Tbilisi Holy Trinity Cathedralکلیسای جامع تثلیث تفلیس

شرح

سامبا – کلیسای جامع تثلیث تفلیس، کلیسای جامع اصلی ارتدوکس گرجستان است که در تفلیس، پایتخت گرجستان واقع شده است. این کلیسای جامع که بین سال‌های 1995 تا 2004 ساخته شد، سومین کلیسای مرتفع ارتدکس شرقی در جهان و یکی از بزرگترین ساختمان‌های مذهبی جهان از نظر مساحت است که ارزش بازدید از آن در تور تفلیس را چند برابر می کند. سامبا ترکیبی از سبک های سنتی حاکم بر معماری کلیساهای گرجستان در مراحل مختلف تاریخ است و دارای برخی از زیر و بم های بیزانسی است.  هزینه های ساخت آن توسط کمک‌های ناشناس شهروندان و چندین تاجر ثروتمند پرداخت شد. مجموعه سامبا شامل کلیسای جامع اصلی، برج ناقوس مستقل، اقامتگاه پدرسالار، صومعه، حوزه علمیه روحانیت و دانشکده الهیات است. 

کلیسای جامع تثلیث
کلیسای جامع سامبا بر روی تپه الیا ساخته شده است که بر فراز کرانه چپ رودخانه کورا (متکواری) در محله تاریخی آولاباری در تفلیس قدیم قرار دارد.

تاریخچه کلیسای جامع تثلیث تفلیس

ایده این بود که یک کلیسای جامع جدید برای بزرگداشت 1500 سال خودمختاری کلیسای ارتدکس گرجستان و 2000 سال از تولد عیسی مسیح ساخته شود. در ماه مه 1989، پاتریارک ارتدوکس گرجستان و مقامات تفلیس یک مسابقه بین المللی برای پروژه “کلیسای جامع تثلیث مقدس” اعلام کردند. سرانجام طرح معمار آرچیل میندیاشویلی برنده شد. سال‌های متلاطم بعدی ناآرامی‌های داخلی در گرجستان، این طرح بزرگ را به مدت شش سال به تعویق انداخت و تا 23 نوامبر 1995، پایه کلیسای جامع جدید گذاشته شد.
ساخت کلیسا به عنوان “نماد احیای ملی و معنوی گرجستان” اعلام شد. در 23 نوامبر 2004، در روز سنت جورج، کلیسای جامع توسط پاتریارک کاتولیکوس گرجستان ایلیا دوم و نمایندگان عالی رتبه کلیساهای ارتدکس جهان تقدیس شد. در این مراسم رهبران دیگر جوامع مذهبی و اعترافات گرجستان نیز حضور داشتند.

تاریخچه کلیسای جامع تثلیث تفلیس
این کلیسای جامع که بین سال‌های 1995 تا 2004 ساخته شد، سومین کلیسای مرتفع ارتدکس شرقی در جهان و یکی از بزرگترین ساختمان‌های مذهبی جهان از نظر مساحت است.

معماری

کلیسای جامع سامبا بر روی تپه الیا ساخته شده است که بر فراز ساحل چپ رودخانه کورا (متکواری) در محله تاریخی آولاباری در تفلیس قدیم قرار دارد.
کلیسای جامع به سبک سنتی گرجستانی طراحی شده است اما با تاکید بیشتر عمودی، دارای پلانی صلیبی شکل با گنبدی بر روی گذرگاهی است که بر روی هشت ستون قرار گرفته است. در عین حال، پارامترهای گنبد مستقل از مقبره‌ها بوده و جلوه تاریخی تری به گنبد و کلیسا می‌دهد. گنبد با یک صلیب طلایی طلاکاری شده به ارتفاع 7.5 متر پوشیده شده است.

کلیسای جامع شامل نه کلیسای کوچک (کلیسای فرشتگان، جان باپتیست، سنت نینو، سنت جورج، سنت نیکلاس، دوازده حواری و همه مقدسین) است. پنج مورد از آنها در یک محفظه بزرگ و زیرزمینی قرار دارند. مساحت کلی کلیسا با احتساب طاقچه بزرگ آن 5000 متر مربع و حجم آن 137 متر مکعب است. ابعاد داخلی کلیسا 56 متر در 44 متر است و مساحت داخلی آن 2380 متر مربع است. ارتفاع کلیسای جامع از زمین تا بالای صلیب 105.5 متر است. کلیسای زیرزمینی 35550 متر مکعب را اشغال می کند.

برای ساخت و ساز کف از کاشی مرمر و محراب نیز با معرق تزئین شده است.

بنای کلیسای جامع طبق تمام سنت ها انجام شد: قطعاتی از نقاط مقدس مانند سنگ هایی از کوه سیون و رود اردن، خاک اورشلیم و از مقبره سنت جورج در زیرزمین آن قرار گرفتند. پدرسالار و رئیس جمهور نیز پلاک های یادبود را گذاشته اند. ناقوس های کلیسای جامع در آلمان به صدا درآمدند. 9 عدد از آنها وجود دارد و بزرگترین آنها 8000 کیلوگرم وزن دارد.

معماری کلیسای جامع در تفلیس
برای ساخت و ساز از مواد طبیعی استفاده می شود. کف از کاشی مرمر ساخته شده و محراب نیز با معرق تزئین خواهد شد. نقاشی دیوارها توسط گروهی از هنرمندان به راهنمایی امیران گوگلیدزه اجرا می شود.

کلیسای جامع با روح مدرنیسم طراحی شده است و معماری آن شباهت کمی با سنت های قدیمی دارد. چهره‌های کلیسای جامع با طاق‌ها و دیوارهای منحصر به فرد ساخته شده است. بر روی دیوارهای کلیسای جامع سامبا، نقاشی های دیواری زیبایی زیر نظر نقاش آیکون امیران گوگلیدزه ایجاد شده است

مجموعه سامبا که ساخت آن در حال حاضر تکمیل شده است شامل کلیسای جامع اصلی، برج ناقوس آزاد، اقامتگاه ایلخانی، صومعه، حوزه علمیه روحانیت و دانشکده الهیات، چندین کارگاه، مکان هایی برای استراحت، و غیره است.

پاتریارک کاتولیکوس گرجستان ایلیا دوم نیز در نقاشی های کلیسای جامع سامبا شرکت کرد. او چندین آیکون و تصویر بزرگی از باکره مقدس را نقاشی کرد که در ورودی دیده می شود. دو طبقه زیر زمین وجود دارد. در طبقه دوم موزه و سالن کنفرانس وجود دارد.
کلیسای جامع تثلیث یکی از دیدنی های تفلیس محسوب می شود.

مجموعه سامبا که ساخت آن در حال حاضر تکمیل شده است شامل کلیسای کلیسای جامع اصلی، برج ناقوس آزاد، اقامتگاه ایلخانی، صومعه، حوزه علمیه روحانیت و دانشکده الهیات، چندین کارگاه، مکان هایی برای استراحت، و غیره.

معماری کلیسای جامع سامبا
گنبد با صلیب 7.5 متری پوشیده شده با طلا پوشانده شده است. کلیسای جامع شامل نه کلیسای کوچک (کلیسای فرشتگان، جان باپتیست، سنت نینو، سنت جورج، سنت نیکلاس، دوازده حواری و همه مقدسین) است. پنج مورد از آنها در یک محفظه بزرگ و زیرزمینی قرار دارند.

ساعت و هزینه بازدید از کلیسای جامع تثلیث

برای بازدید از این مکان زیبا می توانید همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر بدون پرداخت هزینه ورودی بروید و حدودا ۲ ساعت برای بازدید از این کلیسا وقت نیاز دارید. فقط در نظر داشته باشید برای ورود به کلیسا بهتر است پوشش مناسب را رعایت کنید و خانم ها باید پارچه ای بر روی سرشان بیندازند. مورد بعدی حرمت آیین مسیحیت را حفظ کنید، مانند دست زدن به آب مقدس.

سامبا در تفلیس
سامبا ترکیبی از سبک های سنتی حاکم بر معماری کلیساهای گرجستان در مراحل مختلف تاریخ است و دارای برخی از زیر و بم های بیزانسی است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس
آدرس: MRX۸+۳H۸, Tbilisi, Georgia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی