حقایق جالب ازمیر

منطقه غربی ترکیه شامل ازمیر است که به “جواهر سواحل دریای اژه” معروف است. این شهر با 8500 سال تاریخ و میراث فرهنگی گسترده ای که از 32 تمدن به جا مانده است، سومین شهر بزرگ کشور است. شهر برای اکتشاف و در انتظار یافتن است. این شهر همواره به عنوان قطب فرهنگی و معنوی، جایگاه برجسته ای داشته است. در طول تاریخ طولانی خود، میزبان چند ده تمدن متمایز از جمله ایرانی ها، یونانیان باستان، آشوری ها، رومی ها، بیزانسی ها و عثمانی ها بوده است که منجر به حقایق جالب ازمیر شده است.

این شهر که در ترکیه به «ازمیر زیبا» معروف است، در ابتدای خلیجی طولانی و باریک قرار دارد که با قایق‌های تفریحی، کشتی‌های مسافربری و کشتی‌های بخار خلیج تزئین شده است. آب و هوای گرمی دارد و نسیم خنک دریا در تابستان گرمای سوزان خورشید را از بین می برد. ازمیر که از هویت فرهنگی و تاریخی خاصی برخوردار است، سومین شهر بزرگ ترکیه است. بندر آن که در داخل خلیج قرار دارد، دومین بندر بزرگ ترکیه است. به عنوان شهری پر جنب و جوش و جهان وطنی، با جشنواره بین المللی هنر و نمایشگاه بین المللی جایگاه قابل توجهی در زندگی فرهنگی ترکیه به خود اختصاص داده است.

ازمیر و حقایق جالب آن
ازمیر و حقایق جالب آن

ازمیر ترکیه همچنین به خاطر جمعیت جوان و اقتصاد توسعه یافته اش که هر ساله در حال رشد است، مشهور است. به طور قابل توجهی به تولید ناخالص داخلی کلی کشور در بخش های مختلف، عمدتاً کشاورزی، صنعت و گردشگری کمک می کند.

حقایق جالب ازمیر از جواهر سواحل دریای اژه

برج ساعت ازمیر در کوناک مهمترین نماد ازمیر است اما قدیمی ترین برج ساعت در شهر نیست. برج ساعت ایستگاه Alsancak قدیمی ترین برج ساعت از چهار برج ساعتی است که می توانید در ازمیر پیدا کنید و به عنوان حقایق جالب ازمیر شناخته شده است. عبارت لندن 1890 روی برج ساخته شده توسط انگلیسی ها وجود دارد. برج ساعت کوناک برای جشن بیست و پنجمین سالگرد به سلطنت رسیدن عبدالحمید دوم در سال 1901 ساخته شد.

یکی از سه جزیره قرنطینه جهان در اورلا است. خانه قرنطینه کلازومن یا جزیره کارانتینا که امروزه شناخته می شود یکی از سه جزیره قرنطینه ثبت شده ای است که در جهان باقی مانده است. جزیره در کنار شهر باستانی Klazomenai واقع شده است. تاسیسات جزیره در سال 1865 توسط فرانسوی ها ساخته شد و تا سال 1950 به طور فعال مورد استفاده قرار گرفت. جاده به جزیره در سال 1950 ساخته شد. با این حال، درست در کنار این جاده، در دریا، می توانید جاده مرمری را ببینید که در طول سال های 2018 ساخته شده است. دوره اسکندر مقدونی در قرن ششم قبل از میلاد.

بسیاری از فیلسوفان مشهور در ازمیر زندگی می کردند. هومر سمیرنایی، یکی از مهم ترین فیلسوفان دوران باستان، نویسنده حماسه های مهمی چون ایلیاد و ادیسه که از نخستین آثار بزرگ ادبیات غرب به شمار می روند. بیگانه هراس فیلسوف و شاعر معروف، یکی از متفکران پیش از سقراط. هراکلیتوس افسوسی که ضرب المثل معروف «شما نمی توانید دو بار در یک رودخانه بشویید» دارد. یکی دیگر از متفکران مهم دوران پیش از سقراط، آناکساگوراس، که به عنوان بنیانگذار فیزیولوژی تجربی و اولین پزشک ورزشی جهان، “پدر پزشکان” شناخته می شود، جالینوس پرگامونی بخش بزرگی از زندگی خود را در ازمیر گذراند.

برج ساعت ازمیر
این برج در زلزله 5.2 ریشتری در سال 1974 آسیب دید و ساعت برج در 02.04 با وقوع زلزله متوقف شد. در عرض دو سال برج دوباره تعمیر شد و ساعت هنوز هم کار می کند.

یکی از عجایب هفتگانه جهان در ازمیر بود که از حقایق جالب ازمیر است. معبد آرتمیس در شهر باستانی افسوس به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دوران باستان در نظر گرفته می شد. توسط کرزوس پادشاه لیدیایی به تقدیم به الهه آرتمیس و در 12 سال ساخته شد. این ساختمان توسط معمار یونانی کرسیفرون طراحی شده است. معبد آرتمیس که با مجسمه‌های برنزی با امضای بزرگ‌ترین مجسمه‌سازان آن دوره، فیدیاس، پولیکلیتوس، کرسیلاس و فرادمون تزیین شده بود و یک بنای هنری با ظاهر باشکوهش، متأسفانه تا امروز باقی نماند.

یکی دیگر از حقایق جالب ازمیر، قدیمی ترین کارخانه روغن زیتون جهان در ازمیر است. در حفاری های انجام شده در کلوزمنی که تاریخ آن تا 6000 سال پیش بدون وقفه می گذرد، قدیمی ترین کارگاه روغن زیتون شناخته شده در جهان که 2600 سال پیش فعالانه کار می کرد، پیدا شد. نشان دهنده سطح بالایی از رونق در قرن 6 قبل از میلاد است. با کارهای انجام شده در سال های 1383 تا 1384، همین کارگاه در دوره باستان بازسازی و تولید روغن زیتون آغاز شد. از اینجا می توانید روغن های زیتون خوشمزه بخرید.

مسیحیان بر این باورند که پس از مصلوب شدن عیسی، مریم باکره به همراه یوحنای حواری (قدیس یوحنا انجیلی) به سلجوق آمد و سال های آخر عمر خود را در اینجا گذراند. به همین دلیل است که خانه مریم مقدس یکی از زیارتگاه های مقدس ترکیه محسوب می شود. خانه مریم باکره در افسوس توسط لازاریست های ازمیر در سال 1891 یافت شد. در سال 1952، واتیکان اعلام کرد که خانه مریم مقدس به عنوان یک مکان مقدس زیارتی است. هر سال در 15 آگوست مراسم بزرگی توسط واتیکان در روز عروج مریم برگزار می شود.

شهر باستانی افسوس
شهر باستانی افسوس

زنان ازمیر اولین تظاهرات زنان شناخته شده در تاریخ را انجام دادند. بر اساس آنچه از اسناد دریافتیم، در سال 1828 زنان ازمیر پس از افزایش قیمت نان دست به اقدامی زدند. پس از اعتراضات سه روزه، تصمیم افزایش لغو شد!

مسابقه فوتبال بین باشگاه فوتبال کارشیا و باشگاه فوتبال گوز تپه در ورزشگاه آتاتورک ازمیر در تاریخ 16 مه 1981 برگزار شد و 67 هزار و 696 نفر با بلیط تماشا کردند. آن روزها ورود بدون بلیط به مسابقات آسان بود و روزنامه ها می نوشتند بیش از 80 هزار تماشاگر در سکوها حضور داشتند. این دربی محلی برای سال‌ها رکورد حضور در ترکیه را به خود اختصاص داده است و همچنان پرتماشاگرترین عنوان مسابقات لیگ 2 باقی مانده است.

تنها روستای دارای تئاتر در ترکیه در ازمیر است. روستای بادملر در شهر سفریحیسار اولین و نه تنها روستای ترکیه است که دارای تئاتر است.
ازمیر همیشه زیبا نامیده شده است. نامیدن این شهر «ازمیر زیبا» چیز جدیدی نیست. ازمیر از قدیم الایام همیشه شهری بوده که مردم را مجذوب خود کرده است. هرودوت مورخ در مورد ازمیر می گوید: «آنها شهرهای خود را در زیباترین آسمان ها و زیباترین اقلیم هایی که روی زمین می شناسیم، بنا کردند.» از سوی دیگر، آریستو در مورد ازمیر به اسکندر مقدونی گفت: “اگر آن را نبینی، گم می شوی!”.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی