تقویت چرخه توریسم کشاورزی با جشنواره ملی زرشک

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در طول مدت جشنواره ملی زرشک، شش کلنگ زنی و افتتاحیه را خواهیم داشت که چرخه فرآوری را تکمیل و با تشکیل این چرخه توریسم کشاورزی در منطقه تقویت خواهد شد.

مهدی جعفری، امروز پنج شنبه ۲۱ مهر در جشنواره  ملی زرشک خراسان جنوبی اظهار کرد: زرشک به عنوان تره بار با شعار زرشک خراسان جنوبی برای همه مردم ایران روانه بازارهای کشور خواهد شد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: زرشک خراسان جنوبی بالغ بر ۱۹ هزار هکتار گستره دارد که ۹۸ درصد زرشک دنیا را از آن خود کرده و ۸۵ هزار تن برداشت ما در استان است.

جعفری با بیان اینکه زرشک یک داروخانه گیاهی است که مردم باید با فواید آن آشنا شوند، بیان کرد: زرشک امروز هویت خراسان جنوبی است تولید بر اساس مؤلفه‌هایی است که در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگی و محیط زیستی تعریف می‌شود که اگر در کنار هم قرار بگیرید شاهد تولید پایدار خواهیم بود.

جشنواره ملی زرشک
جشنواره ملی زرشک

وی اظهار کرد: وقتی ۵۰ هزار خانوار از این مهم ارتزاق کرده و حدود ۲۵۰ هزار نفر از جمعیت استان از این محصول زندگی می‌کنند زرشک پایگاه اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

جعفری با بیان اینکه به لحاظ فرهنگی نیز به دلیل اینکه همه استان درگیر این محصول است هویت فرهنگی زرشک استان را در کشور نام آشنا کرده است، بیان کرد: پنج کمیته شهرستانی در جشنواره زرشک خراسان جنوبی در زیرکوه، قاینات، بیرجند، درمیان و سربیشه فعال شده که از ۲۱ تا ۲۷ مهرماه ۶۰ عنوان برنامه اجرایی خواهد شد.

وی یادآور شد: امیدواریم بتوانیم آموزش را در مراحل کاشت و داشت و برداشت طوری عرضه کنیم که بهترین زرشک وارد بازار داخلی و خارجی شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: بازارسازی و فراوری مهمترین هدف جشنواره زرشک است که امیدواریم با حضور فعالان صنایع در استان این امر محقق شود.

محند غیرتی، فرماندار شهرستان زیرکوه نیز در این آیین گفت: اقتصاد شهرستان زیرکوه، کشاورزی و دامداری است که با بارندگی کشاورزان نیاز به کمک ندارند اما خشکسالی عرصه را بر مردم تنگ کرده و نیازمند کمک دولتمردان هستند.

وی افزود: این شهرستان با ۱۳۰ کیلومتر مربع مرز مشترک با کشور افغانستان در شرقی‌ترین نقطه خراسان جنوبی قرار گرفته است.

غیرتی با بیان اینکه در دولت سیزدهم اقدامات خوبی صورت گرفته که در بودجه ۱۴۰۱ دیده شد و امیدواریم با تخصیص قابل توجه بخشی از مشکلات مردم را مرتفع کنیم، یادآور شد: می‌طلبد دولتمردان از تمام ظرفیت‌ها در جهت توسعه یافتگی زیرکوه بردارند.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی