اینترنت اشیا در صنعت گردشگری

برای کسانی که در صنعت سفر فعالیت می کنند، یکی از مهم ترین و قدرتمندترین روندهای فناوری نوظهور که نیاز به درک و بررسی دارد، اینترنت اشیا یا به اختصار IoT است. این پتانسیل را دارد که اساساً تعداد شرکت های گردشگری را تغییر دهد، مدیریت درآمد آنها و تجربه مشتری را بهبود می بخشد. در این مقاله، اطلاعات بیشتری در مورد اینکه اینترنت اشیا در واقع چیست و خواهید فهمید که چگونه می تواند برای کسانی که در صنعت سفر هستند مفید باشد، همراه با مثال های واقعی از کاربردهای آن، آشنا خواهید شد. در طول چند سال گذشته، فناوری در ایجاد تحول در مشاغل و همچنین صنایع پیشرفت کرده است و نحوه عملکرد آنها را کاملاً زیر و رو کرده است. صنعت سفر قطعاً از این انقلاب مستثنی نیست، بلکه یکی از معدود صنایع پیشرو است که پیشرفت های مبتنی بر فناوری را پذیرفته است.

اینترنت اشیا (IoT)
اینترنت اشیا (IoT)

تکنولوژی های مورد استفاده در صنعت گردشگری

فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، واقعیت افزوده (AR)، و همچنین واقعیت مجازی (VR)، برخی از مشارکت کنندگان غالب هستند که در انقلابی کردن این صنعت نقش دارند. به عنوان مثال، استفاده از یادگیری ماشین و همچنین دستیاران مجازی، به تجربه های سفر اجازه می دهد تا با توجه به ترجیحات گردشگر، خودکار، سفارشی و مقرون به صرفه تر شوند.

چت بات ها و دستیاران مجازی نیز به افزایش تجربه مشتری کمک می کنند. AR و VR برای ترغیب مسافران با اجازه دادن به آنها برای حرکت به مقصدهای عجیب و غریب و تعیین جزئیات توسط خود به کار می روند. با این حال، یکی از فناوری‌هایی که نقش مهمی در پیشرفت این صنعت دارد، اینترنت اشیا (IoT) است.

اینترنت اشیا (IoT) چیست؟

اول، مهم است که تعریف کنیم اینترنت اشیا چیست. در حالی که از نظر فنی کاملاً شامل همه چیزهایی می شود که به اینترنت متصل هستند، این اصطلاح بیشتر برای اشاره به دستگاه های فیزیکی روزمره، لوازم خانگی و سایر «چیزهایی» استفاده می شود که به اتصال به اینترنت مجهز شده اند و آنها را قادر به ارسال و دریافت داده می کند.

اینترنت اشیا (IoT)
اینترنت اشیا (IoT)

این به طور موثر آنها را به اشیاء “هوشمند” تبدیل می کند که قادر به “صحبت” یا تعامل با یکدیگر هستند. این فناوری به دستگاه ها اجازه می دهد تا از راه دور کنترل یا نظارت شوند و اقدامات را به صورت خودکار انجام دهند. نمونه ها ممکن است از کنتورهای هوشمند انرژی گرفته تا وسایل نقلیه متصل به اینترنت و خودروهای بدون راننده متغیر باشد.

صنعت سفر چگونه می تواند از اینترنت اشیا بهره مند شود؟

در حالی که بسیاری از صنایع می توانند از فناوری اینترنت اشیا بهره ببرند، بخش مسافرت و گردشگری به ویژه در موقعیت مناسبی برای بهره مندی از این فناوری قرار دارد، زیرا اینترنت اشیا می تواند اتوماسیون بیشتر، شخصی سازی بیشتر و تجربه مشتری بیشتر را امکان پذیر کند. همچنین می‌تواند کارهای روزمره را که برای اداره یک هتل یا شرکت مسافرتی انجام می‌شود، ساده کند. استفاده از دستگاه های هوشمند می تواند به بهینه سازی وضعیت فیزیکی هتل و اتاق های آن کمک کند و هزینه های انرژی را کاهش دهد. در هواپیما، حتی می‌توان از حسگرها برای هشدار دادن به کارکنان هنگام افزایش سطح اضطراب افراد از یک سطح خاص استفاده کرد. در همین حال، اینترنت اشیا می تواند کنترل و دسترسی بیشتری به اطلاعات از طریق تلفن گردشگران را فراهم کند.

 IoT در صنعت سفر و گردشگری

کنترل شخصی

یکی از گسترده‌ترین استفاده‌های فناوری اینترنت اشیا در صنعت سفر تا کنون، ایجاد درجه بیشتری از شخصی‌سازی در هتل‌ها و در پروازها بوده است، و این فناوری در درجه اول با امکان دادن به مشتریان برای کنترل لوازم یا خدمات بیشتر از طریق یک دستگاه متمرکز، ارائه می‌شود. مانند تبلت یا حتی گوشی خودشان.

با اجرای سیستم گرمایش، روشنایی و تلویزیون مجهز به اینترنت، مشتریان می توانند آنها را از یک مکان، روشن و خاموش کنند. آنها حتی ممکن است بتوانند درجه حرارت و نور خاصی را انتخاب کنند و دستگاه ها را به طور خودکار نگه دارند. از فناوری مشابه در پروازها، تنظیم دمای صندلی یا تهویه مطبوع نیز می توان استفاده کرد.

سفر یکپارچه

یکی دیگر از کاربردهای عالی اینترنت اشیا شامل ساده‌سازی هرچه بیشتر تجربه مشتری در تمام زمینه‌های صنعت سفر است. در فرودگاه‌ها، این ممکن است به معنای استفاده از حسگرها و ارسال اطلاعات به تلفن‌های هوشمند مسافران، هشدار دادن به آنها در هنگام نزدیکی چمدان‌ها و امکان یافتن سریع‌تر آن باشد.

در هتل‌ها، می‌توان فرآیند چک‌این را بدون مشکل انجام داد و هتل‌ها کارت‌های کلید الکترونیکی را به تلفن‌های مهمانان ارسال می‌کنند که در صورت استفاده، بدون نیاز به توقف در میز پذیرش، آنها را به‌طور خودکار بررسی می‌کنند. همچنین ممکن است از حسگرها برای هشدار دادن به کارکنان رستوران هنگام ورود مهمان استفاده شود و به طور خودکار شماره میز مناسب را برای آنها ارسال کند.

 IoT در صنعت سفر و گردشگری
IoT در صنعت سفر و گردشگری

صرفه جویی در انرژی هوشمند

در حالی که اینترنت اشیا می‌تواند شخصی‌سازی را فعال کند، می‌تواند از طریق صرفه‌جویی در انرژی خودکار یا هوشمند، مزایای مالی را نیز به کسب‌وکارها ارائه دهد. به عنوان مثال، در یک هتل، دستگاه‌ها و حسگرهای مجهز به اینترنت می‌توانند به طور مداوم دمای اتاق را تنظیم کنند، به این معنی که گرمایش تنها زمانی استفاده می‌شود که واقعاً به آن نیاز باشد. این اصل مشابه می تواند در مورد روشنایی نیز اعمال شود و در حال حاضر، برخی از هتل ها از فناوری IoT برای کنترل میزان برق مصرفی استفاده می کنند. حسگرها به طور خودکار سطوح نور طبیعی اتاق را تشخیص می‌دهند و قدرت لامپ‌ها را در این فرآیند کاهش می‌دهند، به این معنی که انرژی کمتری هدر می‌رود و نور پرقدرت تنها زمانی استفاده می‌شود که سطح نور به اندازه کافی کم باشد.

 اطلاعات مکان

شرکت‌هایی که در صنعت سفر فعالیت می‌کنند می‌توانند از اینترنت اشیا برای ارسال اطلاعات مکانی خاص به مشتریان و همچنین جمع‌آوری داده‌های ارزشمند استفاده کنند. با ترکیب قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند با فناوری بیکن یا سایر حسگرها، می‌توان پیام‌ها را بر اساس مکانی که در آن قرار دارند، در نقطه‌ای که بیشترین ارتباط را دارند برای گردشگران ارسال کرد.

به عنوان مثال، این ممکن است به معنای ارسال پیام‌هایی در مورد جاذبه‌های محلی و زمان‌هایی باشد که کمترین شلوغی را دارند، یا اشاره به خدمات حمل‌ونقل عمومی نزدیک. اینترنت اشیا همچنین می‌تواند برای جمع‌آوری داده‌های دقیق در مورد تعداد افرادی که از امکانات هتل خاص در زمان‌های مختلف استفاده می‌کنند، استفاده شود تا بتوان سطح کارکنان را بهینه کرد.

کنترل شخصی
کنترل شخصی

تعمیر و نگهداری

در نهایت، اینترنت اشیا همچنین می‌تواند برای بهره‌مندی مستقیم از دستگاه‌های IoT، با ارائه اطلاعات ارزشمند و در زمان واقعی در مورد وضعیت فعلی و وضعیت کار آنها استفاده شود. این می‌تواند برای بسیاری از کسانی که در صنعت سفر و گردشگری فعالیت می‌کنند حیاتی باشد و اجازه می‌دهد دستگاه‌های ضروری قبل از توقف کار تعمیر یا تعویض شوند.

به عنوان مثال، اگر رادیاتور یا لامپ شروع به خراب شدن کند، می توان به کارکنان هتل هشدار داد. دور از هتل‌ها، اینترنت اشیاء را نیز می‌توان به کار گرفت تا به خطوط هوایی اجازه دهد تا سوخت هواپیماها را با کارایی بیشتری انجام دهند، یا قطعات را در زمان مناسب تعویض کنند، و تعادل ایده‌آل بین به دست آوردن حداکثر ارزش و حفظ ایمنی برقرار شود.

در نهایت، اینترنت اشیا (IoT) شامل افزودن اتصال اینترنتی به دستگاه‌ها و وسایل روزمره است که به آن‌ها اجازه می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، و این مزایای بی‌شماری را برای کسانی که در صنعت سفر فعالیت می‌کنند، ایجاد میکند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی