طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه

سالن های فرودگاه

وقتی صحبت از طراحی ترمینال فرودگاه می شود، یکی از مناطقی که در حال حاضر چشمگیرترین تحول را تجربه می کند، سالن انتظار خروجی است. با توجه به اینکه فرودگاه ها به خودی خود به سرعت تبدیل به مقصد می شوند، سالن ها شهرت خود را به عنوان مکانی صرفاً برای مسافرانی که منتظر سوار شدن به هواپیما هستند، از دست می دهند. طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه، مرکز تجربیات جذابی است که محیطی بدون استرس ایجاد می کند و در عین حال به نیازهای متنوع مسافران پاسخ می دهد.

در حالی که برخی از تغییرات جدیدتر طراحی نشان دهنده نیاز به کاهش شیوع ویروس کرونا در مکان‌های عمومی است، مکان‌های استراحت از قبل نشان دهنده تغییر به سمت نیازهای مسافران با گزینه‌های جادارتر و متنوع‌تر شده‌اند. الگوهای صندلی فرودگاهی که برای دهه‌ها فقط مکانی برای انتظار بودند، جای خود را به طراحی سالنی داده است که به طور فزاینده‌ای فضای «اتاق نشیمن» فرودگاه را تجسم می‌دهد. در واقع، فضای سالن امروزی با تمام امکانات رفاهی و راحتی خانه کامل شده است.

سالن های فرودگاه لوکس
مسافران در طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه، به همان اندازه که هنگام کاوش در مرکز شهر رستوران‌های نمادین و فروشگاه‌های محلی مانند غذاهای دریایی قانونی در Logan International بوستون را می‌بینند، می توانند کاوش کنند.

در دهه گذشته، چیدمان سالن خروج بازتر شده است و به امکانات فنی بیشتری مجهز شده است، از جمله همه چیز، از پیشنهادات پیشرفته برای Wi-Fi و ایستگاه های شارژ گرفته تا iPad که به مسافران اجازه می دهد غذا را از روی صندلی خود سفارش دهند. فروشگاه‌های خرده‌فروشی و غذاخوری‌ها نیز در اطراف سالن خروجی زیاد شده است، زیرا مدیران فرودگاه  روابط خود را با این ارائه‌دهندگان خدمات، بیشتر کرده‌اند. این امکانات نه تنها خدمات سرگرمی، خرید و رستوران را ارائه می دهند، بلکه با انعکاس جامعه و شخصیت محلی آن منطقه، حس بینظیری ایجاد می کند.

چگونه سالن انتظار فرودگاه را در آینده نزدیک تصور کنیم؟

در حالی که طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه، تمرکز بر پیشرفت‌هایی است که سفر را به زندگی پس از کرونا را معرفی می‌کنند، مسافرت در آینده نیز سطح بی‌سابقه‌ای از راحتی و شخصی‌سازی را در خود جای خواهد داد. مهمتر از همه، ما طراحی سالن خروج فرودگاه را به گونه ای متصور هستیم که منصفانه، متنوع و منعطف باشد، و برای پاسخگویی به نیازهای طیف وسیعی از مسافران سفارشی شود – در واقع، اجازه می دهد سفر حتی قبل از سوار شدن مسافران به هواپیما شروع شود.

چگونه سالن انتظار فرودگاه را در آینده نزدیک تصور کنیم؟
در حالی که طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه، تمرکز بر پیشرفت‌هایی است که سفر را به زندگی پس از کرونا را معرفی می‌کنند، مسافرت در آینده نیز سطح بی‌سابقه‌ای از راحتی و شخصی‌سازی را در خود جای خواهد داد.

محوطه استراحت در ترمینال A380 فرودگاه بین‌المللی لوگان بوستون، تکمیل‌شده توسط AECOM، نمونه‌ای برجسته از برنامه‌ریزی طراحی استراتژیک همراه با امکانات رفاهی ضروری برای مسافران است. این ترمینال برنده جوایز شامل اتاق‌های نگهداری متعدد با نورپردازی LED روشن و کم‌مصرف و گزینه‌های مختلف صندلی، از جمله صندلی‌های راحت و صندلی‌های گروه‌بندی شده برای پذیرایی از مهمانی‌های کوچک یا خانواده‌ها است. اگرچه این تغییرات طراحی جزئی به نظر می رسند، تا حد زیادی به ایجاد فضایی آرام کمک می کنند.

ایستگاه های شارژی که به طور کامل در مبلمان تعبیه شده اند، پریزهای برق مناسبی را ارائه می دهند و به مسافران اجازه می دهند قبل از پرواز به دنیای دیجیتالی متصل بمانند.

طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه و کاهش مصرف انرژی

طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه، پتانسیل بیشتری برای سفارشی سازی فردی در قسمت نشیمن دارد. قبل از سوار شدن به هواپیما، مسافران می توانند تنظیمات صندلی، روشنایی و کنترل دما را ذخیره کنند که پس از آن می‌توان از طریق حسگرهای گوشی‌های هوشمند، مشابه آنچه در خودروهایی با صندلی‌های کنترل‌کننده دما وجود دارد، به آن‌ها دسترسی داشت. روشنایی شخصی و کنترل دما نیز استراتژی‌های طراحی پایداری هستند که انتظار می‌رود به کاهش مصرف کلی انرژی کمک کنند و اتلاف را به سمت صفر خالص، هدایت کنند.

با توجه به اینکه پایداری به طور فزاینده ای اولویت بالایی برای مدیریت فرودگاه محسوب می شود، مسافران تاکید بر استراتژی های بلندمدت را خواهند دید که هم برای محیط زیست و هم برای رفاه شخصی آنها مفید است. بهبود کیفیت هوا به دلیل ابتلا به ویروس کرونا اولویتی برای ایمنی و آسایش مسافران است و برخی از اقدامات موجود امروز پابرجا خواهند ماند. بهبود کیفیت هوا از طریق تهویه طبیعی و یکپارچه‌سازی ویژگی‌های طراحی پایدار، راه‌هایی برای کمک به محیط ساختمان سالم‌تر در منطقه عزیمت است. چنین ویژگی‌هایی می‌تواند شامل باغ‌های هوشمند داخلی باشد که خودآبیاری هستند یا فضای سبز در فضای باز که توسط رستوران‌های فرودگاه برای کمپوست و پرورش گیاهان ارگانیک استفاده می‌شود.

طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه و کاهش مصرف انرژی
طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه و کاهش مصرف انرژی

یکی دیگر از عناصر طراحی محیطی که قبلاً در فرودگاه ها شروع به کار کرده است، استفاده از شیشه الکتروکرومیک است که تابش خیره کننده را کاهش می دهد و دما را تنظیم می کند و تضمین می کند که مسافران و کارکنان دیگر از پرتوهای شدید نور خورشید یا فضاهای گرمای بیش از حد رنج نبرند.

در طراحی نسل بعدی سالن های فرودگاه، علائم گیج‌کننده سیستم‌های دیواری LED تعاملی را حذف می کند که حرکت به سمت دروازه‌ها و سایر امکانات فرودگاه را آسان‌تر می‌کند. مسافران برای رسیدن به مقصد، به سادگی با گوشی های هوشمند خود که با این نمایشگر های LED همگام شده اند، راه می روند. دیوارهای تعاملی با لمس فعال می شوند و به دیوار اجازه می دهند به یک صفحه نمایش تبدیل شود تا مسافران بتوانند به راحتی به اطلاعات مفید دسترسی داشته باشند. این عناصر، همراه با سایر فناوری‌های نوظهور مانند رباتیک و بیومتریک، کلیدی خواهند بود که به ذینفعان و طراحان فرودگاه اجازه می‌دهند فضاهایی را ارائه دهند که صرفاً کاربردی نیستند، بلکه تجربیاتی به یاد ماندنی را ارائه می‌کنند که مسافران را برای بازدید بیشتر به آنجا باز می‌گرداند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی