تفلیس، اهمیت خود را از دست داد. با این وجود، زندگی در شهر سنگی اوپلیستیخه ادامه یافت، بناهای مسیحی ساخته شد و برای مدت کوتاهی، مسیحیت و ایمان قدیمی در شهر همزیستی کردند.

پس از تسخیر اعراب بر شهر سلطنتی تفلیس، دومین دوران شکوفایی شهر آغاز شد، زمانی که شهر سنگی اوپلیستیخه محل سکونت پادشاهان کارتلی شد و در طی آن شهر به وسعت حدود 20000 نفر رسید و به یک پست تجاری کاروانی مهم تبدیل شد. زمانی که تفلیس در سال 1122 بازپس گرفته شد، شهر سنگی اوپلیستیخه با انحطاط فوری و سریع روبرو شد که با تخریب بخش‌های وسیعی از شهر در طول تسخیر مغول در قرن سیزدهم و پس از آن متروک شدن بقیه شهر به اوج خود رسید.

تاریخ شهر سنگی اوپلیستیخه
Uplistsikhe به دلیل ترکیب منحصربه‌فرد سبک‌های فرهنگ‌های سنگ‌تراشی منطقه، به‌ویژه از کاپادوکیه (در ترکیه مدرن) و شمال ایران قابل توجه است.

بخش های مختلف شهر سنگی

شهر سنگی اوپلیستیخه می توان به منطقه پایینی، مرکزی و بالایی تقسیم کرد که مساحتی تقریباً 40000 متر مربع را پوشش می دهد. ناحیه مرکزی بزرگترین بخش است که شامل بیشتر سازه های سنگ تراش شده است، توسط تونل باریکی به ناحیه پایینی متصل می شود. بیشتر سازه‌های سنگ‌تراشی بدون هیچ عنصر تزئینی هستند، به غیر از برخی از سازه‌های بزرگ‌تر که حاوی برخی از سنگ‌تراشی‌ها هستند.

در بالای شهر سنگی اوپلیستیخه، یک کلیسای سنگی مسیحی قرار دارد که متعلق به قرن دهم است. سازه های صخره ای، شامل یک تالار بزرگ به نام تاماریس دربازی، مکان های قربانی بت پرستان، خانه ها و همچنین ساختمان های کاربردی مانند داروخانه، نانوایی، زندان و حتی آمفی تئاتر است. سازه‌های سنگ‌تراشی شده توسط تونل‌ها به هم متصل می‌شوند، در حالی که تونل‌های دیگر هدف یک مسیر فرار اضطراری را داشتند.

بخش های مختلف شهر سنگی اوپلیستیخه
در بالای مجموعه باستانی، کلیسایی متعلق به قرن 9 و 10 وجود دارد.

معماری شگفت انگیز

شهر سنگی اوپلیستیخه به دلیل ترکیب منحصربه‌فرد سبک‌های فرهنگ‌های سنگ‌تراشی منطقه، به‌ویژه از کاپادوکیه (در ترکیه مدرن) و شمال ایران قابل توجه است. بیشتر آثار کشف شده در موزه ملی تفلیس قابل مشاهده است. اوپلیستیخه یک شهر سنگی باستانی است که در طول حدود 3000 سال نقش مهمی در تاریخ گرجستان داشته است. کاوش‌های باستان‌شناسی آثار خارق‌العاده‌ای را از اواخر عصر برنز تا اواخر قرون وسطی نشان داده‌اند. شهر غار باستانی بر روی یک ساحل صخره ای بر فراز رودخانه متکواری، تقریباً در 15 کیلومتری شرق شهر گوری ساخته شده است. 

اکثر غارها فاقد هرگونه تزیینات هستند، اگرچه برخی از سازه‌های بزرگتر دارای سقف‌های طاق‌دار تونلی هستند که سنگ آن به تقلید از کنده‌ها تراشیده شده است. برخی از سازه های بزرگتر نیز دارای طاقچه هایی در پشت یا کناره ها هستند که ممکن است برای اهداف تشریفاتی استفاده شده باشد. نمای تالار بزرگ تشریفات قسمت جنوبی با طاق رومی و با سنگ فرش تزئین شده است. چندین بخش از آسیب پذیرترین مناطق در سال 1920 در اثر زلزله به طور کامل ویران شد، صندوق میراث فرهنگی گرجستان برنامه محدودی را برای حفاظت در سال 2000 راه اندازی کرد.

چگونه به اوپلیستیخه برسیم

با ماشین

از تفلیس تا گوری حدود یک ساعت طول می کشد. از گوری تا شهر غار شهر سنگی اوپلیستیخه، به 20 دقیقه رانندگی دیگر نیاز دارید.

با مینی بوس

مینی بوس ها از تفلیس (ایستگاه دیدوبه) هر یک ساعت به سمت گوری حرکت می کنند. از ایستگاه قطار در گوری، باید تاکسی بگیرید. هزینه مینی بوس 4 یورو و تاکسی 5 یورو است.

به وسیله هواپیما

فاصله تا فرودگاه بین المللی تفلیس 113 کیلومتر است. سفر با ماشین یا تاکسی حدود 2 ساعت طول می کشد.

با قطار

هر قطاری که از تفلیس به سمت غرب گرجستان می رود، از گوری می گذرد. هزینه بلیط یک طرفه 2 تا 4 یورو است و سفر کمی کمتر از یک ساعت طول می کشد.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس
آدرس: Gori, Georgia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی