ونیز

Venice

شرح

ونیز از 119 جزیره تشکیل شده است که توسط پل ها و روگذرهای مختلف به یکدیگر متصل شده اند. Ponte della Libertà مستره را به ونیز در Piazzale Roma متصل می کند. شهر ونیز در گذشته پلی بین خاورمیانه و بقیه اروپا بود. این شهر عمدتا به دلیل ناوگان تجاری قابل توجه بود. در نتیجه تجارت صورت گرفت و محصولات ناشناخته برای اروپا - مانند ادویه جات ترشی جات و نیشکر - از نقاط دور وارد این شهر شد. کشتی سازی همچنین به حفظ ثروت ونیز کمک کرد. با این حال، ونیز همیشه یک شهر ایتالیایی نبوده است. این کشور در اصل یک جمهوری بود. چندین جنگ و نبرد، از جمله نبرد ساپینزا که در آن ونزیا بخش بزرگی از ناوگان خود را در اختیار گرفت و همچنین با پاپ نزاع کرد، باعث کاهش قدرت و ثروت ونیز شد. در پایان، شهری که امروز می شناسید ایجاد شد: مکانی منحصر به فرد، پر آب با تاریخ بسیار و جاذبه های گردشگری عالی.

خاستگاه و تاریخچه شهر 

ونیز شهری در ایتالیا است که امروزه آن را بیشتر به خاطر آبراه های متعددی که از آن عبور می کنند، می شناسند. این شهرت رمانتیکی را به دست آورده که توسط فیلم‌های بی‌شماری ساخته شده است، و به لطف یک فیلم ترسناک شگفت‌انگیز، فضای تاریک‌تری نیز ایجاد کرده است. این شهر تاریخی از قرن ششم دارد و زمانی فقط یک شهر در یک ایالت بزرگتر نبود: زمانی این شهر یکی از بزرگترین قدرت های تجاری در تاریخ اروپا بود. ونیز انتهای اروپایی مسیر تجاری جاده ابریشم بود که کالاها را تا سرتاسر چین جابه‌جا می‌کرد.

ریشه این شهر

ونیز یک افسانه خلقت را ایجاد کرد که توسط افرادی که از تروا فرار می کردند تأسیس شد، اما احتمالاً در قرن ششم پس از میلاد مسیح، زمانی که پناهندگان ایتالیایی فراری از مهاجمان لومبارد در جزایر تالاب این شهر اردو زدند، شکل گرفت. شواهدی دال بر استقرار در سال 600 پس از میلاد وجود دارد و این امر رشد کرد و در پایان قرن هفتم اسقف خود را داشت. این شهرک به زودی یک حاکم خارجی داشت، یک مقام منصوب توسط امپراتوری بیزانس، که از پایگاهی در راونا به بخشی از ایتالیا چسبیده بود. در سال 751، زمانی که لومباردها راونا را فتح کردند، دوکس بیزانسی دوژ ونیزی شد که توسط خانواده‌های بازرگانی که در شهر ظاهر شده بودند منصوب شدند.

رشد به عنوان یک قدرت تجاری

در طول چند قرن بعد، ونیز به عنوان یک مرکز تجاری توسعه یافت و از تجارت با جهان اسلام و همچنین امپراتوری بیزانس که با آنها نزدیک بود خوشحال بود. در واقع، در سال 992، ونیز در ازای پذیرش مجدد حاکمیت بیزانس، حقوق تجاری ویژه ای با امپراتوری به دست آورد. شهر ثروتمندتر شد و استقلال در سال 1082 به دست آمد. با این حال، آنها مزایای تجاری با بیزانس را با ارائه استفاده از نیروی دریایی خود که اکنون قابل توجه است حفظ کردند. دولت نیز توسعه یافت، دوژ زمانی دیکتاتوری که توسط مقامات و سپس شوراها تکمیل شد، و در سال 1144، ونیز ابتدا یک کمون نامیده شد.

زوال ونیز

زوال این شهر در سال 1453 آغاز شد، زمانی که قسطنطنیه به دست ترک‌های عثمانی افتاد، که گسترش آنها بسیاری از سرزمین‌های شرقی ونیز را تهدید می‌کرد و با موفقیت تصرف می‌کرد. علاوه بر این، ملوانان پرتغالی آفریقا را دور زده بودند و مسیر تجاری دیگری را به شرق باز کرده بودند. گسترش در ایتالیا نیز زمانی که پاپ لیگ کامبری را برای به چالش کشیدن ونیز سازمان داد و شهر را شکست داد نتیجه معکوس داد. اگرچه قلمرو دوباره به دست آمد، اما از دست دادن شهرت بسیار زیاد بود. پیروزی هایی مانند نبرد لپانتو بر ترک ها در سال 1571 نتوانست جلوی زوال را بگیرد.

برای مدتی، ونیز با موفقیت تمرکز خود را تغییر داد، تولید را بیشتر کرد و خود را به عنوان جمهوری ایده‌آل و هماهنگ – ترکیبی واقعی از ملت‌ها – تبلیغ کرد. هنگامی که پاپ در سال 1606، ونیز را به دلیل محاکمه کشیشان در دادگاهی سکولار تحت محاکمه پاپ قرار داد، ونیز با وادار کردن او به عقب نشینی، پیروزی را برای قدرت سکولار به دست آورد. اما در طول قرن هفدهم و هجدهم، ونیز رو به افول گذاشت، زیرا قدرت‌های دیگر مسیرهای تجاری اقیانوس اطلس و آفریقا، قدرت‌های دریایی مانند بریتانیا و هلند را تضمین کردند. امپراتوری دریایی ونیز از بین رفت.

پایان جمهوری

جمهوری ونیز در سال 1797 به پایان رسید، زمانی که ارتش فرانسوی ناپلئون شهر را مجبور به موافقت با یک دولت جدید، طرفدار فرانسه و «دموکراتیک» کرد. شهر از آثار هنری بزرگ غارت شد. ونیز پس از قرارداد صلح با ناپلئون مدت کوتاهی اتریشی بود، اما پس از نبرد آسترلیتز در سال 1805 دوباره فرانسوی شد و بخشی از پادشاهی کوتاه مدت ایتالیا را تشکیل داد. سقوط ناپلئون از قدرت باعث شد این شهر دوباره تحت سلطه اتریش قرار گیرد.

اگرچه در سال 1846 ونیز برای اولین بار با یک راه آهن به سرزمین اصلی متصل شد و تعداد گردشگران از جمعیت محلی فراتر رفت. زمانی که انقلاب اتریش را سرنگون کرد، استقلال مختصری در سال‌های 1848-1848 به دست آمد، اما امپراتوری دوم شورشیان را سرکوب کرد. بازدیدکنندگان انگلیسی شروع به صحبت از شهری در حال زوال کردند. در دهه 1860، ونیز بخشی از پادشاهی جدید ایتالیا شد، جایی که تا به امروز در ایالت جدید ایتالیا باقی مانده است، و در مورد بهترین رفتار با معماری و ساختمان‌های ونیز، تلاش‌های حفاظتی را انجام داده است که حس بسیار خوبی از جو را حفظ می‌کند. با این حال جمعیت از دهه 1950 به نصف کاهش یافته است و سیل همچنان یک مشکل است.

چرا به ونیز سفر کنید؟

به نظر ما، ونیز مقصدی فوق العاده است و می توان دلایل متعددی برای بازدید از این شهر جادویی در نظر گرفت. اما اگر بخواهیم فقط یک دلیل بیاوریم، این است که ونیز منحصر به فرد است و کاملاً متفاوت از هر شهر دیگری در جهان است. مکانی که پذیرای همه کسانی است که در تور ایتالیا از آن بازدید می کنند و قلب آنها را تسخیر می کند.

کارهایی که باید در ونیز ایتالیا انجام دهید

این شهر در دریای آدریاتیک در شمال شرقی ایتالیا واقع شده است. این شهر در ایتالیا به شش ناحیه تقسیم شده است و برخی از معروف ترین جزایر آن لیدو دی ونزیا، مورانو و بورانو هستند. نکته خاص در مورد بازدید شما از شهر این است که هیچ جاده معمولی در شهر وجود ندارد. یک پل طولانی بین سرزمین اصلی و ونیز وجود دارد که تنها یک جاده و یک راه آهن دارد. همه حمل و نقل های دیگر از طریق کانال های معروف - که حدود 177 نفر از آنها وجود دارد - به بیش از صد جزیره که ونیز را تشکیل می دهند، انجام می شود. کانال بزرگ ونیز یکی از عریض ترین کانال ها است و به غیر از یک تله کابین توریستی، می توانید از اتوبوس آبی (واپورتو) نیز برای رفت و آمد در شهر استفاده کنید.

با توجه به موقعیت معمولی بخش‌های مختلف شهر - که همگی با آب زیادی احاطه شده‌اند - شهر ونیز به‌خاطر پل‌هایش (از جمله پل ریالتو) و همچنین به‌خاطر میدان‌های متعدد (مانند میدان سن مارکو با سنت) معروف است. اما ونیز ایتالیا بسیار فراتر از گوندولاها و زیرساخت‌های ویژه است، زیرا در طول بازدید از شهر می‌توانید کاخ‌های متعدد (Ca' d'Oro، Palazzo Ducale (کاخ Doge))، بسیاری از موزه‌ها (مانند Galleria dell) را تحسین کنید. Accademia، Museo Correr و مجموعه Peggy Guggenheim) و کلیساها (Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari و San Zanipolo). تعداد زیاد مناظر شگفت انگیز احتمالاً شما را متوجه می کند که برای بازدید از شهر ونیز به چند روز زمان نیاز دارید.

کشور: ایتالیا
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی