موزه های ازمیر، نشان دهنده فرهنگ و تمدن ترکیه

موزه های ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه و یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های منطقه دریای مدیترانه است. ازمیر با بیش از 8000 سال تاریخ باستانی که در حفاری ها و بناهای باستانی (که حتی توسط اسکندر مقدونی بازسازی شد) مشهود است، نه تنها دارای بسیاری از مناظر میراث فرهنگی جذاب است، بلکه دارای آب و هوای ساحلی دوست داشتنی، غذای محلی، جاذبه های دیدنی منحصر به فرد و موزه های ازمیر، نشان دهنده فرهنگ و تمدن ترکیه است. 

شهر بندری بین‌المللی، تاریخ باستانی و چندلایه ازمیر تحت تأثیر متقابل فرهنگی از قبیل: قبایل محلی آناتولی، رومی‌ها، ایرانی‌ها، یونانی‌ها، ترک‌ها و عثمانی‌ها، یهودیان سفاردی، ارمنی‌ها و لوانتین‌ها (اروپایی‌های بریتانیایی) شکل گرفته است.

امروزه ازمیر، جایگزین آرامتری برای استانبول محسوب می شود. گردشگاه ها و خیابان‌های نخل‌شده آن به شما این حس را می‌دهد که انگار در ترکیبی از محیط بین لس‌آنجلس و یک شهر اروپای غربی هستید. این روزها، تور ازمیر، به مقصد تعطیلات محبوب برای کسانی تبدیل شده اند که به دنبال فرار از شلوغی و زندگی شهری استانبول هستند.

موزه باستان شناسی از معروف ترین موزه های ازمیر

موزه باستان شناسی واقع در خیابان حلیل رفعت در منطقه کوناک در سال 1984 پس از باز شدن برای عموم در مناطق مختلف شهر از سال 1927 افتتاح شد. 5000 متر مربع، با بیش از 1500 مصنوع در نمایش. این نمایشگاه در طبقات و سالن‌های مختلف شامل یافته‌هایی از شهر باستانی Smyrna و همچنین مکان‌های باستانی اطراف مانند Iassos، Pitane (Candarli)، Pergamon، Myrina و Kyme (Aliaga)، Ephesus، Larissa و Gryneion (Menemen) برگزار می‌شود. کولوفون، تئوس (سفریحیسار)، کلازومنای (اورلا)، فوکا، متروپلیس و لبدوس. موزه همه روزه به جز دوشنبه ها باز است.

موزه باستان شناسی از معروف ترین موزه های ازمیر
موزه باستان شناسی از معروف ترین موزه های ازمیر

موزه قوم شناسی

در کنار موزه باستان شناسی، یک موزه قوم شناسی با اشیاء فرهنگی از زندگی اجتماعی روزمره مردم آناتولی وجود دارد که در یک ساختمان سه طبقه نئوکلاسیک قرن 19 قرار دارد که در اواخر دهه 1800 به عنوان بیمارستان و مراقبت روزانه سالمندان مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 1984 پس از انتقال آثار باستانی از عمارت آتاتورک به اینجا به عنوان موزه افتتاح شد. این آثار در دو طبقه اول به نمایش گذاشته شده است، ضمنا طبقه سوم به انبار، آزمایشگاه، آتلیه عکاسی و دفاتر اداری اختصاص دارد. در این موزه مدل های بسیاری از صنایع دستی منقرض شده یا نزدیک به انقراض به دلیل صنعتی شدن به نمایش گذاشته شده است، مانند; حلبی سازی، پاپوش سازی، سفالگری، مهره آبی، نقش چوبی، قالی بافی، طناب سازی، نمدسازی و سراجی.

موزه قوم شناسی
موزه قوم شناسی

موزه آتاتورک، هدیه ای به آتاتورک

ساختمان بنایی چهار طبقه به سبک نئوکلاسیک در خیابان آتاتورک (1. Kordon) در منطقه آلسانجاک در اواخر قرن 19 توسط یک تاجر فرش به عنوان محل سکونت ساخته شد. پس از رها شدن این ساختمان در سال 1922 در طول جنگ آزادی، توسط ارتش ترکیه به عنوان مقر آن مورد استفاده قرار گرفت. پس از سال 1923 ارتش ساختمان را ترک کرد و به هتلی به نام نعیم پالاس تبدیل شد. آتاتورک و عصمت پاشا در سفر خود به ازمیر در 16 ژوئن 1926 مدتی در اینجا اقامت داشتند. در همان سال شهرداری ازمیر این ساختمان را خریداری کرد و به عنوان هدیه به مصطفی کمال آتاتورک تقدیم کرد، بنابراین آتاتورک در طول بازدیدهای خود از ازمیر بین سال های 1930 و 1934 همیشه در این اقامتگاه اقامت داشت. پس از مرگ وی در سال 1938، ساختمان به خواهرش مکبوله بایسان به ارث رسید و در سال 1940 شهرداری ازمیر این ساختمان را مصادره کرد تا آن را به موزه تبدیل کند. این موزه در سال 1941 به روی عموم باز شد. این موزه شامل برخی از مبلمان و فرش های مورد استفاده آتاتورک، برخی از اشیاء شخصی او، کتاب ها و مجموعه های نوشتاری است.

موزه آتاتورک، هدیه ای به آتاتورک
موزه آتاتورک، هدیه ای به آتاتورک

موزه تاریخ متروپولیتن و آرشیو احمد پیریستینا

موزه تاریخ متروپولیتن و آرشیو در دفتر قدیمی آتش نشانی واقع شده است که در ابتدا در سال 1932 ساخته شد و در سال 2004، توسط شهرداری تنها چند ماه قبل از مرگ غیرمنتظره او بازسازی شد. این موزه به خوبی سازماندهی شده حاوی عکس ها، نقاشی ها و توضیحاتی در مورد تاریخ ازمیر از زمان اسمیرنا، از 3000 سال قبل از میلاد تا امروز است. آخرین بخش از نمایشگاه ها به عکس های آتش سوزی های بزرگ در ازمیر اختصاص دارد زیرا موزه در داخل ساختمان قدیمی آتش نشانی قرار دارد. بسیاری از نمایشگاه های دائمی و موقت، سالن های کنفرانس، اتاق های تحقیقاتی، رستوران و کافه تریا در داخل ساختمان وجود دارد.

موزه تاریخ متروپولیتن و آرشیو احمد پیریستینا
موزه تاریخ متروپولیتن و آرشیو احمد پیریستینا

موزه هنر سلجوک یاسار از موزه های ازمیر

این موزه به نام سلچوک یاسار، یکی از تاجران معروف ازمیر، اولین موزه نقاشی از یک بخش خصوصی است که در سال 1985 افتتاح شد و در یک عمارت قدیمی ازمیر در بلوار جمهوریت در منطقه آلسانجاک واقع شده است. نقاشی های مختلفی به نمایش گذاشته شده است، برخی متعلق به خود سلجوک یاسار و برخی متعلق به برندگان جایزه در مسابقات نقاشی DYO که از سال 1967 برگزار شده است. این موزه بین روزهای 10:00 تا 19:00 به جز یکشنبه ها باز است.

موزه هنر سلجوک یاسار از موزه های ازمیر
موزه هنر سلجوک یاسار از موزه های ازمیر

موزه تاریخ و هنر

این موزه در سال 2004 در Kulturpark برای نمایشگاه آثار باستانی جمع آوری شده در حین حفاری در و نزدیک ازمیر به روی عموم باز شد. آثار باستانیموزه تازیخ و هنر از موزه های ازمیر در سه بخش اصلی گروه بندی می شوند. کارهای سنگی، سرامیک کاری، اقلام ارزشمند. در کف ورودی، آثار سنگی مانند مجسمه هایی از دوره های باستانی، کلاسیک، هلنیستی، رومی و بیزانسی به نمایش گذاشته شده است. نمایش تابوت‌ها و سنگ‌های سنگی در این طبقه فرهنگ تدفین دوران هلنیستی و رومی را نشان می‌دهد. مجسمه ها، کتیبه ها و فریزهای گلادیاتورها و بازی های المپیک نیز در این بخش یافت می شود. بخش سرامیک‌کاری مجموعه‌ای بسیار غنی از این نوع اشیاء است که محدوده زمانی بین دوره ماقبل تاریخ و بیزانس را پوشش می‌دهد. در بخش اقلام ارزشمند، اشیای طلا، نقره، برنز و سنگ های قیمتی به نمایش گذاشته شده است که از قرن ششم قبل از میلاد تا دوره عثمانی شروع می شود. به خصوص سکه ها و جواهرات از جالب ترین مصنوعات این بخش است.

موزه تاریخ و هنر
موزه تاریخ و هنر

موزه هنر و مجسمه سازی

این موزه به عنوان یک گالری در سال 1952 در داخل پارک فرهنگی افتتاح شد. نقاشی ها، مجسمه ها و آثار سرامیکی زیادی به نمایش گذاشته شده است. بیشتر آثار متعلق به هنرمندان ترک و تعدادی نیز متعلق به هنرمندان خارجی دوره های مختلف است. این موزه همچنین دارای یک کتابخانه با کتاب های بسیاری در زمینه هنر و تاریخ هنر است که برای همه دانشجویان و محققان باز است. کلاس ها و دوره های طراحی، نقاشی، سرامیک، آبرنگ، مجسمه سازی و صنایع دستی سنتی در این کارگاه وجود دارد که در آخر هفته، پذیرای دانش آموزان مقطع ابتدایی است. کسانی که این دوره های هنری را به مدت دو سال دنبال کنند، در پایان، گواهینامه دریافت می کنند.

موزه راه آهن از موزه های ازمیر

این موزه در یک ساختمان سنگی چهار طبقه در سراسر ایستگاه قطار Alsancak واقع شده است. در چندین سالن، می توانید یک گالری هنری و نمایشگاه هایی از ابزارها و تجهیزات استاندارد مورد استفاده در قطارها و ایستگاه ها و همچنین یونیفرم های پرسنل از روزهای اولیه راه آهن ترکیه را بیابید. گاهی اوقات کارگاه های آموزشی و پژوهشی نیز برگزار می شود. در اواخر دوره عثمانی، ساخت راه‌آهن در اختیار شرکت‌های خارجی قرار می‌گرفت، زیرا دولت عثمانی از نفوذ زیادی به آن کشورها برخوردار بود.

موزه راه آهن از موزه های ازمیر
موزه راه آهن از موزه های ازمیر

موزه تاریخ بازرگانی

این اولین موزه تاریخ تجاری در ترکیه است که توسط اتاق بازرگانی ازمیر (IZTO) در ساختار خود در محله پاساپورت تأسیس شده است. ورود به موزه رایگان است. در ورودی می‌توانید مدلی از یک کشتی تجاری قرن اول بعد از میلاد را ببینید، زیرا Smyrna همیشه در مسیرهای تجاری قرار داشت، که نشان می‌دهد چگونه آمفوراها در کشتی‌های تجاری در زمان‌های قدیم ذخیره می‌شدند. در سمت چپ، مدلی از ازمیر و نمایش‌های زیادی شامل سرامیک، اشیاء سفالی، مجسمه‌ها، وزنه‌های فلزی، چراغ‌های نفتی، ظروف شیشه‌ای، مهر و سکه‌های طلا، نقره و برنز به نمایش گذاشته شده است که به ترتیب زمانی به پیش از تاریخ، باستان، دوران روم و بیزانس، هلنیستی بازمی‌گردد. بر روی دیوارها، می توانید از توضیحات، نقشه ها و عکس های مسیرهای تجاری زمینی و دریایی باستانی در اطراف اسمیرنا، از گذشته تا امروز لذت ببرید. در سمت راست تالار موزه، اوزان، ترازو، ماشین حساب، سکه های طلا و نقره دوره عثمانی به نمایش گذاشته شده است. همچنین عکس های زیادی وجود دارد که زندگی تجاری در ازمیر از اواخر دوره عثمانی و اوایل جمهوری را به تصویر می کشد.

موزه بازی ها و اسباب بازی های عمران بارادان

اینجا دومین موزه اسباب بازی در ترکیه بعد از موزه استانبول است. موزه نسبتاً جدیدی است که در سال 2010 با همکاری شهرداری کوناک و خانم عمران بارادان، هنرمند سرامیک ترک مشهور جهان افتتاح شد. این موزه در محله واریانت ناحیه کوناک، در عمارتی که عمران برادران به این منظور اهدا کرده است، قرار دارد.

حدود هزار قطعه از جمله اسباب‌بازی‌های چوبی، سربازان کوچک، اسب‌های مینیاتوری، ماشین‌های اسباب‌بازی، کشتی‌ها، تاپ، نوزادان و بسیاری دیگر از اسباب‌بازی‌های قدیمی در موزه به نمایش گذاشته شده است که در گذشته توسط بچه‌های ترکیه بازی می‌شد که قدمت برخی از آنها به دهه 1860 بازمی‌گردد. در همین حال در حیاط مجسمه هایی با اندازه متوسط ​​از شخصیت های کارتونی مانند اسمورف ها، تام و جری، میکی موس، توییتی، باگز بانی، کلوگلان (پسر جسور، شخصیت ترک)، پینوکیو و ناصرالدین هوجا وجود دارد.

موزه بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها همه روزه به جز یکشنبه‌ها و دوشنبه‌ها، در ماه‌های زمستان از ساعت 08:00 تا 17:00 و در ماه‌های تابستان از ساعت 08:30 تا 17:30 باز است. برای ورود به موزه هزینه نمادینی در نظر گرفته شده است.

موزه بازی ها و اسباب بازی های عمران بارادان
موزه بازی ها و اسباب بازی های عمران بارادان
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی