روستاهای اطراف مشهد

دومین شهر بزرگ و مرکز معنوی ایران، مشهد در شمال شرقی استان خراسان واقع شده است. شهر ترانزیت تاریخی مشهد در امتداد جاده ابریشم، که در لغت به معنای «محل شهادت» است، بیشتر به دلیل وجود آرامگاه امام رضا، امام هشتم شیعیان، مشهور است. مشهد از نظر جغرافیایی در میان منطقه ای کوهستانی قرار دارد و به همین دلیل آب و هوای بسیار خوبی دارد. روستاهای اطراف این شهر برای این مزیت شکل گرفته و به یکی از جاذبه های دیدنی مشهد تبدیل شده است. امروز قصد داریم 10 روستای برتر مشهد را به شما معرفی کنیم و همچنین اطلاعاتی در مورد راه های دسترسی و ویژگی های آنها به شما معرفی کنیم تا بتوانید در تور مشهد خود به این روستاها سفر کنید و اوقات خوشی را سپری کنید. اگر قصد سفر به مشهد را دارید، جدای از جاذبه های طبیعی و شهری فراوان در این شهر، می توانید برای روستاهای اطراف مشهد حساب ویژه ای باز کنید و از گشت و گذار در حومه های اطراف لذت ببرید.

مشهد- روستاهای اطراف مشهد
مشهد

زشک، روستایی عالی با آب و هوای خوب

یکی از معروف ترین روستاهای اطراف مشهد که می خواهیم آن را به شما معرفی کنیم روستای زشک است. زشک در جنوب رشته کوه بینالود قرار دارد. بر اساس آخرین سرشماری این روستا، جمعیت آن ۲۱۷۱ نفر برآورد شده است. در مورد جمعیت این روستا نکته جالبی وجود دارد که در فصل بهار و به خصوص تابستان بیشتر به دلیل آب و هوای خوب آن افزایش می یابد. از جاذبه های این روستا می توان به چشمه قلقلی، قله شیرآباد، دره ناهل و قله چمن اشاره کرد.

از زشک تا مشهد یک ساعت رانندگی وجود دارد. ابتدا باید به پارک وکیل آباد بروید و بعد از 15 کیلومتر به آنجا خواهید رسید.

زشک، روستایی عالی با آب و هوای خوب
زشک، روستایی عالی با آب و هوای خوب

آدرس: استان رضوی، مشهد، بخش طرقبه، روستای شاندیز

خادر، یکی از روستاهای اطراف مشهد

خادر، روستای باستانی هزار ساله است که مانند زشک از توابع طرقبه و شاندیز نیز می باشد. موقعیت جغرافیایی این روستا به گونه ای است که در دره قرار گرفته است. به دلیل رویش گیاهان وحشی و خاردار در منطقه و به دلیل وزش باد به نواحی اطراف، روستا در ابتدا به نام خاردره نامگذاری شد که البته پس از مدتی به خادار تغییر نام داد. کلمه خدر در زبان محلی به معنای گیج شدن است. روستای خادر مشهد را می توان روستای تاریخی این منطقه با قدمت هزار ساله معرفی کرد. از جاذبه های تاریخی این روستا می توان به آبنما و آتشکده روستا اشاره کرد. روستای خادر در 20 کیلومتری جاده شاندیز قرار دارد. پس برای رسیدن به آنجا باید جاده شاندیز را طی کنید.

خادر، یکی از روستاهای اطراف مشهد
خادر، یکی از روستاهای اطراف مشهد

آدرس: استان رضوی، مشهد، در 20 کیلومتری جاده شاندیز، روستای شاندیز

شاندیز یکی از معروف ترین روستاهای اطراف مشهد

معروف ترین روستای اطراف مشهد است. شاندیز به خاطر دره های پرآب و محیط سرسبز زیبایش معروف است. اینجا به عنوان منطقه اصیل گردشگری بین المللی در ایران شناخته شد. گیلاس شاندیز بسیار معروف و کباب شیشلیک در آنجا معروف تر است که به روش خاصی طبخ می شود. از جاذبه های این شهر می توان به پیست اسکی ابرده، پارک جنگلی شاندیز، خیابان آبشار، رصدخانه نجوم و پیست موتورسواری ویرانی اشاره کرد. ابتدا باید به پارک وکیل آباد بروید و سپس وارد بلوار امام رضا شوید و از آنجا به راحتی به شاندیز بروید.

شاندیز یکی از معروف ترین روستاهای اطراف مشهد
شاندیز یکی از معروف ترین روستاهای اطراف مشهد

آدرس: استان خراسان، روستای شاندیز، در 37 کیلومتری شمال غرب مشهد.

روستای عنبران با عطر دل انگیز

روستای عنبران تنها دارای جاذبه های طبیعی نیست، بلکه علاوه بر ویژگی های طبیعی، امکانات رفاهی خوبی هم برای شهروندان و هم برای گردشگران دارد. از امکانات رفاهی این روستای ییلاقی می توان به رستوران های متنوع، واحدهای پذیرایی و گمرک های متنوعی اشاره کرد که در این روستا ایجاد شده است. جالب است بدانید نام این روستا برگرفته از علف‌های خوشبوی این منطقه است که به‌طور طبیعی رشد می‌کنند. در 26 کیلومتری مشهد و فاصله یک کیلومتری تا طرقبه می توانید به روستای عنبران برسید.

روستای عنبران با عطر دل انگیز- روستاهای اطراف مشهد
روستای عنبران با عطر دل انگیز

آدرس: استان خراسان، شاندیز، در 37 کیلومتری شمال غرب مشهد

روستای پلکانی و تاریخی کانگ

روستاهای پلکانی ایران کم نیستند و روستای کنگ نمونه ای از آن در مشهد است که می توان به آن اشاره کرد. این روستای زیبا توانسته است هم طبیعت و هم معماری جذاب را در هم آمیخته و یکی از زیباترین مناطق روستایی اطراف مشهد را ایجاد کند. معنی کانگ هم به قلعه محکم و هم به پرنده ای با چنگال های قوی اشاره دارد. از جاذبه های کنگ که یکی از بهترین روستاهای اطراف مشهد است می توان به مهمانسرای باستانی شاه عباس و گورستان قدیمی با باستان گرایی فراوان اشاره کرد. در این روستا میوه های تازه مانند: زرشک، گردو، توت، آلو و بادام نیز وجود دارد.

روستای پلکانی و تاریخی کانگ
روستای پلکانی و تاریخی کانگ

آدرس: در 29 کیلومتری جاده مشهد

روستای ده سرخ یکی دیگر از روستاهای اطراف مشهد

این روستا را به خاطر خاک سرخش ده سرخ می نامند. مردم محلی معتقدند امام رضا یک بار در آنجا توقف کرده و نماز خوانده است. همچنین معتقدند به برکت حضور او در این روستا، چشمه ای ایجاد شده که به آن چشمه زمزم می گویند. برای رفتن به این روستا ابتدا باید به ملک آباد و سپس به روستای ده سرخ بروید.

روستای ده سرخ یکی دیگر از روستاهای اطراف مشهد
روستای ده سرخ یکی دیگر از روستاهای اطراف مشهد

آدرس: در 17 کیلومتری روستای ملک آباد، 45 کیلومتری مشهد

روستای جاغرق

این روستا آب و هوای کوهستانی دارد و دره های سرسبز و باغ های میوه آن از محبوبیت بیشتری برخوردار است. چشمه، آبشارها و طبیعت زیبای روستای جاغرق مشهد گردشگران زیادی را به خود جذب کرده و از این رو امکانات گردشگری مانند رستوران های مختلف و اقامتگاه های بوم گردی با امکانات خوب در این روستا ایجاد شده است. از جاذبه‌های این روستا می‌توان به گورستان جاغرق اشاره کرد، دوران باستان‌شناسی به دوره تیموری و اوایل قاجار برمی‌گردد.

روستای جاغرق
روستای جاغرق

آدرس: استان رضوی در ۲۱ کیلومتری شمال غرب مشهد

روستای اندورخ، بهشت ​​کوهنوردان

این روستا به خاطر طبیعت عالی و دره های سرسبزش بسیار معروف است. به دلیل کوه های صخره ای آن برای کوهنوردان بسیار قابل توجه است. در این روستا نیز امکانات خوبی وجود دارد و می توانید فعالیت هایی مانند; عکاسی از طبیعت، دوچرخه سواری، کوهنوردی و جمع آوری گیاهان. در مقابل روستاهای اطراف مشهد باید به کلات در 33 کیلومتری شرق شمال مشهد بروید تا به روستای اندورخ برسید.

روستای اندورخ، بهشت ​​کوهنوردان
روستای اندورخ، بهشت ​​کوهنوردان

آدرس: استان رضوی، مسیر مشهد به کلات، در 33 کیلومتری شرق شمال مشهد.

روستای نوغندر یا دره سیلک

این یکی از حومه های معروف اطراف کوه های بینالود است. معنی نام آن ابریشم است و به دره ابریشم نیز معروف است. روستای نوگندر دارای آب و هوای کوهستانی و دارای درختان توت فراوان است که پرورش کرم ابریشم و تولید ابریشم در آن بسیار رایج شده است.

روستای نوغندر یا دره سیلک
روستای نوغندر یا دره سیلک

آدرس: استان رضوی، مشهد، 10 کیلومتری طرقبه

اخلمد، روستایی محبوب از روستاهای اطراف مشهد

یکی دیگر از روستاهای زیبا و باستانی اطراف مشهد است که در میان کوه های بینالود قرار دارد. این گیاه در هر فصل دارای بسیاری از گیاهان مختلف و میوه های تازه خوشمزه است. آبشارهای این روستا بسیار خاص است و گفته می‌شود که در طول تاریخ در حمله به خراسان، مردم به این آبشارها و کوه‌ها پناه می‌بردند.

اخلمد، روستایی محبوب از روستاهای اطراف مشهد
اخلمد، روستایی محبوب از روستاهای اطراف مشهد

آدرس: استان خراسان، مشهد، 24 کیلومتری بینالود و چناران

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی