توس از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی مشهد

سرپرست معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: توس از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی مشهد است و یکی از رسالت‌های شهرداری معرفی و رونق این منطقه به‌شمار می‌آید.

سیدجلیل بامشکی درگفت‌وگو با ایسنا در خصوص منطقه تاریخی توس اظهار کرد: ناحیه توس از سال ۹۰ به شهرداری مشهد ملحق شده است. این منطقه به واسطه آرامگاه فردوسی هویت فرهنگی و تاریخی دارد. به همین دلیل موضوعاتی از قبیل حماسه، ادب، زبان فارسی و شخصیت فردوسی در برنامه‌ریزی‌های شهرداری برای این منطقه اهمیت دارد.

وی افزود: این منطقه یکی از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی مشهد بوده و یکی از رسالت‌های شهرداری معرفی و رونق آن است. با توجه به اینکه رسیدگی به منطقه تاریخی و فرهنگی توس یکی از ماموریت‌های شهرداری مشهد بوده، برای برنامه‌های این منطقه در انتهای سال ۱۴۰۱و سال ۱۴۰۲ برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است. البته برای ایام نوروز برنامه‌های ویژه‌تری تدارک دیده شده است.

سرپرست معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد عنوان کرد: در همین راستا جلسات مشورتی با گروه‌های مختلف نیز برگزار شده که از جمله آن‌ می‌توان به جلساتی مشترک با مدیر و کارشناسان حوزه هنری خراسان رضوی اشاره کرد؛ در این جلسه نیز برای اهداف گفته شده طرح‌هایی ارائه شده است.

آرامگاه فردوسی بنایی مهم در شهر توس
آرامگاه فردوسی بنایی مهم در شهر توس

وی در خصوص فعالیت‌های پیش‌بینی شده در توس گفت: فعالیت‌هایی مانند برگزاری تورهای تخصصی برای گروه‌های مختلف یکی از فعالیت‌های پیش‌بینی شده است. همچنین قرار است تورهایی برای عکاسان، هنرمندان، هتلداران و کسانی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با این منطقه در ارتباط هستند، برگزار شود. باید گفت که برنامه‌هایی در قالب جشنواره یا تئاترهای میدانی و خیابانی نیز تدارک دیده شده است.

بامشکی تصریح کرد: جشنواره‌هایی نیز در این منطقه برگزار خواهد شد که پس از تنظیم آیین‌نامه اعلام عمومی می‌شود. همچنین تورهای نیم‌روزه توس در طول سال برگزار می‌شوند که در سال آینده نیز ادامه خواهند داشت. پیاده‌روی خانوادگی، تور دوچرخه‌سواری همگانی، تور گردشگری نجوم و تکمیل تابلوهای راهنمای ورودی و خروجی توس چند مورد از دیگر برنامه‌های شهرداری برای این منطقه است.

راه‌اندازی سینمای گردشگری توس نیازمند مشارکت بخش خصوصی است

وی عنوان کرد: پروژه‌های مانند سینمای گردشگری توس و آتلیه عکس توس نیز در برنامه قرار دارد که نیازمند سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی است. در این سینما تورهای گردشگری پیش از بازدید از منطقه، فیلم‌هایی از تاریخ و فرهنگ منطقه توس تماشا می‌کنند تا بیشتر با منطقه آشنا شوند. این سینما با گرفتن مجوز می‌تواند فیلم‌های روی پرده را نیز اکران کند.

فرهنگ میزبانی از زائر یکی از ماموریت‌های شهرداری مشهد

بامشکی با بیان اینکه معاونت زیارت و گردشگری شهرداری مشهد ۲ حوزه ماموریتی دارد، گفت: فرهنگ میزبانی و خدمات به زائران ۲ حوزه ماموریتی این بخش است. در حوزه خدمات زائران در مناسبت‌هایی مانند ایام نوروز، دهه کرامت و دهه آخر صفر که زائران بیشتری به مشهد مشرف می‌شوند، برنامه‌ها در راستای تسهیل زیارت و ارائه خدمات به زائرین تقویت می‌شود که ایستگاه‌های استقبال از زائر در ورودی شهر و پایگاه‌های راهنمای زائر اطراف حرم از این دست خدمات است.

شهر توس راهی برای افزایش اقتصاد گردشگری استان
شهر توس راهی برای افزایش اقتصاد گردشگری استان

وی افزود: خدمات به زائران فقط محدود به خدمات حضوری نیست و در سامانه میزبان خدمات به صورت الکترونیک نیز ارائه می‌شود. خدمات ویژه به زائران در سه مقوله تکریم و استقبال از زائر، اسکان موقت و اسکان در شرایط خاص و ارتقاء خدمات کمی و کیفی زیارت است.

سرپرست معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: برنامه‌هایی ویژه مجاوران در راستای ارتقاء فرهنگ میزبانی پیش‌بینی شده است. در دهه آخر صفر بر ترویج فرهنگ میزبانی و خروج آن از حالت دولتی و دستگاهی تاکید شد. در این ایام نیز چندین طرح در همین راستا اجرا شد و نتیجه خوبی به همراه داشت و خود مردم میزبان زائران بودند.

وی بیان کرد: ارتقاء فرهنگ زیارت یکی دیگر از برنامه‌های مختص مجاوران است. طرح‌هایی مانند اتوبوس قرار زیارت، تورهای نوجوانان به خصوص نوجوانان حاشیه شهر و نمایشگاه زیارت از این دست برنامه‌هاست.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی