جاذبه های دیدنی ایتالیا

به عنوان زادگاه امپراتوری روم و رنسانس، جای تعجب نیست که ایتالیا از نظر شاهکارهای هنری و معماری تا این حد غنی باشد یا اینکه بیش از هر کشور دیگری در جهان مکان های فرهنگی میراث جهانی یونسکو داشته باشد. اما مهمترین جاذبه های دیدنی ایتالیا برای گردشگران همه هنر و معماری نیست. این کشور دارای دریاچه ها، کوه ها و خط ساحلی چشمگیری است که جاذبه های طبیعی برجسته ای را نیز به آن می بخشد. شما می توانید یک برنامه سفر کامل را با الهام از یک علاقه، از هنر رنسانس گرفته تا پیاده روی، برنامه ریزی کنید. اگر شما هم دوست دارید نمونه ای از بهترین پیشنهادات ایتالیا را در چندین نوع مختلف تجربه کنید، با آماده کردن مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای ایتالیا و تهیه تور ایتالیا با ما همراه باشید و برای اینکه مطمئن شوید بهترین مکان ها و کارهایی که باید انجام دهید را پیدا می کنید، برنامه سفر خود را با استفاده از این لیست از برترین جاذبه های ایتالیا برنامه ریزی کنید.

کولوسئوم

این آمفی تئاتر بزرگ، بزرگترین در نوع خود که تا کنون توسط امپراتوری روم ساخته شده است و بزرگترین ساخت و ساز آنها برای بقای خود، تا زمان مدرن الگویی برای امکانات ورزشی باقی مانده است. این مکان توسط وسپاسیان در سال 72 پس از میلاد ساخته شد و  توسط پسرش، تیتوس، بزرگ‌تر شد. یک کف چوبی به ابعاد 83 در 48 متر دو طبقه زیرزمینی اضافی را با تونل‌ها، اتاق‌ها، سلول‌ها و گذرگاه‌ها پوشانده بود که فضایی را برای گلادیاتورها، کارگران، حیوانات وحشی و انبار فراهم می‌کرد. امروزه این سازه کاملاً در تضاد با توسعه مدرنی است که آن را احاطه کرده است و یادآوری برجسته از دوران باستان و تاریخ گسترده رم است.

کولوسئوم
کولوسئوم

فلورانس دومو سانتا ماریا دل فیوره

دوئومو سانتا ماریا دل فیوره یا کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره که به عنوان یکی از بهترین کلیساهای جهان شناخته می شود، بر خط افق فلورانس مسلط است. این کلیسای جامع بین قرن‌های 13 و 15 ساخته شد و معروف‌ترین قطعه آن گنبد خارق‌العاده‌ای بود که توسط فیلیپو برونلسکی در سال 1434 تکمیل شد. برج ناقوس کلیسای جامع در نزدیکی کلیسای جامع در Piazza del Duomo قرار دارد که با همان سنگ مرمر طرح‌دار که نمونه معماری رومی توسکانی است پوشیده شده است. این سازه که توسط Giotto طراحی شده است، 82 متر ارتفاع دارد و می‌توانید از 414 پله بالا بروید و به یک سکوی دید با مناظر فوق‌العاده از شهر و گنبد بروید.

روبه‌روی Duomo، غسل تعمیدگاهی باشکوه قرار دارد که به‌خاطر درهای برنزی آن توسط لورنزو گیبرتی مشهور است. برای دیدن پانل‌های اصلی و بدیع، که با کپی‌های دقیق جایگزین شده‌اند تا از نمونه‌های اصلی در برابر هوا محافظت کنند، از موزه دِل اپرا دل دومو، موزه کلیسای جامع دیدن کنید.

فلورانس دومو سانتا ماریا دل فیوره
فلورانس دومو سانتا ماریا دل فیوره

 کانال بزرگ ونیز از جاذبه های دیدنی ایتالیا

گوندولا سواری در کانال های ونیز سنتی است که مسافران، قرن هاست که از آن لذت می برند. ونیز شهری از جزایر است و کانال ها از دیرباز خیابان های اصلی شهر بوده اند که با هزارتویی از گذرگاه های باریک به هم متصل شده اند.

کانال بزرگ، بزرگ‌ترین و معروف‌ترین این آبراه‌ها است که مسیر S شکل گسترده‌ای را از میان شهر می‌گذراند و امروزه به یکی از جاذبه های دیدنی ایتالیا تبدیل شده است. در کناره‌های آن، باشکوه‌ترین کاخ‌هایی است که زمانی متعلق به ثروتمندترین و قدرتمندترین خانواده‌های جمهوری ونیزی بود. بهترین راه برای دیدن بسیاری از کاخ های بزرگ که جلوی آنها رو به آب است، سواری با واپورتو در امتداد کانال بزرگ است.

مطمئن شوید که گوندولا سواری شما – و کاوش های گشت و گذار شما با پای پیاده – شامل برخی از کانال های کوچکتر جوی است که در ردیف ساختمان های قدیمی قرار گرفته اند که برای صدها سال نسبتاً بدون تغییر باقی مانده اند.

 کانال بزرگ ونیز از جاذبه های دیدنی ایتالیا
کانال بزرگ ونیز از جاذبه های دیدنی ایتالیا

برج کج پیزا از جاذبه های دیدنی معروف ایتالیا

برج کج پیزا (La Torre Pendente) تنها یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر پیزا است که شهرت جهانی آن نه از ظرافت قابل توجه طراحی، بلکه از یک نقص ناشی می‌شود.  در سال 1173 مهندسی به نام بونانو پیزانو اولین سنگ مرمر برج را بنا نهاد. از آنجا که در زیرزمین این منطقه آب فراوانی وجود داشت بونانو قادر بود که پی سازه را فقط تا 10 فوت پایین تر از سطح زمین حفر کند. به محض این که اولین طبقه برج به پایان رسید و تا ارتفاع 12 متر بالا رفت؛ کج شدن و پایین رفتن آن شروع شد. سال ها بعد این برج زیر نظر معماران و مهندسان دوران های مختلف ساخته شد و معماران در تلاش بودند با تغییر ارتفاع بخش شمالی و جنوبی سازه، کج بودن آن را برطرف کنند

اما هیچ کدام از این روش ها موثر نبود و برج پیزا همچنان به صورت کج بالا می رفت. مدتی هم ساخت آن متوقف شد تا سرانجام معماری به نام جیووانی پیزانو توانست کار ساخت و ساز را به پایان برساند و این برج کج را افتتاح کند. برج پیزا در طول این سال ها حوادث زیادی را شاهد بوده اما این شانس را داشته که در دوران جنگ از تخریب ها مصون بماند و پیش بینی می شود که حداقل تا سه قرن دیگر می تواند یکی از جاذبه های توریستی کشور ایتالیا باشد. امروزه، بازدیدکنندگان می‌توانند از پله‌های برج بالا بروند و منظره‌ای شگفت‌انگیز از شهر را تماشا کنند.

برج کج پیزا از جاذبه های دیدنی معروف ایتالیا
برج کج پیزا از جاذبه های دیدنی معروف ایتالیا

شهر واتیکان: کلیسای سنت پیتر، کلیسای سیستین و موزه‌های واتیکان

واتیکان خانه برخی از با ارزش ترین مجموعه های هنری و فرهنگی جهان است. مرکز اصلی کلیسای بزرگ سنت پیتر با مقبره سنت پیتر و یکی از تاثیرگذارترین آثار میکل آنژ، پیتا است. بیرون میدان سنت پیتر است، جایی که پاپ برای پیروانش سخنرانی می کند. دیوارها و سقف کلیسای سیستین با نقاشی های دیواری توسط میکل آنژ پوشانده شده است و در کاخ واتیکان آثاری از رافائل و دیگر هنرمندان بزرگ قرار دارد. موزه‌های واتیکان، مجموعه‌ای از هنر مقدس، آثار باستانی اتروسکی، مجسمه‌ها، نقشه‌ها، کالسکه‌های پاپ، حتی ماشین‌های قدیمی، آثار هنری بیشتری را پر می‌کند.

شهر واتیکان: کلیسای سنت پیتر، کلیسای سیستین و موزه‌های واتیکان
شهر واتیکان: کلیسای سنت پیتر، کلیسای سیستین و موزه‌های واتیکان

گالری اوفیتزی در فلورانس

اوفیزی علاوه بر اینکه یکی از برجسته‌ترین موزه‌های هنری جهان است، تاریخچه‌ای از هنر رنسانس ایتالیا است. اگرچه آثار برخی از استادان بزرگ هنر غرب را در خود جای داده است، اما بزرگترین گنجینه آن مجموعه نقاشی های آن است که گام به گام تکامل نقاشی را که از قرن 14 تا 16 در اینجا رخ داده است، نشان می دهد.

در اینجا، اولین آزمایش‌ها با پرسپکتیو، و همچنین برخی از پرتره‌های اولیه را خواهید دید که نقاشان فراتر از هنر مذهبی حرکت کردند، و برخی از اولین استفاده از پس‌زمینه‌های طبیعت‌گرا و منظره در هنر مذهبی را مشاهده خواهید کرد.

گالری اوفیتزی در فلورانس
گالری اوفیتزی در فلورانس

سینکو تره 

Cinque Terre یک منطقه ساحلی دوست داشتنی با تپه های شیب دار و صخره های محض مشرف به مدیترانه است. پنج روستای زیبای Monterosso al Mare، Vernazza، Corniglia، Manarola، و Riomaggiore را می توان از طریق راه های مختلفی به یکدیگر متصل کرد، راه آهنی که از میان سرچشمه ها تونل می زند تا در هر شهر ظاهر شود، یا یک جاده باریک خوش منظره.

پیاده روی بین روستاها یکی از محبوب ترین کارهایی است که به مسافران این فرصت را می دهد تا از مناظر لذت ببرند. شهرهای کوچک احساس روستاهای ماهیگیری قدیم را حفظ کرده اند.

سینکو تره 
سینکو تره

دریاچه کومو

دریاچه کومو یکی از دیدنی‌ترین مناطق ایتالیا است که توسط کوه‌ها احاطه شده و شهرهای کوچک و زیبا در آن قرار دارند. این دریاچه، محل اقامت ثروتمندان از زمان رومیان بوده است. ویلا بالبیانلو و ویلا کارلوتا شناخته شده ترین آنها هستند که هر دو توسط باغ هایی احاطه شده اند که به روی عموم باز است. آب و هوای معتدلی که ساحل دریاچه را برای باغ‌ها ایده‌آل می‌کند، با ویژگی‌هایی شبیه به دریای مدیترانه، برای گردشگران جذاب است. همراه با شهرهای تفریحی اطراف دریاچه، صومعه ای متعلق به قرن یازدهم وجود دارد.

در پای دریاچه، شهر کوچک کومو که از زمان رومیان مهم بوده، با قطار خیلی کم از میلان فاصله دارد. از اسکله آن، می‌توانید با کشتی‌های بخار منظم برنامه‌ریزی شده در اطراف دریاچه گردش کنید که بازدید از جاذبه‌های کنار دریاچه را آسان می‌کند.

دریاچه کومو
دریاچه کومو

پانتئون از جاذبه های دیدنی ایتالیا

پانتئون، یک بقایای فوق العاده به خوبی حفظ شده از دوران روم، دستاوردهای معماری باورنکردنی امپراتوری روم را نشان می دهد. تناسبات دقیق ساختمان که به خدایان سیاره‌ای اختصاص داشت، با ارتفاعی برابر با قطر، و یک پرتو نوری که از بالای گنبد وارد اتاق می‌شد، برای نمایش فلک و خورشید در نظر گرفته شده بود. پس از آنکه پادشاهان اولیه مسیحی استفاده از معبد بت پرستان را به عنوان کلیسا ممنوع کردند، استفاده نشد، بعداً توسط پاپ در سال 609 پس از میلاد مقدس شد. پادشاهان ایتالیایی، رافائل، نقاش دوره رنسانس و دیگر بزرگان ایتالیایی در پانتئون به خاک سپرده شده‌اند.

پانتئون از جاذبه های دیدنی ایتالیا
پانتئون

میدان رومی و مرکز تاریخی ورونا

یکی از بزرگترین و بهترین آمفی تئاترهای رومی که هنوز وجود دارد، آرنا دی ورونا، مرکز سنترو استوریکو – مرکز تاریخی شهر است. این یکی از چندین ویژگی از دوران باستان است، زمانی که ورونا یک شهر مهم رومی بود. یونسکو در نامگذاری آن به عنوان میراث جهانی اشاره می کند که “ورونا تعداد قابل توجهی از بناهای تاریخی از دوران باستان، قرون وسطی و دوره رنسانس را حفظ کرده است.”

ورونا در قرن 13 و 14 تحت حکومت خانواده اسکالیگر و به عنوان بخشی از جمهوری ونیز از قرن 15 تا 18 به رشد خود ادامه داد. Castelvecchio باشکوه هم کاخ بود و هم قلعه دفاعی (که در حال حاضر یک موزه هنر برجسته است)، مشرف بر قلعه زیبا Ponte Scaligero، یک پل قرن چهاردهمی.

در سرتاسر مرکز قدیمی، کلیساهای رومی، ساختمان‌های سلطنتی با پنجره‌های مشخصه گوتیک ونیزی، و دروازه‌های سنگی وجود دارد که بیشتر یادآور ریشه رومی آن است. و البته، در حیاطی نزدیک به بازار روزانه Piazza del Erbe، بالکن جولیت (که در واقع در دهه 1930 به عنوان یک جاذبه توریستی ساخته شد) را خواهید دید.

میدان رومی و مرکز تاریخی ورونا
میدان رومی و مرکز تاریخی ورونا
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی