شب یلدا با سنت های منحصر به فرد در سراسر جهان

شب یلدا مدافع فرهنگ و سنت های خوب ایرانی از جمله با هم بودن، امید به آینده ای روشن، با هم دعا کردن و خواندن و قصه گویی از گذشته که همه می توانند چراغ راه آینده فرزندانمان باشند، است. با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، درست است که هوا سردتر می شود، اما درخشش خاصی بین ایرانیان وجود دارد زیرا قرار است در آخرین شب پاییز جشن بزرگی برگزار شود.

شب یلدا در جهان
ایرانیان در سراسر جهان یلدا را که یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است، جشن می‌گیرند.

 یلدا جشن انقلاب زمستانی است. آخرین شب پاییز و طولانی ترین شب سال. یلدا به معنای تولد است و اشاره به تولد میترا الهه اساطیری نور دارد. از آنجایی که در زمستان روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می شوند، ایرانیان، یلدا، آخرین شب پاییز را به عنوان تجدید خورشید و پیروزی نور بر تاریکی جشن می گیرند. اما به جز ایران، در سراسر جهان، بسیاری از فرهنگ‌ها انقلاب زمستانی و این شب طولانی سال را با سنت‌های منحصربه‌فرد خود، جشن می‌گیرند که شما با تور های آسمان پر ستاره کیش می توانید شاهد آن باشید. 

ناردوگان جشن سال نو ترک ها 

آخرین روز سال در امپراتوری روم به عنوان ساترنالیا و در جامعه یونانی به عنوان دیونیسوس جشن گرفته می شد. طبق سنت آسیای مرکزی که تا به امروز باقی مانده است، جنگ بی پایان شبانه روز در یلدا به پایان می رسد. پس از طولانی ترین شب، خورشید هر روز بیشتر در آسمان ظاهر می شود و روزها طولانی تر می شوند.در اساطیر ترکی، کاج های سفید که نماد جاودانگی بودند، در اولین روز سال نو تزئین می شدند. ترک‌های آسیای مرکزی برای خواسته‌ها و آرزوهای خود روبان‌های قرمز را به درخت می‌بندند و بازگشت خورشید را در زیر درخت افرا مقدس جشن می گیرند. 

روز سنت لوسیا، یلدای اسکاندیناوی

مانند بسیاری از جشن‌های مدرن، جشنواره‌های باستانی با سنت‌های جدیدتر ادغام شدند. در اسکاندیناوی، روز سنت لوسیا (که روز سنت لوسی نیز نامیده می شود)، هر شهر سنت لوسیای خود را انتخاب می کند. این فستیوال با راهپیمایی به رهبری طراح سنت لوسیا آغاز می شود. دختران جوانی که لباس سفید پوشیده اند و تاج گل هایی که با شمع روشن شده است، بر سر دارند که راه را در میان تاریکی زمستان روشن می کنند و پسرانی که لباس خواب سفید پوشیده اند و آهنگ های سنتی می خوانند، دنبال می شود، آغاز فصل سرما را جشن می گیرند. در این شب زنجبیل، نان با طعم زعفران و گلوگ به طور سنتی سرو می شود.

مراسم سنت لوسیا در اسکاندیناوی
این فستیوال با راهپیمایی به رهبری طراح سنت لوسیا آغاز می شود

جشن دونگجی در چین

این جشن هزاران ساله با گردهمایی های خانوادگی و یک وعده غذایی بزرگ، از جمله گلوله های برنج به نام تانگ یوان که نمادی از اتحاد مجدد و رفاه است، جشن گرفته می شود. دونگجی شروع زمستان را جشن می گیرد، با تاریخی که نقطه عطف تقویم را نشان می دهد که در آن روزهای بعدی با کوتاه شدن شب ها، طولانی تر می شوند. چینی ها معتقدند این روز مبارکی است، به این معنی که ناراحتی های گذشته از بین رفته و زندگی جدیدی آغاز می شود. یک ضرب المثل در سنت چینی وجود دارد که می گوید انقلاب زمستانی مهمتر از سال نو قمری است.

یکی از مهم‌ترین جشن‌های چینی است که توسط چینی‌ها، تایوانی‌ها، ژاپنی‌ها، کره‌ای‌ها و ویتنامی‌ها جشن گرفته می‌شود

سنت های انقلاب زمستانی آسیای شرقی، دونجی، کره جنوبی

در کره جنوبی با خوردن غذای سنتی، فرنی لوبیا قرمز به نام پاتجوک یلدا را با سنت های خود جشن می گیرند. قرمز به عنوان رنگ خوش شانسی در نظر گرفته می شود، بنابراین این ظرف برای دور نگه داشتن روحیه بد و در آغوش گرفتن آرزوهای خوب برای سال آینده است. از دیگر سنت های دونجی می توان به دادن تقویم، همانطور که پادشاهان کره ای انجام می دادند، و جوراب اشاره کرد. و این روزی است که کره ای ها برای بارش برف آرزو می کنند زیرا اعتقاد دارند که هوای سرد در انقلاب زمستانی محصول پرباری را به همراه دارد.

فرنی لوبیا قرمز به نام پاتجوک در یلدای کره جنوبی
فرنی لوبیا قرمز به نام پاتجوک

جشنواره فانوس انقلاب زمستانی، ونکوور

برای گرامیداشت بسیاری از سنت‌های فرهنگی که انقلاب زمستانی را جشن می‌گیرند، جشنواره فانوس انقلابی شهر را ایجاد کرد. شرکت کنندگان می توانند برای ایجاد فانوس های خود در کارگاه های آموزشی شرکت کنند. در شب انقلاب، موکب‌ها در سراسر شهر راهپیمایی می‌کنند که با نمایش آتش، زیبایی را به اوج خود می‌رسانند. شرکت کنندگان همچنین می توانند سعی کنند راه خود را از طریق هزارتوی نور بیابند، هزارتوی 600 شمعی که بازدیدکنندگان را دعوت می کند تا افکار قدیمی را رها کرده و امکانات جدیدی را برای سال آینده بیابند که الهام بخش شروعی تازه برای سال جدید است.

یلدا در ونکوور
جشنواره فانوس انقلابی

مراسم توجی ژاپن با آداب و رسوم جالب

انقلاب زمستانی در ژاپن که توجی نام دارد، آداب و رسوم جالبی دارد. به طور سنتی، کدوی زمستانی به نام کابوچا خورده می شود. اعتقاد بر این است که حمام داغ با مرکبات یوزو باعث طراوت بدن و روح، دفع بیماری و تسکین پوست خشک زمستانی می شود. ظاهرا جوندگانی به نام کاپیبارا حمام یوزو را نیز دوست دارند و با تغییری مدرن در سنت دیرینه، یلدای خود را جشن می گیرند.

بیداری خورشید از خواب طولانی با مراسم سویال در قبیله هوپی

مردم بومی هوپی در شمال آریزونا امروزی، انقلاب زمستانی را به عنوان بخشی از سنت مذهبی خود به احترام کاچینا (یا کاتسینا)، که ارواح اجدادی نماینده جهان طبیعی هستند، جشن می گیرند. در مراسم انقلاب سویال، که توسط یک رئیس قبیله رهبری می شود، خورشید با رقص های آیینی به مسیر تابستانی خود باز می گردد. هدیه دادن به کودکان، دعای سال آینده، آواز خواندن و قصه گویی نیز بخشی از این جشن هاست. چوب های نماز و عروسک های کاچینا اغلب برای آماده شدن برای جشن ساخته می شوند.

مراسم سویال
سویال، مراسم انقلاب زمستانی قوم زونی و هوپی
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی