جالب ترین محله های استانبول

همانطور که ناپلئون زمانی گفت: “اگر زمین یک ایالت واحد بود، استانبول پایتخت آن بود.” در واقع استانبول شهری بسیار مهم و مسحورکننده است. استانبول با تاریخ هزاران ساله و همچنین زیبایی های طبیعی خود، بینندگان را مجذوب خود می کند. یکی از اولین چیزهایی که در مورد استانبول به ذهن متبادر می شود، خط ساحلی بسفر است، مکانی که افسانه های بسیاری را به خود اختصاص داده است. مردم بیشتر در دوران عثمانی شروع به سکونت در اطراف بسفر کردند و امروزه یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری استانبول است. اما مکان های زیادی وجود دارد که به عنوان جالب ترین محله های استانبول در نظر گرفته می شود.

اگر می‌خواهید بدانید در تور استانبول خود به کدام مناطق اول سر بزنید، پیشنهاد می‌کنیم دو مقصد اول شما فاتح و بالات باشند. اینها قدیمی ترین مناطق استانبول هستند که آثار تاریخی زیادی برای دیدن دارند.

زندگی شبانه در استانبول در اطراف بی اغلو (Beyoğlu) و کادیکوی (Kadıköy) متمرکز است، در حالی که مناطق طبیعی برای بازدید در Üsküdar و Sarıyer هستند. و سپس بشیکتاش است – جایی که بسیاری از کاخ های استانبول در آن بنا شده اند.

شما هرگز نمی توانید به طور کامل شهر و جالب ترین محله های استانبول را کشف کنید. استانبول، شلوغ ترین شهر ترکیه که زمانی به هفت تپه معروف بود، پذیرای مسافرانی است که چهره متفاوتی از آن را در هر محله نشان می دهند.

بیازیت، سلطان احمد و امینونو مقاصد عالی برای شروع تور فاتح هستند، در حالی که فنر و ساماتیا همه چیز را برای کسانی که می خواهند ببینند شهر قدیمی قبلا چگونه بوده است، دارند.

محله های استانبول
استانبول دارای 39 منطقه است که 25 منطقه در بخش اروپایی و 14 منطقه در بخش آناتولی قرار دارند. تعداد محله های استانبول اخیراً به 782 رسیده است.

بهترین محله های استانبول برای اقامت، کدام است؟

افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند مناطق مسکونی را به دور از شلوغی و هیاهو انتخاب می کنند. پیدا کردن یک محله آرام در شهری مانند استانبول، که در آن دائماً ترافیک و شلوغی وجود دارد، دشوار است – اما مطمئناً غیرممکن نیست.

مناطق با بالاترین کیفیت زندگی عبارتند از: بشیکتاش، کادیکوی، باکرکوی، شیشلی و فاتح، در حالی که پایین ترین سطح زندگی در آرناووتکوی، سلطان بیلی، شیله، سلطانگزی و اسنلر دیده شده است.

بر اساس تحقیقات، کادیکوی، بشیکتاش، بی اوغلو و شیشلی بالاترین رتبه را در شاخص پیشرفت اجتماعی از نظر سرمایه انسانی، توسعه اقتصادی، حمل و نقل و دسترسی دارند. از سوی دیگر، شاخص ساختار جمعیتی، زندگی سالم و محیط زیست، معایب این مناطق را آشکار می کند. دلیل رتبه پایین آنها در چنین مسائلی این است که آنها مراکز تجاری و اجتماعی استانبول هستند و در نتیجه جزو باحال ترین محله های استانبول هستند.

ثروتمندان کجای استانبول زندگی می کنند؟

محله‌ها بین A+ و E طبقه‌بندی شدند. گروه A+ که نشان‌دهنده بالاترین وضعیت اجتماعی-اقتصادی 20 محله است. 10 محله در بشیکتاش، 4 محله در کادیکوی، 2 محله در بی اوغلو، 2 محله در باکرکوی، یک محله در شیشلی و یک محله در بیکوز دارای بالاترین امتیاز وضعیت اجتماعی-اقتصادی هستند.

مهاجران در استانبول کجا زندگی می کنند؟

افرادی که از شلوغی خسته شده‌اند و می‌خواهند زندگی آرامی داشته باشند، بیشتر Beylikdüzü، Çatalca، Şile، Zekeriyaköy، Esenyurt و Silivri را ترجیح می‌دهند.

قابل سکونت ترین مکان های استانبول

بشیکتاش، آدالار، نیشانتاشی، سارییر، بیکوز، کادیکوی، جهانگیر، مسلک، عثمانبی، چنگلکوی، کاباتاش، کوزگونچوک، اوسکودار، بالتالیمانی، ایستینیه، شیشلی، بالات فنر، بی اوغلو

ترابیا، یشیلکوی، ینیکوی، فنرباغچه، بوستانچی، اتیلر، تشویکیه، اولوس، ببک، از جمله مکان هایی هستند که افراد با بالاترین میزان درآمد برای زندگی انتخاب می کنند. این مناطق از جذاب ترین محله های استانبول هستند.

جالب ترین محله های استانبول

سلطان احمد

موزه ایاصوفیه، بنای تاریخی که بیشترین تعداد گردشگران از آن بازدید می کنند، بنای تاریخی است که تاریخ را روشن می کند. این شهر در فاتح واقع شده است که منطقه ای را پوشش می دهد که شهر استانبول در شبه جزیره تاریخی معروف تأسیس شده است.

میدان تقسیم و خیابان استقلال

پرجنب‌وجوش‌ترین مناطق استانبول، خیابان استقلال و میدان تقسیم، قرن‌هاست که مرکز زندگی شبانه بوده است. این خیابانی است که هرگز نمی خوابد و یکی از باحال ترین محله های استانبول است.

تصور کنید در حال کاوش در خیابان استقلال، تور کاراکوی و در نهایت زندگی در شب Nevizade هستید! بی اوغلو، منطقه معروف تفریحات شبانه، نمونه بارز جالب ترین محله های استانبول است که نمی توان آن را توصیف کرد و فقط باید خودتان در تور استانبول تجربه کنید.

میدان تقسیم و خیابان استقلال
میدان تقسیم و خیابان استقلال

گالاتا

برج گالاتا به عنوان قدیمی ترین برج جهان شناخته می شود. برج گالاتا که از سال 528 خط افق استانبول را زینت می دهد، هنوز آنقدر محکم به نظر می رسد که می خواهید در مقابل آن تعظیم کنید. همچنین به دلیل ارتفاع 69.9 متری قابل توجه است.

حفاری های باستان شناسی انجام شده در گودال های روی زمین، جمجمه ها و استخوان های انسان را نشان می دهد که نشان می دهد زیرزمین برج در گذشته یک سیاه چال بوده است. بر اساس محاسبات استاتیک، وزن این برج 10000 تن است و علیرغم طراحی ساده، بسیار باشکوه است.

برج گالاتا در ناحیه گالاتا در سمت پایین بی اوغلو و سمت بالایی کاراکوی واقع شده است. می توانید با پیاده شدن از مترو در ایستگاه شیشانه و پنج دقیقه پیاده روی در خیابان استقلال به برج برسید. اگر از کاراکوی می آیید، می توانید فونیکولار تونل را انتخاب کنید و پنج دقیقه بعد از رسیدن به تکسیم پیاده روی کنید. 

گالاتا
گرافیتی پانداهای عصبانی روی دیوار با نمای جزئی برج گالاتا در پس‌زمینه

کاراکوی

Karaköy محله‌ای پرجنب‌وجوش در نزدیکی بندر است که کافه‌های منحصربه‌فردی در کنار شیرینی‌های محلی و مشاغل خانوادگی در آن آشیانه دارند. ساختمان‌های مربوط به دوران عثمانی با گرافیتی روی دیوارهایشان میزبان استودیوها و بوتیک‌های مد طراحان جوان است. برای دیدن آثار هنری مدرن هنرمندان داخلی و خارجی، می‌توانید از استانبول مدرن، ساختمانی که در گذشته انبار بوده، دیدن کنید. صحنه هنری در این منطقه، کاراکوی را به یکی از جالب‌ترین محله‌های استانبول تبدیل کرده است. مجموعه اجتماعی علی پاشا ساخته شده در قرن شانزدهم دارای حمام ترکی و مسجد است.

مسجد سوکولو محمت پاشا، مسجد آراپ، برج گالاتا، مسجد یرالتی، خیابان بانکالار، له های کاموندو، موزه بانک عثمانی، بازار کاراکوی و پاساژ فرانسوی از جمله مکان هایی هستند که باید در کاراکوی ببینید.

کاراکوی
چترهای رنگارنگ خیابان در کاراکوی را پوشانده است

بشیکتاش

بشیکتاش که به خاطر تیم فوتبال به این نام، معروف است، جایی است که مشهورترین کاخ های استانبول در آن واقع شده است. بشیکتاش با کاخ‌های ییلدیز، دولما باغچه، فریه و چیراغان، پارک‌های ییلدیز و ماچکا و موزه نقاشی و مجسمه‌سازی استانبول که در محوطه‌های منطقه قرار دارند، حال و هوای منحصربه‌فردی دارد. جوانان شهر، بشیکتاش را یکی از باحال ترین محله های استانبول می دانند.

بشیکتاش
نمای خط ساحلی بسکتاش با ساختمان هایی از دریا

بالات

بالات محله ای در سواحل هالیچ در ناحیه فاتح، بین ایوانسرای و فنر است. بالات پس از مهاجرت یهودیان از اسپانیا به اینجا، قصر خاصی در تاریخ استانبول به عنوان محله یهودی نشین دارد. مهاجرت آنها همچنین باعث شد که یهودیان گرجستان در اینجا ساکن شوند.

بالات منطقه ای ساده با خانه های رنگارنگ و خیابان های باریک با سنگفرش است. کافه‌های پرطرفدار و گالری‌های مدرن، خیابان‌ها را با فروشگاه‌های محلی قدیمی مشترکند. پاتریارک کلیسای قسطنطنیه، کنیسه و کلیساهای بیزانسی منعکس کننده تاریخ جهان وطنی منطقه ای است که میزبان جوامع یهودی، یونانی و ارمنی است.

بالات
نمای خیابان با خانه های رنگارنگ ردیف شده در بالات

آرناووت کوی

آرناووتکوی که در منطقه بشیکتاش در قسمت اروپایی واقع شده است به دلیل ساختار قدیمی و تاریخی خود مشهور است. بین Kuruçeşme و Bebek، در خط ساحلی بسفر است. این منطقه در اوایل دوران بیزانس یک مرکز نماز مهم بوده و قدمتی 1500 ساله دارد. نام آرناووتکوی به افتخار جانیسرهای آلبانیایی گرفته شده است که پس از فتح استانبول در سال 1453، برای محافظت از این منطقه گماشته شده بودند.

اگرچه آتش‌سوزی‌هایی که در نیمه دوم قرن آغاز شد، بناهای تاریخی را ویران کرد، اما این منطقه با جمعیت 5000 نفری همچنان بافت تاریخی خود را حفظ کرده است. به گزارش مجله مسافرتی تایم اوت مستقر در انگلیس، آرناووتکوی در کنار بشیکتاش یکی از جذاب ترین محله های استانبول و جهان است.

آرناووت کوی
نمای خیابان با خانه های ردیف شده در آرناووت کوی
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی