ثبت جهانی اسب کرد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از برنامه ریزی برای تکمیل پرونده ثبت جهانی اسب کرد به صورت بین المللی خبر داد. 

محمدرضا سهیلی با اعلام این خبر اظهار کرد: هرچند خاستگاه اسب کُرد، کرمانشاه است، اما با توجه به اینکه در مناطق کُردنشین کشورهای عراق، ترکیه و سوریه نیز اسب کُرد پرورش می‌یابد، پرونده ثبت جهانی آن به صورت بین‌المللی تکمیل می‌شود. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، گفت: این پرونده با عنوان دانش و مهارت پرورش و نگهداری اسب کُرد برای قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی ناملموس تهیه می‌شود. 

وی تصریح کرد: هفته گذشته در جلسه‌ای که در اداره‌کل ثبت وزارت میراث برگزار شد، مقرر شد که اسب کُرد با توجه به جایگاهی که دارد و با تکیه بر ویژگی‌ها، پراکندگی و محدوده زیستی این عنصر جهانی، پرونده آن برای ثبت جهانی به عنوان یک پروژه میراث ناملموس بین‌المللی تکمیل و به یونسکو ارسال شود. 

سهیلی افزود: کارهای مقدماتی و مطالعاتی انجام شده و در حال رایزنی هستیم که بخش‌هایی که مربوط به کشورهای عراق، ترکیه و سوریه است نیز در پرونده تکمیل و با پیگیری موضوع در آینده نزدیک شاهد ثبت جهانی این عنصر با ارزش باشیم.

پرونده ثبت جهانی اسب کُرد به‌صورت "بین‌المللی" تکمیل می‌شود
پرونده ثبت جهانی اسب کُرد به‌صورت “بین‌المللی” تکمیل می‌شود

 وی ادامه داد: کرمانشاه از دیرباز خاستگاه پرورش اسب بوده و در منابع تاریخی هم به این موضوع اشاره شده و منطقه‌ای به نام نسا در محدوده کرمانشاه (دشت ماهیدشت) به عنوان یکی از مراکز اصلی پرورش اسب کرد در ایران بوده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، گفت: با توجه به ویژگی‌هایی که از لحاظ ساختار رفتاری و استفاده از این عنصر در مناسبات و فرهنگ مردم منطقه وجود دارد، ثبت جهانی آن به عنوان یک پرونده مشترک با این کشورها انجام می‌شود. 

وی تصریح کرد: اسب کُرد به لحاظ گردشگری نیز از ظرفیت ویژه‌ای در استان برخوردار است و برنامه جشنواره اسب کُرد در آینده نزدیک در استان برگزار می‌شود. 

سهیلی در خاتمه تاکید کرد: این پرونده را با جدیت تمام پیگیری می‌کنیم که در آینده نزدیک با تکمیل پرونده و تحویل آن به اداره‌کل ثبت وزارت‌خانه برای ثبت‌جهانی به یونسکو ارسال شود.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی