جاذبه های دیدنی مشهد

مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، به عنوان یکی از مقدس ترین شهرهای ایران با جاذبه های دیدنی مشهد شناخته می شود. مشهد شهری است که در زمان افشاریه پایتخت ایران بوده و امروزه دومین کلان شهر ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در شمال شرق کشور واقع شده است. از آنجایی که مشهد به عنوان مقبره امام رضا، امام هشتم شیعیان شناخته می شود، سالانه بیش از 30 میلیون زائر ایرانی و حدود یک میلیون زائر خارجی به این شهر و حرم امام رضا (ع) مشرف می شوند. از نظر جغرافیایی این شهرستان از شمال به شهرستان کلات، از شمال غرب به شهرستان درگز، از غرب به شهرستان های چناران و نیشابور و از شرق به شهرستان های سرخس و تربت جام منتهی می شود.

در مورد ریشه نام این شهر باید گفت که مشهد به معنای محل شهادت است. امام رضا در سال 202 هجری قمری به دست مأمون عباسی کشته شد و در آرامگاه هارون سناباد به خاک سپرده شد. از آن زمان شهر سناباد نوغان را مشهد نامیده‌اند و در زمان‌ها به‌ویژه در زمان شاه طهماسب اول وسعت یافت. مردم شهر طوس نیز به مشهد مهاجرت کردند. لازم به ذکر است که برای اولین بار توسط محمود غزنوی این شهر به نام مشهد لقب گرفت. امروزه مشهد یکی از شلوغ ترین شهرهای ایران و خاورمیانه از نظر جذب گردشگر است. علاوه بر حرم امام رضا، مساجد بزرگ، قبور تاریخی، مدارس سنتی و بازارهای زیادی در مشهد وجود دارد که شما را به سفر و بازدید از شهر ترغیب می کند.

جاذبه های دیدنی مشهد
جاذبه های دیدنی مشهد

جاذبه های دیدنی مشهد

دیدنی های مذهبی

مهم‌ترین دیدنی‌های مذهبی مشهد که مهم‌ترین شهر مذهبی ایران است، حرم مطهر علی‌بن‌موس‌الرضا است. برای زیارت از این مکان، تور مشهد را تهیه کنید. سالانه حدود 30 تا 35 میلیون نفر از حرم مطهر مشرف می شوند. سایر مساجد، حسینیه ها و امام زاده ها از جمله اماکن مذهبی هستند که زائران زیادی دارند. مسجد گوهرشاد واقع در محدوده حرم رضوی، مسجد و حسینیه کرامت، امامزاده ناصر و یاسر و امامزاده یحیی بن زاید بن علی بن الحسین، آرامگاه خواجه اباصلت، آرامگاه خواجه مراد، آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ نخودکی، گنبد خشتی، گنبد سبز، از اماکن مذهبی و جاذبه های دیدنی مشهد هستند.

فضای سبز

در یکی از صبح های زمستان دریاچه یخ زده پارک ملت یکی از محبوب ترین پارک های مشهد است. پارک بانوان (حجاب)، باغ ملی، پارک وحدت بزرگ، امام رضا (گلشهر)، پارک کوه شادی، پارک رازی، پارک مطهر، پارک قائم پردیس، پارک میرزا کوچک خان، پارک خورشید و پارک کوهسنگی از دیگر پارک‌های محبوب هستند. 

پارک خورشید اولین پارکی است که در آن زمین فوتبال ساحلی و زمین والیبال ساحلی با ابعاد استاندارد ساخته شده است. لازم به ذکر است روشنایی پارک از انرژی خورشیدی تامین می شود.

پارک های جنگلی

از جمله پارک های جنگلی مهم از جاذبه های دیدنی مشهد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارک بزرگ انقلاب (پارک جنگلی طرق): این پارک جنگلی که در جنوب شرقی مشهد قرار دارد، یکی از بزرگترین مکان های کمپینگ و ارائه خدمات گردشگری به شهروندان و زائران می باشد. این پارک در سال 1349 تأسیس و در سال 1379 بازسازی شد. مرمت این پارک وسیع که در ورودی شهر از تهران قرار دارد و ایجاد فضاهای تفریحی، فرهنگی، ورزشی و تجاری با 210 هکتار فضای جنگلی و 112000 مربع است. 

پارک جنگلی وکیل آباد: در 8 کیلومتری شمال غربی مشهد، پارک جنگلی وکیل آباد نزدیک ترین حومه شهر به مشهد است و روستای وکیل آباد و پارک جنگلی را به میدان آزادی و بلوار وکیل آباد متصل می کند. بیش از 70 هکتار مساحت و رودخانه فصلی دارد.

پارک جنگلی وکیل آباد
پارک جنگلی وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد در جنوب غربی مشهد و در مجاورت پارک جنگلی وکیل آباد قرار دارد و تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوی است. دارای حیوانات گوشتخوار و گیاهخوار، جانوران دریایی، خزندگان و پرندگان مختلف است.

مراکز تجاری و بازرگانی

مراکز تجاری عمده شهر عبارتند از مصلی یاقوت، الماس شرق، وصال، پروما، تابان، مرکز کیان، بازار رضا، آفتاب، گوهرشاد، بازار مرکزی، شهر شبانه، مجتمع تک، مجتمع تابان، مرکز سلطنتی، قسطنطنیه، ونک، شهدا، مجد و کوهسنگی. با توجه به جاذبه های تاریخی، مذهبی و فرهنگی فراوان در مشهد، نیمی از هتل ها و هتل آپارتمان های ایران در مشهد واقع شده اند. نمایشگاه بین المللی مشهد در حال حاضر دومین نمایشگاه بین المللی بزرگ و فعال در ایران پس از نمایشگاه بین المللی تهران است. مشهد به دلیل همجواری با کشورهای آسیای مرکزی و موقعیت صنعتی خود، سالانه میزبان ده ها نمایشگاه بین المللی است. در حال حاضر نمایشگاه بین المللی مشهد مدیریت وب سایت رسمی نمایشگاه های ایران را بر عهده دارد.

مجتمع تجاری پروما

یکی از قطب های اصلی تولید چرم در ایران است و کارخانه هایی مانند چرم مشهد در این شهر وجود دارد. در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تجاری-تجاری بزرگ رونق گرفته است. مشهد با داشتن بیشترین هتل در کشور، قطب اصلی توسعه گردشگری در ایران محسوب می شود. نمایشگاه های گردشگری آگاهی مردم و بازدیدکنندگان را نسبت به ظرفیت های استان خراسان رضوی از جمله مشهد افزایش می دهد.

تاریخ فرش مشهد

هنر قالی بافی در مشهد قدمتی حدود پانصد سال دارد. یکی از قدیمی ترین فرش های مشهد که در ایران موجود است، فرش نماز (سجاده) است که در سال 1556 توسط شاه طهماسب به سلیمان اعظم داده شد. این فرش ها با سه درجه کیفیت در کارگاه سلطان ساخته شدند. ابراهیم میرزا پسر سام میرزا و برادرزاده شاه طهماسب. یکی از نمونه های درجه یک آن تا دو سال پیش در لندن بود و برخی معتقدند که اکنون متعلق به کلکسیونر معروف قطری، شیخ سعود آل ثانی است.

 تعدادی از نمونه های درجه دو و سه هنوز در موزه توپکاپی موجود است. در قرن 19 و 20 فرش مشهد به قدری محبوب شد که علاوه بر مصارف داخلی برای صادرات به کشورهای دیگر نیز تولید می شد. الیاف پشمی در این فرش ها به قدری جلا داده می شد تا رنگ را بهتر جذب کند اما این امر باعث کاهش عمر فرش نیز می شد. همین امر عاملی شد تا تصویر بدی از فرش مشهد در ذهن مصرف کنندگان ایجاد شود و پس از مدتی صادرات این فرش به اروپا به شدت کاهش یافت. متأسفانه قالی های باقی مانده متعلق به آن دوره همگی در معرض فرسایش هستند.

موزه ها

موزه مرکزی آستان قدس رضوی

هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در حرم علی بن موسی الرضا، غرفه اقلام کمیاب نفیس گرانقیمتی است که در طول زمان توسط مداحان مختلف اهل بیت امام رضا (ع) اهدا شده است. این مکان پس از آخرین تغییرات در سال 2000 افتتاح شد. مجموعه جدید اکنون دارای 11 موزه با موضوعات مختلف است. طبقه همکف ساختمان به انبار و نمایش گنجینه هدایای آقای خامنه ای اختصاص دارد. این اشیا و هدایا از سوی شخصیت ها و سیاستمداران ایرانی و خارجی به آقای خامنه ای داده شده است.

موزه مرکزی آستان قدس رضوی
موزه مرکزی آستان قدس رضوی

موزه علوم طبیعی و تاریخ خراسان

سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی به منظور ارتقای سطح دانش عمومی علاقه مندان در سال 1378 اقدام به تاسیس موزه علوم طبیعی و تاریخ خراسان کرده است که برخی از اشیای ارزشمند این موزه توسط مردم اهدا شده است.

موزه علوم زمین

این سایت در زمینی به مساحت حدود 450 متر مربع در سال 1385 تاسیس شد و بخش‌های مختلف آن شامل سالن مرکزی با انواع نمونه‌های سنگ، کانی‌ها، فسیل‌ها، مخزن با بیش از 1000 نمونه، سالن سینما و کارگاه می‌باشد. پروژه احداث موزه تاریخ طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در زمینی به مساحت تقریبی 200 متر مربع در دفتر اداری واقع در بلوار وکیل آباد در سال 1387 به بهره برداری رسید. بیابان، کوه‌های جنگلی، باتلاق‌ها، رودخانه‌ها، مصب‌ها، نیزارها، آب‌های ساحلی و دریا که در آن بیش از 300 گونه تاکسیدرمی مانند 17 پستاندار، 1100 گونه پرنده و 3 خزنده، 5 نوع فسیل و 39 حشره وجود دارد.

گنجینه آب

این مکان در سال 1378 توسط کارشناسان آب منطقه ای خراسان افتتاح شد که در بلوار سازمان آب واقع شده است. هدف از ایجاد چنین مجموعه ای، بررسی، کاوش و شناخت سازه های آبی قدیمی استان از جمله شیوه های آبیاری سنتی و آداب و رسوم مرتبط با آب در مناطق مختلف و معرفی توسعه صنعت آب، پل ها، چگونگی و چگونگی آن بود. قنات ها و آب انبارها برای ارائه اطلاعات و اسناد برای علاقه مندان کار می کنند.

 موزه آرامگاه نادری

این موزه در آرامگاه نادری در چهارراه مسجد مشهد واقع شده است. فضای وسیع موزه دارای ویترینی است که بیشتر اشیای جنگی و رزمی دوران افشاریه و قاجاریه در آن به نمایش گذاشته شده است.

 موزه آرامگاه نادری
موزه آرامگاه نادری

پیست های ورزشی

پیست دوچرخه سواری مشهد در سال 1390 به عنوان مجهزترین پیست دوچرخه سواری ایران معرفی شد که در 10 کیلومتری جاده مشهد – شاندیز پیست های اتومبیل رانی، موتور سواری و موتور کراس وجود دارد. بلوار شهید باهنر پیست اسکیت، پیست اسکی کوهسنگی، پیست اسکی کوهستان مشهد و پیست اسب سواری مشهد نیز از دیگر پیست های ورزشی مشهد هستند. اولین زمین گلف کشور نیز در مجموعه شهر ثامن مشهد واقع شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی