جاذبه های دیدنی تفلیس

بالکن های چوبی آراسته بر روی خیابان های سنگفرش تفلیس خم شده اند. پایتخت گرجستان که یک کشور بین قاره ای بین اروپا و آسیا است، با آنچه شما انتظار دارید بسیار متفاوت است. این شهر، مسلماً برخی از بهترین غذاها، جاذبه های دیدنی تفلیس و شراب های اروپایی، خانه های جذاب با حیاط، معماری هنری و آینده نگر، و گوشه های بی شماری را ارائه می دهد که شما را وادار به گرفتن عکس های بینظیر می کند.

تفلیس شهر تضادها است که در آن هر دو ساختار مدرن و معماری قدیمی در کنار هم وجود دارند. پایتخت گرجستان چندین بار مورد تهاجم قرار گرفته و سوزانده و بازسازی شده است، اما با وجود آن هنوز تاریخ پرتلاطم و فرهنگ غنی را به نمایش می گذارد. تفلیس علاوه بر مقاصد محبوب گردشگران، جواهرات بی نظیری را در کوچه پس کوچه ها پنهان کرده است. در اینجا بهترین جاذبه هایی است که می توانید در تور تفلیس خود، از آنها دیدن کنید.

چرا تفلیس؟

شهر تاریخی تفلیس به بازدیدکنندگانی که برای اولین بار می‌آیند، تصویر باستانی و مدرن خود را ارائه می‌دهد که دارای پیشینه‌های فرهنگی و مذهبی متعددی است. تفلیس به خاطر مهمان نوازی مردم محلی، شراب فوق العاده و سنت های آشپزی خاورمیانه، اروپا و آسیای غربی شهرت دارد. هر ساله افراد بیشتری از این شهر دیدن می کنند، اما برای بسیاری از مسافران مکان ناشناخته ای باقی می ماند. 

یکی از موارد مورد علاقه بسیاری از مسافران تفلیس، این است که شهر بسیار متنوع است. بیشتر گردشگران تنها بر بخش قدیمی شهر و نقاط برجسته تفلیس تمرکز می کنند، اما چیزهای بیشتری برای دیدن و انجام دادن در آنجا وجود دارد. نه تنها کلیساهای چند صد ساله، قلعه یا گوشه های جذاب در شهر قدیمی را خواهید دید، تفلیس همچنین دارای ساختمان های دیدنی هنر نوو یا بروتالیستی، غذاها و کافه های عالی و مکان های جالب است. 

تفلیس
شهر تفلیس، با مسیرهای پرپیچ و خم زیبا، ساختمان های قدیمی، و بالکن های تزئینی معروف، جلوه ای از آرامش، آسایش و تمدن را به جای می گذارد.

نحوه رفت و آمد در تفلیس

تفلیس دارای حمل و نقل عمومی عالی است و می توانید از آن برای رفت و آمد کم و بیش به همه جای تفلیس استفاده کنید. شما فقط به یک کارت مخصوص نیاز دارید که می توانید آن را در ایستگاه های مترو دریافت کنید – هر مقداری که می خواهید به آن اضافه می کنید و می توانید از آن در مترو، اتوبوس ها و مینی بوس ها استفاده کنید.

نکاتی برای بازدید از جاذبه های دیدنی تفلیس

بهترین زمان برای سفر به تفلیس، در ماه های بهار و پاییز است. بسیاری از مردم نمی توانند گرمای تابستان را تحمل کنند و هوا در زمستان به دمای انجماد می رسد و بسیاری از مسافران را از سکونت در این شهر زیبا منصرف می کند. آب و هوای دلپذیر بهار و پاییز مردم بیشتری را به بیرون می آورد و به تفلیس تاریخی و عجیب و غریب، جان می بخشد.

 مهم است که راحت ترین کفش خود را بپوشید و با آن راه بروید. کاوش در شهر با پای پیاده به هر مسافری نگاهی اجمالی به جاده ابریشم باستانی و خانه‌های میراثی می‌دهد که در دوران شوروی تصرف شده بودند. تعداد بسیار زیاد سگ های خیابانی برای بسیاری از مسافران شگفت انگیز است. اما نترسید زیرا همه آنها نسبت به انسان ها محبت دارند. شما همچنین می توانید از پیاده روی صرف نظر کنید و تاکسی بگیرید، اما توصیه می شود قبل از هر کاری در شهر یک برنامه تاکسی را دانلود کنید. تاکسی‌های محلی با دیدن یک توریست، ممکن است نرخ ها را به شدت افزایش دهد. اتوبوس های عمومی و تله کابین نیز به عنوان یک راه جایگزین برای رفت و آمد در دسترس هستند.

نکاتی برای بازدید از جاذبه های دیدنی تفلیس
نکاتی برای بازدید از جاذبه های دیدنی تفلیس

بازدید از کلیساهای تفلیس رایگان است.

مسافران باید مسئولیت پذیر باشند و قوانین لباس و آیین رفتار را در کلیساها رعایت کنند. زن و مرد باید شانه و زانو و زن موی سر خود را بپوشانند. سایر کلیساها از زنان می خواهند که به جای شلوار بلند، دامن بلند بپوشند. مسافران نباید در محوطه کلیسا بدوند، با صدای بلند صحبت کنند یا سیگار بکشند، به ویژه در هنگام مراسم عشای ربانی. برخی از کلیساها گرفتن عکس از داخل کلیسا را ​​ممنوع می کنند.

در نهایت، زندگی در این شهر، دیر شروع می شود.  بنابراین مسافران باید با زمان تفلیس هماهنگ شوند. بسیاری از مردم محلی تا دیروقت کار خود را شروع نمی کنند و رستوران ها قبل از ساعت 11 صبح باز نمی شوند.

تفلیس را با پای پیاده کاوش کنید

گشت و گذار در تفلیس قدیم با پای پیاده تجربه ای را برای آشنایی نزدیک و شخصی با فرهنگ و تاریخ این شهر فراهم و شما را با جاذبه های دیدنی تفلیس آشنا می کند. گشت و گذار در کل شهر در کمتر از یک روز امکان پذیر است، اما بالکن های رنگارنگ و خیابان های سنگفرش منحنی ممکن است توجه مسافران را از دستور کار خود منحرف کند، بنابراین مراقب باشید تا با برنامه سفر خود همراه باشید. قدم زدن در اطراف این منطقه می تواند به مسافران این فرصت را بدهد که با مردم محلی صحبت کنند و داستان هایی در مورد گذشته شهر به اشتراک بگذارند.

گشت و گذار در تفلیس قدیم
گشت و گذار در تفلیس قدیم

شما می توانید از تفلیس قدیم به قلعه ناریکالا با پای پیاده از طریق پلکان خیابان بتلمی برسید. ورود به قلعه رایگان است. شما می توانید از قلعه، منظره ای زیبا از شهر داشته باشید و در مسیرهای مشخص شده در اطراف قلعه پرسه بزنید. در داخل قلعه برج های نگهبانی سنگی، خرابه های قلعه و کلیسای سنت نیکلاس واندرورکر قرار دارد. درهای کلیسای سنت نیکلاس واندرورکر بین ساعت 11 صبح تا 6 بعد از ظهر باز می مانند. عکس گرفتن در داخل کلیسای کوچک ممنوع است و باید کد لباس را رعایت کنید. یکی دیگر از نقاطی که مسافران در نزدیکی قلعه باید از آن بازدید کنند، Kartlis Deda است.

کارتلیس ددا، از جاذبه های دیدنی تفلیس، در غرب قلعه قرار دارد. Kartlis Deda با نمایش یک کاسه شراب در یک دست و یک شمشیر در دست دیگر، مهمترین زن گرجستان است که نمادی از روح مهمان نوازی و عشق به آزادی گرجی است.

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در پشت قلعه ناریکالا و در کنار Kartlis Deda واقع شده است. جاذبه اصلی باغ آبشار باغ گیاه شناسی و انواع باغ ها از جمله باغ ژاپنی و باغ بامبو است. باغ ملی گیاه شناسی همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5:30 بعد از ظهر با هزینه ورودی 4 لاری برای هر نفر باز است.

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در پشت قلعه ناریکالا
باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در پشت قلعه ناریکالا

در حمام سولفور ماساژ یا اسکراب بگیرید. تفلیس بر روی چشمه های آب گرم معروفی ساخته شده است که پادشاه واختانگ گورگسالی زمانی که برای شکار عقاب بیرون آمده بود، کشف کرد. نام تفلیس به خودی خود در زبان گرجی به معنای یک مکان گرم است.

حمام‌های گوگرد تفلیس امروزه به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده‌اند، اما برخی از مردم محلی هنوز برای غوطه‌ور شدن از آنها دیدن می‌کنند. مسافران می توانند تجربه ای به یاد ماندنی را در حین ماساژ یا شستشو ایجاد کنند که شامل هزینه های اضافی است و می تواند 15 دقیقه طول بکشد. مهم است که به یاد داشته باشید که حمام های گوگردی حمام هستند و آبگرم نیستند، اگرچه برخی از آنها به مراکز آبگرم مانند برای پذیرایی از گردشگران تبدیل شده اند. حمام های عمومی و خصوصی وجود دارند که تجربیات متفاوتی را ارائه می دهند. حمام های عمومی شامل تجربه برهنه با مردم محلی است در حالی که حمام های خصوصی تجربه حمام راحت را ارائه می دهند. برخی از حمام های خصوصی حتی سونا و دوش خصوصی دارند.

در حمام سولفور ماساژ یا اسکراب بگیرید
در حمام سولفور ماساژ یا اسکراب بگیرید

از پارک رایک دیدن کنید. در اطراف پارک رایک، سالن کنسرت پارک رایک و پل صلح با معماری مدرن زیبا قرار دارد که مسافران می توانند از آن شگفت زده شوند. پل صلح به دلیل تضاد بی نظیرش با خانه های تاریخی تفلیس قدیم، جاذبه اصلی آن است. پارک رایک همچنین یک ایستگاه تله کابین به سمت قلعه ناریکالا است.

از پارک رایک دیدن کنید.
از پارک رایک دیدن کنید.

تله کابین تفلیس، پارک رایک را به قلعه ناریکالا متصل می کند. مسافران می توانند از طریق یک خط مسافربری متعلق به دوران شوروی، نمای هوایی از شهر را ببینند. مسافران همچنین می‌توانند ایستگاه‌های تله‌کابین متروکه‌ای را پیدا کنند که به فضاهای هنری تبدیل شده‌اند. ایستگاه های تله کابین همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب باز هستند و هزینه ها با استفاده از کارت مترومونی پرداخت می شود. اینها را می توان در هر دفتر پرداخت در ایستگاه های مترو خریداری کرد.

تله کابین تفلیس
تله کابین تفلیس، پارک رایک را به قلعه ناریکالا متصل می کند

در اطراف خیابان روستاولی پرسه بزنید. خیابان روستاولی خانه برخی از مهم ترین ساختمان های تفلیس است. در اینجا مسافران می توانند تئاتر اپرای ملی گرجستان و تئاتر آکادمیک دولتی روستاولی را ببینند. طول این خیابان 1.5 کیلومتر است و به مسافران پیشنهاد می شود در طول اقامت خود در امتداد خیابان پیاده روی کنند. در امتداد خیابان روستاولی، مسافران می توانند سیب عشق را ببینند – ساختمانی با ارتفاع 9 متر که 145 مجسمه ساخته شده توسط زوراب تسرتلی را در خود جای داده است.

در اطراف خیابان روستاولی پرسه بزنید.
در اطراف خیابان روستاولی پرسه بزنید.

بازار پل خشک تفلیس با اختلاف بسیار زیاد مشهورترین بازار دستفروشی در شهر است. در بازار پل خشک بگردید و فرصتی برای خرید یادگاری‌های شوروی، نقشه‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق، مدال‌های جنگ، لوازم قدیمی، و بسیاری از آثار باستانی دیگر پیدا کنید. پول نقد همراه داشته باشید. بازار پل خشک پس از فروپاشی کمونیسم در تفلیس شروع به کار کرد، جایی که فروشندگان محلی با فروش دارایی های شخصی پول نقد می کردند. مدتی بعد بازار صیقل داده شد و فروشندگان فقط به مسافران و گردشگران می فروشند. بازار دستفروشی همه روزه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است.

بازار را می توان به بخش هایی تقسیم کرد. صنایع دستی مانند نمد و اقلام بافتنی در بازار هنر و صنایع دستی به فروش می رسد. بازار عتیقه گنجینه ای از ظروف چینی، سرامیک و ظروف غذاخوری است. بازار دستفروشی جایی است که مسافران می توانند یادگاری های شوروی را پیدا کنند و جاذبه اصلی بازار پل خشک است.

از کاخ ملکه درجان دیدن کنید. از بالکن کاخ منظره ای وسیع از تفلیس دیده می شود. این کاخ در سال 1776 برای همسر پادشاه ارکل دوم، ملکه دارجان ساخته شد.  بازدید از کاخ ملکه دارجان و شنیدن شعار راهبه ها در باغ، تجربه ای بی نظیر خواهد بود.

گاردنیا شواردنادزه یک واحه شهری است که توسط Zura Shevardnadze طراحی شده و متعلق به آن است. باغ دارای تخت گل آراسته شده، گلخانه و مهمانخانه است. گیاهان باغ به نمایش گذاشته شده در هر فصل تغییر می کنند، بنابراین بازدیدکنندگان می توانند انتظار داشته باشند هر ماه مجموعه متفاوتی از گیاهان را ببینند. بازدیدکنندگان می توانند گیاهان خرید کنند یا در اطراف باغ قدم بزنند و وقت خود را در یک کافه کوچک به نام The Little Cafe بگذرانند. بازدیدکنندگان می توا نند زیر آسمان بنشینند و اجازه دهند طبیعت حواس آنها را در بر بگیرد.

گاردنیا شواردنادزه 
گاردنیا شواردنادزه یک واحه شهری است که توسط Zura Shevardnadze طراحی شده و متعلق به آن است.

از کلیساها دیدن کنید

هیچ سفری به تفلیس بدون احترام به کلیساهای آنجا کامل نمی شود. پس از حمله عثمانی ها و الحاق امپراتوری روسیه و اتحاد جماهیر شوروی، بسیاری از کلیساها تخریب و بازسازی شدند. سابقه طولانی سرکوب کلیساهای ارتدوکس گرجستان از زمان استقلال گرجستان از روسیه به آن قدرت بخشیده است. در زیر به برخی از کلیساهای تفلیس اشاره شده است که ارزش بازدید دارند:

کلیسای جامع تثلیث تفلیس – بزرگترین کلیسای گرجستان، کلیسای جامع تثلیث تفلیس دارای 9 کلیسای کوچک است.

کلیسای آنچیسخاتی – قدیمی ترین کلیسای ارتدکس تفلیس.

کلیسای حواریون سنت پیتر و پل – یکی از معدود کلیساهای کاتولیک در تفلیس است، بازدید از این کلیسا تضاد بین سنت های ارتدکس شرقی و کاتولیک رومی را به مسافران یادآوری می کند. نماز صبح یکشنبه ها به زبان انگلیسی و عصرها به زبان لاتین برگزار می شود. هر روز صبح این مراسم به زبان گرجی برگزار می شود.

به غیر از کلیساهای مسیحی ارتدکس و کاتولیک، تفلیس توسط کنیسه ها و مساجد خدمات رسانی می شود. تفلیس دارای سنت پذیرایی از افراد با پیشینه های مذهبی مختلف است.

کلیسای حواریون سنت پیتر و پل - یکی از معدود کلیساهای کاتولیک در تفلیس است،
کلیسای حواریون سنت پیتر و پل – یکی از معدود کلیساهای کاتولیک در تفلیس است،

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی