Kazbegiپارک ملی کازبگی

شرح

پارک ملی کازبگی در دامنه شمالی رشته قفقاز واقع شده است و منطقه حفاظت شده آن در مجموع بیش از 8700 هکتار وسعت دارد. کوه کازبگی (یا Mkinvartsveri) با ارتفاع 5047 متری از سطح دریا، سومین کوه مرتفع گرجستان است که توسط افسانه ها و سنت های مذهبی احاطه شده است. طبق اساطیر یونانی، تیتان پرومته به عنوان مجازاتی برای آموزش ساختن آتش به بشر، برای همیشه به دامنه کوهی در قفقاز زنجیر شد. طبق داستان های گرجی، دامنه های یخی کازبگی بود که او را به آن زنجیر کرده بودند.

پرومتئوس (معروف به امیرانی در گرجستان) ظاهراً در غاری به ارتفاع 4000 متر زندانی شده بود. این غار که اکنون بتلمی (بیت‌لحم) نامیده می‌شود، بعدها به عنوان مسکن راهبان ارتدکس عمل کرد و گفته می‌شود که حاوی آثار مقدس بسیاری از جمله خیمه ابراهیم و آخور مسیح بوده است. چشمه های آب گرم و دریاچه های اسیدی و گازدار کوه را احاطه کرده اند و لرزش زمین نسبتاً مکرر است. کازبگی که با 135 کیلومتر مربع یخچال پوشیده شده است، مکانی عالی برای یخ نوردی و کوهنوردی است.

کازبگی
کازبگی

دره داریالی شکافی غیرممکن در کوه‌هایی است که روسیه و گرجستان را به هم متصل می‌کند و به طول 18 کیلومتر از استپانسمیندا تا مرز روسیه در زمو لارسی (لارس علیا) ادامه دارد. برای هزاران سال، این گذرگاه کوهستانی از نظر استراتژیک بسیار مهم بوده است و حداقل از 150 سال قبل از میلاد مسیح مستحکم بوده است. در برخی مکان‌ها، صخره‌ها بیش از 1000 متر ارتفاع دارند و برج‌های مراقبت قرون وسطایی، آبشارها و حیات وحش این جاده را به یکی از باورنکردنی‌ترین جاده‌های جهان تبدیل کرده‌اند.

دره های شیب دار در طرفین تنگه مکان های عالی برای تماشای پرندگان است. عقاب ها، شاهین ها و کرکس های بزرگ گریفون همگی در میان رخنمون های صخره ای لانه می سازند. شهر Stepantsminda (همچنین Kazbegi نامیده می شود) خود جذاب و یک کمپ پایه فوق العاده برای کاوش بیشتر در منطقه است. مهمان‌خانه‌های زیادی وجود دارد که محلی‌ها خوشحال می‌شوند مانند خانواده با شما رفتار کنند، روستایی و زیبا با چشم‌اندازی از کوه‌ها، و اغلب کلیسای زیبای گرگتی ترینیتی.

موزه تاریخی Stepantsminda

این موزه در خانه یادبود نویسنده گرجی الکساندر کازبگی (1848-1890) واقع شده است. این موزه همراه با کتابخانه و وسایل شخصی نویسنده، آثار قوم نگاری مختص منطقه خوی را در خود جای داده است. نمایشگاه های باستان شناسی؛ آثار مذهبی؛ کتاب و آثار مختلف از هنرمندان محلی.

موزه تاریخی Stepantsminda
موزه تاریخی Stepantsminda

کلیسای ترینیتی گرگتی در پارک ملی کازبگی

این مجموعه معماری متعلق به قرن چهاردهم در روستای گرگتی در 6 کیلومتری شهر استپانسمیندا و در ارتفاع 2200 متری قرار دارد. این مجموعه شامل کلیسای جامع تثلیث، ساخته شده در قرن چهاردهم، برج ناقوس ساخته شده در قرن چهاردهم، و خانه های روحانیون از قرن پانزدهم است. شما می توانید در حدود دو ساعت به این مجموعه بروید، یک راننده استخدام کنید، یا حتی یک اسب اجاره کنید!

آبشار Gveleti

این آبشار در روستای Gveleti در 7 کیلومتری شهر Stepantsminda قرار دارد. ابتدا باید از تنگه خیره کننده داریالی عبور کنید، که از آن یک پیاده روی کوتاه و آرام از مسیری باریک به سمت آبشار Gveleti منتهی می شود. Gveleti در زبان گرجی به معنای “محل مارها” است، پس مراقب حیات وحش محلی باشید!

آبشار Gveleti
آبشار Gveleti

یخچال دودوراکی در پارک ملی کازبگی

یک مسیر پیاده‌روی منتهی به یخچال طبیعی از Stepantsminda شروع می‌شود و دره Dariali را دنبال می‌کند. در طول مسیر از آبشار Gveleti و همچنین یک جنگل توس و انواع مختلفی از گیاهان معمولی برای آب و هوای آلپ عبور خواهید کرد.

یخچال دودوراکی در پارک ملی کازبگی
یخچال دودوراکی در پارک ملی کازبگی

تنگه دریالی

این تنگه از محل تلاقی رودخانه چخری (نزدیک به استپانسمیندا) شروع و در نزدیکی لارس علیا ختم می شود. طول خود تنگه 11 کیلومتر است. محل تلاقی رودخانه های کباخی و خدا باریک ترین و صخره ای ترین قسمت تنگه است. شما همچنین فرصتی برای دیدن یک کلیسای ارتدوکس گرجی که در داخل تنگه قرار دارد خواهید داشت.

تنگه دریالی
تنگه دریالی

تنگه تروسو بالا

در اینجا با مکان‌های تاریخی و فرهنگی زیادی مواجه خواهید شد، از جمله روستاهای متروکه، رسوبات رنگارنگ حاصل از آب‌های معدنی، و نهشته‌های یخبندان و رودخانه‌ها. دره تروسو سرشار از آب‌های معدنی گازدار است. همچنین جنگل های توس را در سرتاسر آن پیدا خواهید کرد.

تنگه تروسو بالا
تنگه تروسو بالا

تنگه خدا

تنگه در نزدیکی مرز روسیه در لارس علیا قرار دارد. این منطقه بیشتر مورد بازدید کوهنوردان قرار می گیرد. برای رسیدن به اینجا از تنگه داریالی عبور خواهید کرد، جایی که یک مسیر پیاده روی از مجموعه صومعه تازه ساخته شده و از بستر رودخانه Brolistskali منتهی می شود. فاصله Stepantsminda تا صومعه حدود 11 کیلومتر و طول مسیر پیاده روی تقریبا 17 کیلومتر است.

تنگه ارتخمو

این تنگه از روستای آخالتسیخه (دره سنو) آغاز می شود و در امتداد بستر رودخانه ارتخموستقالی امتداد می یابد. در اینجا می توانید از روستاهای باستانی متروکه میگودا و آرتخمو دیدن کنید و آبشارهای زیبایی را در طول مسیر ببینید. آخالتسیخه شهر کوچکی است که در 10 کیلومتری استپانسمیندا قرار دارد.

تنگه ارتخمو
تنگه ارتخمو

روستای اسنو پارک ملی کازبگی

اگر پلک بزنید، این شهرک کوچک را که در 5 کیلومتری Stepantsminda قرار دارد، از دست خواهید داد. خانه پاتریارک کلیسای ارتدوکس گرجستان اینجاست و یک کلیسای کوچک در حیاط اقامتگاه وجود دارد. سنو همچنین دارای مجسمه بزرگ واختنگ گرگاسالی و استحکامات برجی از قرن شانزدهم است.

روستای اسنو پارک ملی کازبگی
روستای اسنو پارک ملی کازبگی

جوتا

روستای جوتا یکی از مرتفع ترین سکونتگاه ها (2200 متر) در شهرداری کازبگی است و در 24 کیلومتری استپانسمیندا (8 کیلومتر جاده آسفالته و بقیه جاده خاکی) قرار دارد. رشته کوه چاوخی که در نزدیکی روستا قرار دارد، بر روی خط الراس اصلی رشته کوه قفقاز و در سرچشمه رودخانه باکرخوی واقع شده است.

جوتا
جوتا

چگونه از تفلیس به کازبگی برویم

بزرگراه نظامی گرجستان جاده اصلی است که از تفلیس به کازبگی و فراتر از آن به مرز روسیه منتهی می شود. این جاده مهم در ابتدا در قرن هفدهم ساخته شد. فاصله تفلیس تا کازبگی 154 کیلومتر است

اتوبوس

ارزان ترین راه برای رسیدن به کازبگی از تفلیس، مارشروتکا (مینی بوس) است. Marshrutkas از ایستگاه اتوبوس Didube هر یک ساعت یا هر نیم ساعت یک بار در فصل بالا حرکت می کنند. هزینه آن برای هر نفر 13 لاری است و حدود 2.5-3 ساعت طول می کشد.

تاکسی

تاکسی های خصوصی برای سفرهای یک روزه به کازبگی در دسترس هستند. می توانید از شهر قدیمی تفلیس تاکسی بگیرید و قیمت آن قابل مذاکره است. انتظار پرداخت حدود 190 لاری / 60 دلار را دارید. اگر ترجیح می دهید بدون نیاز به چانه زدن از ماشین شخصی و راننده استفاده کنید، GoTrip را امتحان کنید. با GoTrip می توانید برنامه سفر خصوصی خود را سازماندهی کنید.

خود درایو

اگر از رانندگی در گرجستان راضی هستید، می‌توانید ماشین کرایه کنید و خودتان به کازبگی بروید. جاده اغلب شلوغ است با کامیون هایی که به سمت مرز روسیه می روند و رانندگان گرجستانی برای عبور بی تاب هستند. مثل بی حوصلگی جدی! در طول مسیر، گوشه های مو و تونل های بسیار تاریک (در زمستان) وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که در این شرایط رانندگی راحت دارید.

اجاره خودرو از حدود 35 دلار در روز شروع می شود. در زمستان ممکن است بخواهید یک ماشین 4 چرخ محرک را در نظر بگیرید و مطمئناً باز بودن گذرگاه جواری را بررسی کنید، زیرا گاهی اوقات ممکن است با برف سنگین بسته شود.

تور

همچنین تورها و سفرهای یک روزه زیادی وجود دارد که از کازبگی دیدن می کنند و هزینه آن بستگی به آنچه در آن گنجانده شده است دارد. در قدم زدن در اطراف شهر قدیمی تفلیس، بدون شک چندین بار این تورها به شما پیشنهاد می شود. اگر دردسر مذاکره با قیمت ها را نمی خواهید، تور خود را با شرکت های معتبر اینجا رزرو کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس
آدرس: Kostava Street ۶۰, Kazbegi ۴۷۰۰, Georgia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی