فناوری بدون لمس، برای راحتی مسافران

مسافران علاقه خاصی به اتخاذ فناوری بدون لمس و سلف سرویس دارند. دلیل اصلی این روند، همه‌گیری COVID-19 و نیاز به فاصله اجتماعی و ایمنی است. در نتیجه، در صورت انتخاب، مسافران اکنون به احتمال زیاد راه‌حل‌های بیومتریک را در طول سفر خود انتخاب می‌کنند. با توجه به داده های زیر، نشان می دهد که چگونه سطح راحتی (از 10 امتیاز) در استفاده از این فناوری نسبت به سه ماهه اول 2020، عمدتاً در سه مرحله سفر افزایش یافته است:

  • کنترل هویت (7.48/10)
  • امنیت (7.50/19)
  • سوار شدن (Boarding)  (7.49/10)

به طور کلی، سطح آسایش مسافران هنگام استفاده از فناوری‌های بیومتریک در فرودگاه‌ها به طور میانگین 7.3/10 امتیاز کسب کرد که نشان‌دهنده تمایل مسافران برای فناوری بدون لمس در فرودگاه های در حال پیشرفت است.

علاوه بر این، نیاز ناشی از بیماری همه گیر به ایمنی و کارایی عملیات منجر به افزایش پذیرش فناوری، یعنی موبایل های هوشمند شده است که نسبت به سه ماهه اول 2020 برای رزرو، داخل هواپیما و تحویل چمدان از 4 درصد به 5 درصد افزایش یافته است. جمع آوری و دروازه های خودکار که استفاده از آنها برای کنترل هویت، سوار شدن و کنترل مرز است از 3% به 4% افزایش یافته است.

فناوری بدون لمس
فناوری بدون لمس

تمایل مسافران به فناوری بدون لمس

بر اساس گزارش SITA، هرچه فناوری بیشتری در طول سفر مسافر به کار گرفته شود، مسافران شادتر هستند. در واقع، در مقایسه با سال 2016، در سال 2022 مسافران در طول سفر خود تمایل مثبت بیشتری نشان می‌دهند، به ویژه نسبت به مراحلی که شاهد افزایش پذیرش فناوری بوده‌اند. در این میان می توان یافت:

  • کنترل هویت (+11%)
  • امنیت (+6%)
  • تحویل چمدان (+9%)

جالب اینجاست که در بین سه مرحله، مواردی که مسافران از آن رضایت بیشتری دارند نیز مواردی هستند که بیشترین پذیرش راه‌حل‌های فناوری را نسبت به گذشته داشته‌اند. به عنوان مثال، در سال 2016 هیچ فناوری در زمینه تحویل چمدان استفاده نشد. در سال 2022، 41 درصد مسافران از کیوسک ها و گیت های الکترونیکی برای کنترل هویت استفاده می کنند و 29 درصد اعلان های تلفن همراه را برای جمع آوری چمدان دریافت می کنند.

مردم مایلند بیشتر پرواز کنند

پس از دو سال محدودیت سفر و قرنطینه، مسافران تجاری و تفریحی مایل به بازگشت به پرواز هستند. داده‌های گزارش SITA نشان می‌دهد که انتظار می‌رود مسافران تجاری در سال 2023 به طور متوسط ​​2.93 پرواز در سال داشته باشند، در مقایسه با 2.73 پرواز در سال 2019، در حالی که مسافران تفریحی به طور متوسط ​​3.90 بار در سال پرواز می‌کنند، در مقایسه با 3.69 در سال 2019.

با نگاهی به این داده‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها باید با همکاری یکدیگر از آخرین نوآوری‌های فناوری حداکثر استفاده را ببرند تا حجم ترافیک بیشتری نسبت به سال 2019 داشته باشند.

تمایل مسافران به فناوری بدون لمس
تمایل مسافران به فناوری بدون لمس

فناوری بدون لمس در فرودگاه ها: بیومتریک در دروازه های الکترونیکی و به عنوان شناسه دیجیتال

فناوری بیومتریک که اغلب به‌عنوان آینده سفرهای هوایی نام‌گذاری می‌شود، نقش مهمی در فعال‌سازی فناوری بدون لمس بازی می‌کند. نمونه بارز آن فرودگاه بین‌المللی دبی است که اخیراً یک «تونل هوشمند» در کنترل مهاجرت معرفی کرده است که از تشخیص چهره برای سرعت بخشیدن به صف‌ها استفاده می‌کند.

این مفهوم توسط شرکت‌هایی مانند Vision-Box که از بیومتریک برای حذف عملیات های دستی و رو در رو در دروازه‌های الکترونیکی و چندین نقطه تماس فرودگاهی استفاده می‌کند، تقویت می‌شود. در واقع، هر دو مسیر هوشمند SITA و IATA’s One ID پیشنهاد داده اند که از اسکن صورت به عنوان جایگزینی بالقوه برای پاسپورت و کارت پرواز استفاده کنند تا سفر مسافر در سراسر فرودگاه کاملاً بدون لمس باشد.

فناوری بدون لمس در فرودگاه ها: بیومتریک در دروازه های الکترونیکی و به عنوان شناسه دیجیتال
فناوری بدون لمس در فرودگاه ها: بیومتریک در دروازه های الکترونیکی و به عنوان شناسه دیجیتال

کنترل با تلفن همراه

کووید-19 عملکرد فرودگاه را بیش از هر زمان دیگری متمرکز بر گوشی های هوشمند می کند. بسیاری از خطوط هوایی در حال حاضر برای برقراری ارتباط با مشتریان خود، اطلاع رسانی در مورد وضعیت چمدان های خود و هشدار دادن به آنها در زمان سوار شدن، به برنامه ها متکی هستند.

به طور مشابه، تلفن ها یک عامل کلیدی برای عملیات بدون تماس آمادئوس در نروژ هستند. در اینجا، مسافران تشویق می شوند از دستگاه های تلفن همراه خود به عنوان کارت پرواز و چاپ برچسب چمدان استفاده کنند و به طور کلی نیاز به لمس کیوسک های دیجیتال و سطوح مشابه را از بین ببرند.

خرده فروشان و رستوران ها نیز از موبایل استفاده می کنند تا از سرویس میز و تماس با کارکنان خودداری کنند. برای مثال، رستوران‌های فرودگاه بین‌المللی سیاتل-تاکوما اپلیکیشن Grab را به کار گرفته‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد کد QR را اسکن کرده و آنلاین سفارش دهند. در همین حال، کارمندان فرودگاه بین‌المللی هارتسفیلد-جکسون آتلانتا به اپلیکیشن Kolo Hygiene برای ردیابی کارهای مربوط به بهداشت در اطراف هاب متکی هستند.

مسافران اکنون ممکن است از برنامه های راه یابی متمرکز بر فاصله گذاری اجتماعی مانند Wisefly نیز استفاده کنند که در صورت نزدیک شدن بیش از حد به دیگران هشدار ارسال می کند.

کنترل با تلفن همراه
کنترل با تلفن همراه

سنسورهای حرکت، صدا و دما

در حالی که در مقایسه با بیومتریک و موبایل هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند، فناوری های مبتنی بر حرکت و حسگر شروع به ایفای نقش کلیدی در به حداقل رساندن تماس های اجتماعی کرده اند. به عنوان مثال، فرودگاه بین‌المللی ابوظبی آسانسورهای مبتنی بر حرکت را در سراسر پایانه‌های خود راه‌اندازی کرده است که کاربران می‌توانند با تکان دادن دست، طبقه مقصد خود را نشان دهند.

به طور مشابه، مسافران در فرودگاه آوالون استرالیا اکنون می توانند با حرکت دادن سر خود با کیوسک ها و نمایشگرهای رها کردن کیف ارتباط برقرار کنند. شرکت سازنده این فناوری که Elenium Automation نام دارد، دستگاه‌هایی را با فناوری تشخیص صدا نیز نصب می‌کند.

علاوه بر این، ویروس کرونا باعث استفاده گسترده از سنسورهای دما و گرما یا دوربین‌ها برای شناسایی بیماران بالقوه عفونی از یک موقعیت از راه دور شده است. به عنوان مثال ابوظبی، جایی که خطوط هوایی اتحاد و اتوماسیون النیوم در حال آزمایش امکان سنجی کیوسک های سلف سرویس هستند که دما، ضربان قلب و تنفس مسافر را کنترل می کنند.

سنسورهای حرکت، صدا و دما
سنسورهای حرکت، صدا و دما

اسلات های امنیتی و پاسپورت های بهداشتی قبل از پرواز

برنامه ریزی قبل از پرواز چیزی است که مسافران به شدت به دنبال آن هستند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که فرودگاه‌ها بین ۵۰ تا ۶۰ درصد ظرفیت خود را از دست می‌دهند زیرا باید فضایی [برای فاصله‌گذاری اجتماعی] ایجاد کنند». ایده این است که فناوری نه تنها در محل فرودگاه در دسترس است، بلکه می تواند در هر جایی که مسافر باشد نیز باشد و شما می توانید سفر را از آن نقطه شروع کنید.

بسیاری از شرکت‌های دیگر برنامه‌ریزی و بررسی از راه دور را تشویق می‌کنند تا تماس را به حداقل برسانند و صف‌ها را تسریع کنند. این مورد مربوط به فرودگاه منچستر است که در حال حاضر به مسافران اجازه می دهد برای جلوگیری از انتظار در صف، یک اسلات 15 دقیقه ای در خطوط امنیتی رزرو کنند.

در نهایت، برخی از شرکت ها در حال توسعه برنامه ها و راه حل های بهداشتی برای مسافران و کارکنان هستند تا قبل از رسیدن به فرودگاه از آنها استفاده کنند. به عنوان مثال، برنامه APPII مبتنی بر بلاک چین در حال کار برای ارائه یک پاسپورت سلامت دیجیتال برای کارکنان فرودگاه است، در حالی که شرکت اسرائیلی Pangea در حال حاضر یک پاسپورت مصونیت Covid-19 را معرفی می کند که به فرودگاه ها اجازه می دهد تشخیص دهند که آیا فرد بدون ویروس است یا مصونیت دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی