جاذبه های تاریخی استانبول

کلان شهر استانبول در ترکیه شهری پرجنب‌وجوش است که همه چیز برای آن در نظر گرفته شده است. نه تنها مرکز تجارت، امور مالی، املاک و مستغلات و روندهای فرهنگی است، بلکه خانه بسیاری از بناهای تاریخی است. از دوران حکومت بیزانس تا دوران عثمانی ها، بیشتر جاذبه های تاریخی استانبول برای بازدید عموم باز است. از جمله کاخ‌ها، مساجد، کلیساها، قلعه‌ها و مناطق، دیدن آنها در تور استانبول، شما را به قلب و روح قسطنطنیه قدیمی می‌برد.

استانبول که در حدود سال 660 قبل از میلاد به عنوان بیزانس تأسیس شد، امروز راه درازی را پیموده است و پرجمعیت ترین شهر اروپا است. استانبول که در دو طرف بسفر – تنگه باریک بین دریای سیاه و دریای مرمره – واقع شده است، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر فرهنگی بین آسیا و اروپا پل ارتباطی دارد.

با چنین تاریخ غنی و فرهنگ منحصربه‌فرد به دلیل وجود این شهر در دو قاره، مکان‌هایی برای بازدید در استانبول کم نخواهید داشت. محبوب‌ترین جاذبه‌های استانبول با هزاران سال تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار است. حتی اگر وقتتان کم است – آنها در فاصله پنج دقیقه ای پیاده روی از یکدیگر در اطراف میدان سلطان احمد هستند.

اگرچه نام آن در طول سال ها تغییر کرده است، اما اهمیت بیزانس، قسطنطنیه یا استانبول همانطور که در طول قرن ها شناخته شده است، تغییر نکرده است. گذشته آن در بناها و جاذبه های تاریخی شگفت انگیزی که هنوز هم پابرجا هستند منعکس شده است.

بسیاری از این مکان ها در دوره امپراتوری عثمانی، از 1423-1923 ساخته شده اند. کاخ توپکاپی، مسجد آبی، مسجد سلیمانیه، بازار بزرگ، مسجد رستم پاشا و کاخ دولما باغچه همگی نمونه‌های شگفت‌انگیزی از معماری عثمانی هستند. ایاصوفیه مربوط به دوران بیزانس (33 بعد از میلاد – 1453 با وقفه از 1204-1261) و همچنین آب انبار باسیلیکا و هیپودروم است. به جز کاخ دولما باغچه، همه در منطقه تاریخی سلطان احمد یا نزدیک آن یافت می شوند.

بهترین جاذبه های تاریخی استانبول ترکیه

این شهر ترکی که توسط امپراتوری‌های متوالی اداره شده و هم آسیا و هم اروپا را در بر می‌گیرد، دیگ ذوب فرهنگ‌های مختلف و مکانی پر از تضاد است. استانبول با ترکیبی از جاذبه های تاریخی استانبول، زندگی شبانه، مذهب، غذا، فرهنگ و – علیرغم اینکه پایتخت کشور نیست – سیاست، در خود جای داده است، اما به گردشگران با هر گرایشی چیزی را ارائه می‌دهد که در هر لحظه شگفت زده شوند.

ایاصوفیه باشکوه

این ساختمان، به‌عنوان یک کلیسا، مسجد و اکنون موزه سابق، نشان‌دهنده تقاطعی است که از حکومت بیزانس تا عظمت عثمانی برای قسطنطنیه اتفاق افتاده است. به عنوان یکی از افتخارات بزرگ استانبول که بین سال های 532 و 537 بعد از میلاد ساخته شده است، در اصل توسط امپراتور ژوستینیان ساخته شده است، نقاشی های دیواری پیچیده، سقف را تزئین کرده است. آنها که نمایانگر صحنه‌هایی از کتاب مقدس و شخصیت‌های برجسته امپراتوری بیزانس هستند، در کنار طرح های مدور بزرگی که به دیوار چسبانده شده‌اند، می‌نشینند که هنر خوشنویسی اسلامی را برجسته می‌کند. گالری های سطح بالایی جایی هستند که بهترین منظره از فضای داخلی ساختمان نمادین را می توان دید.

ایاصوفیه از جاذبه های تاریخی استانبول
بزرگ‌ترین نمونه از این تاریخ در حال تغییر، زمانی کلیسای ارتدکس یونانی و سپس مسجد و در نهایت موزه، یکی از زیباترین و مهم ترین بناهای تاریخی جهان است.

مسجد آبی تاریخی

مسجد باشکوه آبی که قدمت آن به سال 1616 می رسد، روبروی ایاصوفیه قرار دارد و یکی از بهترین جاذبه های تاریخی استانبول است.گردشگران، می توانند نگاهی اجمالی به زندگی مسلمانان سکولار در ترکیه بیندازند، زیرا مسجد همچنان برای نماز مورد استفاده قرار می گیرد. که به آن سلطان احمد کامی نیز می‌گویند، ورودی برای دیدن شیشه‌های رنگی آبی داخلی رایگان است یا کمک‌های مالی با سپاس پذیرفته می‌شود. مسجد آبی با 260 پنجره و 6 مناره منحصربفرد، مشهورترین مسجد در ترکیه است.

مسجد آبی از جاذبه های تاریخی استانبول
مسجد امپراتوری سلطان احمد، که در دهه 1600 رو به روی ایاصوفیه ساخته شده است،

آب انبار زیرزمینی بازیلیکا

اکثر طرفداران جیمز باند این آب انبار را از فیلم او به نام «از روسیه با عشق» می شناسند. او با یک قایق کوچک از میان ستون‌های سنگی بزرگی که آب انباری را که به منطقه قدیمی استانبول، معروف به سلطان احمد آب می‌رساند، بالا نگه داشته است. بیشتر بازدیدکنندگان در عوض برای دیدن سرهای وارونه غیرمعمول مدوسا به پشت مخزن می روند.

نه چندان دور از ایاصوفیه، آب انبار باسیلیکا نیز توسط امپراتور بیزانس ژوستینیان 1 در سال 532 بعد از میلاد ساخته شد تا آب را برای کاخ های مجاور ذخیره کند. این آب انبار زیرزمینی با 336 ستون خود که از خرابه های قدیمی نجات یافته است، بسیار دیدنی است.

آب انبار زیرزمینی بازیلیکا
آب انبار زیرزمینی بازیلیکا

موزه باستان شناسی استانبول

سه ساختمانی که این مکان تاریخی را تشکیل می‌دهند، خانه یکی از بهترین مجموعه‌های آثار باستانی جهان هستند. عتیقه‌های بینظیری که به سه بخش مجزا تقسیم شده‌اند، شامل تابوت اسکندر مقدونی، گنجینه‌هایی از امپراتوری‌های بابل و هیتی و همچنین سرامیک‌های قرن هفدهم عثمانی است. در موزه شرق باستان، مجموعه‌هایی شامل هنر عربی پیش از اسلام، قدیمی‌ترین شعر عاشقانه مربوط به قرن هشتم قبل از میلاد و مصنوعات شخصی از منطقه بین‌النهرین است که به طور گسترده توسط بسیاری از دانشگاهیان به عنوان مهد تمدن شناخته می‌شود.

موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول

هیپودروم از جاذبه های تاریخی استانبول

ممکن است متوجه آخرین سازه‌های بیزانسی شهر در این منطقه، هیپودروم نشوید، اما همانطور که از ایاصوفیه و آب انبار باسیلیکا به سمت مسجد آبی می‌روید، در حال قدم زدن بر روی این میدان مسابقه معروف هستید که در آن مسابقات ارابه‌سواری اغلب برگزار می‌شد. این مرکز زندگی بیزانسی در زمان خود بود. امروزه تنها سه ابلیسک و مجسمه از آن باقی مانده است. ابلیسک مرکزی، ابلیسک تئودوسیوس، در سال 390 بعد از میلاد توسط تئودوسیوس از مصر خریداری شد. در تور استانبول خود، حکاکی های پایه ابلیسک را که تئودوسیوس و خانواده و نگهبانانش را در حال تماشای مسابقات ارابه سواری نشان می دهد، از دست ندهید.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی خانه سلاطین عثمانی در قرون 15 تا 19 بوده است. چهار حیاط با باغ‌ها و فواره‌های زیبا، ساختمان‌های زیادی را احاطه کرده‌اند. هنگامی که از حرمسرا با اتاق های زیبای کاشی کاری شده با کاشی های نفیس قرن هفدهمی ایزنیک و کوتاهیا دیدن می کنید، نگاهی اجمالی به سبک زندگی مجلل سلاطین خواهید داشت. هزینه اضافی برای این مورد نیاز است، اما ارزش آن را دارد. الماس گلابی شکل خیره کننده Spoonmaker’s Diamond و خنجر توپکاپی با دسته زمردی آن را از دست ندهید. در این صحن نیز اسلحه خانه، تالار اتاق خلوت و اتاق تختی قرار دارد که سلطان از مهمانانش پذیرایی می کرد. تا انتهای باغ پیاده روی کنید تا منظره ای فوق العاده از دریای مرمره را ببینید.

کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی خانه سلاطین عثمانی در قرون 15 تا 19 بوده است.

مسجد سلیمانیه از جاذبه های تاریخی استانبول

مسجد سلیمانیه که بر روی یکی از هفت تپه استانبول ایستاده است، بر فراز استانبول و شاخ طلایی شگفت انگیز است. منار سینان، معمار معروف آن روز استانبول، ساختمان را بر اساس دستورالعمل های سلیمان طراحی کرد. او می خواست که مسجد تمام خدمات عمومی شامل آشپزخونه، حمام و بیمارستان را ارائه دهد. مقبره سلیمان و همسرش در صحن است که کاشی کاری های شگفت انگیزی بر روی آنها انجام شده است. خیابان های اطراف مسجد با بسیاری از خانه های چوبی قدیمی عثمانی که در نزدیکی بازسازی شده اند به همان اندازه جذاب هستند.

بازار بزرگ (کاپالی چارسی)

این بازار سرپوشیده شگفت انگیز و آشفته، قلب شهر قدیمی است. وقتی در پیچ و خم کوچه‌هایی که از قدیمی‌ترین منطقه مرکزی بازار منشعب می‌شوند، سرگردان می‌شوید، پس حواستان باشد که اینجا گم نشوید. در یک کوچه فرش فروشان و در کوچه ای دیگر محصولات چرمی را خواهید یافت. به راحتی می توانید از این بازار قدیمی که به عنوان جاذبه های تاریخی استانبول است، سوغاتی هایی برای عزیزانتان بخرید. اگر بعد از چانه زنی مداوم به یک چای با طراوت نیاز دارید، برای استراحت به کافه Fez در مرکز بازار بروید.

بازار بزرگ (کاپالی چارسی)
این بازار سرپوشیده شگفت انگیز و آشفته، قلب شهر قدیمی است.

بازار ادویه از جاذبه های رنگارنگ استانبول

بازار ادویه یک جشن بصری و حسی است. همانطور که در طول بازار سرپوشیده پرسه می زنید، غرفه هایی که تپه های بزرگ ادویه های رنگی را به نمایش می گذارند، برخی آشنا و برخی دیگر چندان آشنا نیستند، شما را وسوسه می کنند که بایستید و نگاه کنید. غرفه های دیگر مملو از طعم های لذیذ ترکی یا لوکوم است که در اینجا معروف است. صفی که در این نزدیکی می بینید شما را به یکی از شناخته شده ترین تامین کنندگان قهوه استانبول، Kurukahveci Mehmet Efendi می رساند.

بازار ادویه از جاذبه های رنگارنگ استانبول
بازار ادویه از جاذبه های رنگارنگ استانبول

مسجد رستم پاشا

در یک کوچه کوچک نه چندان دور از بازار ادویه، مسجد مورد علاقه بسیاری از گردشگران، مسجد رستم پاسا، پنهان شده است. حتی قبل از ورود به مسجد، تابلوهای کاشی های ایزنیک را در نما خواهید دید. در داخل مسجد نیز کاشی های زیبای ایزنیک دیوارها را پوشانده است. طراحی شده توسط معمار سینان برای رستم پاشا، داماد سلیمان باشکوه، که با این روش ثروت بی اندازه اش را نشان می داد. این یک مسجد بسیار آرام است، مسجدی که می‌خواهید در آن توقف کنید و این کاشی‌های نفس‌گیر را داخل آن ببرید. دو راه پله وجود دارد که شما را به مسجد می رساند. در Hasircilar Caddesi و در نزدیکی گوشه Mahkeme Sokak به دنبال علائم اینها باشید. مسجد در وقت نماز تعطیل است.

مسجد رستم پاشا
در داخل مسجد رستم پاشا، کاشی های زیبای ایزنیک دیوارها را پوشانده است

موزه چورا (کلیسای منجی مقدس در چورا)

آخرین موزه، موزه چورا که نباید از دست داد حدود 20 دقیقه تا سلطان احمد، نزدیک به دیوارهای شهر قدیمی است. کلیسای منجی مقدس در چورا، معروف به موزه چورا، یکی از بهترین نمونه‌های کلیسای بیزانسی با موزاییک‌ها و نقاشی‌های دیواری قرن چهاردهم است. به شیوه ای مشابه ایا صوفیه، بعدها به مسجد و در نهایت موزه تبدیل شد. در حالی که اینجا هستید، قبل از تماشای منظره دیوارهای شهر در نزدیکی قرن پنجم، در خیابان های سنگفرش با خانه های چوبی عثمانی، پرسه بزنید.

موزه چورا (کلیسای منجی مقدس در چورا)
موزه چورا (کلیسای منجی مقدس در چورا)

برج گالاتا

برج جنوایی که در منطقه گالاتا ایستاده ، مسیری است برای دیدن منظره پانورامایی شگفت انگیز از شهر استانبول، شاخ طلایی و بسفر است. طبقه آخر که در ابتدا به عنوان برج مراقبت در سال 1348 ساخته شد، محلی برای سرگرمی های شبانه در قالب نمایش های شبانه ترکی نیز می باشد. تمام این جاذبه های تاریخی استانبول و بیشتر را می توانید در تور استانبول ما تجربه کنید.

برج گالاتا
برج گالاتا
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی