یک آرامش ماجراجویانه در ریگ یلان

ریگ یلان؛ منطقه‌ای از کویر لوت است که در آن آرامش و هیجان را همزمان تجربه می‌کنید.

کویر لوت یکی از باعظمت‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی کشور است. منطقه‌ای گسترده که به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کویر لوت مجموعه‌ای از نقاط دیدنی را در خود جای داده است؛ از کلوت‌ها و نبکاها گرفته تا گندم بریان و تنگ رطیل اما بدون شک ریگ یَلان یا بزرگ ریگ یکی از باشکوه‌ترین آن‌هاست.

به گزارش ایسنا، این جاذبه مجموعه‌ از تپه‌های شنی بسیار مرتفع بوده که در محل تلاقی سه استان پهناور ایران از جمله خراسان جنوبی، کرمان و سیستان بلوچستان قرار گرفته است. این منطقه از شمال تا جنوب حدود ۱۵۰ کیلومتر و از شرق تا غرب حدود ۷۰ کیلومتر گسترده شده است. ارتفاع ریگ یلان در حاشیه غربی حدود ۵۵۰ متر و در قسمت‌های شرقی حدود ۸۳۰ متر است.

ریگ یلان دارای دره‌هایی است که دیواری عظیم این دره‌ها را قطع کرده و هسته مرکزی ریگ یلان را تشکیل می‌دهد. این منطقه به قله ریگ معروف است که بلندترین هرم‌های ماسه‌ای و عظیم‌ترین قیف‌ها در این قسمت واقع شده‌اند.

ریگ یلان
ریگ یلان

برخلاف تصور عمومی، این جاذبه، خالی از پوشش گیاهی نیست و گونه‌های گیاهی متنوعی به صورت پراکنده‌ در برخی از نقاط آن قابل مشاهده است. جالب این است که گونه‌های جانوری مختلفی نیز در این منطقه از کویر لوت زندگی می‌کنند. گونه‌هایی هم‌چون گربه شنی و انواع خزندگان و نیز پرندگانی مانند زاغی و پرندگان شکاری هم‌چون کَرکَس در ریگ یلان مشاهده شده‌ است.

سفر به این جاذبه گردشگری، با توجه به وسعت منطقه و نبود هیچ شهر و روستایی در میان آن نیازمند همراهی با گروهی حرفه‌ای و آشنا با منطقه است. هر چند که اینجا منطقه‌ای کویری و پست است اما شب‌های سردی دارد. بنابراین به همراه داشتن لباس گرم و کیسه خواب از ضروریات سفر است.

سفر به منطقه «ریگ یلان» به معنای آغاز یک دوره ماجراجویی و اسرارآمیز است. منطقه‌ای است بکر و شگفت‌انگیز که آرامش را همراه شگفتی نصیب قلبت می‌سازد.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی