Uffizi Galleryگالری اوفیزی در فلورانس

شرح

گالری اوفیزی، موزه هنری در فلورانس که دارای بهترین مجموعه‌ای از نقاشی‌های ایتالیایی رنسانس، به‌ویژه مکتب فلورانسی است. همچنین دارای عتیقه جات، مجسمه و بیش از 100000 طراحی و چاپ است. “Galleria degli Uffizi” یکی از مشهورترین موزه‌های جهان با توجه به آثار هنری و شاهکارهای بی‌نظیری است که در دیوارهای آن نگهداری می‌شود که اکثریت آن مربوط به دوره رنسانس است. بخش عمده ای از مجموعه ها توسط مدیچی ها به ایالت توسکانی سپرده شد تا بتوانند ایالت را زینت دهند، برای عموم مفید باشند و کنجکاوی خارجی ها را به خود جلب کنند.  

تاریخچه گالری اوفیزی

در سال 1559، دوک بزرگ توسکانی، کوزیمو اول د مدیچی، نقاش-معمار جورجیو وازاری را به برنامه ریزی ساختمانی برای دفاتر (uffizi) قوه قضاییه دولتی مشغول کرد. کاخ اوفیزی (1560–1580)، یکی از مهم‌ترین نمونه‌های معماری مانریستی ایتالیایی، متعاقباً بزرگ‌تر و بازسازی شد، اما همیشه مطابق با طرح اصلی وازاری بود. پس از مرگ کوزیمو اول در سال 1574، دوک بزرگ جدید، فرانسیس اول، برناردو بوونتالنتی را مأمور کرد تا طبقه بالای اوفیزی را به مخزن گنجینه های هنری که توسط خانواده مدیچی از زمان کوزیمو بزرگ (1389-1464) جمع آوری شده بود، تبدیل کند.

این گالری‌ها در قرن هفدهم توسط دوک بزرگ فردیناند دوم و برادرش، کاردینال لئوپولدو، که عکس‌های سلفی هنرمند را جمع‌آوری کرد که بعداً در راهروی وازاری که اوفیزی و کاخ پیتی را به هم متصل می‌کند، گسترش یافت. در قرن هجدهم، دارایی شخصی مدیچی با پیمانی به خانواده لورن واگذار شد که به موجب آن آثار هنری باید همیشه در فلورانس باقی بمانند. این دوک بزرگ لئوپولد اول بود که در قرن هجدهم به اوفیزی جایگاه موزه داد. او مجموعه های آن را سازماندهی مجدد کرد، اولین مدیر آن را منصوب کرد (1769)، و آن را به روی عموم باز کرد.

تاریخچه گالری اوفیزی
تاریخچه گالری اوفیزی

گالری اوفیزی مجموعه ای جامع و حجیم از نقاشی های فلورانسی از گوتیک پسین تا دوره رنسانس و منریسم دارد. آثار ساندرو بوتیچلی در آن بسیار خارق‌العاده است و اوفیزی یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در فلورانس است. انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در سال 1993 شش نفر را کشت و به بخش‌هایی از گالری آسیب جدی وارد کرد، هرچند تعداد کمی از شاهکارهای آن آسیب دیدند. در پی بمباران، موزه بازسازی شد و در طول دهه بعد، گسترش فضای گالری اوفیزی برنامه ریزی شد. پروژه Nuovi Uffizi در سال 2007 با هدف افزایش بیش از دو برابری فضای نمایشگاه Uffizi آغاز شد. گالری‌های جدید با هنرمندان هلندی، فلاندری، فرانسوی و اسپانیایی در سال 2011 رونمایی شد و مجموعه‌ای از اتاق‌هایی که آثار هنرمندان توسکانی قرن شانزدهم را برجسته می‌کردند، در سال بعد اختصاص یافت.

گالری به طور کامل طبقه اول و دوم ساختمان بزرگی را که بین سال‌های 1560 تا 1580 ساخته شده و توسط جورجیو وازاری طراحی شده است، اشغال می‌کند. این شهر به دلیل مجموعه های برجسته مجسمه ها و نقاشی های باستانی (از قرون وسطی تا دوره مدرن) در سراسر جهان مشهور است. مجموعه‌ای از نقاشی‌های قرن چهاردهم و دوره رنسانس شامل چند شاهکار مطلق است: جوتو، سیمون مارتینی، پیرو دلا فرانچسکا، بیتو آنجلیکو، فیلیپو لیپی، بوتیچلی، مانتگنا، کورجو، لئوناردو، رافالو، میکل آنژ و کاراواجو. آثار گرانبهایی از نقاشان اروپایی (عمدتاً آلمانی، هلندی و فلاندری).

گالری اوفیزی
گالری اوفیزی

کاوش در شکوه شاهکارهای گذشته

گالری اوفیزی مانند یک صندوقچه گنج بسیار گرانبها، خود را در یک لحظه در تور ایتالیا، در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد  پله های دوره رنسانس قبل از رسیدن به ورودی واقعی موزه و گالری از سقف‌های نقاشی‌شده خیره‌کننده و شروع مجموعه‌هایش رونمایی می‌کند.

این موزه به عنوان هزارتوی طولانی از اتاق‌ها با آثار هنری شگفت‌انگیز که تقریباً به ترتیب زمانی در امتداد یک ساختمان U شکل رنسانس به نمایش گذاشته شده‌اند که هرگز برای تبدیل شدن به موزه ساخته نشد، سازماندهی شده است. کوزیمو د مدیچی به معمار مورد علاقه خود جورجیو وازاری سپرده بود تا ساختمانی باشکوه درست در کنار Palazzo Vecchio، مقر قدرت، برای میزبانی از قضات، کرسی های انجمن صنفی فلورانس، یک تئاتر وسیع و دفاتر قضایی ایجاد کند از این رو نام آن « Uffizi» که در ایتالیایی به معنای دفاتر است، گذاشته شد.

سالن‌های طبقه بالای اوفیزی در ابتدا فقط برای خانواده دوکال بزرگ، خدمتکاران و تنها چند مهمان منتخب در دسترس بود، جایی که خانواده شروع به قرار دادن قطعات بسیاری از مجموعه‌های خصوصی شخصی خود کردند. میهمانان در طبقه آخر می توانند مجموعه باشکوه مجسمه های رومی که مدیچی ها دوست داشتند جمع آوری کنند، را تحسین کنند. خانواده هنردوست مدیچی همچنین در طول قرن ها دست نوشته ها، جواهرات، سکه ها و کامئوها را جمع آوری کردند. 

کاوش در شکوه شاهکارهای گذشته
کاوش در شکوه شاهکارهای گذشته

بوونتالنتی برای فرانچسکو یک تریبون هشت ضلعی ایجاد کرد تا آثار هنری و جواهرات مورد علاقه خود را میزبانی کند: تریبون باستانی ترین و با ارزش ترین قلب اوفیزی در نظر گرفته می شود و هنوز شکل اولیه خود را از زمان ساخت آن در سال 1584 حفظ کرده است.

مفهوم “موزه” بعدها توسط پیتر لئوپولد از لورن در سال 1769، زمانی که گالری اوفیزی و گنجینه های آن را به روی عموم باز کرد، توسعه یافت. او هرگز تصور نمی کرد که این موزه به یکی از پربازدیدترین موزه های جهان تبدیل شود. دوستداران هنر جدی باید حداقل دو بار از اوفیزی دیدن کنند تا همه آن را ببینند! علاوه بر این، گالری دارای مجموعه ارزشمندی از مجسمه‌های باستانی از خانواده مدیچی است که راهروها را زینت می‌دهد و از کپی‌های رومی باستان مجسمه‌های یونانی گمشده تشکیل شده است.

گالری اوفیزی که در قلب فلورانس قرار دارد، میزبان آثار هنری هنرمندان بزرگ ایتالیایی مانند بوتیچلی، جوتو، سیمابوئه، میکل آنژ، لئوناردو داوینچی و رافائلو است. مجموعه بزرگ آن آثاری از تمام قرون دارد، اما بخش بزرگی از آن به دوره‌های بین قرن 12 و 17 باز می‌گردد.

گالری اوفیزی مقصدی است که باید برای هر کسی که از فلورانس و توسکانی بازدید می کند، ببیند و هر سال پذیرای بیش از یک میلیون بازدید کننده است. اوفیزی، همراه با موزه‌های واتیکان در روم، دو موزه پربازدید در ایتالیا توسط بازدیدکنندگان از سراسر جهان هستند و صف‌های طولانی در ورودی موزه تقریباً به اندازه شاهکارهای آن مشهور است!

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایتالیا
شهر: روم
آدرس: Piazzale degli Uffizi, ۶, ۵۰۱۲۲ Firenze FI, Italy
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی