موزه های تفلیس

تفلیس خانه موزه های جذاب بوده در نتیجه انتخاب نیز بسیار متنوع است. موزه های تفلیس منعکس کننده تاریخ هزار ساله گرجستان است که در مجموعه های مختلفی از قبیل قوم نگاری، معماری، هنر، تاریخ و غیره گردآوری شده است. حدود 60 موزه وجود دارد، اکثر نمایشگاه های آنجا یا به شخصیت های برجسته گرجستان یا دوره های مهمی در تاریخ اختصاص داده شده است.

بزرگترین و مشهورترین موزه تفلیس موزه هنر گرجستان، موزه ملی گرجستان است و موزه مردم‌شناسی در فضای باز (موزه معماری عامیانه گرجستان) در حومه شهر وجود دارد. علاوه بر این، موزه ملی گرجستان نه تنها قدیمی ترین موزه کشور است، بلکه سازمانی است که بسیاری از موزه های دیگر تفلیس را متحد می کند.

علاوه بر این، در کنار موزه‌ها، مجموعه‌های نمایشگاهی و گالری‌های هنری متعددی با نمایش‌های منظم مجموعه‌های منحصربه‌فرد نقاشی، مجسمه‌سازی و عکاسی در شهر وجود دارد. اکثر گالری‌های هنری تفلیس مالکیت خصوصی دارند، اما فرصت نمایش آثار بهترین استادان گرجستان در قرن‌های 18-20 را از دست نمی‌دهند.

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان نه تنها موزه اصلی تاریخی تفلیس بلکه کل گرجستان است. این بنا بر پایه موزه قفقازی که در سال 1825 افتتاح شد، بنا شده است. بهترین نمایشگاه های فرهنگ گرجستان در آنجا جمع آوری شده است و گوهر کل موزه، اقلام حاصل از کاوش های روی تپه تریالتی متعلق به قرن دوم قبل از میلاد است. اگر مایل به مطالعه تمام دوره های تاریخ گرجستان هستید، بازدید از این موزه را به شدت توصیه می کنیم.

موزه ملی گرجستان
موزه ملی گرجستان

موزه هنر از موزه های تفلیس

موزه هنر جورجیا نه تنها با نمایشگاه اقلام هنری مشهور است، بلکه کسانی را که می خواهند تاریخ گرجستان را ببینند نیز به خود جذب می کند. نمایشگاه موزه هنر گرجستان شامل تاج طلایی ملکه تامارا، شیشه باگرات دوم و نماد آنچا از تصویر ادسا است که زیارتگاه مردم گرجستان است.

موزه مردم‌شناسی در فضای باز، تفلیس

موزه اتنوگرافی در فضای باز یکی از محبوب ترین موزه های تفلیس و کل گرجستان است. این مجموعه از بیش از 100 نمایشگاه تشکیل شده است. این موزه منحصر به فرد است زیرا کل نمایشگاه یک دهکده بزرگ گرجستانی است که در آن هر خانه و مزرعه بازتاب دوره های مختلف تاریخ گرجستان است.

موزه مردم‌شناسی در فضای باز، تفلیس
موزه مردم‌شناسی در فضای باز، تفلیس

موزه عروسک در تفلیس

موزه عروسک در تفلیس یکی از موزه های منحصر به فرد تفلیس است. مجموعه آن بیش از 3000 عروسک دارد که برخی از آنها کپی ندارند. اگرچه بیشتر آنها در تفلیس ساخته شده اند، اما عروسک هایی از هند، چین، ژاپن و سایر کشورهای اروپایی نیز در آن وجود دارد. موزه عروسک در تفلیس در سال 1937 افتتاح شد، اگرچه برخی از آثار، صدها سال قدمت بیشتری از خود موزه دارند.

موزه توهمات، موزه های تفلیس

موزه توهمات در تفلیس مکانی جذاب برای گذراندن یک بعد از ظهر سرگرم کننده با دوستان و خانواده در پایتخت گرجستان است. هر طبقه موزه توهمات که در یک ساختمان سه طبقه قرار دارد، موضوع و پازل های تعاملی خود را دارد. این یک مکان عالی برای تجربیات جدید، لذت بردن از تور تفلیس و عکس های شایسته اینستاگرام است.

موزه توهمات، موزه های تفلیس
موزه توهمات، موزه های تفلیس

موزه ابریشم

موزه ابریشم یکی از قدیمی ترین موزه های تفلیس است. در سال 1887 توسط نیکولای شاوروف، متخصص و محقق ابریشم تأسیس شد. در نمایشگاه موزه ابریشم بیش از 5000 نوع و انواع پیله ابریشم، پروانه، توت، رنگ ابریشم و پارچه از این ماده نرم وجود دارد. همچنین نقش مهم تفلیس را به عنوان یک گره تجاری و حمل و نقل در جاده بزرگ ابریشم نشان می دهد.

موزه دولتی ابریشم که یکی از قدیمی ترین موزه های ابریشم در جهان است، نمایشگاهی چندملیتی از 63 کشور را به نمایش می گذارد. برخلاف سایر موزه‌های ابریشم که عمدتاً مجموعه‌های ابریشم را به نمایش می‌گذارند، این موزه همه چیز را در مورد ابریشم و نوغان‌سازی به نمایش می‌گذارد.

همچنین، یک کتابخانه منحصر به فرد در موزه با کتاب های کمیاب وجود دارد که قدمت آنها به قرن 18 و 19 می رسد و به زبان های مختلف مانند انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، مجارستانی، رومانیایی، چینی، فارسی، ژاپنی و عربی منتشر شده است. 

کاخ هنر گرجستان

کاخ هنر گرجستان میراث فرهنگی و دارایی های منحصر به فرد گرجستان را برجسته می کند. ریشه‌های موزه را می‌توان به ساخت یک کاخ زیبا در سال 1895 برمی‌گرداند. در حال حاضر این موزه به عنوان انبار بیش از دویست هزار نمایشگاه است.

کاخ هنر گرجستان
کاخ هنر گرجستان

موزه دیوید بازوف

موزه تاریخ یهودیان گرجستان و روابط گرجستان-یهودی دیوید بازوف برای هر کسی که علاقه مند به چگونگی روابط صلح آمیز گرجی ها و یهودیان گرجستانی با یکدیگر در گذشت قرن هاست، ضروری است. این موزه در خیابان آنتون کاتالیکوسی شماره 3 در تفلیس قدیم واقع شده است و دارای نمایشگاه های باستان شناسی، مردم شناسی، کتیبه نگاری و تاریخی است.

موزه علوم و سرگرمی تجربی، تفلیس

اکسپریمنتوریوم موزه‌ای علمی مناسب برای کودکان با نمایشگاه‌های تعاملی درباره فیزیک و شیمی است. این موزه سرگرم کننده و آموزشی مکانی فوق العاده برای گذراندن یک روز خاص با خانواده و دوستان است.

هولوسیوم از موزه های تفلیس

هولوسئوم یک دنیای پروجکشن چند بعدی است: 125 پروژکتور در 750 متر مربع به شما این امکان را می دهد که در قلمرو نقاشی های متحرک توسط هنرمندان مختلف غوطه ور شوید و در دنیای منحصر به فرد هنرها بدون قاب سفر کنید.

گالری هنر تفلیس

گالری هنری تفلیس (همچنین به عنوان گالری ملی شناخته می شود) که در قرن نوزدهم تأسیس شد، نمایشگاه های دوره ای هنرمندان گرجستانی و بین المللی و نمایشگاه های دائمی نقاشان گرجی مانند نیکو پیروسانی، داویت کاکابادزه، لادو گودیاشویلی و ایاکوب نیکولادزه را به نمایش می گذارد.

گالری هنر تفلیس
گالری هنر تفلیس

چاپخانه زیرزمینی

چاپخانه زیرزمینی استالین که در گوشه ای مبهم از منطقه آولاباری تفلیس قدیم قرار دارد، نگاهی جذاب به گذشته پیش از کمونیستی گرجستان را به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهد. سالن نمایش موزه دارای انواع مصنوعات دوران شوروی است، از جمله مواد اصلی چاپ شده بر روی مطبوعات قدیمی، نقشه شهرهایی که قرار بود بروشورها و جزوه ها و عکس های فعالان انقلابی برای آنها ارسال شود.

خانه نویسندگان گرجستان

خانه نویسندگان گرجستان یک خانه باز ادبیات است که عمارتی متعلق به اوایل قرن بیستم در خیابان ماچابلی در تفلیس قدیم را اشغال می کند. این مکان ایده آلی برای کشف دنیای ادبی گرجستان تاریخی است.

اتوموزه تفلیس

موزه اتوموبیل تفلیس یکی از چشمگیرترین مجموعه‌های خودروهای تاریخی منطقه را در خود جای داده است. این موزه در موقعیت مناسبی در خیابان موزه اتوموبیل شماره 79 قرار دارد و تنها 5 دقیقه رانندگی از مرکز خرید ایست پوینت فاصله دارد.

اتوموزه تفلیس
اتوموزه تفلیس

موزه هنر مدرن زوراب تسرتلی، تفلیس

موزه هنر مدرن زوراب تسرتلی موزه‌ای در تفلیس است که عمدتاً آثار زوراب تسرتلی، مجسمه‌ساز، نقاش و معمار مشهور گرجی را به نمایش می‌گذارد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی