فرهنگ گرجستان با قدمتی طولانی

فرهنگ گرجستان فرهنگی عجیب و غریب، مرموز و باستانی است که قدمت آن به هزاران سال می رسد. عناصر فرهنگ آناتولی، اروپایی، ایرانی، عربی، عثمانی و خاور دور بر هویت قومی گرجستان تأثیر گذاشته و در نتیجه یکی از منحصر به فردترین و مهمان نوازترین فرهنگ ها در جهان ایجاد شده است. فرهنگ گرجستان به خاطر سازگاری و بردباری در جهان شهرت دارد. به طور سنتی، مردم گرجستان مهمانان را هدیه ای از جانب خدا می دانند و صمیمیت پذیرایی آنها بلافاصله پس از ورود مسافر آشکار می شود.

موقعیت جغرافیایی استراتژیک گرجستان بین اروپا و آسیا یکی از دلایل اصلی ویژگی های فرهنگی متنوع و در عین حال متمایز آن است. بردار آن در جاده تاریخی ابریشم تجارت مهمی را فراهم کرد که شمال، جنوب، شرق و غرب را به هم متصل می‌کرد. این پیوند تجاری همراه با انبوه منابع خود گرجستان با هم ترکیب شده و ترکیبی قطعی از فرهنگ ها را تشکیل می دهد. در طول تاریخ، با انزوا در مناطق دورافتاده کوهستانی بسیاری از ویژگی های اولیه خود را حفظ کرده اند. این جواهرات باستانی به گردشگر نگاهی اجمالی به شرایط اصیل گرجستان می دهد.

مجسمه کاتریس ددا
مجسمه کاتریس ددا

فرهنگ گرجستان

شما نیز در تور گرجستان، از ترکیب عجیب ویژگی های باستانی و مدرن گرجستان شگفت زده می شوید. پیشرفت چشمگیر در سال‌های اخیر باعث توسعه زیرساختی چشمگیر شده است و در عین حال فرهنگ و تاریخ آن را حفظ می‌کند. شناخت فرهنگ گرجستان علاقه بین المللی را برانگیخته است و گرجستان را در خط مقدم گردشگری میراث و تحقیقات قرار داده است تا به یکی از میراث فرهنگی بزرگ دنیای مدرن تبدیل شود.

معماری یادبود گرجستان، آواز پلی‌فونیک و موسیقی سنتی مشهور جهان، کتاب مینیاتور، ادبیات معنوی و سکولار غنی، رقص‌های محلی رنگارنگ و باله، تئاتر و سینما، جواهرات، آثار فلزی، میناکاری‌ها و نقاشی‌ها همگی دارای ویژگی‌های شاخص این فرهنگ باستانی هستند. دوره بین قرن یازدهم و دوازدهم، رنسانس دولت گرجستان بود، زمانی که راهبان در آکادمی ها، کلیساها و صومعه ها ایده های انسانی جدیدی را مطرح کردند. حتی در قرون وسطی، فلسفه و تاریخ نگاری، الهیات و حقوق، شعر و هنر، همگی در گرجستان رونق داشتند. معماری، نجوم، جغرافیا و سایر رشته های دانش در حال توسعه بودند. هنرهای کاربردی از این دوره به بعد، به ویژه جواهرسازی و هنر متالورژی، امروزه نیز رونق دارد.

شکوفایی فرهنگ سکولار در قرن نوزدهم زمانی رخ داد که نویسندگان و هنرمندان گرجی، تحت تأثیر روندهای اروپایی، گنجینه هنر ملی را غنی کردند. دو مورد از مهم‌ترین نوشته‌های موجود در گنجینه فرهنگ معنوی گرجستان، سنت‌های فولکلور موسیقی و رقص است.

امروزه فرهنگ گرجستان غنی تر از همیشه شده است. برای هر مسافری که به دنبال یک مقصد کاملاً اصلی با تأثیرات فرهنگی متنوع است، گرجستان یک انتخاب در دسترس و مقرون به صرفه است.

فرهنگ گرجستان
فرهنگ گرجستان

آداب و رسوم مردم گرجستان

گرجی ها مسیحی ارتدوکس هستند و بسیاری از اعیاد و سنت های آنها نشان دهنده آن هستند. مردم گرجستان نه یکبار در سال، بلکه دو سال نو دارند! اصلی در 1 ژانویه و دیگری به نام سال نو قدیم در 14 ژانویه که دلیل آن تقویم ارتدکس است، همچنین به همین دلیل است که کریسمس در 7 ژانویه است. در کریسمس، گرجی ها لباس‌های مذهبی سنتی می پوشند و با پرچم در خیابان‌های شهر راهپیمایی می کنند. در طول سال، روزهای زیادی به یاد و عبادت مقدسین اختصاص داده شده است مانند: “Giorgoba” – روز سنت جورج، “Mariamoba” – روز مریم باکره، “Barbaroba”، “Ninooba” و غیره.

در روز دوم سال نو، روز “بدوبا” را جشن می گیرند. برای کل روز، با افرادی که دوستشان دارند دور هم جمع می شوند و از وقت خود با آنها لذت می برند.

هیچ جشن گرجی بدون سنت «سوپرا» و «تامادا» – سر سوپرا – کامل نیست. در این جشن، مردم گرجی دور هم جمع می شوند تا با غذاهای لذیذ و بهترین شراب ضیافت کنند. “تامادا” ، اغلب محترم ترین بزرگتر انتخاب می شود. این فرد میز را هدایت می کند و اولین کسی است که سلامتی را می گوید. تامادا با لیوان شراب در دست راستش می ایستد و همه به او گوش می دهند، کلماتی اغلب طولانی، شاعرانه، زیبا و الهام بخش، و پس از پایان او چیزی از خودشان اضافه می کنند. لیوان ها خالی می شوند، اتاق پر از شادی می شود و پس از استراحت کوتاه، دوباره پر می شوند. این گردهمایی های شاد اغلب از اوایل بعدازظهر تا صبح زود ادامه دارد.

آداب و رسوم مردم گرجستان
آداب و رسوم مردم گرجستانآداب و رسوم مردم گرجستان

نفوذ تاریخی فرهنگ گرجستان

گرجی ها باید از خود در برابر قدرتمندترین امپراتوری های جهان – روم، بیزانس، عربی، ایرانی، مغول، سلجوقی و روسی دفاع می کردند. در طول این جنگ ها، گرجی ها سخت تر و سخت تر می شدند. در اکثریت مطلق این نبردها، تعداد گرجی ها بسیار کمتر بود و مجبور بودند با ارتش هایی چندین برابر بزرگتر از ارتش خود مبارزه کنند. این میراث برای مردم گرجستان بسیار مورد احترام است و به ویژه مردان به آن افتخار می کنند. این تاریخ همچنین بر رقص‌های سنتی معروف گرجستان تأثیر گذاشته است، رقص‌هایی که چنین بخش عظیمی را نشان می‌دهند و برای فرهنگ ما بسیار مهم هستند. در زمان هایی که با فرهنگ های بیگانه نمی جنگیدیم، از آنها درس می گرفتیم. شما می توانید این تأثیر را در همه جا ببینید – معماری، سنت ها، آداب و رسوم و غیره.

اجداد ما، به دلیل غنای طبیعی گرجستان، مورد استقبال خارجی ها قرار گرفتند. آنها دوست داشتند از مهمانان با شراب و نان استقبال کنند و زیبایی طبیعت ما را به رخ بکشند. زمانی که مهمانان به عنوان متحد می آمدند، ما با دستان باز با آنها ملاقات می کردیم و با احترام با آنها رفتار می کردیم، اما وقتی مهمانان به عنوان دشمن می آمدند، همیشه آماده دفاع از میهن خود بودیم. به همین دلیل است که مجسمه معروف مادر گرجستان در تفلیس یک کاسه شراب در یک دست و یک شمشیر در دست دیگر دارد.

هنر کاربردی گرجستان

هنر کاربردی سنتی گرجستان عمدتاً با اقلام هنری عالی از سرامیک، فلز، چوب و استخوان نشان داده می شود. گرجستان به خاطر جواهرات زیبا، حکاکی روی فلز، اسلحه خانه مشهور است.

هنر کاربردی گرجستان
هنر کاربردی گرجستان

موسیقی و رقص گرجی (فولکلور)

موسیقی و رقص گرجستان از نظر هماهنگی و ریتم پیشرفته یکی از پیشرفته ترین ها در جهان است. نه تنها این، آنها بازتاب زیبایی از میراث ملی مردم گرجستان هستند.

ادبیات گرجی

ادبیات گرجستان در قرن پنجم میلادی شکل گرفت. نوشته‌های مذهبی دوران اولیه مسیحیت کشور، زندگی شهدا و مقدسین را بازگو می‌کرد، در حالی که فولکلور قرن‌های بعد مملو از افسانه‌های قهرمانان ملی و اشعار آموزنده بود.

موسیقی و رقص گرجی (فولکلور)
موسیقی و رقص گرجی (فولکلور)

نقاشی و معماری گرجستان

نقاشی گرجستان با آثار اساتید افسانه ای نیکو پیروسمانی، گیگو گاباشویلی، دیوید کاکابادزه، لادو گودیاشویلی، کورنلیوس سانادزه، النا آخولدیانی، سرگئی کوبولادزه، سیمون ویرسالاسزه و اکاترینا باغداوادزه نمایش داده می شود. مجسمه سازان معروف گرجستانی عبارتند از: Eldudzha Amashukeli، Irakli Ochiauri و Zurab Tsereteli.

تئاتر گرجستان

نمایشنامه گرجی به اواسط قرن نوزدهم باز می گردد. بنیانگذار آن، نویسنده، مترجم و چهره تئاتر، گئورگی اریستوی (1811-1864) است.

تئاتر گرجستان
تئاتر گرجستان

سینما و فرهنگ گرجستان 

تولد سینمای گرجستان مربوط به آغاز قرن بیستم است. اولین فیلم در سال 1912 ساخته شد. در آن زمان هیچ کس نمی دانست که فیلم های گرجستانی در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شوند.

موزه های گرجستان

تعداد موزه های گرجستان به بیش از 100 موزه می رسد و بیش از 20 مورد از آنها تنها در تفلیس هستند. بزرگترین موزه این کشور موزه ملی گرجستان است که در سال 1852 تأسیس شد و تا سال 1919 به عنوان موزه قفقاز شناخته می شد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی