ایتالیا

شرح

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است. این کشور از شبه ‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردینا در دریای مدیترانه تشکیل شده ‌است. نکته جالب در مورد نقشه کشور ایتالیا این است که نقشه این کشور شبیه چکمه می باشد.

دریا اطراف ایتالیا را احاطه کرده است و کوه ها از داخل کشور عبور می کنند و زمین را به مناطقی تقسیم می کنند. رشته کوه های آلپ از بالای کشور می گذرد و با دریاچه های طولانی و نازک یخی پوشیده شده است. از انتهای غربی رشته کوه های آلپ، کوه های آپنین به سمت جنوب در سراسر شبه جزیره کشیده شده اند.

غرب آپنین تپه‌های جنگلی است که بسیاری از شهرهای تاریخی ایتالیا از جمله رم را در خود جای داده است. در جنوب، مناطق ساحلی گرم و خشک و دشت های حاصلخیز وجود دارد که در آن زیتون، بادام، انجیر و سایر محصولات کشت می شود.
برای 22 قرن، ایتالیایی ها و اجدادشان حیوانات وحشی را شکار می کردند، مزارع را پاکسازی می کردند و دام ها را چرا می کردند. در نتیجه جنگل هایی که زمانی مناطق وسیعی از کشور را پوشانده بودند از بین رفته اند. اما مکان‌های دورافتاده این کشور هنوز مناطق وحشی دارند که توسط انسان‌ها دست نخورده است. دامنه‌های پایین‌تر کوه‌های آلپ ایتالیا پوشیده از جنگل‌های انبوه باقی می‌ماند و در بالای این جنگل‌ها مراتعی وجود دارد که گل‌های وحشی مخصوصاً سازگار در آن شکوفا می‌شوند.

جغرافیا :

ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد. این کشور مساحتی به اندازه تقریباً یک پنجم ایران دارد. این کشور مرز مشترک با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان (واتیکان در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)، سان مارینو (کشور سان مارینو در شمال ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد)، اسلوونی و سوئیس دارد.
بلندترین نقطه ایتالیا کوه مونته بیانکو با ارتفاع 748،4 متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه ‌است.
کوههای آلپ مرزی طبیعی میان ایتالیا و کشور های همسایه غرب و شمال را تشکیل می دهد.
در جایی که کوه ها و تپه ‌های دامنه کوه ها به هم می ‌رسد، رشته ‌ای از دریاچه‌ ها وجود دارد که شامل دریاچه‌ های مابوده و لوگانو و کومو می باشد.
دره حاصلخیز پو، میان تپه‌ های دامنه کوه های آلپ در شمال، تپه‌ های دامنه کوه های آپنین در جنوب، کوه های آلپ در غرب و دریای آدریاتیک در شرق جای دارد.
ارتفاعات باریک آلپ لیگوریایی، کوه های مریتایم آلپ را به کوه های آپنین متصل می‌ کند. کوه های آپنین مانند ستون فقرات در کل طول شبه جزیره ایتالیا امتداد دارد.
زمین های پست ساحلی اندک و نسبتاً محدود است ولی شامل آبگیر آرنو در توسکانا، آبگیر تیبر در اطراف رم، زمین های پست کامپانیا در اطراف ناپل و جلگه ‌هایی در امتداد خلیج تارانتو و در پولیا پاشنه ایتالیا می‌ باشد.
دو جزیره بزرگ ایتالیا، ساردینا و سیسیل هر دو غالباً کوهستانی است. بیشتر خاک ایتالیا از نظر زمین شناختی نا پایدار است و در معرض زمین لرزه قرار دارد. این کشور چهار آتش فشان فعال دارد از آن جمله اتنا در سیسیل و وزوو نزدیک ناپل.

وضیعت آب و هوایی ایتالیا :

آب و هوای ایتالیا مدیترانه ‌ای است. در شمال به دلیل و جود رشته‌ کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است.

جاذبه های گردشگری :

پله های اسپانیایی، کلیسای سانتا ماریا ماجیوری، پارک و باغ ویلای بورقیس، موزه ملی رم، واتیکان، میدان گلادیاتورها، معبد پانتئون، کلیسای سنت پیتر، تپه پالاتینو، میدان ونزیا، فواره تروی، میدان باربرینی، قلعه سنت آنجلو، پل ريالتو، فواره قایق قدیمی، بنای کولیزیوم، پيازا سان ماركو، کلیسای سان مارکوس، گالری ویتوریو امانوئلا، موزه فلورانس، کلیسای ایل دامو، کلیسای سانتا ماریا، کلیسای سانتا ماریا دل گرازی، کاستلو فورزسکو، پل مشهور پونته وكيوو شهر فلورانس، مناطق روستايي توسكانيا، شهر قرون وسطايي سان جيمينيانو، صخره هاي ساحلي جزيره كاپرائيا، برج پیزا.

قاره: اروپا
پایتخت: روم
زبان رسمی: ایتالیایی
جمعیت: ۶۰٬۴۷۲٬۰۰۰
واحد پول: یورو

شهرهای مهم

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی