صندلی های بخش اکونومی در آینده

صندلی های بخش اکونومی هرگز پر زرق و برق نبوده است، اما این صندلی‌های ساده و جدید ممکن است آن بلیط‌های ارزان را کمی جذاب‌تر کنند. شرکت طراحی بریتانیایی LAYER نمونه اولیه صندلی های بخش اکونومی در آینده را ابداع کرده است که برای استفاده در کابین های اقتصادی ایرباس در پروازها طراحی شده است که نوید افزایش سطح راحتی را می دهد.
این صندلی مفهومی که «move» نام دارد از یک فیبر شیک ساخته شده است که به حسگرهای هوشمند داخلی متصل است و به مسافران این امکان را می دهد که دمای صندلی، تنش، فشار و حرکت را به صورت دستی از طریق یک برنامه روی تلفن خود کنترل کنند.

 نوآوری در صندلی های بخش اکونومی کمیاب و صندلی های قابل تنظیم رویایی تقریبا غیرممکن بود. اما طراحی صندلی های بخش اکونومی در آینده که از طریق آزمایشگاه نوآوری ایرباس با همکاری آژانس طراحی استراتژیک LAYER توسعه یافته است تحولی در سفر گردشگران ایجاد کرده است.

بنیامین هوبرت، بنیانگذار و مدیر خلاق LAYER، مفهوم صندلی “move” – پیرامون عناصر هوشمندی طراحی کرد که به صندلی کمک می کند تا با اندازه و نیازهای هر مسافر تطبیق یابد. منسوجات هوشمند، که به یک برنامه کاربردی تلفن همراه متصل می‌شوند، به مسافران اجازه می‌دهند عوامل راحتی از جمله تنش صندلی و دمای تلفن خود را کنترل و تنظیم کنند.

صندلی های بخش اکونومی
این صندلی مفهومی که «move» نام دارد از یک فیبر شیک ساخته شده است که به حسگرهای هوشمند داخلی متصل است – به مسافران این امکان را می دهد که دمای صندلی، تنش، فشار و حرکت را به صورت دستی از طریق یک برنامه روی تلفن خود کنترل کنند.

حسگر های move

هوبرت گفت: “در LAYER، ما معتقدیم طراحی خوب باید برای همه قابل دسترسی باشد.” ما هیجان‌زده بودیم که این پروژه را با ایرباس انجام دهیم تا راه‌هایی برای بهبود و افزودن ارزش به بخش اکونومی پیدا کنیم – هم برای مسافر و هم برای شرکت های هواپیمایی.

ساختار سبک وزن صندلی “Move” شبیه صندلی‌های ارگونومیک مدرن است، با یک قاب کامپوزیت سوراخ‌دار که به یک صندلی زنجیر بافتنی و یک تکه تعبیه شده است. روکشی که نشیمنگاه زنجیری را تشکیل می‌دهد با منسوجات چوبی پلی استر ساخته شده است که دارای نخ رسانا در بافت است. این نخ به حسگرهایی متصل می‌شود که بیومتریک مسافران مانند دما، کشش صندلی، فشار و حرکت مسافر را اندازه‌گیری می‌کنند. مسافران می توانند از برنامه Move خود برای تغییر تنظیمات صندلی از ماساژ به زمان صرف غذا برای خواب استفاده کنند. این اپلیکیشن همچنین می‌تواند برای جلوگیری از ناراحتی مسافران، زمان نیاز به حرکت را یادآوری کند و حتی تمرین‌های فیزیکی حین پرواز را نیز پیشنهاد می‌کند.

حسگر های move
صندلی ها خم نمی شوند – بنابراین هیچ مکالمه منفعلانه-تهاجمی با فرد ردیف پشت سر شما وجود نخواهد داشت. در عوض، تمرکز بر روی کنترل وضعیت در صندلی شما است.

سنسورهای تعبیه شده همچنین به صندلی هوشمند کمک می کند تا به طور خودکار با وزن، اندازه و نوع حرکت مسافر سازگار شود تا نقاط فشار را کاهش دهد. بافت روکش صندلی در جایی که نیاز به بالشتک است ضخیم تر است و نخ های رسانا پارچه را منقبض می کند تا صندلی را در اطراف بدنه قرار دهد. صندلی های بخش اکونومی در آینده “Move” پشتی ثابت دارد، اما عناصر قابل تنظیم فضایی را برای کشش مسافران باقی می‌گذارد.

ویژگی های صندلی های بخش اکونومی در آینده

سایر ویژگی‌های هوشمند شامل میزهای سینی قابل تنظیم، گزینه‌هایی برای سرگرمی در پرواز و پریز برق، و دسته‌های جداشدنی است که به زوج‌ها و گروه‌ها اجازه می‌دهد راحت‌تر کنار هم بنشینند.

میز سینی به صورت عمودی روی این صندلی قرار می گیرد و می توان آن را تا نصف اندازه برای نوشیدنی ها یا برای نگه داشتن تبلت ها در حالی که مسافران سرگرم تماشای فیلم مورد علاقه خود هستند،تا کرد. وقتی مسافران می‌خواهند غذا بخورند یا کاری انجام دهند، می‌توان آن‌ها را تا اندازه کامل باز کرد. البته، در حال حاضر میزهای سینی تاشو در چندین هواپیما وجود دارد – اما ترفند منظم در این طراحی خاص این است که ارتفاع میز سینی قابل تنظیم است. این باعث می شود صندلی برای استفاده در فعالیت های مختلف در حین پرواز بسیار راحت تر باشد و فضای بیشتری برای زانوها برای مسافران قد بلندتر ایجاد شود و دسترسی راحت تر برای مسافران کوتاه قد فراهم شود.

ویژگی های صندلی های بخش اکونومی در آینده
این طرح نیازهای مسافران قرن بیست و یکم را برآورده می‌کند: یک جیب مخصوص برای لپ‌تاپ یا تبلت‌ها وجود دارد که از پارچه‌های حساس به فشار استفاده می‌کند تا تشخیص دهد که آیا یک دستگاه الکترونیکی داخل آن جا مانده است یا خیر.

یک پک در پشتی صندلی که میز سینی قابل تنظیم را در خود جای می دهد، یک جیب کوچک برای نگهداری وسایل شخصی نیز دارد. یک قسمت مخصوص قرار دادن در کنار صندلی وجود دارد که برای نگهداری امن لپ تاپ مسافران طراحی شده است.

مسافران نیز وسایل خود را گم نخواهند کرد. نخ‌های حساس به فشار صندلی‌های هوشمند می‌توانند مسافران را پس از فرود در صورت جا گذاشتن چیزی مطلع کنند.

این مفهوم 18 ماه طول کشید تا توسعه یابد اما هنوز خیلی هیجان زده نشوید – “Move” هنوز باید فرآیند طولانی توسعه نمونه اولیه تا صدور گواهینامه و ساخت را طی کند

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی