برای ثبت جهانی، به گردشگری همدان اجحاف شده است

 درباره ثبت جهانی هگمتانه، اهمیت آن و جایگاهش در اعتلای صنعت گردشگری همدان و اینکه همدان سال‌هاست اندیشه جهانی شدن را در سر می‌پروراند و هنوز هم قدیمی‌ترین پایتخت مادها نه جهانی شده نه گردشگری در آن جایگاه خود را پیدا کرده است .

جهانی شدن هگمتانه سالیان سال است که آرزوی فعالان و دوستداران میراث فرهنگی همدان است. پس از آنکه قرار شد به جای ثبت جهانی مجموعه تاریخی هگمتانه، “منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان” به ثبت جهانی برسد چشم‌انداز دیگری پیش پای این پرونده باز شد.   

مسئولان پرونده را طرحی نو می‌دانند و آن را نمونه بی‌نظیری از اینگونه پرونده‌ها عنوان می‌کنند. در اهمیت پرونده همین بس که بگوییم بیش از ۲۰۰ اثر واجد ارزش در محدوده پرونده وجود دارد. حال پرونده ثبت جهانی اگر چه موانع بسیاری دارد اما به نظر می‌رسد با هم‌گرایی که میان دستگاه‌ها و البته همراهی وزارتخانه اتفاق افتاده جهانی شدن همدان دیگر دور از انتظار نیست.

شامگاه دوشنبه ۱۴ شهریورماه کمیسیون مالی، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان، پرونده ثبت جهانی “منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان” را مورد بررسی قرار داد، در این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی استان و تعدادی از اعضای شورای شهر حضور داشتند، شهردار همدان نیز با وجود اینکه قرار بود در جلسه حضور داشته باشد اما غایب جلسه بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در این جلسه درباره دستاوردهای ثبت جهانی منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان، گفت، یکی از مهمترین اثرات این پرونده پیش از ثبت، این است که مشکلات و موانع محدوده شناسایی و اصلاح نابسامانی‌ها انجام می‌شود بنابراین هم‌افزایی صورت می‌گیرد و می‌شود راه چند دهه را در مدت زمان کوتاهی طی کرد.

علی مالمیر با اشاره به اینکه وقتی اثری ثبت یونسکو شود الزاماتی به آن وارد است که باید آنها را رعایت کنیم، افزود: برای تبلیغات جذب گردشگر خارجی نیازمند نقاط نورانی هستیم که ثبت جهانی همین نقطه نورانی است، به عبارتی ثبت جهانی در انتخاب مقصد گردشگران خارجی اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم بازار نوظهور گردشگری غرب کشور راه بیفتد باید آثاری را در فهرست جهانی به ثبت برسانیم، اظهار کرد: پرونده ثبت جهانی “منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان” پروژه خاصی است، این پرونده ترکیب یک محوطه تاریخی، بازار و بافت است و می‌تواند تلفیقی از ثبت جهانی استان‌هایی مثل خوزستان، یزد و اصفهان تلقی شود.  

هگمتانه همدان از مکان های گردشگری بی نظیر
هگمتانه همدان از مکان های گردشگری بی نظیر

مالمیر با اشاره به اینکه وقتی پروژه به نتیجه برسد نقطه عطفی در توجه به بافت‌ها در کشور اتفاق می‌افتد و راه را برای دیگر نقاط کور باز می‌کند، تصریح کرد: سال‌هاست از وزارتخانه مطالبه می‌کنیم چرا کهن‌ترین پایتخت ایران یک اثر ثبت جهانی ندارد و معتقدیم درباره ثبت جهانی به همدان اجحاف شده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان هیچ زمانی به اندازه امروز وفاق برای ثبت جهانی پرونده نبوده و هیچ گاه هم این پرونده اولویت وزارتخانه نبود، بنابراین اینکه وزارتخانه به صورت رسمی سهمیه یک سال را به همدان بدهد نشان از ایجاد فرصت مغتنمی است که باید قدرش را بدانیم.

وی با اشاره به اینکه ارزیابان یونسکو سال آینده از محدوده پرونده بازدید خواهند کرد، گفت: ۹۰ درصد کارهای ثبت جهانی تمام شده است، همچنین دو موضوع مشارکت و پذیرش جامعه محلی در معیارهای یونسکو وجود دارد که باید مستنداتی را تهیه کرده و به آن بپردازیم.

مالمیر با بیان اینکه عرصه ثبت جهانی دارای فکر و مدیریت است و برای اجرای برنامه‌ها نیازمند ساختار هستیم، عنوان کرد: برای آماده شدن محدوده برای ثبت جهانی به مشارکت شهرداری، دستگاه‌های خدمات‌رسان، جامعه محلی و اصناف نیاز است.  

عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی‌سینا، نیز در ادامه بیان کرد: اگر محورهای توسعه اقتصادی همدان را نشناسیم و برای آنها برنامه نداشته باشیم ۲۰ سال آینده تمدنمان از بین می‌رود و تمام این اتفاقات از بی‌توجهی به علم است.

دکتر صاحب محمدیان‌منصور با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه آمده گردشگری سومین صنعت اقتصادی کشور است، مطرح کرد: در گردشگری تاریخی و طبیعی استان همدان می‌توانیم آثار جهانی داشته باشیم و این موضوع باید برنامه‌ آینده ما برای گردشکری باشد.  

وی با اشاره به پتانسیل‌های فراوان همدان در زمینه شهرهای ملی و جهانی، بیان کرد: همچنین در برنامه ششم توسعه، حفظ و صیانت از گردشگری و استفاده از بخش خصوصی آمده و ذکر شده است تا پایان برنامه باید گردشگری خارجی پنج برابر شود. 

محمدیان‌منصور با اشاره به اینکه اگر می‌خواهیم استان رشد کند باید سندهای بالادستی را بخوانیم، یادآور شد: در تمامی این اسناد آمده که محورهای توسعه همدان کشاورزی، گردشگری و صنعت و معدن است.

جاذبه های گردشگری همدان
جاذبه های گردشگری همدان

وی با تاکید بر اینکه تا وقتی که در یونسکو اسمی از همدان نیاید نمی‌توانیم گردشگر خارجی جذب کنیم، خاطرنشان کرد: تا زمانی که پذیرای گردشگر خارجی نباشیم نمی‌توانیم در اقتصاد تاثیر مثبتی داشته باشیم.  

عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی‌سینا با اشاره به اینکه با وجود ثبت جهانی، همدان مسیر و مقصد گردشگران خارجی می‌شود، عنوان کرد: محدوده ثبت جهانی باید مسیر مشخص و شاخصی باشد و گسست نداشته باشد که این امر نیازمند مشارکت شهرداری است.

رئیس کمیسیون مالی، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه با اشاره به اینکه اقدامات ثبت جهانی “منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان” کار ارزشمندی است که میراث فرهنگی در حال انجام آن است، گفت: خوشبختانه وزارتخانه قول‌هایی مبنی بر ارسال پرونده به یونسکو در سال آینده داده است.

حمید بادامی‌نجات با تاکید بر اینکه باید پلاک ثبت جهانی را بر همدان بزنیم و طلسم چندین ساله را بشکنیم، بیان کرد: در حال حاضر یکی از نگرانی‌ها این است که همشهریان چه نظری درباره ثبت جهانی دارند و شهرداری باید در این امر یاری‌گر باشد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه با اشاره به اینکه شهرداری همواره برای جهانی شدن همدان هزینه می‌کند، مطرح کرد: این موضوع یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری است که برای محورهای گردشگری هزینه کند.

حجت‌الاسلام ناصر صفری افلاکی با بیان اینکه نیروهای شهرداری باید دوره‌هایی ببینند تا اطلاعات آنها جامع و کامل‌تر باشد، تصریح کرد: نگاه شهرداری به بافت نباید صرفا اقتصادی باشد بلکه دید فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و هویتی نیز باید در این دیدگاه گنجانده شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری مکلف است دوره‌های تخصصی مدیریت گردشگری برگزار کند، اظهار کرد: پیاده‌راه‌سازی با مطالعه برای بقیه خیابان‌های همدان هم اجرا شود اگرچه در خیابان اکباتان پیوست‌های، فرهنگی و اجتماعی به طور کامل رعایت نشد.

صفری افلاکی با تاکید بر اینکه فضاهای تاریخی نباید فریز شوند و ورودی هگمتانه از خیابان شهدا جذاب‌تر خواهد بود، گفت: شهرداری نباید طرح جامع و پیاده‌راه‌های رینگ اول را از طرح خارج کند و اگر تاکنون این پروژه‌ها اجرایی نشده شهرداری مقصر است. برای خرید بلیط به صفحه نخست بروید.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی