جشنواره های گرجستان

گرجستان و مردم آن، جشن ها را دوست دارند، زیرا آنها دلیلی عالی برای دور هم جمع شدن با دوستان خود و داشتن اوقاتی بینظیر هستند. گرجی ها از غذاهای خوب، نوشیدنی های خوش طعم و ملودی های شاد لذت می برند – بنابراین مطمئناً اینها بخشی از هر جشنواره های گرجستان خواهند بود. مطمئناً دوست دارید بیایید و در این جشن های بی نظیر شرکت کنید و شادی های زندگی را به اشتراک بگذارید و در مورد فرهنگ گرجستان بیشتر بدانید. جشنواره ها و جشن های منطقه ای و ایالتی گرجستان را کاوش کنید تا از هنر، غذا، فرهنگ، تاریخ، موسیقی و غیره لذت ببرید. برای شرکت در برخی از بزرگترین نمایشگاه ها و جشنواره های گرجستان، در تور گرجستان لذت ببرید.

جشنواره های سنتی در گرجستان

فرهنگ گرجستان در نتیجه ادغام سنت های اروپایی و خاورمیانه متولد شد. تعطیلات سنتی و جشنواره‌های شاد به بازدیدکنندگان این کشور فرصتی بی‌نظیر برای لذت بردن از فضای منحصر به فرد آن و دریافت درخشان‌ترین تأثیرات مثبت ارائه می‌دهد. گرجی ها تعطیلات مذهبی خود را گرامی می دارند. اصلی ترین آنها کریسمس، عید پاک، عیسی مسیح، ماریاموبا یا عروج باکره است. یکی از بزرگ ترین جشن های گرجستان Svetitskhovloba (روز شهر متسختا، پایتخت باستانی گرجستان) است. این جشن در اواسط اکتبر برگزار می شود و نشان دهنده کسب افسانه ای یک عبادتگاه بزرگ است، کیتون که عیسی مسیح در آن به صلیب کشیده شد. در طول تعطیلات، خدمات رسمی در معابد برگزار می شود و غسل تعمید در سواحل رودخانه های آراگوی و کورا برای هر کسی که مایل است انجام می شود.

جشنواره های سنتی در گرجستان
جشنواره های سنتی در گرجستان

فستیوال تبلیسوبا ، جشن روز تفلیس

همه ساله، معمولاً در آخر هفته آخر ماه اکتبر، مردم از سراسر تفلیس دور هم جمع می شوند تا تاریخ شهر را جشن بگیرند. این جشنواره معمولاً 3 روز طول می کشد و یکی از رویدادهای مهم میزبانی گرجستان است.

شهر قدیمی تفلیس معمولا مرکز جشن هاست. در اینجا نمایشگاه هایی از کشاورزان از سراسر گرجستان با محصولات طبیعی تازه برای فروش پیدا خواهید کرد، شراب سازی ها بهترین شراب های خود را برای مزه کردن رایگان به نمایش می گذارند، مردم لباس های ملی می پوشند، کنسرت هایی با رقص های ملی معروف گرجستان و آوازهای چندصدایی فولکلور برگزار می شود. . در سرتاسر شهر، رستوران‌های باز را خواهید دید که بوی غذاهای لذیذ کل شهر قدیمی را فرا گرفته است. هر سال تبلیسوبا با اضافات و شگفتی های جدید در برنامه پذیرای مهمانان خود است.

فستیوال تبلیسوبا ، جشن روز تفلیس
فستیوال تبلیسوبا ، جشن روز تفلیس

لامپروبا از جشنواره های گرجستان

لامپروبا- جشنواره فانوس ها میراث گذشته بت پرستان دور گرجستان است. در زمان های قدیم بیشتر کشور این جشن را به اشکال مختلف برگزار می کرد، اما امروزه فقط در منطقه کوهستانی منزوی سوانتی وجود دارد.

چند تفسیر برای ایده جشنواره وجود دارد. اولین مورد این است که لامپروبا راهی بود برای تعیین اینکه مناطق چقدر از نظر نظامی قوی هستند. هر یک از خانواده ها برای هر مرد 1 فانوس بیرون می آورند، بنابراین از این طریق مردم می توانند بدانند که در مواقع اضطراری تعداد ارتش چقدر خواهد بود.

طبق تفسیر دوم، جشن باروری بود – دوره زمانی جشن – معمولاً اواسط فوریه – همین را نشان می دهد. لامپروبا جشنی برای استقبال از بهار و درخواست از خدایان برای باروری زمین و خانواده بود.

نظریه سومی نیز وجود دارد: لامپروبا راهی برای احترام به اقوام درگذشته بود.

با این حال، امروزه این جشنواره دارای باورهای معنوی ترکیبی است زیرا سوانتی اکنون مسیحی است. در ابتدای جشن مردم جمع می شوند و برای انجام مراسم سنتی به کلیسا می روند. بعد از کلیسا جشن واقعی با بازی های خاص و آواز شروع می شود.

لامپروبا از جشنواره های گرجستان
لامپروبا از جشنواره های گرجستان

چیاکوکونوبا

هیزم، الوار، برگ های خشک و اغلب – لاستیک های ماشین فرسوده. در بیشتر شهرها و روستاها مردم اینها را کنار هم می گذارند تا گودال های آتش بزرگ بسازند. مردم پیر و جوان شعار می دهند، فریاد می زنند و از شادی می خندند. شجاعان با پریدن از روی آتش شجاعت خود را به رخ می کشند. این، همان جشنواره چیاکوکونوبا است.

این جشن نیز به دوران بت پرستی باز می گردد. اکثر مردم بر این باورند که مناطقی که در آن آتش روشن می شود، پاک می شود و همه ارواح شیطانی فرار می کنند. این سنت به دوران آتش پرستی برمی گردد، زمانی که دین مزدیانیسم یا زرتشتی نامیده می شد و از ایران به گرجستان سرایت کرد. در این دین آتش یک خداست و برای انسانهای گناهکار قدم گذاشتن در آتش راهی برای پاک شدن بود. تاریخ جشن از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و معمولاً به چرخه ماه بستگی دارد.

چیاکوکونوبا
چیاکوکونوبا

جشنواره های موسیقی گرجستان

جنی هنر

Art Geni (Art Geni) یک جشنواره موسیقی گرجستانی است که بر هنرهای سنتی گرجستان تأکید دارد که عبارتند از: موسیقی، هنرهای زیبا، شعر، مد، هنرهای زناشویی، هنرهای نمایشی، نقاشی و موارد دیگر. جشنواره معمولا در اواخر دوره بهار برگزار می شود و در موزه قوم شناسی تفلیس میزبانی می شود.

جنی هنر
جنی هنر

کنسرت فضای باز تفلیس از جشنواره های گرجستان

فضای باز تفلیس که با نام Altervision نیز شناخته می شود، یک جشنواره موسیقی جایگزین در گرجستان است. هر تابستان معمولا در اواخر ژوئن یا اوایل جولای برگزار می شود. نوازندگان و شنوندگان از سراسر جهان و ژانرهای مختلف موسیقی گرد هم می آیند تا یک مهمانی عظیم را برگزار کنند.جشنواره چندین روز ادامه دارد. یک مکان دیدنی کمپ و انواع رستوران های فست فود در این قلمرو وجود دارد.

کنسرت فضای باز تفلیس از جشنواره های گرجستان
کنسرت فضای باز تفلیس از جشنواره های گرجستان

جشنواره GEM

GEM Fest بزرگترین جشنواره موسیقی است که در گرجستان میزبانی می شود و صرفاً برای موسیقی الکترونیک است. در سال 2017 جشنواره به رکورد طولانی ترین جشنواره موسیقی با 3 ماه موسیقی الکترونیک بدون وقفه رسید. GEM Fest در ساحل دریای سیاه در آناکلیا برگزار می شود و هر سال یک شهر کوچک را برای دوستداران ژانر گرد هم می آورند.

تعطیلات رسمی در گرجستان

1 و 2 ژانویه – جشن های سال نو
7 ژانویه – کریسمس [با تقویم ارتدکس]
19 ژانویه – روز غسل تعمید
3 مارس – روز مادر
8 مارس – روز زن
9 آوریل – روز بازگرداندن استقلال گرجستان و روز یادبود
تغییر تاریخ – جمعه سرخ، شنبه بزرگ، روز رستاخیز [عید پاک] و روز گذشتگان [دوشنبه] – تاریخ این تعطیلات بستگی به روز عید پاک دارد که هر سال متفاوت است.
9 مه – روز پیروزی
12 مه – روز نام آندریا اولین نام
26 مه – روز استقلال
28 اوت – روز مریم باکره
14 اکتبر – متسختوبا [روز متسختا]
23 نوامبر – روز سنت جورج

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی